İçeriğe Yönlendir

Araba Markalarının Bizde Oluşturuduğu İmajlar

Mehmet Gürcüoglu

Recommended Posts

Ali Erkan Aktaşgül

Ben konunun açılmasının neden bu kadar eleştirildiğini anlayamadım. Otomobillerle ilgili yapılan hiçbir yorumun objektif bir tarafı olmaz ki zaten. Ben de bu foruma hiçbir araç markası ya da modeliyle ilgili "objektif" yorum almaya girmiyorum. Dolayısıyla bu konuda markalarla ilgili yapılacak yorumlardan da kimsenin objektiflik beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Arabalar hakkında kişisel olmayan görüşler okumak isteyenin de bu forumda fazla birşey bulabileceğini sanmıyorum. Tarafsız bilgi arayanlar NCAA/NCAP testlerini okusunlar, firmaların teknik özellikler broşürlerine baksınlar demek lazım.

Dolayısıyla bu konudan bu kadar sert yorumlar çıkarmaya hiç gerek yoktu bence. Moderatörler ve yöneticilere tek önerim var; başlık "Teknik/Sohbet" değil de "Yaşam/Sohbet" başlığı altında olmalıydı.

Dedikten sonra;

KIA : Mükemmel tasarım ama uzun vadeli kullanım açısından kendini ispat edememiş

BMW: Sportif

Mercedes: Al ömür boyu bin

FIAT: Bireysel kullanım için yetersiz ve güvensiz, tam bir firma arabası

VW: Dümdüz, zevksiz ama kaliteli

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sonuçta benim aracımı ben çalmadım, 7/24 çalışıp kazandığım para ile aldım, peşinde almadım kredi ile aldım öderkende çok zorlanıyorum. Anlatmaya çalıştığım şey farklı

Hepimiz aynı şekilde almışız. :) Sorun yok. Dişimizden tırnağımızdan artırarak aldık. ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Dolayısıyla bu konudan bu kadar sert yorumlar çıkarmaya hiç gerek yoktu bence. Moderatörler ve yöneticilere tek önerim var; başlık "Teknik/Sohbet" değil de "Yaşam/Sohbet" başlığı altında olmalıydı.

Dediğiniz bölümde açacaktım fakat bölüm başlığında arabayla ilgili olmayan konular yazdığından oraya açmadım.

Vesile ile

Mini: Tam anlamıyla tarz

Alfa Romeo: İtalya

Skoda: İspanya

Opel: Donukluk

Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Tamam işte bende yukarıda anlatmak istediklerinizi anlatamamış, kendinizi ifade edememişsiniz yazmıştım ama sizin 2 3 kişi bir araya gelip söylediklerin birbirini tutmuyor gibi konuşmanız açıkcası canımı sıkmadı değil. Olabilir önemli değil ama insanların jestlerini mimiklerini görmediğimiz için yanlış anlaşılmalar olabiliyor mesajlarda. Benden yaşca büyüksünüz saygısızlık olarak anlaşılmasın şimdiye kadar yazdıklarım. Eğer öyle anlaşıldıysada özür dilerim iyi akşamlar, iyi forumlar size.

'söylediklerin birbirini tutmuyor' sözünü size yazmadım hakan bey bana yazmış oku görürsün, cümleyi yanlış anlamışsın :)

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan
(düzenlendi)

Şu arabalarını savunanları bir türlü anlamıyorum. Hatta takım için birbirine döner bıçağı ile saldıran taraftar gibiler. Vay pejoya laf etti senmisin pejoya laf eden... Sanki pejonun sahibi bunlar. Para fransıza gidiyor diğerinde almana gidiyor hiç birinde bize kalmıyor. Kayınpederin eski bir kartalı vardı '' Kötü kartal nasıl '' dedim kavga çıkacaktı :) Böyle insanlarda var arabasına evlat muamelesi yapıyor. E kardeşim sorarım sana paran olsa ilk iş o aracı satıp auideye binermisin binmezmisin....

