İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3- Direksiyon Plastiği Boyama

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Aracımın direksiyon plastikleri resimde görüldüğü gibi solmuştu. Ben de söküp sprey boya ile boyamak istedim. Sonuç gayet güzel oldu. Aslında imkanım olsa hazır sökmüşken şeffaf film kaplatmak istiyorum ancak bulunduğum yer sebebiyle bu mümkün değil.

mGYY4Qq.jpg

Söküm işine gelirsek; aslında iki parçadan oluşan plastikler birbirine kızaklı geçiyorlar. Ben airbagi sökmeden aşağıdaki resimde işaretlediğim yönlere doğru düz tornavida ile( arasına bez koydum ki zarar vermesin) kanırttım hafifçe ve çıktı. Umarım takmak da bu kadar kolay olur.

NHQjrcM.jpg

eXimoPQ.jpg

Kullandığım boya bu. Başka bir forumda daha önce kaliper boyamak için tavsiye istediğimde bir kardeşim ısrarla bu boyayı söylemişti, çok dayanıklı diye. Ben de bunu kullandım. Fiyat : 9 TL

RXX3LEe.jpg

EHTnQIJ.jpg

Önce aseton ( maalesef bu gece sabırlasızlanıp bu işe girişince evde tiner bulamadım ve hanımın asetona muhtaç kaldık :) o da parfümlüymüş üstelik iyi de kafa yaptı hani :D ) ile güzelce sildim ve eski boya kalıntılarını temizledim.

Hyb2k1w.jpg

Sonra bir kat vurdum.

CJCpRAO.jpg

Yarım saat bekledikten sonra oda sıcaklığında ikinci katı vurdum.

ss4IvXg.jpg

Aracın üzerine taktığımda da resim ekleyeceğim.

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Elinize sağlık bende boya işini seviyorum geçen gün tamponumu boyadım görenler yeniledim zannediyor zor ama keyifli bir iş... :)

Yorum bağlantısı
Serdar Taş

Çok güzel çok hoş olmuş benimde aklımdaydı oraları boyamak fotoğraflar ve anlatım için tşkler...en kısa zamanda bende yapmalıyım. çok çirkin görünüyor o kısımlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Hocam yazı bekleyemedin değilmi :D

Bu arada boya pütürlü olmuş gibi?

Bunu sökmek bu kadar kolaysa ben onu elli sefer söktürür boyatırım :D

Sonu bir göreyim. Birde sökme işine bir bakayım bakalım.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Çok sağolun arkadaşlar.

Abi dayanamadım :D Aslında direksiyonla beraber yapacaktım ancak bunu söküp ev sıcaklığına getirme şansım olduğu için dayanamadım :) Kafam biraz güzel oldu ama olsun :D

Pütürlü değil abi tam tersi kaymak gibi oldu :D Flaştan öyle gözüküyor. Bir de 2. kat kurumadan çektim son fotoyu. ;)

Evet taze taze kurumuş hali geldi :)

J3hh0QY.jpg

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eline sağlık hocam.

Darısı bana :D

Ben söktürebilsem veya sökebilsem hemen boyatırım :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Abi gözü karartmak lazım :)

Hafif hafif kanırtacaksın. Kızaktan kurtulunca salıyor kendini zaten. Eğer airbagi sökmek zor değilse onu da deneyebilirsin. Bildiğim kadarıyla bir kaç vidayı sökünce airbag de geliyor.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

yunus, eline sağlık...yalnız o parfümlü asetondan bir şişe istiyorum, rakıya çok zam geldi :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Misafir

Sağolasın abi. Ayıp ettin koli getireyim :) Oda parfümünün içine doldur tütsü hesabı :)

Elinize sağlık gayet güzel olmuş :bravo: birde sprey vernik atsanız üzerine çizilme ve soyulmayı en aza indirmiş olursunuz :good1:

Sağolun, dediğiniz doğru ancak sprey vernikler biraz pahalı. Sırf bu iş için o kadar para vermek istemedim.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Eline sağlık güzel olmuş.Ben olsam takmadan önce birde vernik atardım üstüne daha sağlam olur boya bana kalırsa.Aynı durum bizde de mevcut.Çok aradım yenilerini bulamadım.Bizimkilerde ki sıkıntı üst kısımda düğme olması vites değiştirmek için onlar nasıl çıkar bilemiyorum yada çıkar mı.Bende folyo kaplamayı düşünmüştüm ama bunu görünce en azından alt kısımları boyayabilirim.Birde takılma işlemini görelim.

