İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik Sigorta Ücretlerine % 50'Ye Varan Zam...

M.Fatih Yüce

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Ben haberden birşey anlamadım..Daha önce yapılan zamlardan mı bahsediyor yoksa şimdi net olarak %50 lik bir zam mı yapılmış.Biraz masal gibi geldi yazı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yeniden düzenleme yapılacak denilmişti,bumu şimdi yeni düzenleme ? eski hali kalsın daha iyidi,vatandaşda düşecek diye bekliyor :i-ih:

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

3 Kere yazdım sildim , ben hakkımı alanlara helal etmiyorum kısaca ...

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Haber gerçek değil heralde , axa sigorta 308 tl fiyat verdi sigortam.nette geçen sene 400 küsür tl ye yaptırmıştım .

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bir yerde okumuştum 30 yaş üzeri yeni tescil için geçerli olan fiyatlardı diye yazıyordu bulmaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
(düzenlendi)

94 brodway 41 plaka trafik sigortası 500 kusur lira çıkıyor.insanları arabadan soğutmaya çalışıyorlar.gerçi bizim vatandaşımız bunada alışır.herkes binmeye devam eder.benzin zamları gibi

tarihinde Serkan Ünsalan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Haber gerçek değil heralde , axa sigorta 308 tl fiyat verdi sigortam.nette geçen sene 400 küsür tl ye yaptırmıştım .

Ben de bunu diyorum işte haberden ben birşey anlayamadım..

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar.. tekrar yazmaktan bir mahsur görmüyorum çünkü konu tekrar açılmış..

Evet sigorta primleri son bir yıl içinde zamlanmıştır.. Süreç 2012 temmuz ayında hız kazanmıştır.. En büyük sebep, hasar ödemeleridir, ikinci sebep ise anlaşmalı tutanaklar sebebiyle kontrol edilemez boyut kazanan hileli hasarlardır..

Sektörün geneline bakıldığında artış ciddi boyutlarda değildir..

Aklı başında olup, ne yaptığını bilen şirketler olması gereken artışları yapmışlardır.. Aklı başında olmayan, 150 lira olması gereken işi çeşitli sebeple ile 80 liraya uzun yıllar yapmış olanlar, panik ile fiyatlarını ikiye üçe katlamışlardır..

Ben geçen yıl şubat ayında 116 liraya yaptığım poliçeyi bu yıl şubat ayında 153 liraya yapıyorum.. Artış % 32

Bu % 32'nin % 11'i teminat artışlarından kaynaklanıyor, diğer artışların bir kısmına, trafik poliçesi primine eklenen çeşitli fonlar sebep oluyor. geri kalanı da bozulan hasar prim dengesidir.. Olaya böyle bakınca bence artış normaldir..

Esas şoku, geçen yıl normalin altında prim ödeyenler yaşamaktadır.. Buna da benim bakış açım şudur.. Bu yıl primler normal, geçen yıl eksik ödediğiniz kısım kârınızdı...

Ha şuna da dikkat etmek lazım... Geçen yıl 150 lira olması gereken poliçeyi 80 liraya yaptırdığınız firma bu yıl sizden 250 istiyorsa, ona yaptırmayın.. Bilin ki bunu 153 liraya yapan var..

Bunlar dışında sektörde çok şey değişti.. prim hesaplama metodları tamamen değişti. En belirleyici unsur aracın kullanım tarzı iken, bu yıl ruhsat sahibinin yaşı oldu..

Yaş, ikamet il ve ilçesi, plaka il ve ilçesi, aracın yaşı, aracın marka modeli tipi gibi bir çok etken fiyatları belirlemede etkili unsurlardır..

Bir yerde okumuştum 30 yaş üzeri yeni tescil için geçerli olan fiyatlardı diye yazıyordu bulmaya çalışıyorum.

Boşa arama, daha bir çok kriter var.. Böyle bir yazı yazılmışsa da hatalıdır..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Yaş küçüksemi iyi yoksa büyüksemi hem insan hem araç için :)

Eee benim niye 153 tl olmadı o zaman :biggrin: 2 keremi sigortaladın beni :fiuw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaş küçüksemi iyi yoksa büyüksemi hem insan hem araç için :)

Eee benim niye 153 tl olmadı o zaman :biggrin: 2 keremi sigortaladın beni :fiuw:

1- Sigortalı yaşlandıkça ucuzluyor, araç yaşlandıkça pahalanıyor.. İdeal olan, senin babanın gidip, küçük motorlu, benzinli, az donanımlı, filolar tarafından fazla tercih edilmemiş, sıfır bir araç almasıdır.. ;)

2- 153 lira olan fiyat % 20 indirimli Nevşehir fiyatıdır. Yeni tescillerde 220 lira civarında olur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Şimdi Ekim-Kasım gibi benim poliçe sürem bitecek yeniden yapalım poliçeyi. Hiç kazaya karışmadığımı düşünürsek ( Allah'ın izniyle inşaAllah tabi ) 2012 de yaptırdığım poliçe fiyatı ile 2013'te yaptıracağım poliçenin fiyatı (+) yönde farklı mı olacak.

