İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Furkan Cıbıl

c86497bc90061f535ccde661c1fb1a13.jpg

Şaşkınım.

Klima kapalı, bagaj dolu araçta şöför dahil 2 kişi var.
Ortalama resimde gördüğünüz gibi 3.9

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Cevik

selam arkadaşlar bende 2005 mondeo tdci ov var bir türlü az yaktıramadım 8 aydır bende bu araba havasını suyunu yağını filtreleri hepsini değiştirdim würth ün yakıt katkısını kullandım enjektörtörler temizlensin diye çekiş ile ilgili hiç sıkıntım yok 120 ile giderken yarım daha gaz veriyorum 200 diyor hemen duman atması vardı katkıdan sonra hiç yok denecek kadar azaldı ama dürzünün arabası uzun yolda 45-50 kuruş yaktı kurban bayramında gezdim 1000 km kadar şehir içi 1 lira yakıyordur herhal

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bayram trafiğinde yakıt ölçüt olmaz 12 saatlik yolu 19 saatte geldim otobanda dur kalk ile.

Yorum bağlantısı
Said Çiftci

Aynı yakıt fazlalığı bende de var, 2006 tdci manuel aracim,
çekiş konusunda sıkıntı yok lakin,yol bilgisayarı şehir içi 12 lt bandında,uzun yolda 8 lt gösteriyor,
Tabi pompa değerleri daha fazla,
fulleyince kontrol ettigimde; 100 tl yakıt ile şehir içi 130 km gidebiliyorum,uzun yolda ise 190 km kadar gidebiliyor... [emoji26]

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Cevik yazdı:

uzun yolda 45-50 kuruş yaktı

litresi kaç tl den aldınız? otobanda 110 km/h sabit hızda mı ölçüm?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaç ile gittiğinizi tam söylerseniz yorum yapabiliriz.

Ben dizel otomatik mk3 ile 90 km sabit hızla 4,5 litre yakabiliyordum.
Nevşehirde kısa mesafede 10 litre, ankara istanbul gibi uzun soluklu şehir içlerinde 7,5-8 litre. Normal şartlarda uzun yolda 110-120 hızlarla 6 litre civarı yakardım.

Mk3 te motor ısınmadan stop ediyorsanız 12 litre yakar.
Ayrıca. Motor ısınınca ve hız 50 yi geçince yakıt normale döner.
Araç ısınınca hız en az bir kez 50 yi geçmeli ki araç zengin karışımdan çıkmalıdır.
Bir kez 50 yi geçince sonra 10 a düşülse bile tekrar zengin karışıma geçmez.
Hararet 80 olmalı ve hız en az bir kez 50 yi geçmelidir.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben dizel otomatik mk3 ile 90 km sabit hızla 4,5 litre yakabiliyordum.

önde giden kılavuz manyaq biri olursa 5.5 yakardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mehmet Ozyurek yazdı:

Araç ısınınca hız en az bir kez 50 yi geçmeli ki araç zengin karışımdan çıkmalıdır.
Bir kez 50 yi geçince sonra 10 a düşülse bile tekrar zengin karışıma geçmez.
Hararet 80 olmalı ve hız en az bir kez 50 yi geçmelidir.

Ansiklopedilerde bile bulunmayacak bilgi👏

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ansiklopedilerde bile bulunmayacak bilgi[emoji122]

Bu bilgiyi kullanıcı sesi dinleyerek anlar zaten
Zengin karışımda iken seslidir. Şakırtılıdır.
Hızlanınca zenginden çıktığı sesten anlaşılır.
Yorum bağlantısı
Ahmet Cevik

118 hizla gittim geneli 120 ile gittiğimde balans biraz ayarsız titreme yapıyordu ilk aldıgım yakıt 6120 ikinci aldıgımda 6200 den aldım birde bu arabayı ne kadar çok sıkıştırdın o kadar az ve güzel gidiyor kibar kullanılmıyor misal enjektörler temizlensin diye 120 ile giderken  4 e çekiyorum ortalama yakıt göstergesinde düşme oluyor

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Dizel aracın artık bir espirisi kalmadı. 6.5 TL civarlarında bir düşüyor bir artıyor. Araclarımız aslında çok yakmıyor.Yakıt pahalı. Yıllık 15-20 bin yapılmıyor ise en mantıklısı lpg' ye dönmek gibi geliyor bana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Furkan Cıbıl

Anlık yakıt tüketimini açabilseniz, çok daha anlamlı yorum yapabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu bilgiyi kullanıcı sesi dinleyerek anlar zaten
Zengin karışımda iken seslidir. Şakırtılıdır.
Hızlanınca zenginden çıktığı sesten anlaşılır.

