İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Kemal Mert

Mondeo bu değerlerde gitmez, yapılan ölçüm gaza çok ufak dokunuşlar veya yokuş aşağı (hafifte olsa) yapılmıştır. Hele ki 3,8-3,9 u mondeo mk3 dizellerde görmek mümkün değildir. Manuel de olsa. Gerçek bir ölçüde aracın genel itibari ile yükte olması gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan
(düzenlendi)

Bu bilgileri görünce benim aracımda kesin bir sorun olduğunu düşünüyorum. Çünkü aynı yolu gittim. Bendeki değerler 6.0 dan aşağıya düşmedi.

hocam ben de normal 110 -120 bandınca  sürünce 6 civarı yakıyorum ki üstte aynı yolu bu değerden 2 gün önce  7.1 ile geçtiğimin örneği de var  :)

Mondeo bu değerlerde gitmez, yapılan ölçüm gaza çok ufak dokunuşlar veya yokuş aşağı (hafifte olsa) yapılmıştır. Hele ki 3,8-3,9 u mondeo mk3 dizellerde görmek mümkün değildir. Manuel de olsa. Gerçek bir ölçüde aracın genel itibari ile yükte olması gerekmektedir.

bu tüketim değeri imkansız değil çok fazla kastırmadan yapılabilir. Sonuçta bu değerleri 230 -250 km lik ölçümlerle elde ettim. 

düz yollarda hız sabitleyici 100 açık. iniş aşağı hız sabitleyiciden çıkıp 130-140 bandına kadar aracı ufak gaz tepkileriyle hızlandırıyorum. düzlüğe çıkınca 100'e gelene kadar gazdan ayağımı çekip 100'de hız sabitleyiciyi tekrar aktif ediyorum. 

rampalardan önce rampa kısaysa yine 120-130 a kadar çıkıp rampayı 80 civarı vites düşürtmeyecek hızda tamamlayacak kadar gaza basıyorum. 

4.5 lt lik konya-ankara arasında araç bagaj + arka koltuklar ağzına kadar doluydu ve 2 kişiydik.  4.2 tersi istikamette ise boş ve tek kişi. 

bu da gölbaşı shell'den çıktıktan yaklaşık 30-40 km sonra çektiğim resim.

jn064r.jpg

tarihinde Mehmet Orhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Mert
(düzenlendi)

Aracın ağirligindan,icindeki yolcudan yükten değil motora yük binmesi açısından soyledim. Yol bilgisayarina çok fazla aldanmayın. Ama depodan ve pompadan da bu ölçüleri yakalıyorsaniz aracınız okunup üflenmiş. Dizel kullanan birçok kişi var hemde otomatik,sizin ölçülerinize yaklastiklarina şahit olmadım. Forumda dizel jatko kullanan arkadaşlarin yorumuna açık artık bu konu. Maşallah diyorum ve ben çekiliyorum.

tarihinde Kemal Mert tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan

Aracın ağirligindan,icindeki yolcudan yükten değil motora yük binmesi açısından soyledim. Yol bilgisayarina çok fazla aldanmayın. Ama depodan ve pompadan da bu ölçüleri yakalıyorsaniz aracınız okunup üflenmiş. Dizel kullanan birçok kişi var hemde otomatik,sizin ölçülerinize yaklastiklarina şahit olmadım. Forumda dizel jatko kullanan arkadaşlarin yorumuna açık artık bu konu. Maşallah diyorum ve ben çekiliyorum.

yol bilgisayarı konusunda haklısınız. 0.5 ila 1 lt arasında hata payı olabiliyor ankara antalya pompa ortalaması 4.9 civarında birşeydi. 

Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Benim araç şehiriçi 7.4 şu anda. Bu değer agresif kullanıma göre 7.7 ye kadar çıkabiliyor. Gerçek değer ise 8.5 civarlarında. Güzergah gölbaşı toki oradan dikimevi metro, sonrasında kızılay üzerinden söğütözüne dönüş. Değerler normal mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Orhan

Benim araç şehiriçi 7.4 şu anda. Bu değer agresif kullanıma göre 7.7 ye kadar çıkabiliyor. Gerçek değer ise 8.5 civarlarında. Güzergah gölbaşı toki oradan dikimevi metro, sonrasında kızılay üzerinden söğütözüne dönüş. Değerler normal mi?

bence normal kassanız bile 7 nin altına zor iner ankara da

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Uluhan Uygun

Merhabalar,

Son iki aylık kullanım ölçümlerimi paylaşmak istiyorum.

Tüketilen litre miktarı: 52.7 lt-------50 lt

Katedilen yol: 626 km--------632 km

Yakıt litre fiyatı: 3,70 tl--------3,78 tl

100km'de tüketilen yakıt miktarı: 8,41 lt------7,91 lt

1 km'ye ödenen ücret: 0,31 tl-------0,30 tl

Toplam alınan yakıt(depo full): 195 tl------190 tl

Aracım 2005 mondeo ghia ov 262k km'de.

