İçeriğe Yönlendir

2005 Dizel Mondeo Genel Sorunlar Hk.

Akan Belen

Recommended Posts

(düzenlendi)

Direksiyon simidi boyanmaz... Boyanırsa da 3 gün sonra üfelenmeye başlar...

Akan senin istediğin gibi bir parça yok.. Bence boyama da..

Boyadım!!!!! 6 aydır kullanıyorum, üfelenme yok. Pırıl pırıl duruyor, güneşi de gördü, soğuğu da, görenler yeni sanıyor. Lâkin, bizim direksiyon öz, has, gerçek deri, Mazda'larda neyin deri diye yapay deriyi itelemişler, güneşte yanmış adam derisi gibi soyulmuş, onlara tabiki olmaz, olamaz.

Akü sağlam mış.Bugün ölçtürdüm ama ne kadar doğru bilmiyorum biraz huylandım adamın tipinden :D İşin kötüsü akü lambası yanıp sönmüştü eve gelirken o yüzden sanayide ölçtürdüm ama adam normal diyince kızdırma bujisidir diye düşünmüştüm ben.

Niye hemen uzak ve zor olan ihtimallere gidiyorsun ki, kızdırma bujisi sorunu olsa hiç çalışmaz,(diye düşünüyorum) bence akü.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akü normal dendiği için öyle düşündüm.Bakalım cumartesi bakımda çıkar ortaya ne olduğu artık.

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak
(düzenlendi)

Kızdırma bujisi arızasında ''Motor Sistem Arızası'' yazıp araç 3.000 devri geçmiyordu.

tarihinde Mehmet Atak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bende hiç hata vermedi açıkçası.Bu sabah tek seferde aldı sıkıntısız.Başka bişi çıkmasında altından akü alınır. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Benim araçta akü sayıfladığında kontağı çevirince farlar kendiliğinden yanıp sönüyordu,akü değişince sadece düğmeden yanmaya başladı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benim araçta akü sayıfladığında kontağı çevirince farlar kendiliğinden yanıp sönüyordu,akü değişince sadece düğmeden yanmaya başladı :)

Zayıf kalsa iyiymiş :biggrin: otomatik far özelliği ne güzel :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Zayıf kalsa iyiymiş :biggrin: otomatik far özelliği ne güzel :p

O zaman sürekli marş-stop gezmem gerekecekti :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Konuyu geç görmüşüm,

cevaplar geç olacak ama :D

direksiyondaki o parçaları bulamazsın, buldukların da (çıka direksiyondakiler) aynı durumda olacaktır. Boyama için komple direksiyonu söküp o buton gibi kısımları çıkarman gerkecek ki hem riskli hem de uzun iş üstelik boyasan bile tuşlar üzerindeki + ve - tuşlarını halletmen sıkıntı olacak. dolayısı ile o işe girmen için çok ince bir işçilikle uzun zmaan uğraşman gerek. (Bende senin gibi çok uğraçtım ama bir sonuca ulaştıramadım bu parçalarla ilgili sorunumu. sonra gözüm alıştı :) )

Tampon altındaki LİP için bir şey demiyeceğim yan snayiisi var ancak nasıl durur bilemiyorum.

Son olarak da sanırım ibrelerin dibe vurması akü ile ilgili. çünkü ben geçen sene kışın yaşamıştım bu problemi bir kaç kez. Akü bitince aynen dediğin gibi yapıyordu.

Direksiyon için de boyama güzel durmaz en güzeli dikme kılıflar var onları düşünebilirsin. Ben arabayı aldığımda yaptırmıştım. Adam kendi dikti baya da hoş duruyor. 35 tl idi.

tarihinde Ertan Çabuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

O tuşları ben bir şekilde halledeceğim sizlerde iyha olacaksınız sayemde :D

Karlık çok pahalı 180 tl belki düzgün bir montajla iyi bir görünüm olabilir.Direksiyon çok fazla kötü değil aslında hafif bir aşınma var.Direksiyona el atacaksam komple yeniden kaplatırım sanırım.Asıl olan şu an için mekanik aksam ve bakım onları bir halledeyimde kozmatik işlere bakacağım sonrasında.Cumartesi dananın kuyruğu kopar bakalım ne olacak :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kesin kararlı isen yardımı olması bakımından bir kaç şey belirteyim (uğraştım sana kolaylık olur belki yazacaklarım) Önce tuşların etrafındaki aynı renkli plastiği çıkaracaksın. Direksiyonun altı kısmında birbirine geçmedir. çok esnetirsen kırılır :D o plastik çıktıktan sonra tuşlar açığa çıkar. tabi ondan önce de göbeği sökmen gerekecek. Göbeği sökmen için de direkisyonu 90 derece çevirip arkadaki vidaları (2 tane) açığa çıkarman lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

İki gün üst üste tuşlara bakma ve unut...Tuşların hiç bir şeyi yok ,başına sıkıntı arama...olanıda kaybedeceksin... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

İki gün üst üste tuşlara bakma ve unut...Tuşların hiç bir şeyi yok ,başına sıkıntı arama...olanıda kaybedeceksin... :biggrin:

İnşallah unuturum ama zor.Ford'a yazsak 5-10 takım gönderse bize olmamı acaba :biggrin:

Yorum bağlantısı
Akan Belen

deriyi değişirken o tuşlar yerinden mecbur çıkacak :p çıkınca en kötü şununla kapalyacaksın abi :D oh mis

http://urun.gittigid...en-kar-71158016

transparan gri folyo.

