İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Hüseyin Vuruşkan

2.0 otomatik lpgli ghia-x, 17jant, 225 45 17 lastik, şehir içi 155 km 18.5 LT. nasıl? TL hesabı 32 kuruş. Yol bilgisayarı 10.7 gösteriyor benzin olarak 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
2 saat önce, Hüseyin Vuruşkan yazdı:

2.0 otomatik lpgli ghia-x, 17jant, 225 45 17 lastik, şehir içi 155 km 18.5 LT. nasıl? TL hesabı 32 kuruş. Yol bilgisayarı 10.7 gösteriyor benzin olarak 

Güzel değerler. Ben 100 km de 17-18 lt LPG yakıyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Güzel değer bence, Ankara şehiriçi 37-39krş yakıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Benzin olarak 13.8 ortalamam var. 

Ama yine söylüyorum. Ortalama hızım 14 ile 20 arasında oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

2007 tdci otomatik, bilgisayar en düşük değer 9,7 lt., pompa en düşük değer 10,8 lt. Bu arada şehir içi derken Konya :) Endişelenmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bu aylarda normal. Ortalama hız, kullanım mesafesi, hava sıcaklığı gibi etkenler çok önemli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk
1 dakika önce, Mehmet Pınar yazdı:

Bu aylarda normal. Ortalama hız, kullanım mesafesi, hava sıcaklığı gibi etkenler çok önemli

Valla altıma ilk defa böyle torklu bir araba geçtiği için çok sakin kullandığımı söyleyemem, boşluk bulduğum yerde turbo ne verdiyse abanıyorum :hohoho:Umarım alışınca dha ekonomik değerler elde ederim. Ben dizel araba alırken böyle olacağını düşünmemiştim :D

Yorum bağlantısı
15 saat önce, Fatih Öztürk yazdı:

2007 tdci otomatik, bilgisayar en düşük değer 9,7 lt., pompa en düşük değer 10,8 lt. Bu arada şehir içi derken Konya :) Endişelenmeli miyim?

Endişelenmeye gerek yok. Yakıt ölçümünde yapacağınız ilk şey ortalama hızınızı sıfırlamak olsun.

Konya'da olsa, İstanbul'da olsa bu veri çok önemli. Sonrasında yol durumu (rampa vb.), kullanım tarzınız (bahsettiğiniz abanma),

kullanılan mesafe gibi daha bir sürü yakıta etki edecek durum bulunmaktadır.  

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk
3 saat önce, Turgay Seven yazdı:

Endişelenmeye gerek yok. Yakıt ölçümünde yapacağınız ilk şey ortalama hızınızı sıfırlamak olsun.

Konya'da olsa, İstanbul'da olsa bu veri çok önemli. Sonrasında yol durumu (rampa vb.), kullanım tarzınız (bahsettiğiniz abanma),

kullanılan mesafe gibi daha bir sürü yakıta etki edecek durum bulunmaktadır.  

Ben de yol bilgisayarındaki o anlam veremediğim değer ne diyordum, meğer ortalama hızmış, şimdi düştü jeton  :D Sıfırlama da sanırım ekranın yanındaki çubuğa basarak yapılmakta?? Bakalım sıfırlayınca ne gösterecek. Onun dışında rampa sıfır  - KONYA -, sürüş tarzı da daha önce dediğim gibi, dayanamıyorum :biggrin:

Yorum bağlantısı
İsa Acar

Merhaba herkese, şu an 1.6 manuel vites lpg li Mk4 mondeom var ve bazı sebeplerden dolayı satılık, forumda konusu konusu ve ilanı mevcut.

Nasipse Mk3 mondeo almayı planlıyorum, limitlerim dahilinde temiz bulabilirsek inş. Otomatik almayı planlıyorum hem eşim hem de kendim için. Bir kaç konuda görüşlerinize ihtiyacım var. 