E hani sendeki vefa hani sendeki sevgi bumu :) Sattın arabayı bindin audiye. Daha dün uğruna kavga ediyordun ne olduuuu herşe parayı bulana kadarmış değil mii?

Bu işin sonu yok merdesi olan adam fordu.... fordu olan adam tofaşı beğenmez. bu kadar basit.

tarihinde Feti Ercan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Özgür kardeşim kimsenin seni tenkit ettiği falan :i-ih: yok sana anlatılmaya çalışılan şey arabanın değil markanın lüks olduğu bence.Lüks kavramı kişilerin gelir düzeyi ile doğru orantılıdır.Sana göre 2012 model Focus lüks değildir ama benim hayalimdir ve lüksüm dür -gibi :)

Evet bana görede öyledir ben titanyum model almak isterdim ama alamadım lüksüme geldi :exc1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu
(düzenlendi)

Bu işin sonu yok merdesi olan adam fordu.... fordu olan adam tofaşı beğenmez. bu kadar basit.

Bu düşünceye katılmıyorum. eski kasa mercedesi olan biri yeni fiesta st yi beğenebilir hatta özenebilir.

Fordu alabilecek parası olupta kafasında çocukluğundan kalma bir imaj olduğundan şahin alıp modifiye yaptıktan sonra binenler de var. Benim bu konuyu açmamdaki sebep (belki defalarca tekrar ediyorum) işte bu imajı veya algıyı- hangi kelimeyi tercih ediyorsanız- öğrenmekti. Mesela bende taunusun yeri başka çünkü çocukluğumda sokaktaki en lüks araçlardan bir tanesiydi :) Dibim düşerdi :dance5:

tarihinde Mehmet Gürcüoglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Çakırhan

Rabbim sağlık sıhhat afiyet versin gerisi boş ;) Ben daha düne kadar C5 e biniyordum şimdi Connecte biniyorum :biggrin: Daha yaşımız genç ne titanyum lar gelir geçer hayatımızdan :D

Amin cümlemize

Yorum bağlantısı
Guest Feti Ercan

[/

İyi de Pejo'ya neden .ok atıyorsunuz ki? :)

örnek verdim. :ok attığım yok bana göre pejo beş para etmez bir araba. Ha sizde forda aynısını söyleyebilirsiniz hiç gocunmam. Belli mi olur ileride siz forda ben pejoya binerim :)

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

[/

örnek verdim. :ok attığım yok bana göre pejo beş para etmez bir araba. Ha sizde forda aynısını söyleyebilirsiniz hiç gocunmam. Belli mi olur ileride siz forda ben pejoya binerim :)

Ben Ford'a biniyorum zati :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

photo-thumb-42368.jpg Furkan amca :D

furkan şimdiden yaşlılığını garanti altına almış mersoyla. Zaten biraz yaşlanmış gibi duruyor çökmüş :biggrin:

Kim söyledi merso yaşlı işi diye hayret bişi. Sıvıyorum şimdi :blush:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ofensif algılamayın konu güzel. Ben de bir görüşlerimi yazayım.

Audi: Zengin. Ama mersedes fazla yaşlı işi geliyor. Çaktırmadan prestijimizi verelim.

BMW: Bedava dağıtıyorlar. Bir tane ben de aldım. 520d. Daha çok sanırım işyeri ile ilgili bir prestij meselesi. Bazen mecburen de alınabiliyor. Marjinal sürüş zevki sahipleri ayrı tabi. Onlar haklı. Eski kasa sahipleri ise yine yanlama ve sürüş zevki peşinde.

Mercedes: Böyle gelmiş böyle gider. Aileden kalma alışkanlık. C180 meselesi de "ulan herkes alıyor bi halt var herhalde". 200 serileri ise ve üstü ise işyeri gerekliliği makam aracı nedeni. Ticari prestij. "param var" imajı. (Ticarette gerekiyor, hava atmak anlamında söylemedim).

Ford: Servisi bol ucuz yabancı araç. Aklın seçimi. Kalite peşinde olmayanların seçimi. Filo arabası (Mk2 focus)

Röno: Aileden kalma alışkanlık. Asker indirimi. Servis alışkanlığı. Az yakar. Sanayiye gelir. Yüksek araç.

