İçeriğe Yönlendir

Sunroof Kaskoda Ayrıca Belirtilmeli Mi?

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yanlış bilgi olduğunu düşünmüyorum.

Sizin söylemenize göre düşünürsek şayet xenon farları olmayan bir araca araç sahibi opsiyonel olarak xenon far ekletti diyelim. Bu müşterinin kaza yapması durumunda farlarının kırıldığını düşünürsek benim o araca normal far takmam gerekiyor ?? Ben neden xenon far takıyorum çünkü şase numarasını sisteme girdiğim anda aracın farları xenon çıkıyor.

Eksper onaylarsa takarsınız onaylamaz ise halojen farı tedarikten gönderir, sizin sigortacı da ortada kalır.. 

Önce düşünceyi cevaplayayım... 

Örnek-1 

053359  FORDFOCUS C-MAX 1.6i TREND 5 KAPI 2005 Model.. 27.449,00

053359  FORDFOCUS C-MAX 1.6i TREND 5 KAPI 2005 Model.. 27.449,00

Bunun birisi sunrooflu ve X paket, opsiyon paketi tutarı gününe göre en az 5000 lira..  Sigorta şirketi Bu koda göre araç sigortalayıp, neye göre X paket ve sunroofa teminat verecek. Primini alamadığı donanıma niye hasar ödeyecek.. 

Tan Otoya getirdiğim aracıma sonradan taktığım teybime siz garanti veriyor musunuz.. 

Örnek-2 

Güncel mondeonun liste fiyatı 100 bin lira.. Ancak benim beğendiğim mondeo 140 bin liraya ulaşıyor.. Salak mı sigorta şirketi, 100 liralık araç sigortalayıp, 140 bin lira teminat verecek... 

Hepsini geçiyoruz şimdi, 

Bu konuda yayınlanmış Tamim var, duyuru var, uygulama örnekleri var, red edilmiş dosyalar var.. 

Opsiyon olarak alınmış paketler ve donanımlar kaskoya ayrıca Aksesuar olarak bedellendirilerek dahil edilmek zorundadır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Benim de yeni aldığım Mondeo aracımda sunroof ve led far opsiyonlarını ayrıca bedellerini de belirterek poliçeye işledik. Bayim ve acentam orjinal de olsa opsiyonel eklenmiş donanım olduğundan ayrıca göstermem gerektiğini belirtti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim de yeni aldığım Mondeo aracımda sunroof ve led far opsiyonlarını ayrıca bedellerini de belirterek poliçeye işledik. Bayim ve acentam orjinal de olsa opsiyonel eklenmiş donanım olduğundan ayrıca göstermem gerektiğini belirtti. 

Bayiin de demişmiydi bunu Saygın... ?

Acenten yaptı biliyorum da...  :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

Eksper onaylarsa takarsınız onaylamaz ise halojen farı tedarikten gönderir, sizin sigortacı da ortada kalır..

Önce düşünceyi cevaplayayım...

Örnek-1

053359 FORDFOCUS C-MAX 1.6i TREND 5 KAPI 2005 Model.. 27.449,00

053359 FORDFOCUS C-MAX 1.6i TREND 5 KAPI 2005 Model.. 27.449,00

Bunun birisi sunrooflu ve X paket, opsiyon paketi tutarı gününe göre en az 5000 lira.. Sigorta şirketi Bu koda göre araç sigortalayıp, neye göre X paket ve sunroofa teminat verecek. Primini alamadığı donanıma niye fiyat verecek..

Tan Otoya getirdiğim aracıma sonradan taktığım teybime siz garanti veriyor musunuz..

Örnek-2

Güncel mondeonun liste fiyatı 100 bin lira.. Ancak benim beğendiğim mondeo 140 bin liraya ulaşıyor.. Salak mı sigorta şirketi, 100 liralık araç sigortalayıp, 140 bin lira teminat verecek...

Hepsini geçiyoruz şimdi,

Bu konuda yayınlanmış Tamim var, duyuru var, uygulama örnekleri var, red edilmiş dosyalar var..

Opsiyon olarak alınmış paketler ve donanımlar kaskoya ayrıca Aksesuar olarak bedellendirilerek dahil edilmek zorundadır..

Öncelikle teyp sorunuzu cevaplayım.