Para harcarken şak şak şak  yapıyor zengin kahkahası

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Cevik
(düzenlendi)

Anlık yakıt tüketim açık değil bende en son program atmışlardı o zaman kayboldu 

birde ayrı birşey soracağım bu arabanın 3 . viteste 40 la falan giderken 70 e falan geldiğinde gaz kesip sanki bir üst vitese geçiş yapmış gibi davranıyor bu normalmi

tarihinde Ahmet Cevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile jatco ile 70-80km/h hız arasında kalmayın. oralarda fabrikasyon olarak saçmalıyor, yavaş gitmek bünyesine ters. 140 lardan sonra açılıyor alman otobanı için yapmışlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaya Faruk

Alanyadan Çanakkaleye geldim, çeyrek depo yakıt kaldı. Hız ve vites gözetmeksizin aracı sürekli 2000 devirde tutmaya çalıştım. Alanya şehir içinde ortalamam 6.1 idi. Şu an 5.7 gösteriyor. Balıkesire kadar durmadan geldim. Balıkesirde 4 saat mola verip devam ettim. 2006 Manuel aracım. Gayet memnunum yakıttan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
(düzenlendi)

Sabah anlık yakıt tüketimine bakarak bir test yaptım. Öncelikle Kısa Mesafe şehiriçi sürüşlerde aracınız kesinlikle daha fazla yakacak. Çünkü araba hem motoru hem de şanzımanı ısıtmaya çalışıyor. Gazı bıraksanız dahi tüketim 0.0'a inmiyor. Yakmaya devam ediyor. Zaten devir göstergesinin düşmemesinden de anlaşılabiliyor.

Ancak 40 KM/sa hızı geçtiyseniz gazı bıraktığınızda 0.0'a iniyor. Yelken Modu mu diyolar neyse artık o moda geçiyor sanki. En ideali en kısa sürede 50-60 km hızlara çıkmak. Ve o hızlarda ilerlemek.

tarihinde Harun Kocaçalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Cevik

yazın bile arabayı ısıtmadan yola çıkmam en kötü 5-10 dk ısıtırım otomatik vitesin illaki farkı var kabul ama bu araba fazla yakıyor enjektör arızası yoksa başka arızamı bilmiyorum 6 sefer pompacıya gittim ölçüm falan yaptılar hepsi normal diyorlar gürültü var dedim delphi  enjektör sesli çalışır dediler konya da kime gittiysem ya çok zor bu araba yada çok uğraştırıyor diye bakmıyorlar

Yorum bağlantısı
Zafer Kısır

Benim aracım motoru soğuk mondeolardan. Uzun yol harici hararetin 90 a geldiğini pek görmem. 90 a gelse bile yokuş aşağı inişlerde biraz düşer. Sabit durmaması belki problem ama yakıt tüketimim sabah ve  akşam trafiği Ümraniye-Kasımpaşa arası 6,5 civarı. Uzun yolda 110-120km/s  hızda 5,5-5,7 arası

Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Ankara Fethiye hız sabitleyici ile 4.1 lt uzun yolum var ki 225 40 18 jant lastik ile. Ankara içi 6.8 ile 7.5 lt yakıyordum. Sakin kullanımda. Sizin araçlarda sıkıntılar var. Isınmayan mondeo yakıtı içer. Yağ termostatı ve su termostatı ile başlayın kontrol edilecek parçalar listesine

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mahmut Karadeniz
(düzenlendi)

Merhaba. Aracım 2005 mondeo 3 ghia 2.0 benzin&lpg otomatik. Daha yeni aldım aracı. Bilgi ekranında yakıt tüketimi 15 litre görünüyor, nasıl iş anlamadım. Lpg'de kullanıyorum devamlı, ekrandaki benzini gösteriyor herhalde ama benzinde kullanmıyorum neye göre gösteriyor, nasıl oluyor bu iş biri yardım ederse sevinirim. 

tarihinde Mahmut Karadeniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Mahmut Karadeniz yazdı:

Merhaba. Aracım 2005 mondeo 3 ghia 2.0 benzin&lpg otomatik. Daha yeni aldım aracı. Bilgi ekranında yakıt tüketimi 15 litre görünüyor, nasıl iş anlamadım. Lpg'de kullanıyorum devamlı, ekrandaki benzini gösteriyor herhalde ama benzinde kullanmıyorum neye göre gösteriyor, nasıl oluyor bu iş biri yardım ederse sevinirim. 

bende de aynı araç var bende 4 aydır ara ara deniyorum 13.4 ün altına düştüğünü görmedim LPG de sorunu anlamadım gitti. Yada normal depoyu her fullediğimde hesaplıyorum son zam dahil 50 kurusun altını görmedim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...