Pöjoğ ve citroen: Nerden çıktı bunlar? Daha ucuz renodan farkı yok bari bunu alalım. Pejo: sürüş zevki (eskiden kalan). Citroen: Teknoloji

Fiat ve Hunday: Fiat: servis. Göze batmama. Optimizasyon. Anahtarı her isteyen arkadaşına verebilmek. Hyundai. sorunsuzluk istatistiklerine bakıp arabaya bakmadan alışveriş.

Subaru: Başkasında yok bende var. Çocuğu okuldan alacağım çok kar olursa alamam. Hekim: Hastaya gitmem lazım (haklı burda).

Opel: Alamancı ekolü. Vektra ile yerli boşluğunu doldurdu. MArka bağımlılığı. Alaman sağlamdır. (lakin değil).

Toyota :Zevksiz ve sorunlu. Tipsiz. Hyundai gibi istatistklere bakarak araba alanların tercihi.

Mazda: Başkasında yok bende var

Land rover: Param var

Mitsubishi: Bu da japon. Hem de iyisi. Paranın hakkını veriyor.

VW: Kalitesine göre ucuz. Her ne kadar bulunmasa da. Ancak gösterişsiz. Bir toyota vakası daha.

Honda: Yüksek devir. Civic: Yerli, ikinci eli var kolay satarım Accord/CRV: prestij ve teknnoloji

Jag: Ben farklıyım. Zevkli adamım. Param da var

TATA: ekonomi ve neden olmasın

Dacia: Bu aslında reno motorlu

Mini: herkes bana baksın

Smart: Paristen yeni geldim.

şu 26 sf plakalı araç piyasası nedir? Yakıtı benzinde uzun yolda kaçtır? 100bin km de felan kaça bulunur?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
(düzenlendi)

Ben arabalarla kadınları birbirlerine benzetiyorum. Aklıma geliverenler şunlar:

Ford: Sağlam, sağlığı yerinde, bağışıklık sistemi güçlü, dayanıklı, her türlü ağır işi yapmaya hazır, kabiliyetli, on parmağında on marifet, kararlı, eğitimli, uzlaşmacı, diplomatik, naz etmeyen, içi dışı bir, samimi, gün görmüş, mağrur, ama kibirli olmayan bir hatun

Vw: Kendini ağıra satan, kibirli, ama normalde diğerlerinden hiç bir farkı olmayan, sadece albenili bir hatun

Mercedes: "osmanlı" diye tabir edilen, otoriter, gün görmüş, dedi mi dinleten, vurdu mu oturtan, ağır başlı, kendince kabulleri olan, prensip sahibi, geleneklerine bağlı ama yeniliklere de açık asil bir yönetici kadın

Bmw: Sosyete güzeli, zengin flörtü.

Honda: Sağlam, dayanıklı, kararlı, mağrur bir japon güzeli.

Skoda: Bir tanıdığı ya da yakını (vw) tarafından lanse edilmiş,sonradan sonradan sosyeteye katılmış, sınıf atlamış bir hatun.

Tofaş: Gariban, elinden tutulmamış, kıt imkanlarla bir yerlere varabilmiş bir hatun

Fiat: Orta direk kızı.

Reno: Orta direk kızının kuzini.

Volvo: Bazı zamanlarda tesadüfen gördüğüm, mahalleme tesadüfen uğramış, ağırbaşlı görünen bir turist kadın.

tarihinde Mehmet Özyürek tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Ofensif algılamayın konu güzel. Ben de bir görüşlerimi yazayım.

Audi: Zengin. Ama mersedes fazla yaşlı işi geliyor. Çaktırmadan prestijimizi verelim.

BMW: Bedava dağıtıyorlar. Bir tane ben de aldım. 520d. Daha çok sanırım işyeri ile ilgili bir prestij meselesi. Bazen mecburen de alınabiliyor. Marjinal sürüş zevki sahipleri ayrı tabi. Onlar haklı. Eski kasa sahipleri ise yine yanlama ve sürüş zevki peşinde.

