İçeriğe Yönlendir

Araba Markalarının Bizde Oluşturuduğu İmajlar

Mehmet Gürcüoglu

Recommended Posts

Servet Aydın

Adamın biri aklına esen bir durumu buraya dökmüş. Araçlar hakkındaki kişisel görüş kimseyi bağlamaz. Hemen tavuğuma kışt deniyor moduna giriyorsunuz.

Oysaki burada renoya laf edildiğinde, biriside çıkıp, renoya laf sokmayın servet bunların tepesinde rızkını çıkarıyor diyeni görmedim.

Fanatikliğin lüzumu yok, kimsenin malınada hakaret edilmiyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Abi gene olarak gereksiz kanaatindeyim.. Burada bir çok araç markasını kullanan arkadaşlarım var.. Dişinden tırnağından biriktirip Aldığı araba markasını 2 cümle ile bitirilmesi hoş değil..

Bende peugeot kullandım ve heryerde söylüyorumda, Ford'un kıymetini bilmek için Ford kullanmak yetmiyor..Başka bir araç kullanınca kıymetini çok daha iyi anlıyorsun.. Yani böyle 2 cümle ile yerden yere vurmak yerine daha detaylı artıları ve eksileriyle yazılırsa daha bilgilendirici ve eğitici olur..

Mesela Hyundai için söylenenler 90'lı yıllar için söylense haklılık payı olabilir.. Bilmeden binmeden o aracın hakkında fikir shibi olamayız.. Örneğin ben dün i30'a bindim.. Hyundai yol tutmaz diyenler ve Focus'un efsane yol tutuşu var diyenlere birkez i30'a binmelerini tavsiye ediyorum..

Örneğin segmentin lideri Focus derler yol tutuşta, bana göre yeni kasa Astra'nın daha iyi yol tutuşu var..

reno'ya kağıt denmiş, yerden yere vurulan  Clio euroncap'tan 5 yıldız ile geçti..

Göksel bu yazının altına ben de imzamı atıyorum. Aynı kanaatteyiz. Fordu sürekli kullanan anlayamayabilir kıymetini; ben üç beş milyarlık Lada Samara ile başladım. Otomobil sevdasına, sonra eski kasa toyota ile devam ettim. 4-5 yıl kadar önce tanışabildim Focus serüveni ile arabaya daha ilk bindiğimde aşık oldum belki kısa bir zaman dilimi olacak ama 40.000 km. bindim bu arabaya (bir arabayı tanımak için yeterli sanırım) Daha sonra maddi durumdan sattım, bir süre sonra Hyundai Era aldım 1 hafta tahammül edebildim. Daha sonra Peugeot 307 aldım. 1,5 ay binebildim. Çok şükür yeniden focusuma kavuştum. gönlüme göre biniyorum.....
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

Adamın biri aklına esen bir durumu buraya dökmüş. Araçlar hakkındaki kişisel görüş kimseyi bağlamaz. Hemen tavuğuma kışt deniyor moduna giriyorsunuz.

Oysaki burada renoya laf edildiğinde, biriside çıkıp, renoya laf sokmayın servet bunların tepesinde rızkını çıkarıyor diyeni görmedim.

Fanatikliğin lüzumu yok, kimsenin malınada hakaret edilmiyor.

kötü bir durum yok bu konuda zaten.piyasa ağzında insanları dilinde dolaşan cümleler bunlar.

aaa ahmet abinin pejo çok kötü mehmetin arabası yamuk plastik diye hakaret edilen aşağılanan bir durum yok kavga edilcek bir durumda yok.

bence kapatın konuyu direk.arkadaşlar kişisel olarak algılıyorlar yorumları yazılanları

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Servet Abi benim yazdıklarımda herhangi bir fanatiklik yok.. Öyle olsa reno için, hyundai için söylenenlerin doğru olmadığını savunmam..Ayrıca Opel Astra'nın, focustan daha iyi yol tuttuğunuda söylemem gayet objektif yorum yaptığıma inanıyorum.

Gelelim adamın birine ; adamın biri dediğinin altında Akademisyen yazıyor!!! Gelenecek yıllara ışık tutan, geleceğin mühendislerini yetiştiren, bu ülkeyi ileriye taşıyan bir adam bu.. Hemde çok genç ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kim hangi markaya ne derse desin..Şahsi görüşüdür.Kişi beğenip alıyorsa onun için en iyisi o dur.Birisi çıkıp Ford şöyle böyle dese ne olacak ki ben yine aracıma binmeye devam edeceğim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Servet Abi benim yazdıklarımda herhangi bir fanatiklik yok.. Öyle olsa reno için, hyundai için söylenenlerin doğru olmadığını savunmam..Ayrıca Opel Astra'nın, focustan daha iyi yol tuttuğunuda söylemem gayet objektif yorum yaptığıma inanıyorum.

