İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Ahmet Varol

Biri 8-8.5 litre LPG yakar.

Diğeri 5 litre mazot yakar.

Teşekkür ederim cevabınız için 

Yorum bağlantısı

Örnek olarak yazıyıp bu ortalama her sürüşe arabaya göre değişir benimki 1.6 mondeo tüp ile 15kr yaktı Hız 110-130 aralıklarıyla

Önceki aracım 1.8dizel focus ile ortalama Hız yine 110-130 ile 25kr

Yorum bağlantısı
Murat Bal

Benm mondi 9.5 yakar. Gaz    1.99*9,5 = 18.905 tl / 100km

Tdci 5 yaksa                            4.05*5    =  20.25 tl/100km

Örnek olarak yazıyıp bu ortalama her sürüşe arabaya göre değişir benimki 1.6 mondeo tüp ile 15kr yaktı Hız 110-130 aralıklarıyla

aynı güzergahta mı ?

Örnek olarak şöyle diyebilirim. Ben Ankaradan İstanbula 420 km yapıyorum ve gaz deposunu fullediğimde körfezde bitiyor. yaklaşık 350 km. Aynı depoyu aynı yerden doldurup bursa ya gidiyorum, (tabiki de aynı hızda 110km/s sabit) çok rahat 400 km yi buluyorum. Yolun düz olması, rampalar, rüzgar durumu, yolcu durumu ve de asfaltın durumu tüketimi çok etkiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benm mondi 9.5 yakar. Gaz    1.99*9,5 = 18.905 tl / 100km

Tdci 5 yaksa                            4.05*5    =  20.25 tl/100km

aynı güzergahta mı ?

Örnek olarak şöyle diyebilirim. Ben Ankaradan İstanbula 420 km yapıyorum ve gaz deposunu fullediğimde körfezde bitiyor. yaklaşık 350 km. Aynı depoyu aynı yerden doldurup bursa ya gidiyorum, (tabiki de aynı hızda 110km/s sabit) çok rahat 400 km yi buluyorum. Yolun düz olması, rampalar, rüzgar durumu, yolcu durumu ve de asfaltın durumu tüketimi çok etkiler.

Aynen öyle yol çok etkiliyor Bursa görüklede gazı fulledim 70tl ye iki tur attım pazara girdim çıktım dedim bitene kadar almıcam çayyoluna girdim bitti yaklaşık 450km yol hesap makinesini aldım 15kr ki Bursa'ya dönüşü bilirsiniz rampada çıkıyoruz
Yorum bağlantısı
Ahmet Varol

15 kr çok güzel bir rakam lpg litresi ne kadar  ?  dizel araç almayı düşünüyorum ama 90 km ile giderken 3 lt yakan araç 120 km ile 6 lt yakıta çıkıyor araçlarda genelde uygun yollarda 120 km kullanıldığını düşünürsek dizelin pek bir avantajı kalmıyor lpg ye kıyasla şehirler arasında ben mi yanlış düşünüyorum  :) Yoksa 120 ile giderken 4-4,5 lt yakıt tüketen var mı ?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ben genelde shell yada tp den alıyorum yerine göre değişiyor 2.18 , 2.42 tl arası bence dizel daha çok yakıyor basınca gidiyordu bazen insan gaza geliyor basıyor haliyle oda emiyor mazotu tabi ben eski arabamla kıyaslıyorum ikisininde artısı eksileri var misal LPG'li araç minimum 120kmde bir üst kapat istiyor tabi yakıttan tasarruf ile bunun ücretini Fazlasıyla çıkartıyorsunuz

tarihinde Yasin Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Lpg litre olarak fazla yaksada fiyat avantajı nedeni ile daha ekonomik oluyor.Şu anki parametreler ile lpg daha avantajlı...

Yorum bağlantısı

Ben genelde shell yada tp den alıyorum yerine göre değişiyor 2.18 , 2.42 tl arası bence dizel daha çok yakıyor basınca gidiyordu bazen insan gaza geliyor basıyor haliyle oda emiyor mazotu tabi ben eski arabamla kıyaslıyorum ikisininde artısı eksileri var misal LPG'li araç minimum 120kmde bir üst kapat istiyor tabi yakıttan tasarruf ile bunun ücretini Fazlasıyla çıkartıyorsunuz

Çok yerinde bir tespit. İşte insanlar bunu anlamak istemiyor. 120 binde bir Lpg seti + Üst kapak yaptırsam ne olur. Toplasan 2009 Model Focus için konuşuyorum hepsi en fazla 3000-4000 arası rakam çıkar. Ben niye baştan 10.000-20.000 arası rakam bayılayım ki. Ayrıca 120.000 de dizel araçlarda kızdırma bujisi + turbo veriştirmeye başlıyor onun maliyeti az bir rakam değil...
Yorum bağlantısı

Çok yerinde bir tespit. İşte insanlar bunu anlamak istemiyor. 120 binde bir Lpg seti + Üst kapak yaptırsam ne olur. Toplasan 2009 Model Focus için konuşuyorum hepsi en fazla 3000-4000 arası rakam çıkar. Ben niye baştan 10.000-20.000 arası rakam bayılayım ki. Ayrıca 120.000 de dizel araçlarda kızdırma bujisi + turbo veriştirmeye başlıyor onun maliyeti az bir rakam değil...

