İçeriğe Yönlendir

Turbo Puf Oldu

Akan Belen

Recommended Posts

Akan Belen

Abi üzüldüm. Ama olacağı varsa hangi usta bakarsa baksın önceden kestiremiyor bu tip arızaları. Turbo hortumunu halletmiş miydin

Saol Mustafa.Evet evet uzun süre olmuştu turbo hortumunu çözeli zaten.Şans mı diyelim ne diyelim artık işte olacağı varmış.Önemli olan bundan sonraki kısımda sorun yaşamamak aslında

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Saolsun Serkan Danış aracı yapacak ustadan benim turbonun kime gideceğini öğrendik.

Ankara da Turbocu Ümit diye bir ustaya gidecekmiş.Birazcık netten baktığım kadarıyla fena biri değil gibi

Sitesi bu.Forumdan bu ustayı tanıyan bilen arkadaş varmıdır acaba arkadaşlar.

http://turbocumit.com/

Yorum bağlantısı
Serdar Taş

Akan bey geçmiş olsun dizellerde başa gelebilecek normal bir durum (Turbo ve enjektör arızaları km yuksek dizel araçlarda en buyuk dert)...Ama revizyondan önce birde çıkma falan araştırsaydınız diyeceğim....iyi bir çıkma denk gelmezse revizyon yaptırırdım ben olsam...Geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Akan bey geçmiş olsun dizellerde başa gelebilecek normal bir durum (Turbo ve enjektör arızaları km yuksek dizel araçlarda en buyuk dert)...Ama revizyondan önce birde çıkma falan araştırsaydınız diyeceğim....iyi bir çıkma denk gelmezse revizyon yaptırırdım ben olsam...Geçmiş olsun

Serdar bey aklıma geldi ancak.Çıkma ürüne nasıl güveneceğiz birde bu durum var.Al tak dene imkanımız olacağını sanmıyorum.Hele ki turbo gibi bir üründe açıkçası çok çok bilindik birinde olmadıktan sonra çıkma olayına pek sıcak bakamıyorum.Onun yerine eğer oluyorsa kendi turbomun iyi bir ustada revizyonu daha mantıklı geliyor.Ayrıca usta bu teklifde de bulundu zaten.Çıkma revizyonlanmış turboya 850 tl fiyat verdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Taş

Geçen bana ön sağ far lazım oldu malatyada bulmak tabiki imkansız internetten bir sürü çıkmacı bulup aradım en çoğu çakal çukal tiplerdi.En son bursada bir çıkmacıyla görüştüm far var dedi göndereyim dedi ya dedim peki far hatalı çıkarsa çalışmazsa ne olacak sorun değil dedi ben farı gönderiyim tak kullan beğenirsen parasını gonder olmazsa farı geri gönder.Aldım taktım sıkıntı çıkmadı parasını gonderdim. Boyleleride var..Ama küçük yerlerin talihsizliği bu işte bursada olsam mesele bir tane alırım 5-10 gün kullanırım kafama yatarsa parasını verirdim...Ama haklısınız kime güveneceksiniz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Serdar bey farı kaça saydılar?

Yorum bağlantısı
Reşat Uz

Turbo dağılmış halde iken yağ kontrolü yapılabilir mi acaba.Yada şöyle diyeyim yenisi takılırken usta bunu kontrol edecektir sanırım.Yada bunu öncesinde araç üstünde turbo yokken kontrol edebiliyormu.

Böyle bir km sınırı varmı bilemiyorum.Olsa bile eğer turbo da sıkıntı yoksa durduk yere km si gelmiş diye kaç kişi değişim yapar.Oldukça pahalı bir parça sonuçta.Servis 4200 tl fiyat verdi yuh yani.Benim aracım 230 binde.Daha önce değiştimi yada revizyon gördümü bilemiyorum.2009 sonuna kadar servis kayıtları var ama turbo ile ilgili işlem görünmüyor.

Ha şöyle bir durum var benim turbo hiç uyarı vermedi şimdie kadar.Bir rüzgar sesi ile boğuşmuştum bir süre biliyorsunuz az çok.Birkaç usta turbo demişti ancak son yapılan egr nin emme manifoltuna bağlanan boğazdaki conta değişince bu ses kesilmişti zaten.Turboda duyduğum tek ses gaz verip bırakınca çok az bir civvv sesi idi.Başka hiçbir sıkıntı yoktu benim hissedebildiğim.Yine ayrıca bu durumun oldukça düşük hızda ve devirde olması.Zorlama diyeceğim bir durum yok du ortada.

turbo değişimi 4200 TL

uzay mekiğinin turbosuda ancak bu kadar dır herhalde

ama bunun mili 1.000.000 d/dk dayanıklı bilmemne çeliğinden

kanatçıkları çok yüksek devirlere ve ısıya dayanıklı dünyada ender bulunan acayip bir elementten

ama dökümü çok özel teknoloji ile sadece birkaç önemli dökümanede yapılabilen çok ender bir döküm cinsi

3 ile 5 kg arası büyük ihtimalle maliyeti 100 TL yi geçmeyecek bir parça

yeninin garantisiz montajı 4200 TL oda size... tamiri bile en az 500TL

iyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Az önce turbonun revizyonunu yapan Ankara'daki Ümit Usta ile görüştüm.Revizyon tamamlanmış ve bugün kargoya verecekmiş.Sıkıntısız şekilde yapıldığını sorun yaşamayacağımı söyledi.Ben içindeki hasar hakkında bilgi almak istedim ama.Hani yağsızlıktan mı yoksa birşeylerin çarpmasından dolayımı dağıldı diye.Onu anlamak çok zor içi komple dağılmış dedi.Ama salyongoz kısmında yada dış kısımda bir hasar olmadığını söyledi.Zaten montajı yapacak ustanın gerekli kontrolleri yaparak montaj yapacağını söyledi.

