İçeriğe Yönlendir

Turbo Puf Oldu

Akan Belen

Recommended Posts

Evren Erakçora

Yetkili servis abartmış, 2000-2500 normal o ne öyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ey yetkili servis. Neden böyle yaparsın? Söyle?

Aynen öyle hocam.Anlamsız fiyatları var.Hadi dışarda 1600 serviste olsun 2.000 tl gider serviste yaptırırız.Bu şekilde olunca kim servise uğrarki.Sonuçta aynı parça yani. :angry:

Hani Turbonun icinde dagilan pervana falan varya,onu dahada buyutuyorlar,daha fazla hava=daha fazla basinc=daha fazla guc :) Tabi yazilimla desteklemek şart :wub:

Motorola XT-615 Cihazimdan Tapatalk 2 ile Gönderildi

Hımm.Ama pervane büyüyünce sığıyormu aynı yere ki diyeceğim ama demek ki sığıyor :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Akan geçmiş olsun... Güzel günler seni bekliyor inşallah..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Altan

Hocam geçmiş olsun...Ben talihsiz durumunuzu EGR nin kapatılmasına bağlıyorum.

"egr iptali" ile ilgili konu başlığında da bahsettim.

EGR nin metal bir conta veya bz. bir şeyle kapatılması motorun bütün çalışma sistemini etkiliyor.Turbonun gereksiz yere fazla yüklenmesine sebep oluyor.Unutmayın aracınız üzerindeki sizin gereksiz görebileceğiniz parçalara ve bu parçaların uyumlu çalışmasına göre dizayn edilmiş.Boş yere aracınızın motorunda donanımsal ekleme veya eksiltme yapmayın...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan geçmiş olsun... Güzel günler seni bekliyor inşallah..

Saolasın abi.İnşallah öyle olur.

Hocam geçmiş olsun...Ben talihsiz durumunuzu EGR nin kapatılmasına bağlıyorum.

"egr iptali" ile ilgili konu başlığında da bahsettim.

EGR nin metal bir conta veya bz. bir şeyle kapatılması motorun bütün çalışma sistemini etkiliyor.Turbonun gereksiz yere fazla yüklenmesine sebep oluyor.Unutmayın aracınız üzerindeki sizin gereksiz görebileceğiniz parçalara ve bu parçaların uyumlu çalışmasına göre dizayn edilmiş.Boş yere aracınızın motorunda donanımsal ekleme veya eksiltme yapmayın...

Bu konuda çok bilgim yok.Ancak ben manuel olarak herhangi bir iptal işlemi yaptırmadım egr ye.Yetkili servise giderek aracıma ait en son güncelleme yüklendi sadece.Servis bu durumu yani yazılım yüklenince egr nin iptal olduğunu bilmiyordu.Ve hatta öyle birşey yok bile dediler.Bizim araçlarda güncel yazılım yüklendiğinde egr nin kendiliğinden iptal olduğunu bana söyleyen Çağlar Abi.Ayrıca bu forumda dizel aracı olanların yarısının egr si iptal durumdadır sanırım.

Ama yine de dediğim gibi bu konular hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Geçmiş olsun Akan bey. "Düştük mahpus damlarına öğüt veren çok olur, toplasan o öğütleri burdan köye yol olur" diye bir şarkı vardı. Bu aşamada bilen de söyler, bilmeyen de. Sıkmayın canınızı, olacağı varmış, olmuş. Cana gelmesin mala gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tekrardan geçmiş olsun.

Egr nin etkisi de bence yoktur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Geçmiş olsun Akan bey. "Düştük mahpus damlarına öğüt veren çok olur, toplasan o öğütleri burdan köye yol olur" diye bir şarkı vardı. Bu aşamada bilen de söyler, bilmeyen de. Sıkmayın canınızı, olacağı varmış, olmuş. Cana gelmesin mala gelsin.

Aynen öyle.Cuma gecesi olsaydı daha kötü olabilirdi.Hem eşim ve oğlum vardı hemde hızım yüksekti genel olarak.

Yorum bağlantısı
Misafir

Revize ettirin sorun olmaz,yağı değiştirmeyi unutmayın.

geçmiş olsun akan, sıkma canını olur böyle şeyler, canın sagolsun, yanlış hatırlamadıysam, tansel arabayı yeni aldıgında revize ettirmişdi, senin usta da aynı yeremi yolladı acep?

Yorum bağlantısı
Akan Belen

geçmiş olsun akan, sıkma canını olur böyle şeyler, canın sagolsun, yanlış hatırlamadıysam, tansel arabayı yeni aldıgında revize ettirmişdi, senin usta da aynı yeremi yolladı acep?

Saolasın.Evet Tansel'in konusu okudum.Turbo nereye gidecek bilmiyorum tam olarak.Bugün sökülecek.Saolsun Karabük'de Serkan var.Zaten onun ustasında araç.Bugün gidip bakacak duruma.Hemde turbonun kime gönderileceğini falan öğrenecek.Benim o telaşta aklıma gelmedi sormak.Ona göre Ankara'da olan arkadaşlar yardım isterim.Burdan da yazarım zaten belki tanıyan bilen çıkar turbocuyu.

Yorum bağlantısı
Kemal Nallı

Saolasın.Evet Tansel'in konusu okudum.Turbo nereye gidecek bilmiyorum tam olarak.Bugün sökülecek.Saolsun Karabük'de Serkan var.Zaten onun ustasında araç.Bugün gidip bakacak duruma.Hemde turbonun kime gönderileceğini falan öğrenecek.Benim o telaşta aklıma gelmedi sormak.Ona göre Ankara'da olan arkadaşlar yardım isterim.Burdan da yazarım zaten belki tanıyan bilen çıkar turbocuyu.