- Yıllık 20-25 bin km yapıyorum,

- Konunun 2016 yılı başından itibaren olan sayfalarını okudum, Dizel yakıt değerleri genelde 100 km de ortalama 8 lt. diyebiliriz. LPG ise 17-18 litrelere çıkan var. Yani yakıtta önemli, dizel daha az yakacak gibi sanki :unsure2:

- Aracı eşimin de kullanacak olması sebebiyle, jatconun torkundan dolayı sıkıntı yaratır mı, gaz tepkimeleri nasıldır, gücü kontrol edebilir mi, sağa sola dalmasını istemem allah korusun.

- Benzinlinin otomatiği nasıldır, sıkıntı yaratır mı, çok mu hantal kalır yoksa 1.6 manuel benzinliye göre her türlü daha performanslı mıdır?

-Genelde yasal limitlerde kullanırım hız yapmam fakat arada dokunduğumuz olur, insanız sonuçta, motorun güçlü olmasını da çok istiyorum :rolleyes:

Arz ederim...:)

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
49 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Merhaba herkese, şu an 1.6 manuel vites lpg li Mk4 mondeom var ve bazı sebeplerden dolayı satılık, forumda konusu konusu ve ilanı mevcut.

Nasipse Mk3 mondeo almayı planlıyorum, limitlerim dahilinde temiz bulabilirsek inş. Otomatik almayı planlıyorum hem eşim hem de kendim için. Bir kaç konuda görüşlerinize ihtiyacım var. 

- Konunun 2016 yılı başından itibaren olan sayfalarını okudum, Dizel yakıt değerleri genelde 100 km de ortalama 8 lt. diyebiliriz. LPG ise 17-18 litrelere çıkan var. Yani yakıtta önemli, dizel daha az yakacak gibi sanki :unsure2:

- Aracı eşimin de kullanacak olması sebebiyle, jatconun torkundan dolayı sıkıntı yaratır mı, gaz tepkimeleri nasıldır, gücü kontrol edebilir mi, sağa sola dalmasını istemem allah korusun.

- Benzinlinin otomatiği nasıldır, sıkıntı yaratır mı, çok mu hantal kalır yoksa 1.6 manuel benzinliye göre her türlü daha performanslı mıdır?

-Genelde yasal limitlerde kullanırım hız yapmam fakat arada dokunduğumuz olur, insanız sonuçta, motorun güçlü olmasını da çok istiyorum :rolleyes:

Gaz tepkimeleri gayet normaldir. Öyle araba alıp başını gitmiyor merak etmeyin. Ancak fren/gaz pedalını karıştırırsanız hangi araba olursa olsun hepsi tehlikelidir.

Zaten ufak manevralar yaparken gaza basmanıza gerek kalmıyor.:biggrin:

Yorum bağlantısı
İsa Acar
7 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Gaz tepkimeleri gayet normaldir. Öyle araba alıp başını gitmiyor merak etmeyin. Ancak fren/gaz pedalını karıştırırsanız hangi araba olursa olsun hepsi tehlikelidir.

Zaten ufak manevralar yaparken gaza basmanıza gerek kalmıyor.:biggrin:

Otomatik araba zaten kullandık Harun Bey ;) ben eşim için sormuştum konunun o kısmını, teşekkür ederim... :)

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
5 dakika önce, İsa Acar yazdı:

Otomatik araba zaten kullandık Harun Bey ;) ben eşim için sormuştum konunun o kısmını, teşekkür ederim... :)

Açıkçası benim eşimin ehliyeti var ama araba sürmeyi hiç bilmiyor. Ben kendisine mondeo mk3 ile eğitim vermeyi düşünüyorum. Hata mı yapıyorum acaba :biggrin:

Yorum bağlantısı
İsa Acar
23 dakika önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Açıkçası benim eşimin ehliyeti var ama araba sürmeyi hiç bilmiyor. Ben kendisine mondeo mk3 ile eğitim vermeyi düşünüyorum. Hata mı yapıyorum acaba :biggrin:

mk3 kısmını bilmem ama inşallah kolay kavrar yoksa haliniz duman :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya
1 saat önce, İsa Acar yazdı:

Son 2 aydır şehir içinde eşim kullanıyor aracı.