Daha öncede yazmıştım, günlük 15 km(7-7) gidiş-dönüş yapıyorum.Neredeyse araç ısınmadan iş yerime varıyorum.En fazla yaptığım  20-25 km uzun

yol(ev-hastane arası).Yol bilgisayarım yaza girdikten beri 8,6 lt gösteriyor.Kışın ise 8,9 lt gösteriyordu.

Fikir sahibi olmanız için paylaştım.

Yorumlarınıza açığım :)

Teşekkür ederim.

İyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arkadaşlar ben geçtiğimiz hafta istanbul-aydın ve aydın-istanbul yaptım. ölçümlerimi hem depoyu fulleyerek hem de yol bilgisayarına bakarak yaptım

yol bilgisayarım 6.6 gösterdi. ancak benin hesabıma göre 6.45 litre yaktı.

bu değerler bagaj dolu+klima açık+arkada 1 bebek ve yolcu var.

hızım genelde 100-120 arasıydı. 

bu değerler normal mi yüksek mi? aracım 2.0 tdci ghia otomatik vites. şehir içinde 7.7-7.8 falan yakıyorum. uzun yolda ben açıkçası 5.5 falan beklerdim.

Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Bende 2006 model Mondeo 2.0 TDCi Dizel var, 

Ocak ayında almıştım arabayı, ortalama yakıt tüketimi 7,5 civarındaydı, sonra hararet düşme sıkıntısından dolayı Ankara Tuncay Usta'da yağ soğutucu termostatını değiştirdim. Ortalama tüketim 7,1 e kadar düştüğü oldu uzun yolda. Ancak son iki aydır ortalama tüketim yol bilgisayarında yine 7,5 lara çıktı. 

Ayrıca;

Normalde 1 depo mazot ortalama 830 km civarı giderken son iki depo aldığım yakıtta 650km lere kadar düştü.

Sizce sebebi ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

2006 benzinli o/v aracım lpg 2.09

Ortalama hız 25 km

Son iki depo km kuruş hesabı 35 kuruş yakıyor.

Dün 220 km de lpg bitti, depo 79 liraya doldu.

İstanbuldan gelirken genelde hız sabitleyici açık ortalama hız 90-120 arası klima hep açık

Yerine göre 24-27 kuruş ortalaması var.

LPG 2.29 TL

Giresun şehiriçi yoğun trafik ve çok yokuş olduğu için bana normal geliyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhat Işık
0afd0e5db403bc3b4b25b42e740a16d3.jpg arkadaşlar 1530 km yol yaptım. 100-110 km. Sizce ortalama nasıl?
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Abi radar korkusu. Ama en önemlisi ailece gelince dayanmak zorunda kalıyorum

Ama ben çok memnun kaldım aracımın uzun yol performansından . Yokuş mokuş vız geliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi radar korkusu. Ama en önemlisi ailece gelince dayanmak zorunda kalıyorum

Ama ben çok memnun kaldım aracımın uzun yol performansından . Yokuş mokuş vız geliyor..

Kurum bağlayacak. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bayram tatilinde 1700-1800 km. civarı kullanım. En son İstanbul a geldiğimde 4,8 gösteriyordu.

dc38250970df7efcc8a0713f6ca1afff.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu 2.0 tdci otomatiklere 5 litre nasıl yaktırıyorsunuz cidden anlamıyorum. Benim arabada bir sorun var sanırım. Çünkü ne kadar dengeli sürsem de 6 litrenin altına kesinlikle inmiyor.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bu 2.0 tdci otomatiklere 5 litre nasıl yaktırıyorsunuz cidden anlamıyorum. Benim arabada bir sorun var sanırım. Çünkü ne kadar dengeli sürsem de 6 litrenin altına kesinlikle inmiyor.

Benimki manuel, az biraz da ciğerli. Jatco' larda da az yakmak çok münkün. 6 lt' de hiç fena değil, çoğu 1,6 motorlu araçlar bu rakamlarda. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Enis Evren

Mondeo 2001 Trend Benzinli Manuel araç kullanıyorum.
Hergün gemlik-yalova arası gidip geliyorum. Ortalama 10-11 lt//100km yakıyorum. Sizce tüketim normal mi?

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sinan Menekşe

Ortalama tüketim zaman zaman sert kullanırım. 

ortalama 8 yazıyor hatta bi ara 7.8 gibi rakamları gördüm sizce iyi mi çok mu 

2.0 TDCİ 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emrah Aslan

Tamam mı şehir içi ortalama hız 24 km gidilen yol 263 km ortalama 9.7 lt yakıt tüketimi görünüyor sizce normal mi araç 2007 tdci jatco mondeo mk3

mondeo mk3 tdci jatco

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...