Benim aklımı gerçekten kasko ve trafik sigortası ile ilgili çok şeyler kemiriyor. 2008 yılından beri aracımız var. Son 6 aydır 2 tane var (ailede). Hiç kazaya karışmadık. Bir kere stop lambamı kırdım park esnasında onu yaptırdık o da kaskoda ne hikmetse gözükmüyor :) Maşallah ben hiç kazaya karışmıyorken ve benim gibi bir sürü vatandaş da mevcut olduğuna göre bu sigortalar neden zarar eder. Sonuçta herkes aynı anda kaza yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

benim gibi bir sürü vatandaş da mevcut olduğuna göre bu sigortalar neden zarar eder. Sonuçta herkes aynı anda kaza yapmıyor.

Yılbaşından beri iki tane pertim var, birisi 23 bin diğeri 23500 lira. diğer hasarları saymıyorum.. 10. ayda da bir ölümlü kazam vardı.. Açılan tazminat davası 180 bin lira..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Türkiye'de araba sahibi olmak = sağılacak inek=yolunacak kaz= binilecek eşek halini almıştır...Yazıklar olsun...

Bu saydığım sıfatlar sadece sigorta pirimlerinin artışıyla alakalı değildir...Satılan : mazot,benzin,lpg,parça,Mtv ...daha sayayım mı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

son yıllarda araç satışı oldukça arttı ve acemi şöför sayısıda dolaylı olarak arttı. Kaza sayısında önemli artış var ve araçlar artık önden darbelerde nerdeyse hep pert oluyor. Tamir eskisi kadar yapılmıyorlar. Bende yaklaşık son 20 senedir kaza yapmadım ama yapanlar almaya devam ediyorlar. Önemli olan benim kasko parasının yanında trafik çok para tutmazdıda artık kasko neden yaptırıyorum diyede düşünmüyor değilim.

Yorum bağlantısı

Anlaşmalı tutanak zımbırtısı çıkmasaydı primler eminim çok düşük olacaktı.

Anlaşmalı tutanağı bile hala anlayabilmiş değiliz. Koca ana yolun ortasında durup adamlar tutanak tutuyorlar, arkasında 2 km trafik, nerede kaldı anlaşma tutanağın asıl amacı.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bu iş kasko yaptıran Trafik sigortası yaptırmasına gitmeli...Hem bi dünya sigortaya para vereceğim hem de kasko yaptıracağım...ne gerek var...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu iş kasko yaptıran Trafik sigortası yaptırmasına gitmeli...Hem bi dünya sigortaya para vereceğim hem de kasko yaptıracağım...ne gerek var...

Hoca şu avatarı değiştirsene yaaa. :D

Ayrıca sana katılıyorum, hem de sonuna kadar..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Hoca şu avatarı değiştirsene yaaa. :D

Ayrıca sana katılıyorum, hem de sonuna kadar..

La değişecemde ...resim küçültme davaları falan var...ya da yok bilmiyorum o kısmı kaçırdım... :D Bundan önceki Rahmetli İlker le olan avatarımı Hakan yapmıştı...

O avatarımı değişttirdiğiniz için çok içerlemiş ve bu elektrik süpürge hortumu arka planlı avatarımı koymuştum... :tongue:

Yaşlıyım olum ben yapamıyom daha ... :D Bi resim yollayayım da ekle... :biggrin:

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kaza yapılabilir buna birşey demiyorum.Ancak birçok denyo yüzünden olan doğru dürüst araç kullananlara oluyor.Aynı kaçak elektrik mantığı gibi.Millet kaçak kullanıyor parasını biz ödüyoruz.Sigortada aynı durum var gibi geliyor bana.

Bende sizlere katılmadan edemeyeceğim hem kasko hem trafik sigortası ne olaki.O zaman kasko yaptırmayalım kaza yaparsak eğer bulalım bir tanıdık onun yapalım anlaşmalı tutanak sigorta ödesin bizim hasarımızı olma mı :D

Yorum bağlantısı
Ömür Özgün Yıldırım
(düzenlendi)

ben hakkımı alanlara helal etmiyorum kısaca ...

+ 1

tarihinde Ömür Özgün Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaza yapılabilir buna birşey demiyorum.Ancak birçok denyo yüzünden olan doğru dürüst araç kullananlara oluyor.Aynı kaçak elektrik mantığı gibi.Millet kaçak kullanıyor parasını biz ödüyoruz.Sigortada aynı durum var gibi geliyor bana.

Pek öyle değil, kaçak elektrik kullanan hiç ödemiyor, onların ödemediği ödeyenlere yansıtılıyor.. Siz bir de hasarla yenilenen trafik ve kasko poliçelerinin fiyatlarını duysanız... Bir şahine bedelinin % 15'i % 20'si kadar rakamları çekinmeden telefuz edebiliyoruz ve yaptırıyorlar..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Pek öyle değil, kaçak elektrik kullanan hiç ödemiyor, onların ödemediği ödeyenlere yansıtılıyor.. Siz bir de hasarla yenilenen trafik ve kasko poliçelerinin fiyatlarını duysanız... Bir şahine bedelinin % 15'i % 20'si kadar rakamları çekinmeden telefuz edebiliyoruz ve yaptırıyorlar..

Sigorta için de geçerli bu durum değil mi.Bak o zaman anlarım.atıyorum ben 300 e yaptırdım sigortayı.Seneye yenilerken eğer kazalara karışmışsam 500-700 lere çıkıyorsa birnevi iyi bir durum.Belki biraz akıllanır millet.Ha bu arada kurunun yanında yaş da yanacak böyle bir durumda var ama.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...