Ahmet, Mehmet ustadan aldığınız teybinize tabiki garanti vermem ama opsiyonel olarak farkını ödeyerek almış olduğunuz fabrikadan eklenerek aldığınız aracınızın teybine tabiki garanti veririm.

Bir diğer konuya geleyim. Ben yetkili servisim. Kasko firması bana neden tedarik yapsın? Hadi diyelim Axa kasko olsun. Tedarikçi firması Oto ikiler. Tedarik gönderebilmesi için şase numarasını girmesi gerekir. Oto ikiler şase numarasını girip microcat de farı seçtiği an xenon far numarasi verecek zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir diğer konuya geleyim. Ben yetkili servisim. Kasko firması bana neden tedarik yapsın? Hadi diyelim Axa kasko olsun. Tedarikçi firması Oto ikiler. Tedarik gönderebilmesi için şase numarasını girmesi gerekir. Oto ikiler şase numarasını girip microcat de farı seçtiği an xenon far numarasi verecek zaten.

Tamam sanayideki Ahmet Ustasın... :)

Opsiyonel olarak aldığın 7000 liralık led farı aksesuar olarak kaskoda belirtmeden tedarikçiden al da göreyim :)

şimdi siz böyle bir pert araçla karşılaşsanız neye göre fiyat belirleyeceksiniz.? 

Çok güzel bir soru... 

Benim 100 bin gösterdiğim 140 bin liralık mondeoyu neye göre ödeyeceksiniz.. 

Allah mı söyletiyor beni ne.. ikidir 140 binlik mondeo diyorum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Bayiin de demişmiydi bunu Saygın... ?

Acenten yaptı biliyorum da...  :rolleyes:

Aynen, satış temsilcisi ayrı ayrı hepsi gösterilecek dedi, sigorta bölümü de o şekilde araç değerine ekleyerek fiyat hesapladı.

Ama acentemi sorma, kim olduğunu sana söyleyemem  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir diğer konuya geleyim. Ben yetkili servisim. Kasko firması bana neden tedarik yapsın? Hadi diyelim Axa kasko olsun. Tedarikçi firması Oto ikiler. Tedarik gönderebilmesi için şase numarasını girmesi gerekir . Oto ikiler şase numarasını girip microcat de farı seçtiği an xenon far numarasi verecek zaten.

Daha bir ay olmadı.. Axa'da yaşadım ben aynı sorunu... Bir müşterimin araçlarından biri ısrar üzerine bayiden kaskolanmıştı.. Ve kaza yaptı, Hasarıyla ben ilgilendim. 

Aracın götürüldüğü servis bana döndü, 

Verdiğiniz poliçede aksesuarlar görünmüyor, zeyil falan var mı, varsa onu da gönderin diye... 

Yok dedim, falanca bayi yapmıştı o kaskoyu, aracı ben bilmiyorum.. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Öncelikle teyp sorunuzu cevaplayım.

Ahmet, Mehmet ustadan aldığınız teybinize tabiki garanti vermem ama opsiyonel olarak farkını ödeyerek almış olduğunuz fabrikadan eklenerek aldığınız aracınızın teybine tabiki garanti veririm.

ben polemik için değil meraktan soruyorum.yukardaki örnekten hareketle,liste fiyatı 100 bin olan ama opsiyonlarla 140 bine alınan modeonun kaskosu neye göre yapılıyor.teminatı kaç para olarak belileniyor.kasko yaparken çıkan model seçenekleri benim aldığım donanıma denk gelmiyor diyelim.hep opsiyon var.

ben 140 bine aldım siz teminat olarak ne belirliyorsunuz.diyelim bu araç ertesi gün pert oldu.eğer kaskosu liste fiyatından (100 bin) yapıldıysa,kasko firması bana 140 binlik aracımı aynen vermeyecek mi.şaseden sorgulayınca çıkan donanım 140 bin çıkıyo? ama poliçede opsiyonlar yok?

Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

Mehmet bey haklı Yasin bey. örneğin benim 2011 Hp. Focus tdci orijinal ESP li ve opsiyonel olarak satılıyor. haliyle 2.000-TL kadar daha pahalı. ama sigorta sigorta reasürans listesinde ESP li diye bir ayrım söz konusu değil. sözüm meclisten dışarı, ama maalesef danıştığım bir çok sigortacı bu durumdan haberdar değil ve bilgi sahibi olmadan fikir yürütüyorlar. benim güvendiğim sigortacı arkadaşım poliçeye ek olarak giriyor ve fiyatını belirtiyor.