Geçmiş olsun Akan bey...Bence turboyu arızaya götüren sebebin belirlenmesi çok önemli.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Geçmiş olsun Akan bey...Bence turboyu arızaya götüren sebebin belirlenmesi çok önemli.

Teşekkürler.Kontrollerini yaptıracağız artık zaten.Turbo ustaya bir ulaşsın bakalım içi biraz fikir verir sanırım bize.Sanırım birde yağlama kontrolü falan yapılması lazım

Yorum bağlantısı
Mustafa Ergüden
(düzenlendi)

Geçmiş olsun.Durum tamamen tesadüfte olabilir manifold temizliği esnasında sübap girişine sert bir parça düşmüş kanatçıkları sıkıştırmış ve mil kesmesine neden olmuş olabilir.Turbo yağlama hattında tıkanıklık oluşmuş mil yağsız kalıp aşınmış ve kesilmiş olabilir.

Revizyonda, turbo iç yatakları iyice kontrol edilmeli eğer içerde hasar oluşmuşsa yeni pervane ve mil takılsa bile verimli olmayacaktır.En önemlisi yağlama hattında tıkanıklık varsa yeni bir turboda takılsa kısa zamanda oda puf olabilir bu konuya çok dikkat edilmeli

ben de turbo revizyonu ve sonrasında değişimi yaptırdım. konumu okumuşsunuz zaten. Abdurrahman bey bendeki sıkıntıda olduğu gibi dikkat edilecek kısmı yazmış. turboya gelen yağlama borusu kontrol edilmeli. fakat benimki kontrol edilmiş araç çalışırken oradan yağ geldiğini gözlerimle görmüştüm, yine de sonradan o boruda tıkanıklık olduğu ortaya çıktı. o yüzden düzgün bakılmalı.

turbo revizyonunu geçen mayısta revizyon(550)+yağ+yağ filtresi+işçilik dahil 850 vermiştim. sıfır turboya 1000 tl vermiştim. ama turboya gelen yağlama hattı tamamen değişti. karter temizliği falan yapıldı.

Bir de turbolarda garanti yok dendi hep usta garanti konusunda güvenilir ise ve diğer yağlama hattı iyice kontrol edilecekse revizyon yaptırın bence.

edit: kelime düzeltme.

tarihinde Mustafa Ergüden tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sıfır turbo 1000 tl falan olsa direk sıfır alacağım zaten.Ama değil maalesef.Bizdeki turbolar manifolt bağlı olduğu için sanırım pahalı.Acaba yağlama kontrolü sadece araç çalıştırılıp yağ gelip gelmediğine göre mi kontrol ediliyor.Önerdiğiniz bir yöntem varmı bu konuda.Bu yağlama hortumu nasıl bir şey acaba aracın rahat görünen bir bölgesinde mi.Nette aradım ama tam anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Saolun arkadaşlar.Yahu bozuk turbo siyah duman yaparmı.Bende ki olan siyah duman olayı acaba turbodan kaynaklı olabilir mi.Gerçi turbo hiç uyarı vermemişti bana ama :) Merak ettim şimdi

Yorum bağlantısı
Mustafa Ergüden

Sıfır turbo 1000 tl falan olsa direk sıfır alacağım zaten.Ama değil maalesef.Bizdeki turbolar manifolt bağlı olduğu için sanırım pahalı.Acaba yağlama kontrolü sadece araç çalıştırılıp yağ gelip gelmediğine göre mi kontrol ediliyor.Önerdiğiniz bir yöntem varmı bu konuda.Bu yağlama hortumu nasıl bir şey acaba aracın rahat görünen bir bölgesinde mi.Nette aradım ama tam anlayamadım.

http://forum.donanimhaber.com/m_32807153/tm.htm

verdiğim linkte sayfanın ortalarına doğru bir resim var. o resimde turbonun hemen solunda serçe parmak kalınlığında siyah bir boru var. sizin aradığınız boru o. turbu ile ondan sonraki beyaz bölümün arasında kalıyor. borunun kafasındaki parçayı gevşetince, çalışırken ordan yağ geldiğini görürsünüz. kendiniz yapmayın fazla açınca fışkırıyormuş, düzgün çalışan turbolarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Saolun arkadaşlar.Yahu bozuk turbo siyah duman yaparmı.Bende ki olan siyah duman olayı acaba turbodan kaynaklı olabilir mi.Gerçi turbo hiç uyarı vermemişti bana ama :) Merak ettim şimdi

Siyah duman neden olur zengin karışımdan yani püskürtülen yakıta yeteri kadar hava gitmezse siyah duman olur..Silindirlere hava normal gider yakıt fazla püskürtülürse yine siyah duman olur.Şu halde doğru çalışmayan enjektör ve turbo siyah dumana neden olur diyebiliriz tereddütsüz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bu arada ani gaza yüklenmelerde bir miktar siyah duman normal kabul edilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Siyah duman neden olur zengin karışımdan yani püskürtülen yakıta yeteri kadar hava gitmezse siyah duman olur..Silindirlere hava normal gider yakıt fazla püskürtülürse yine siyah duman olur.Şu halde doğru çalışmayan enjektör ve turbo siyah dumana neden olur diyebiliriz tereddütsüz..

Bakalım artık.Turbodan sonra siyah duman devam ederse enjektörlere bakacağım zaten.olmuşken olsun artık :D

Bende genel olarak biraz fazla duman var zaten.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Abi üzüldüm. Ama olacağı varsa hangi usta bakarsa baksın önceden kestiremiyor bu tip arızaları. Turbo hortumunu halletmiş miydin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...