İçeriğe Yönlendir

Zorunlu Trafik Sigorta Ücretlerine % 50'Ye Varan Zam...

M.Fatih Yüce

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

Sigaraya, yaya, fara, müzik sistemine acımadan paraları gömerken ses yok ama en elzem şeye 50 TL fazla öderken Ouuuvvv...

Bence arabası olan insan için rakamlar makul...

Yıllık 200-300 TL civarı rakam çok değil.

Beğenmedim la... :tongue:

İş senin dediğin gibi olsa tamam..400-500 lü rakamlar oluşmaya başladı.

Ben Kaskomu geçen yıl 500 liraya yaptırdım bu yıl ise %65 hasarsızlığım ,öğretmem olmam ,kapalı garajım olmasına rağmen 690 lira çıktı...yemişim kasko şirketlerini... :tongue: Kazam yok eee ben niye mal gibi bi dünya para vereyim...ne lan bu... :biggrin:

Ayrıca elektrik faturası ödemeyen y...şaklarıda bir çift sözüm var...beğenmediğiniz ülkenin elektiriğinide kullanmayın...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigorta için de geçerli bu durum değil mi.Bak o zaman anlarım.atıyorum ben 300 e yaptırdım sigortayı.Seneye yenilerken eğer kazalara karışmışsam 500-700 lere çıkıyorsa birnevi iyi bir durum.Belki biraz akıllanır millet.Ha bu arada kurunun yanında yaş da yanacak böyle bir durumda var ama.

Valla kamyoncular çok tırsıyor bu olaydan.. 300-400 liralık hasarlarda falan poliçe vermek yerine para veriyorlar...

Geçen yıl 575 liraya poliçe yaptıran bir çekici sahibi bu yıl iki kazaya karıştığı için 2200 liraya poliçe yaptırdı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Piyasada primleri sadece sigorta şirketleri belirliyor gibi bir algı var ama bir detayı aktarmam gerek. Torba yasa sonrası sgk'daki masrafları artık mağdur taraf, belgeleri ile birlikte diğer tarafın trafik sigortasından istemiyor. Sgk çıkardığı faturayı sigorta şirketine rücu ediyor. Buraya kadar güzel ama sgk'nın bu işlemleri için sigorta şirketlerinden 2012 yılı başında primin %10'u kadar karşılık ayırmaları yasal merciler tarafından istendi. Bu karşılık oranı bir miktar primleri oynattı. Ancak asıl problem haziran ayında ikinci bir düzenleme ile bu karşılığın %20'ye çıkarılması ile oldu. Sadece arttırım olsa bir nebze prim tavanı korunabilirdi ancak %20 karşılığın yılbaşından itibaren düzenlenen poliçeler için de geçerli olması bütün rasyoları değiştirdi. Sigorta hesaplamaları risk unsurlarına göre yapılırken, alınan bazı kararlar sigorta şirketlerini mecburi zam yapmaya itti. Sene başından karşılık oranı %20 belirlenseydi primler de buna göre belirlenecekken yılın ilk 6 ayındaki görece olarak daha düşük primlendirilen poliçelerin farkı, ikinci 6 aydan sonra yapılan poliçelere eklenince seyyanen prim artışı kaçınılmaz oldu.

Tv'lerde, gazetelerde bu kadar haber varken niye fiyatların düşmesi için birşey yapılmıyor derseniz, bir sebebi de budur. Sorgusuz sualsiz ödenen sağlık harcamaları için ayrılacak %20 karşılık oranı yeni bir düzenleme ile değişmedikçe, artık trafik fiyatları belli bir rakamın altına düşemez.

İhtiyari poliçe olması dolayısı ile trafik poliçeleri sistem içersinde çok önemli bir yere sahiptir. Trafik sigortası karşıyı değil, araç içersindei sürücü hariç yolcuları da korur. Aynı zamanda hepimiz birgün mağdur olabiliriz. Büyük şehirler dışında trafik poliçeleri çok da yüksek primlendirilmiyorlar. Yine birçok sigorta şirketinin pazarda faaliyet göstermesi sigortalıların her sene bir uygun primler veren bir şirketi bulmasını kolaylaştırıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Trafik sigortası karşıyı değil, araç içersindeki sürücü hariç yolcuları da korur.

ve bunu bir çoğu bilmez.. İki yıl önce bir trafik sigortasından bu sebeple öyle bir hasar aldıkki, rahmetlinin kayın pederi bir tepsi baklava ile teşekküre gelmişti bana..

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kasko mecburi değil... ;)

Ne yani..cevap mı şimdi bu... :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

3 Kere yazdım sildim , ben hakkımı alanlara helal etmiyorum kısaca ...

+1

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Sigaraya, yaya, fara, müzik sistemine acımadan paraları gömerken ses yok ama en elzem şeye 50 TL fazla öderken Ouuuvvv...

Bence arabası olan insan için rakamlar makul...

Yıllık 200-300 TL civarı rakam çok değil.

500 civarı tirafik sigortası 1700 civarı kasko ödedim ben :( Keşke 200-300 olsa :p

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emin Önal

Mevcut ticari aracımızın 2012 trafik poliçesi (%15 hasarsızlık indirimli) 514 TL, 2013 trafik poliçesi (%20 hasarsızlık indirmli) 560,00 TL.

Bahsedildiği gibi fahiş fark yok bende..

Yorum bağlantısı
Olcay Eyüboğlu

Aracı ilk aldığımda 173 tl'ye (22.11.2011) sigortalatmıştım. Bir yıl sonra %20 hasar surprimi ile 487 tl'e hem de en ucuz yapan şirketten. Varın siz düşünün.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...