Gelelim adamın birine ; adamın biri dediğinin altında Akademisyen yazıyor!!! Gelenecek yıllara ışık tutan, geleceğin mühendislerini yetiştiren, bu ülkeyi ileriye taşıyan bir adam bu.. Hemde çok genç ;)

Seninle kişisel tartışmaya girmeyeceğim fakat şöyle söyleyeyim ben mühendis filan yetiştirmiyorum. adamın biri filan diyipte sınırları aşan cümleler kurmayalım lütfen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Seninle kişisel tartışmaya girmeyeceğim fakat şöyle söyleyeyim ben mühendis filan yetiştirmiyorum. adamın biri filan diyipte sınırları aşan cümleler kurmayalım lütfen

:bravo: :bravo:

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Göksel bey son yorum hoş olmamış bir şey yazmayayım dedim ama dayanamadım. milletin arabasının 2 cümlede al aşşağı edildiğini düşüp itiraz ediyorsunuz ki bu görüşünüze de katılmıyorum. ayrıca sonuçta bir markadan bahsediyoruz. fakat eleştirdiğiniz şeyi siz bir insan için yapıp 2 cümleyle alaşağı ediyorsunuz bu daha kötü.

Arkadaşın kötü niyetle açmadığı bir konu adı üstünde markaların akla getirdiği imajdan bahsetmiş. atıyorum beyaz deyince akla ne geliyor sorusu ile reno deyince akla ne geliyor sorusu arasında fark yok. büyütmeyin bu kadar. . .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Nedense bazen gereksiz yere alınıyoruz. Aslında hiç gerek yok. Konunun amacını Ali Ozan Yurtsever arkadaşım açıklamış zaten.

Arkadaşın kötü niyetle açmadığı bir konu adı üstünde markaların akla getirdiği imajdan bahsetmiş. atıyorum beyaz deyince akla ne geliyor sorusu ile reno deyince akla ne geliyor sorusu arasında fark yok. büyütmeyin bu kadar. . .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Akademisyen yazıyor ? Yoksa değilmisiniz ? Adamın birini Servet Abi yazmış, ben değil...

Ayrıca Başlıkta BİZDE yazıyor... BENDE değil...

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Konunun incitici olacağını öngörenler daha agresif davranıyor, bir otomobil forumu için lalettayin bir konu, imaj kişiye göre değişkense, kurallar dahilinde kişiye göre yoruma takılmamak isabetli olur diye düşünüyorum.

Fiat-Tofaş: Ucuz parça :)

Ford: Güvenlik

Citroen: Estetik

Volvo: Sağlam duruş

Rover: Mekanik

Opel: Elektronik

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kia? (ciddi bir soruydu. sırf meraktan)

2010 u geçtil 2020 lere gidiyoruz, birçok markada birçok hayati mekanizma aynı, 160 bin avroluk tuaregin ön kokpitinde de, 30bin TL lik dacianın da aynı dış görünümlü 7 inch ekran var, yani artık farklar aşırı yok, imaj ayrı konu, en anlaşılır örneği Vw dir, hatta bir ürünü bende var, 44bin lik cupranın tıpatıp ikizi A1ine 80bin TL istiyorlardı aynı gün.

yol tuutşta, ford, segmentinde referanstır, bunu tüm test eden testerlar söyluyor (hala) ancak imaj ve dolayısı ile 2.el ayrı konu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

tartışmayı bilmeyenler var, bir metal ve plastik yığınına yapılan bir yoruma çok sert, hakaretamiz cevap veriliyor, tıpkı trafikte (haklı olarak)korna çaldığınız adamın bunu küfür olarak algılayıp, sopa ile koşturmasına ya da ne var lan diye el hareketi yapmasına benziyor. ben katılmıyorum, bence şöyle dersin olur biter, hemen laf çarpma moduna giren çok. vallahi kime, hangi konuya mesaj yazacağımı şaşırdım. sırf bu yüzden 40 düşünüp 1 yazıyorum, yine de rahatsız edici, agresif bir mesaj çıkıyor bazen...sonunda kulübe çekilip oturacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Çok özür dileyerek bir şey söylemek istiyorum dişinden tırnağında artırılarak araba alınmaz, araba işi lüks işidir (eğer ticari olarak kullanıyorsa o başka) araba özenti işidir herkeste var bende de olsun işidir bana göre, şayet ben arabamı otobüse binmemek için aldım. İşe gelip giderken rahat edeyim diye aldım, daha sonra o modifiye şahinciler (Lütfen formdaki şahin veya doğan kullanan kardeşlerim abilerim alınmasın) her gece mahallenin boş alanın da arabayı ciyaklatıyorlar 10 tl lik gaz ile bu bir özenti ve lüks ihtiyaçtır. Yorum yazarken acımasız olmayın :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Anlaşılan haftanın gerginliği bugün burada çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

bence benim malım on numara mantıgı var ama buna gerek yok herseyın bı kalıtesı var volvo s40 kullanan arkadasım siee dedigi zaman alınmam cunku o volvo :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

VW : Pahalılar arasından en ucuzu, ucuzlar arasından en kalitelisi :) Piyasada kendini konumlandırması gerçekten başarılı...