Bu arada sökerken direk kızaktan ittirmek mi gerekiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Sağolasın abi. Takmadan buradaki kaportacılara gidip bir vernik attırsam iyi olacak galiba :)

Düğmeler işi bozabilir abi dediğin gibi. Ben airbagi sökmediğim için kızağını ittirme şansım olmadı. Kanırtarak kızaktan kurtardım. Söktükten sonra kızaklı olduğunu anladım. Takarken de aynı alana sahip olacağımdan bastırarak kapatmayı denedim ve oldu. Tık diye oturuyor kızağa. Ama biraz kibar davranmak gerekli.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Abi gözü karartmak lazım :)

Hafif hafif kanırtacaksın. Kızaktan kurtulunca salıyor kendini zaten. Eğer airbagi sökmek zor değilse onu da deneyebilirsin. Bildiğim kadarıyla bir kaç vidayı sökünce airbag de geliyor.

forumda bu işlem için "başkasının malıymış gibi davranıcaksın" deriz :D :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ben yanlış hatırladım o zaman :unsure2: Ucuzmuş aslında. Sağolun hocam.

forumda bu işlem için "başkasının malıymış gibi davranıcaksın" deriz :D :D :D

İlk defa duydum ama güzelmiş :D

Benim içim kıyılıyordu o sırada yalnız :D Yavaş yavaş yaptığımdan az buçuk ter akmış aha gitti gidecek diye :D

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
:bravo: :bravo: :bravo: İki dakika boş durmuyorsunuz kardeşim yahu. Yunus Emre hocam ellerinize sağlık. Güzel olmuş. Emeğinizi takdirle karşılıyorum, alkışlıyorum. Çok minicik bir öneride bulunmak isterdim, madem o parça o şekilde ikiye ayrılabilen bir parça, onun üzerine nikelaj görünümlü folyolardan kaplayıp uç kısımlarını da içine kıvırıp taksanız hiç bir daha solma derdi de olmaz, çıkma derdi de. Vernik atmaya da lüzum kalmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Sağ olasın hocam :)

Hocam bulunduğum yerde kaplama malzemesi bulunmuyor ne yazık ki. Ben şeffaf film düşünmüştüm.Öneriniz için teşekkür ederim. Folyo biraz parlak kaçar sanki? Şimdilik galiba bir kaportacıya ya da mobilyacıya 2 kat vernik attırırım.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

+ / - düğmeleri yok muydu sizin direksiyonda? (F1 vites değiştirme düğmeleri)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
+ / - düğmeleri yok muydu sizin direksiyonda? (F1 vites değiştirme düğmeleri)

Yok hocam .

Yorum bağlantısı
Serdar Taş

Bugün bende söktüm zımpara yapıp boyadım (Aynı Marka Model Boya ile) şimdi kuruyorlar fotoğraflarını koyarım.Ama çıkartmak pekte kolay olmadı oyle hafif kanırtarak falan değil kalın tabirle plastikleri anırtarak çıkarttım takarken nasıl olacak bilmiyorum.Yunus Hocam taktınız mı siz..Siz çıkartmasaydınız çıkmaz bu deyip bırakırdım...

Yorum bağlantısı
Serdar Taş
(düzenlendi)

2013_03_10_14_51_30_753.jpg

2013_03_10_14_51_50_439.jpg

2013_03_10_17_36_39_876.jpg

2013_03_10_17_37_42_114.jpg

2013_03_10_18_15_55_47.jpg

Sökerken bez kullanmadım tornivida arada bir kayıp çizdi ama zımpara ve boyadan sonra düzelir diye pek umursamadım..Alttta bulunan kapağı tornividanın ucuyla büyük bir baskı uygulayıp ileri iterken üstte bulunan kapağı elimle kendime çekerek çıkarabildim bütün plastikleri.Yaparken cesaret aldığım öncülük eden Yunus hocama teşekkürler...

tarihinde Serdar Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Haydi arkadaşlar bir de takma tecrübenizi paylaşın, ben de sökeceğim, ama ben boyamayacağım, nikelaj folya kaplayacağım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Çok güzel olmuş, ancak vernik şart,

Ben kapı kollarını 2 defa boyadım sürekli boya çıktı, daha sonra jantları boyarken aynı boya ve vernik ile kapı kollarını da boyadım harika oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sökerken bez kullanmadım tornivida arada bir kayıp çizdi ama zımpara ve boyadan sonra düzelir diye pek umursamadım..Alttta bulunan kapağı tornividanın ucuyla büyük bir baskı uygulayıp ileri iterken üstte bulunan kapağı elimle kendime çekerek çıkarabildim bütün plastikleri.Yaparken cesaret aldığım öncülük eden Yunus hocama teşekkürler...

Serdar Bey siz Maraş'a ne zaman geliyorsunuz :)

Çok güzel olmuş, ancak vernik şart,

Ben kapı kollarını 2 defa boyadım sürekli boya çıktı, daha sonra jantları boyarken aynı boya ve vernik ile kapı kollarını da boyadım harika oldu.

Kesinlikle sağlam bir vernik atılması lazım.

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Çok güzel çalışma, ellerize sağlık.

Fakat o 4 direksiyon kol parçası, üzerinde düğmeli (dizel vites değiştirmeli) olmadığına göre, HİÇ ÇIKARMADAN işini bilen bir deri döşeme ustasına aynen deri direksiyon derisi işlemi gibi kaplatsaydanızda olurdu. Hem bunca emek,hem vakit gerekmezdi. İstanbul'da önceki aracıma yaptırmıştım, OPERATÖR DOKTOR gibi hassas ve ince işçilikle deri dikiliyor,direksiyon detaylarındada orjinalden daha itinalı.. Ve evladiyedik oluyor,bilginize..

Kartal-Otosanayide deri döşeme ustasına yaptırdım,9 sene oldu hiç eskime bile yok hala.. ustanın adresini verebilirim.

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...