İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Kemal Mert

Benim araçta yol bilgisayarı yok. Trend paket. Landirenzo marka kit var. Güncel fiyattan 3.19 dan gaz aldim 105 lira civari doldu. Şu an 342 km yol yaptim bitmedi ortalama 370 380 km götürür. Yarısı şehir içi diyebilirim. Şehir içinde fazla basmam. Malum heryer radar mobese vs. Uzun yolda bir depo gaz ile diyarbakirdan çıktım ve 450 km yol yaptım geçen yaz. 110 120 arasi hizdaydim. Sizin rakamlariniz çok yüksek. Eger ki çok yuklenmiyorsaniz baktirmanizda fayda var.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Kemal Mert yazdı:

Benim araçta yol bilgisayarı yok. Trend paket. Landirenzo marka kit var. Güncel fiyattan 3.19 dan gaz aldim 105 lira civari doldu. Şu an 342 km yol yaptim bitmedi ortalama 370 380 km götürür. Yarısı şehir içi diyebilirim. Şehir içinde fazla basmam. Malum heryer radar mobese vs. Uzun yolda bir depo gaz ile diyarbakirdan çıktım ve 450 km yol yaptım geçen yaz. 110 120 arasi hizdaydim. Sizin rakamlariniz çok yüksek. Eger ki çok yuklenmiyorsaniz baktirmanizda fayda var.

Benim suanda ortalama 2 lt lpg fazlam var. Onu duzeltirsem sizin degerler gibi olacak ama bi turlu olmuyor. Gecen ay ort 1100 km sehir disi yol yaptim ankara alanya arasi 9.2 lt tuketim oldu. Sehirdisi bi nevze iyi ama sehir ici baya yakiyor

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

Tamam anladım ama ne yapmam lazım varmı bi tavsiye

Şurayı temizlet
Gaz ayarına baktır
Şu değişmeli vs.

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Ali Mollaoğlu yazdı:

Tamam anladım ama ne yapmam lazım varmı bi tavsiye

Şurayı temizlet
Gaz ayarına baktır
Şu değişmeli vs.

Yok mu 😊

Yorum bağlantısı
Kemal Mert
Yok mu [emoji4]
Hocam iyi bir ayar yaptırmak gerek. Lpg kalibrasyonu iyi yapılmalı. Püskürtme memeleri geniş mi acaba bilemedim. Kit markası nedir? Aslında yakıtı birçok şey etkiler. Aracın aldığı havadan tutun mevsim sıcaklığına hatta lastik basıncına kadar herşey etkiler. Pedal da birçok sebep kadar önemli.
Yorum bağlantısı
Mahmut Karadeniz
Ali Mollaoğlu yazdı:

bende de aynı araç var bende 4 aydır ara ara deniyorum 13.4 ün altına düştüğünü görmedim LPG de sorunu anlamadım gitti. Yada normal depoyu her fullediğimde hesaplıyorum son zam dahil 50 kurusun altını görmedim.

Hocam bugün hesapladım ben de 70 kuruş yaktı lpg'de. Bi sıkıntı var ama ne çözemedim

Yorum bağlantısı
Mahmut Karadeniz
Ali Mollaoğlu yazdı:

Demekki normal diyeceğiz

Valla gaz ayarı yaptırmıştım aldıktan 1 gün sonra ama bu kadar yakması hiç normal değil. Haftasonu bi daha götürecem gazcıya. Bir de bir şey sorayım. Ben klimada sıcağı ayarlayamıyorum nasıl ayarlanıyor? Ayrıca klimayı açtığımda değişik bi koku hatta gaz kokusu geliyor bazen neden olur bu? 

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi

bence forumdan mondeo kataloğu indir okuya okuya arabanı bi tanı çok faydasını göreceksin.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bugün ist dan Ankara ya geldim ilk 1 saat te anca 25 km gidebildim sonrası hız limitlerinin üzerinde Bolu da eski yolu kullandım
6db9661a601cb47776b6a62ca5dd934a.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Karadeniz
Ali Mollaoğlu yazdı:

bence forumdan mondeo kataloğu indir okuya okuya arabanı bi tanı çok faydasını göreceksin.