4 bine komple motor yapılır üst kapağı en baba 2 bine çelik siboplar dahil yapılır o yuzden dediğin gibi biraz bunu kabul etmek lazım genel olarak bunu anlamak istemiyoruz ben artik coluk çocuk yüzünden çok giden arabadan ziyade az yakan büyük ve güvenli araç düşünüyorum ben bu arabami alirken şu düşünce ile aldım focus 300bine gelmişti dedim buna yapacağım motoru mondiye yaparim hem araba buyuturum hemde daha keyifle binerim iyikide oyle yapmışım arabanin motorunu butun eksiklerini bitirdim tıkır tıkır çalışıyor ama smdide kasa yenilesemmi diye aklımı kemirip duruyor :)
Yorum bağlantısı

4 bine komple motor yapılır üst kapağı en baba 2 bine çelik siboplar dahil yapılır o yuzden dediğin gibi biraz bunu kabul etmek lazım genel olarak bunu anlamak istemiyoruz ben artik coluk çocuk yüzünden çok giden arabadan ziyade az yakan büyük ve güvenli araç düşünüyorum ben bu arabami alirken şu düşünce ile aldım focus 300bine gelmişti dedim buna yapacağım motoru mondiye yaparim hem araba buyuturum hemde daha keyifle binerim iyikide oyle yapmışım arabanin motorunu butun eksiklerini bitirdim tıkır tıkır çalışıyor ama smdide kasa yenilesemmi diye aklımı kemirip duruyor :)

Lpg Sistemi + Motor = 4000 TL

Dediğin gibi 2000TL ye çok rahat çıkar.

Mondeo güzel tercih [emoji106] [emoji122]

Yorum bağlantısı

Lpg Sistemi + Motor = 4000 TL

Dediğin gibi 2000TL ye çok rahat çıkar.

Mondeo güzel tercih [emoji106] [emoji122]

:) bide tam okuyabilsem aynen öyle :)
Yorum bağlantısı
Fatih Ozen

15 kr çok güzel bir rakam lpg litresi ne kadar  ?  dizel araç almayı düşünüyorum ama 90 km ile giderken 3 lt yakan araç 120 km ile 6 lt yakıta çıkıyor araçlarda genelde uygun yollarda 120 km kullanıldığını düşünürsek dizelin pek bir avantajı kalmıyor lpg ye kıyasla şehirler arasında ben mi yanlış düşünüyorum  :) Yoksa 120 ile giderken 4-4,5 lt yakıt tüketen var mı ?

Ahmet arac disel mi? 2500 devirde 120 km hiz? Cok sasirdim eger lpg li ise.

ben fcs mk 2010 3000 devirde 110 km hiz yapiyor , bu lpgli arac basima dert....(nereden gectik bilmem ki lpg li araca...)

Ahmet bey arac disel mi? 2500 devirde 120 km hiz? Cok sasirdim eger lpg li ise.

ben fcs mk 2010 3000 devirde 110 km hiz yapiyor , bu lpgli arac basima dert....(nereden gectik bilmem ki lpg li araca...)

pardon diselmis fark etmedim.yoksa kafayi yiyecektim nasil olur diye.
Yorum bağlantısı

Merhabalar , 120-140 km gibi hızlarda dizel mi , LPGli araç mı az yakar  ? 

Merhaba Ahmet Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Ahmet Varol

Merhaba Ahmet Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Merhabalar , en sonunda buldum konuyu silindi zannetmiştim  :)

Ahmet arac disel mi? 2500 devirde 120 km hiz? Cok sasirdim eger lpg li ise.

pardon diselmis fark etmedim.yoksa kafayi yiyecektim nasil olur diye.

focus 1 aracım 3000 devirde 120 km hız yapıyor bu yönü çok güzel aracın  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