Bende bu işlemi düşündüm ama kim yapar bunu o mesele.ince bir işçilikle yapılır bu iş

Yorum bağlantısı

Direksiyonu her adam kaplayamaz.

Kaplarım der,bi yerlerinde potluk yapar.

İşini çok iyi yapan yerler var.

Örnek vereyim ankarada,bu işi yapan bi kaç yer var.

Bi kaç tanıdık yolladım.

Burnundan kıl aldırmyor,ama işini çok iyi yapıyor.

200tl'ye,deri kaplıyor.

Airbag ışığı yanma ihtimali var,çünkü direksiyon sökülüyor.

Daha sonrada lambayı söndürüp 200tl'nı alıp yolluyorlar :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

o parçaların sökülmesi halledilirse gerisi kolay :D direksiyon derisi değişeceğin zaman zaten eski deriyi değişmek için normalde o trimlerinde sökülmesi lazım gibi geliyor bana. onlar sökülürsede kaliteli folyo sıcak hava tabancası ile çiçek gibi kaplanır :D focus için olsa sana çoktan o kaplamaları getirmiştim de mondeonun ki niyeyse yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Senin yine gözün açık olsun bakarsın küt diye denk gelir.Ebayda direksiyon buldum uygun fiyata ama onunda o tuşlar kötüydü yoksa alacaktım :)

Yorum bağlantısı

Son toplantıda İlker (Kadılar) deri direksiyonu birebir orijinal şekilde yapmaya başladıklarını söylemişti, fiyat konuşmamıştık ama bir sor istersen.

Veya bana gönder güzelce boyayıp, yeni kaplattım diye geri göndereyim :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Boyadım!!!!! 6 aydır kullanıyorum, üfelenme yok. Pırıl pırıl duruyor, güneşi de gördü, soğuğu da, görenler yeni sanıyor. Lâkin, bizim direksiyon öz, has, gerçek deri, Mazda'larda neyin deri diye yapay deriyi itelemişler, güneşte yanmış adam derisi gibi soyulmuş, onlara tabiki olmaz, olamaz.

Abi demekki benim derici tırt boya kullanmış :D

Ben focusunkini boyatmıştım.. bir hafta sonra söktürüp kaplattım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kaliteli bir ürün almak lazım o zaman.Senin ki ayakkabı boyası kullanmış olmasın :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sürekli bakınıyorum ama birtürlü denk gelemedim gitti.Yabancı dilde sıkıntı olunca :D Senin durum nasıl seninkilerde yıpranmış durumdamı.Valla en son çare folyo ama nasıl yapılır kim yapar zor iş.Alt kısımlar sıkıntısız yapılır ama üst kısımlar cidden zor

İşaretlediğim yerlerde benimkinde de aşınma var ama rahatsız edici boyutta değil henüz..

img0378j.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Senin sorununu çözmek daha kolay aslında.Sende tuş yok değil mi.benimki bu şekilde olsa hiç dert etmem zaten.Tuş olunca sıkıntı sökmek ayrı bir dert olacaktır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu sabah evden çıktım aracı çalıştırdım.Biraz ilerledikten sonra akü lambası yandı peşinden abs ve esp ışıklarıda yandı.Biraz daha gidince abs ve esp ışığı söndü ama akü lambası yanmaya devam etti.Aracı kenara çektim stop ettim kontağı açtım yine araç kendini kontrol etti göstergeler falan dibe vurdu.Sonra çalıştırdım sıkıntısız çalıştı ve akü lambası sönmüştü işe gelene kadar da bir daha yanmadı.

Şimdi bu durumda kesin aküdür diyebilirmiyiz.Eğer öyleyse acil değişmesi gerkir mi.Cumartesi İstanbul'a gideceğim o zamana kadar dursa sıkıntı olurmu.

Eh tabiki hangi akü tercih edilmeli bu durumda

Yorum bağlantısı

Aslında göstergelerdeki akü şekilli lambanın yanması doğrudan akümülatör arızasını değil, aracın şarj sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

Bu nedenle; bu lamba uyarı verdiğinde önce akünün üretim tarihine bakılır eğer 5 ve üzerinde bir kullanım olmuşsa yeni bir akü ihtiyacından söz edilebilir. Fakat akünüz bir kaç yıllık ise ağırlıklı olarak şarj sistemi kontrol edilir.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mondeolarda okuduğum kadarıyla zaten bir şarj dinamosu sorunu var.Umarım öyle birşey değildir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...