Mercedes: Böyle gelmiş böyle gider. Aileden kalma alışkanlık. C180 meselesi de "ulan herkes alıyor bi halt var herhalde". 200 serileri ise ve üstü ise işyeri gerekliliği makam aracı nedeni. Ticari prestij. "param var" imajı. (Ticarette gerekiyor, hava atmak anlamında söylemedim).

Ford: Servisi bol ucuz yabancı araç. Aklın seçimi. Kalite peşinde olmayanların seçimi. Filo arabası (Mk2 focus)

Röno: Aileden kalma alışkanlık. Asker indirimi. Servis alışkanlığı. Az yakar. Sanayiye gelir. Yüksek araç.

Pöjoğ ve citroen: Nerden çıktı bunlar? Daha ucuz renodan farkı yok bari bunu alalım. Pejo: sürüş zevki (eskiden kalan). Citroen: Teknoloji

Fiat ve Hunday: Fiat: servis. Göze batmama. Optimizasyon. Anahtarı her isteyen arkadaşına verebilmek. Hyundai. sorunsuzluk istatistiklerine bakıp arabaya bakmadan alışveriş.

Subaru: Başkasında yok bende var. Çocuğu okuldan alacağım çok kar olursa alamam. Hekim: Hastaya gitmem lazım (haklı burda).

Opel: Alamancı ekolü. Vektra ile yerli boşluğunu doldurdu. MArka bağımlılığı. Alaman sağlamdır. (lakin değil).

Toyota :Zevksiz ve sorunlu. Tipsiz. Hyundai gibi istatistklere bakarak araba alanların tercihi.

Mazda: Başkasında yok bende var

Land rover: Param var

Mitsubishi: Bu da japon. Hem de iyisi. Paranın hakkını veriyor.

VW: Kalitesine göre ucuz. Her ne kadar bulunmasa da. Ancak gösterişsiz. Bir toyota vakası daha.

Honda: Yüksek devir. Civic: Yerli, ikinci eli var kolay satarım Accord/CRV: prestij ve teknnoloji

Jag: Ben farklıyım. Zevkli adamım. Param da var

TATA: ekonomi ve neden olmasın

Dacia: Bu aslında reno motorlu

Mini: herkes bana baksın

Smart: Paristen yeni geldim.

şu 26 sf plakalı araç piyasası nedir? Yakıtı benzinde uzun yolda kaçtır? 100bin km de felan kaça bulunur?

katkın için teşekkürler hocam.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Açıklama: Yazının bir kısmını bilgisayarda oluşturup yapıştırdığım için karakter boyutu farklı çıktı, bir kural ihlali olarak değerlendirilirse şimdiden affımı rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Ben arabalarla kadınları birbirlerine benzetiyorum. Aklıma geliverenler şunlar:

Ford: Sağlam, sağlığı yerinde, bağışıklık sistemi güçlü, dayanıklı, her türlü ağır işi yapmaya hazır, kabiliyetli, on parmağında on marifet, kararlı, eğitimli, uzlaşmacı, diplomatik, naz etmeyen, içi dışı bir, samimi, gün görmüş, mağrur, ama kibirli olmayan bir hatun

Vw: Kendini ağıra satan, kibirli, ama normalde diğerlerinden hiç bir farkı olmayan, sadece albenili bir hatun

Mercedes: "osmanlı" diye tabir edilen, otoriter, gün görmüş, dedi mi dinleten, vurdu mu oturtan, ağır başlı, kendince kabulleri olan, prensip sahibi, geleneklerine bağlı ama yeniliklere de açık asil bir yönetici kadın

Bmw: Sosyete güzeli, zengin flörtü.

Honda: Sağlam, dayanıklı, kararlı, mağrur bir japon güzeli.

Skoda: Bir tanıdığı ya da yakını (vw) tarafından lanse edilmiş,sonradan sonradan sosyeteye katılmış, sınıf atlamış bir hatun.

Tofaş: Gariban, elinden tutulmamış, kıt imkanlarla bir yerlere varabilmiş bir hatun

Fiat: Orta direk kızı.