Kullanım klavuzu var torpidoda. Farklı bir şeyse indireyim 

Yorum bağlantısı
Mahmut Karadeniz

Bugün ayar yaptırmaya gazcıya götürdüm açtı baktı gaz kaçağı varmış. Şırıl şırıl akıtıyor dedi. Hallettik bakalım şimdi ne yakacak. Bide klima açtığımda hafif bi gaz kokusu geliyordu, usta bu sıkıntının da gaz kaçağı nedeniyle olduğunu söyledi. Tamirden sonra klimayı kullandım biraz, koku almadım ama tam emin olamadım, ustanın dediği gibi bunla mı alakalı o da? 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Seyyitali Mollabeyi

Bu hafta sonu komple gaz tesisatını borularına kadar yenilettim. Yola çıktık usta ile ayarda yaptı bakalım. Memnun kalmazsan 500 km sonra vs bi gel bidaha bakalım dedi. En son gazcıya gitmezden önce 15.4 idi

Bayağı sıkıntılı idi parçalar motor suyunun kaçak yapan yerlerine kadar gördüm hoş değildi komple sıfır sistem taktık atikfast bakalım. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mahmut Karadeniz
Ali Mollaoğlu yazdı:

Bu hafta sonu komple gaz tesisatını borularına kadar yenilettim. Yola çıktık usta ile ayarda yaptı bakalım. Memnun kalmazsan 500 km sonra vs bi gel bidaha bakalım dedi. En son gazcıya gitmezden önce 15.4 idi

Bayağı sıkıntılı idi parçalar motor suyunun kaçak yapan yerlerine kadar gördüm hoş değildi komple sıfır sistem taktık atikfast bakalım. 

Hocam ayar filan yaptırdıktan sonra depoyu doldurdum, 40 lt full depoyla 160 km gitti. Tamirden önce daha az yakıyordu 

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

2005 benzinli lpg li aracımda al - ver sorunu ve kelebeklerdeki sesden dolayı manifoldu söküp temizledim ve tekrar taktım. al ver sorunu birazda olsa azaldı. daha sonra ecu yu sıfırladım al ver sorunu gitti ve rolantide baya bir düzeldi. 790 810 arası duruyor. aracın çalışması çok düzgün. ama buna ragmen araç aşırı yakmaya başladı. lpg enjektörlerini yenilemiştim. belki onda sorun vardır diye düşündüm ama araç benzindede çok yakıyor. yol bilgisayarı 16 dan aşagı inmiyor. anlık tüketim degerleri bile yukarlarda.  aşaıdaki resimlerde aracın degerleri var. oksijen sensörü çok degişken gösteriyor. birde bi ara p0171 fakir karışım ve p1132 hatasını vermiş. bu hatayla ilgili pek birşey bulamadım açıkcası. bu sorun neden kaynaklı olabilir. aracın bu kadar stabil çalışmasına ragmen bu yakıt fazlalıgına ne sebep olabilir. sadece lpg degil araç benzindede fazla yakıt tüketiyor. benzin tüketimine baglı olarakda lpg nin ayarını yaptıracagım. ama şuanda benzindede çok yakarken lpg ayarı olmaz.

kMPZBJ.jpg NLQYAg.jpg

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Yusuf Davaz yazdı:

2005 benzinli lpg li aracımda al - ver sorunu ve kelebeklerdeki sesden dolayı manifoldu söküp temizledim ve tekrar taktım. al ver sorunu birazda olsa azaldı. daha sonra ecu yu sıfırladım al ver sorunu gitti ve rolantide baya bir düzeldi. 790 810 arası duruyor. aracın çalışması çok düzgün. ama buna ragmen araç aşırı yakmaya başladı. lpg enjektörlerini yenilemiştim. belki onda sorun vardır diye düşündüm ama araç benzindede çok yakıyor. yol bilgisayarı 16 dan aşagı inmiyor. anlık tüketim degerleri bile yukarlarda.  aşaıdaki resimlerde aracın degerleri var. oksijen sensörü çok degişken gösteriyor. birde bi ara p0171 fakir karışım ve p1132 hatasını vermiş. bu hatayla ilgili pek birşey bulamadım açıkcası. bu sorun neden kaynaklı olabilir. aracın bu kadar stabil çalışmasına ragmen bu yakıt fazlalıgına ne sebep olabilir. sadece lpg degil araç benzindede fazla yakıt tüketiyor. benzin tüketimine baglı olarakda lpg nin ayarını yaptıracagım. ama şuanda benzindede çok yakarken lpg ayarı olmaz.