110-130km hız ile aracın benzinde 5lt/100km gibi bir rakam yakalaması lazım 15kr lpg tüketimi için. Bu kadar az benzin tüketmeyeceğine göre; lpg ayarında biraz sıkıntı olabilir. Bu da uzun vadede arıza ihtimali demek.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mustafa Kayaalp1
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar, Ramazan Bayramınızı kutluyor, iyiliklere, güzelliğe barış ve kardeşliğe vesile olmasını diliyorum. Geçenlerde yaptığım yakıt tüketim testini paylaşmak istiyorum sizlerle. Elvankent OPET'de üç numaralı pompada depoyu, görevli arkadaş ile beraber ince, ince yakıtı gözümüzle görene kadar doldurduk. Sonra, Elvankent, Etimesgut,Eryaman,  Bağlıca, Sincan, Fatih, İki kez Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi civarları olmak üzere toplam 235 km. yol yaptım. Aynı istasyon,aynı pompa ve aynı yöntemle depoyu yine doldurduk başka bir görevli ile. Depo 87.50 TL' lık ya da 22.375 Lt. yakıt aldı. Ankara' da EURODİZEL 3.91TL/Lt. Böylece  aracın km'de 0,372 TL'lik  yakıt sarfiyatı bulunduğunu gördüm. Ayrıca bu tüketim miktar olarak her bir 10,33  Km için 1 LT yakıta tekabül ediyor. Benim sürüş stilim, şehir içi kullanımı, 1450 Kg. araç ağırlığı ve 5 İleri (hidrodinamik) otomatik şanzuman ve her zaman otomatik mod'da açık bulunan klima ile bana makul gelen bir miktar oldu. Kaldı ki benim iki delikanlı da zaman zaman kullanıyorlar aracı. Görüş ve düşüncelerinize açığım. İyi geceler.

tarihinde Mustafa Kayaalp1 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Merhaba. Sizin de bayramınız kutlu olsun. Keşke yakıtı fulleyince ortalama hızınızı da sıfırlasaydınız çok faydası olurdu.

Ölçüm yaptığınız Elvankent, Etimesgut, Eryaman, Bağlıca, Sincan, Fatih ve Atatürk Hastanesi güzergahına göre bu yakıtın fazla olduğunu düşünüyorum.

100 km'de 9,5lt yakmış araç. Bu güzergahta bilmediğim ekstrem bir durum yoksa en kötü ihtimalle 40 km civarında ortalama hız yapılır.

Benim aracım manuel. Size kendi güzergahımdan örnek verirsem söylemek istediğim daha iyi anlaşılır.

Yaklaşık 6 km de 10'dan fazla trafik lambası var. Yolun 3 km'sinde dönüşte rampa çıkıyorum. Ortalama hızım 16-18 arası değişmekte.

Yazın benim araç bu şartlarda 9,5 lt yakmıyor. Kışın ancak bu kadar yakabilirim.

Manuel ve otomatik yakıt farkını biliyorum. Sürekli dur kalk yapılan trafikte bu fark bariz ortaya çıkıyor.

Uzun yolda arkalı önlü gitsek siz 5,5 yaksanız ben de 5,2 yakarım.

Bahsettiğiniz güzergahta da manuel ve otomatik yakıt farkının fazla olacağını düşünmüyorum.

7,5lt hadi klima açık taş çatlasın 8 lt yakmalıydı aracınız.

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman
(düzenlendi)

Eskisehir den depo fullendi. orduya gidildi.840kmde ışık yandı. 865mde depo fullendi 215tlye. Afyona gelindi.900kmde ışık yandı.dep 200tlye doldu. Gidiş gelis full klima açık, 3 bazende 4 kişi 100-110 km civari ort hız.

tarihinde Erhan Karaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Eskisehir den depo fullendi. orduya gidildi.840kmde ışık yandı. 865mde depo fullendi 215tlye. Afyona gelindi.900kmde ışık yandı.dep 200tlye doldu. Gidiş gelis full klima açık, 3 bazende 4 kişi 100-110 km civari ort hız.

Sanirim 6-6.5 litre arasinda bir sarfiyat olmus. Klima etkisini hesap edince,o hizlarda normal degerler. Benim mondi de durum farkli degil cok sukur :)
Yorum bağlantısı
Erhan Karaman
(düzenlendi)

Yol bilgisayarı 5.5 lt gösteriyordu ama hesaplamadim net ortalamayı.yalniz 4 günde 2000 km yol iyi yordu :)

tarihinde Erhan Karaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Mondi anca isinmistir bence:) Benim de bilgi ekrani sapiyor baya uzun yolda,en gercekci pompa degeri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kaya

kastamonu istanbul 

lpg 2,10 tl 

hızımız 100 150 arası

540 km yol 135 tl lpg tüketimi

ortalama  tüketim 2,50

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

kastamonu istanbul

lpg 2,10 tl

hızımız 100 150 arası

540 km yol 135 tl lpg tüketimi

ortalama tüketim 2,50

Ov galiba ?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...