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Yukarda yazılanların hiçbirini okumadım. İlk aklıma gelenleri yazıyorum.

Ford: Sağlam ve kütük gibi...

Vw: Konforlu çıtkırıldım...

Mercedes: Sağlam, konfor ve uzun ömür...

Bmw: Sportif sürüş...

Honda: Redline...

Skoda: Vw yavrusu...

Tofaş: Teneke...

Fiat: Çok yakan, iyi kaçan benzinli motorlar, ekonomik multijet...

Reno: Naylon...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Birisi olsa da şu benim kara jantlı çelik jantı bile olmayan fiestama hakaret etse ben edemiyorum kıyamıyorum çünkü :)

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Jaguar: yarış pistlerinden fırlamış prestiji temsil ediyor benim için. ( Nordschleife pistinde test merkezi bulunan tek markadır.)

Hyundai: Yurtdışında 'hım hım' Türkiye'de 'Mee' otomobil markası.

Ford: eldeki para ile alınacak en iyi orta segment imajı vardır bende. Mesela bir bireyin 20 ile 45 bin TL parası olsa, ford dan başka otomobil tavsiye edesim gelmez.

Kia: Kendini aşmış, harika girişimciliği ve tasarımları ,araçları alınarak ödüllendirilesi marka.

Mercedes: plates topu.

BMW: hoş

Reno: F1 de ürettiği motorlar ve Megane RS trophy modelleri nedeni ile çok saygı duyduğum, ama hala binek otomobil yapamamasından dolayı acıdığım bir marka.

Citröen: Tasarım olayını çözse de (bknz C5, C5SW, DS serisi) iç döşeme ve konsol kalitesi vasat, motor konusunda da yetersiz marka.

Dacia: Muhammed Andı'nın aracı ile çok beğendiğim, özellikle o ticari modelini alana yapma etme demeyeceğim marka.

Honda: Çizgisinden sapmış, nerde o eski civicler accordlar dedirten marka.

Mitsubishi: İyi hoş tasarımlarla yerinden kalkmayan otomobil üreticisi. Namı değer yürüyen takoz. Üstelik elinde Evolution motorlarının taslakları varken...

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Yukarda yazılanların hiçbirini okumadım. İlk aklıma gelenleri yazıyorum.

Ford: Sağlam ve kütük gibi...

Vw: Konforlu çıtkırıldım...

Mercedes: Sağlam, konfor ve uzun ömür...

Bmw: Sportif sürüş...

Honda: Redline...

Skoda: Vw yavrusu...

Tofaş: Teneke...

Fiat: Çok yakan, iyi kaçan benzinli motorlar, ekonomik multijet...

Reno: Naylon...

İyi okumamışsınız çünkü okumadınız bölümde sizin bu yazdıklarınıza benzer bir konu yüzünden kavga çıkacaktı az kalsın :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Çok özür dileyerek bir şey söylemek istiyorum dişinden tırnağında artırılarak araba alınmaz, araba işi lüks işidir (eğer ticari olarak kullanıyorsa o başka) araba özenti işidir herkeste var bende de olsun işidir bana göre, şayet ben arabamı otobüse binmemek için aldım. İşe gelip giderken rahat edeyim diye aldım, daha sonra o modifiye şahinciler (Lütfen formdaki şahin veya doğan kullanan kardeşlerim abilerim alınmasın) her gece mahallenin boş alanın da arabayı ciyaklatıyorlar 10 tl lik gaz ile bu bir özenti ve lüks ihtiyaçtır. Yorum yazarken acımasız olmayın :biggrin:

- 1299 :D malesef katılmıyorum.. Bana görede iphone özenti işidir gereksiz pahalıdır, bunlar hep ters argüman oluşturacak ucu açık şeyler ;).

Konu espiri ise mizaha taşınmalı değil ise tek cümle ile nitelemek çoook zor olur düşüncesindeyim ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bana görede iphone özenti işidir gereksiz pahalıdır, bunlar hep ters argüman oluşturacak ucu açık şeyler ;).

1. de ayrı yazılacaktı

2. iphone 4 mü konu? zira cebindeki 3 :mangal:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...