Reno: Orta direk kızının kuzini.

Volvo: Bazı zamanlarda tesadüfen gördüğüm, mahalleme tesadüfen uğramış, ağırbaşlı görünen bir turist kadın.

hocam çok orjinal betimlemeler emeğine sağlık...

Fordu isteyen çok olur gibime geliyor...

vw ise beni ne mühendisler ne doktorlar istedi de ben varmadım edasında sanki :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

...

vw ise beni ne mühendisler ne doktorlar istedi de ben varmadım edasında sanki :D

Tamam, işte bu ifade durumu çok güzel anlatıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

ford: turbo düşmanı (dizel f2)

peugeot: çin malı oyuncak.

hyundai-kia: bir zamanlar toyota da bik bik...

toyota: ae101 kasanın bitmeyen ekmeği.

renault: acı gerçek: iyi araba.

bmw: orda bir köy var uzakta...

mercedes: o 302'nin vites kolundaki kırmızı düğme. (11 yaşımdan beri ne işe yarar hala anlamadm, debriyaja basmadan vites büyümüş gibi olurdu)

honda: sadece türkiye'de 15 yaşında 20 bin eder.

vw: halk? arabası.

fiat: reno'nun çabuk döküleni.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Hepimiz aynı şekilde almışız. :) Sorun yok. Dişimizden tırnağımızdan artırarak aldık. ;)

Bana piyangodan çıktı :p

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

Şu ana kadar bir çok kişi markaları birbirleriyle kıyasladı tamam bu işin içindeyiz ve bunları biliyoruz ve taraflı yorum yapıyoruz diye farzedelim.

Bu yüzden tarafsız, arabalarla yakından uzaktan alakası olmayan ve dahi ehliyeti bulunmayan birine sormak lazım diye düşündüm ve dün akam eşime markaların sende uyandırdığı his nedir diye sordum ve işte cevapları:

Audi: Karizma

Hunday: Teneke

Mazda: Nadide çiçek

Fiat: çok sıradan

bmw: hız ve spor

Merso: Baba, Dede

Seat: spor

toyota: çok çirkin

röno: düz

Subaru: hız (kesinlikle alamazsın diye ekledi) :D

Peugout: RCZ

kia: yüksek

Ford: sağlam ve çok şeker(fiesta için)

Opel: Sağlam ve güçlü

Bu cevapları aldıktan sonra, bu yargıların/önyargıların veya imajların araba kullanmakla alakası olmadığını, reklamların, başka insanların düşüncesinin ve öğrenilmiş kişisel zevklerin vb. bu konuda daha etkin rol oynadığını daha iyi anladım ;)

Punto reklamını hatırladım, hani şu kızın hazırlanma aşamasında bir çok aktiviteye katılan ve onu süper hızlı bir şekilde yetiştiren reklam. Ama bendeki fiat algısını değiştiremedi.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Geçen başka bir konuya cevaben markaların ben de oluşturduğu imajlarını yazmıştım.

Audi: Ürkütücü bir makine(özellikle dikiz aynamda gördüğümde hızım ne olursa olsun sağa geçer yol veririm)

BMW: Araba

Mercedes: Stabilite ve Prestij

Ford: Sportif sürüş ve carting

Röno: Kağııtan araba

Pöjoğ ve citroen: yakışıklı

Fiat ve Hunday: kalitesizlik ve sıradanlık

Subaru: Ralli

Opel: Sağlam ve Sıradan

Toyota :Zevksiz ve sorunsuz

Mazda: Kalite ve marjinallk

vs.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Fiatı bilmemde Hundai konusuna katılmıorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

Audi: Davudi

BMW: Ben De Nee…

Mercedes: El ense gez

Ford: Lord

Reno: Ney o!

Pejo, citroen: Bin de öğren

Fiat : Fiyat… Hyundai: ondan iyi

Mitsubishi: Japon işi sanki bişi

Passat: Yat - Sat

Skoda: (94 öncesi) Su ko-da çık yola

Skoda: Süperr bee

Dacia: Acı yaa!

:D

şimdilik bu kadar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...