şimdi siz böyle bir pert araçla karşılaşsanız neye göre fiyat belirleyeceksiniz.?

Hemen sorunuza cevap vereyim.

Sigorta eksperi aracınızın bu özelliğini göz önüne alarak fiyat araştırması yapar. Hadi diyelim gözden kaçırdı bu özelliği dikkate almadı. Sigorta şirketi seni aradığında sana sunduğu fiyat 2000 tl düşük diyelim. Sen o fiyati kabul etmeyip gerekli bilgiyi söylediğinde ilk işleri dosya sorumlusunun bizi araması oluyor. Gerekli bilgiyi ve doğruluğunu söylediğimiz anda ödemesini ona göre yapıyor. 2004 model Focus 1 HB ye 40.000TL ödedikleri gibi ;) Teminat altına doğru alsalardi ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teminat altına doğru alsalardi ;)

Burayı anlamadım... 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şaseden ekranda gözüken parça. opsiyon listesinde ise  ve zeyil  vs. yok ise. eksper öedemekle yükümlü değildir.

Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

ben polemik için değil meraktan soruyorum.yukardaki örnekten hareketle,liste fiyatı 100 bin olan ama opsiyonlarla 140 bine alınan modeonun kaskosu neye göre yapılıyor.teminatı kaç para olarak belileniyor.kasko yaparken çıkan model seçenekleri benim aldığım donanıma denk gelmiyor diyelim.hep opsiyon var.

ben 140 bine aldım siz teminat olarak ne belirliyorsunuz.diyelim bu araç ertesi gün pert oldu.eğer kaskosu liste fiyatından (100 bin) yapıldıysa,kasko firması bana 140 binlik aracımı aynen vermeyecek mi.şaseden sorgulayınca çıkan donanım 140 bin çıkıyo? ama poliçede opsiyonlar yok?

Hemen cevap veriyorum.

Aracınız 140.000TL diyelim ama poliçe de 80.000 TL yazıyor. Eskiden olsa sigorta şirketi 80.000TL öder ve poliçeni doğru kestirseydin derdi. Bu sistem değişti ve güncel piyasa değeri hizmete girdi. Aracın güncel piyasa değeri ne işe sigorta şirketi o rakami odemek zorunda. Bunun farkında sigorta şirketleri bu hatayı önleyecek henüz bir sistem geliştiremediler ama bunun önüne yakinda geçerler. Notlar kısmında belirtmeye yine gerek kalmayacak sadece araç değeri 140.000TL görünerek o rakam üzerinden senin kasko fiyatını belirleyecektir.

Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

Burayı anlamadım...

Bahsettigim araç özel üretim bir araçtı. Türkiye'de sadece 3 tane olup 1 tanesi Ankara'da idi 360 hp gücünde mükemmel bir araçtı. Komple yandı. Değeri ne ise sigorta şirketi onu ödedi. Kastım buydu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hemen cevap veriyorum.

Aracınız 140.000TL diyelim ama poliçe de 80.000 TL yazıyor. Eskiden olsa sigorta şirketi 80.000TL öder ve poliçeni doğru kestirseydin derdi. Bu sistem değişti ve güncel piyasa değeri hizmete girdi. Aracın güncel piyasa değeri ne işe sigorta şirketi o rakami odemek zorunda. Bunun farkında sigorta şirketleri bu hatayı önleyecek henüz bir sistem geliştiremediler ama bunun önüne yakinda geçerler. Notlar kısmında belirtmeye yine gerek kalmayacak sadece araç değeri 140.000TL görünerek o rakam üzerinden senin kasko fiyatını belirleyecektir.

Afedersin ama.. 

Kaç yıldır hiç gördün mü kaskoda araç bedeli.. ?

Nerde yazıyor.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

poliçede eskiden yazana araç bedeli.. primin hesaplandığı değerdi. total pert te ödeme kıstası değildir. vesile olsun

Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

şaseden ekranda gözüken parça. opsiyon listesinde ise ve zeyil vs. yok ise. eksper öedemekle yükümlü değildir.