Hayırlısı bakalım artık.Sanırım yarın bende Karabük'e geçerim.Eğer benim oğlan biraz daha iyi olursa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

akan, turbo takılırken hassas ayar yapılması gerekir biliyorsun, tembih et de, itinalı çalışsın usta, kalitesiz işçilikten dolayı yeni takılan turbo gümleyebilir(forumda okumuştum), milin neden kestiği yada kanatçıkların neden parçalandığı belli değil. acaba selenoid valfi gerekli yağ basıncını sağlayamayıp yağsız mı bıraktı turbo milini? turbo dağılmadan önceki süreçte hiç ıslık çalmadı mı?

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

akan, turbo takılırken hassas ayar yapılması gerekir biliyorsun, tembih et de, itinalı çalışsın usta, kalitesiz işçilikten dolayı yeni takılan turbo gümleyebilir(forumda okumuştum), milin neden kestiği yada kanatçıkların neden parçalandığı belli değil. acaba selenoid valfi gerekli yağ basıncını sağlayamayıp yağsız mı bıraktı turbo milini? turbo dağılmadan önceki süreçte hiç ıslık çalmadı mı?

Abi benim anladığım şekilde turbo hiç uyarı vermedi bana.O yüzden bende tırsıyorum biraz farklı bir sıkıntıdan dolayımı oldu diye.Turbodan duyduğum tek ses gaz verip bırakınca çok hafif civv sesi idi o kadar.Yağsız mı kaldı başka bir sıkıntı mı var bilemiyorum.İşin garip tarafı aracı hiç de zorlamadığım bir anda oldu bu durum.

Artık takan ustaya kalıyor işimiz mümkün olduğunca kontrol ettireceğiz.Yağlama hortumuna falan özellikle bakmasını isteyeceğim zaten .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Turbo montajlanınca yağ ve yağ filtresinide her ihtimale karşı değiştireceğim.Aslında sanırım 3000 km kadar önce değişmişti ama.Öğrendiğime göre değiştirmek yinede değiştirmek mantıklı.Kısa ve öz olarak hangi yağı kullanayım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Castrol yada mobil 5/30

Benim gönlüm mobil esp'den yana...

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Castrol yada mobil 5/30

Benim gönlüm mobil esp'den yana...

Mobil esp 5/30 tam sentetik olacak sanırım değil mi abi.Şu an da bildiğim kadarıyla bu yağ var içinde.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mobil fe 5w 30. Mobil esp partikul filitresi olanlar için şart. Gerisi için lüks

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Mobil fe 5w 30. Mobil esp partikul filitresi olanlar için şart. Gerisi için lüks

:unsure2: Bunu bilmiyordum ben

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sitesinden bak abi mobilin. Esp için yeni nesil motorlar için önerir. Senin arabanda sahte olmadığı sürece mobil fe yeterli. Esp ile arasında yarı yarıya fiyat farkı vardı en son

www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen
(düzenlendi)

Baktımda fe 3000 öneriyor araç için.

Peki forumdaki arkadaşlar neden esp formula kullanıyorlar bir avantajı yoksa.Fiyat farkı oldukça var ikisi arasında.

Birde acaba linkteki ürünü kullansam nasıl olur.Hasan Basri abi de bir konuda önermişti bu ürünü.Hani turbo takılacak.Yağ değişimi yapılacak nasıl olsa, acaba mantıklı bir yaklaşım olurmu bu ürünü kullanmak.

http://shop.wurth.co...temizleme-400ml

tarihinde Akan Belen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

2. el yüksek km.deki bir aracın %80 başına gelebilecek birşey.

Allah göstermesin bende çok korkuyorum. :)

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Mobil esp yağın özellikle dizel araçlarda kurum temizliği ve oluşumunun önlenmesi konusunda ciddi katkıları olduğunu okuyorum. 7500 km'de bir yağ değişimi yapan biri olarak(super 3000 ile) bu aralığı 15 bin yapıp esp kullansam mı diye düşünmüyor değilim

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ne kadara tamir ettiler.

Hocam 550 tl demişti usta bana.Bugün aradım ustayı da.Turbocu aramış onu kargoya veriyorum diye.Ustada ücreti göndermiş saolsun ben orada olmadığım için.

Mobil esp yağın özellikle dizel araçlarda kurum temizliği ve oluşumunun önlenmesi konusunda ciddi katkıları olduğunu okuyorum. 7500 km'de bir yağ değişimi yapan biri olarak(super 3000 ile) bu aralığı 15 bin yapıp esp kullansam mı diye düşünmüyor değilim

Kurum oluşumuna etkisi varsa güzel birdurum.Ancak sanırım ben hangi yağı kullanırsam kullanayım 15.000 km beklemem.Max 10.000 iyi gibi geliyor bana

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Geçmiş olsun Akan abi.

Saolasın Ali'cim.Olacağı varmış.Aman araçlarınıza iyi bakın :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...