Sorun için ne olur bilemem ama benim aracımda 16 nın aşağısını hiç görmüyorum 2005 model lpg aynı şekil herşey hatta stop ediyor sorunu vardı. LPG sistemini komple yeniledik fakat. 16 dan aşağısını halen görmüyorum. Normal karşılamaya başladım...

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ali Mollaoğlu yazdı:

Sorun için ne olur bilemem ama benim aracımda 16 nın aşağısını hiç görmüyorum 2005 model lpg aynı şekil herşey hatta stop ediyor sorunu vardı. LPG sistemini komple yeniledik fakat. 16 dan aşağısını halen görmüyorum. Normal karşılamaya başladım...

Valla hocam yakit dussun diye ne yaparsam yapiyim tam tersi yakit iyice artiyor. 2. Oksijen sensoru hata veriyordu gittim onu aldim orjinal olarak. Emme manifoldu ses yapmaya baslamisti ondan yapar dediler onu yaptim , afr ayari dediler onu yaptirdim, atesleme aksami hepsi orjinal , bakimlari zamaninda aksatmadan yaptiririm, lpg enjektorleri baya kullanilmis bundan yapar dediler onuda degistirdim. buna ragmen arac ne yapsam dahada fazla yakmaya basliyor. Bu seferde 1. Oksijen sensoru ve map sensorunden yapar diyorlar bakalim hayirlisi. Yakiti bi duzene sokuyum hic biseyine ellemicem

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Erdogan Berlik

Merhaba arkadaslar. Max 60bin tl butce mondeo alacagiz. Hangi model seri tavsiye edersiniz. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Muzaffer Uysal
(düzenlendi)

Konuyu hortlatim bari,

2007 Mondeo 2.0 TDCi manuel vites 7,5 lt :)

tarihinde Muzaffer Uysal tarafından düzenlendi
İmla hatası
Yorum bağlantısı
Cumali Çevik

2006 dizel  otomatik şehiriçi ortalama hız 19 km yokuşlu yol çok 8.1 lt 

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Murat Sahın
Muzaffer Uysal yazdı:

Konuyu hortlatim bari,

2007 Mondeo 2.0 TDCi manuel vites 7,5 lt :)

Bende hortlatayım bari 😊

Yakıt verisi hangi şartlarda elde edildi?

Şehir içi şehir dışı yakıt tüketimi 100 km litre cinsinden nedir?

Ayda 1700 km yol yapan bir arkadaş var. Şu sıralar LPG fiyatlarından mütevellit dizele geçecek. Yaptığı yol %80 uzun yol sayılır, 90 a CC açıp gideceği yere varacak, arada 2 tane trafik lambasına duracak maksimum. Otomatik sevmiyor, manuel istiyor. Yakıt tüketimi konusunda farklı iddialar var. Kimileri 10 litreden az yakmaz diye gözünü korkutmuş. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Kimileri 10 litreden az yakmaz diye gözünü korkutmuş. 

110 ile gitsin 4.5lt/100km

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

110 ile gitsin 4.5lt/100km

Öyle yakarsa bir tane de ben alırım abi 😆

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Öyle yakarsa bir tane de ben alırım abi 😆

manyaq birisine uyyulup peşinden gidilirse 5.2 ye çıkıyor tabii, kangulu birisi.... yoksa 4.5 rahatlıkla uzun yol tüketimi

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
manyaq birisine uyyulup peşinden gidilirse 5.2 ye çıkıyor tabii, kangulu birisi.... yoksa 4.5 rahatlıkla uzun yol tüketimi

Fiesta bayağı yakıyormuş abi desene [emoji23]
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...