Güç olarak sıkıntı yaşamaz. Kalkışta ahım şahım bir güç yok gazı köklemediği sürece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar
8 dakika önce, Mehmet Ali Karakaya yazdı:

Son 2 aydır şehir içinde eşim kullanıyor aracı.

Güç olarak sıkıntı yaşamaz. Kalkışta ahım şahım bir güç yok gazı köklemediği sürece.

Teşekkür ederim Mehmet Bey... :good1:

Yorum bağlantısı
Osman Akyol

Hüseyin bey benim araçta aynı koşullarda (2005 mondeo ghia x 225 45 17 lastik otomatik vites lpg) 35 krş yakıyor ortalama hız  32 de.. ortalama yakıt 11.5 gösteriyor

sizin ortalamanız gayet iyi...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Pınar

Benim ortalama şu ana kadar değişmedi.Bakıma az kaldı.Bakalım sonrasında değişiklik olacak mı?

Güncel ortalama 16-18 lt lpg 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Benim ortalama şu ana kadar değişmedi.Bakıma az kaldı.Bakalım sonrasında değişiklik olacak mı?
Güncel ortalama 16-18 lt lpg 

Çok değil mi başkan!?
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
(düzenlendi)
2 saat önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

Çok değil mi başkan!?

Ömer, Giresun'da yollar çok yokuş. Şehiriçi trafik fazla ve ortalama hız 15 den yukarı çıkmıyor.Eğer şehiriçine girmezsem  13-14 civarına düşüyor.Bu da gayet normal.Bakım sonrası havalarda ısınmış olacak.O zaman sıkıntı var mı yok mu anlayacağız.

tarihinde Mehmet Pınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Ömer, Giresun'da yollar çok yokuş. Şehiriçi trafik fazla ve ortalama hız 15 den yukarı çıkmıyor.Eğer şehiriçine girmezsem  13-14 civarına düşüyor.Bu da gayet normal.Bakım sonrası havalarda ısınmış olacak.O zaman sıkıntı var mı yok mu anlayacağız.

Anladım trafik ve rampa en büyük etkenler... Hadi bakalım hayırlısı olsun bakımdan sonrası iyi olsun
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Derviş Dursun
(düzenlendi)

Abiler bu yakıt konusunda ciddi misiniz? Dizeller ortalama 8 10 lt arası, lpgler 16 18 lt arası geneli. Bende 98 mondi var, bir yada iki üst kasaya geçeyim diyordum ama gözüm korktu. Kış şartlarında bile en yoğun trafikte max 15 litreyi geçmiyor lpgde. Ki ortalama 12 13 lt genelde. Bence çok yakıyor gibi :unsure2:

tarihinde Derviş Dursun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
2 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Abiler bu yakıt konusunda ciddi misiniz? Dizeller ortalama 8 10 lt arası, lpgler 16 18 lt arası geneli. Bende 98 mondi var, bir yada iki üst kasaya geçeyim diyordum ama gözüm korktu. Kış şartlarında bile en yoğun trafikte max 15 litreyi geçmiyor lpgde. Ki ortalama 12 13 lt genelde. Bence çok yakıyor gibi :unsure2:

Otomatik mi aracınız?

Birde bahsettiğim kriterler aynı mı?

Ortalama hızınız kaç mesela?

Benim ev iş arası 7 km ve 7 tane trafik ışığı var. 

Şehiriçi ise 25 km üstüne çıkılmaz burda. Sürekli dur kalk ve yokuş yollar düşünün?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Otomatik mi aracınız?
Birde bahsettiğim kriterler aynı mı?
Ortalama hızınız kaç mesela?
Benim ev iş arası 7 km ve 7 tane trafik ışığı var. 
Şehiriçi ise 25 km üstüne çıkılmaz burda. Sürekli dur kalk ve yokuş yollar düşünün?

benim araç manual ve sizinki gibi şartlar değil elbet ama genel olarak da diğer kullanıcıların da çok yüksek geldi bana. Hp farkından mıdır yoksa motor farkından mıdır bilmiyorum ama bana çok yüksek geldi genel olarak
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...