Aracını sıradan bir usta da yaptırmiyorsun. Yetkili servis güvencesi altında yaptıriyorsun. Bende takmak ile mükellefim fakat konu şimdi farklı yerlere gitti. Baştan beri alinan sıfır araç üzerinde konuşuyoruz. Yani faturası var diye düşünerek ona gore cevap veriyorum. Sigorta şirketi elbetteki fatura isteyebilir. Fatura ibraz etme yükümlülüğünüz var.

Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

Afedersin ama..

Kaç yıldır hiç gördün mü kaskoda araç bedeli.. ?

Nerde yazıyor..

Eksper in sistemine otomatik olarak düşer siz merak etmeyin. Benim yanıma çıktısını alıp öyle gelir orda direk olarak araç bedeli yazar. Bizde hesaplamamizi o rakam üzerinden yaparız pert mi olacak yoksa çıkan hasar rakamına göre aracı yapacakmiyiz .

Ben herseyi geçtim. Yorum yapmayı açıklamayı geçtim. Maşallah benim işimi benden iyi bilenler var. En iyisi herkes bildiğini yapsın. Ben opsiyonel olan parçayı takmaya devam edeyim. Sizde kaskoya eklemeye devam edin. Gereğinden fazla uzadı çünkü...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aracını sıradan bir usta da yaptırmiyorsun. Yetkili servis güvencesi altında yaptıriyorsun. Bende takmak ile mükellefim fakat konu şimdi farklı yerlere gitti. Baştan beri alinan sıfır araç üzerinde konuşuyoruz. Yani faturası var diye düşünerek ona gore cevap veriyorum. Sigorta şirketi elbetteki fatura isteyebilir. Fatura ibraz etme yükümlülüğünüz var.

hasarda, otosan nın yaptırımı var mı yetkili servise. yani 444ford a hasar onarım ile iligili sorun bildirince alınacak aksiyon nedir?

eksperin onaylamadığı parçayı takınca faturayı öder mi sigorta?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Eksper in sistemine otomatik olarak düşer siz merak etmeyin. Benim yanıma çıktısını alıp öyle gelir orda direk olarak araç bedeli yazar. Bizde hesaplamamizi o rakam üzerinden yaparız pert mi olacak yoksa çıkan hasar rakamına göre aracı yapacakmiyiz .

Ben herseyi geçtim. Yorum yapmayı açıklamayı geçtim. Maşallah benim işimi benden iyi bilenler var. En iyisi herkes bildiğini yapsın. Ben opsiyonel olan parçayı takmaya devam edeyim. Sizde kaskoya eklemeye devam edin. Gereğinden fazla uzadı çünkü...

Bu sizin işiniz değil Yasin Bey.. Benim işim. 

Konu tartışmaya açık bir konu bile değil.. Duyurusu var tamimi var.. 

Siz yarın araştırın bu konuyu.. Burada haklıymışınız demenize bile gerek yok.. Öğrenin sadece... 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Hemen cevap veriyorum.

Burada ornek cok afaki. 2013 Haziraninda degisen yasa tuketiciyi koruyor. Bu koruma sigortaliya sadece aracini policede yazanla karsilastir dogruysa kabul et diyor. Policede arac mondeo selective ise arac da selective ise policede yazmayan ve artik sadece sistemde gorunen sigorta bedeli sigortaliyi etkilemiyor. Eksper o aracin muadilini arastiriyor. Su anda cogu sirket ekranda bedel dusurtmeye izin vermez zaten.

0 aracta opsiyonlar faturada belirtilir. Eger aracin degeri 80.000, opsiyonlar ile 140.000 ise policedeki bedel 140.000tl'ye cikarilir aciklamaya yazilir.

Sorun ikinci ellerde ortaya cikar. Opsiyon fiyatinin gecen yillara gore belirlenmesi zordur. Policede aracin orjinal olan tum ekipmanlarinin sigorta policesine dahildir ancak mesela mercedes, bmw gibi kultablasina kadar ek donanimi olan araclarda eksper; donanim orjinalse detaya girmez, sigorta bedeli piyasa degerini karsiliyorsa cok sorun etmez. Bilincli acente/sigortali kendini teminat altina almak icin arac bedelini arttirir not yazdirir ya da ek teminata bedel yazdirir. Bu hasar aninda islemleri kolaylastirir. Piyasasi 40.000 olan 2010 model c-max titanyum ile 43.000tl'lik x paket farkini ekspere anlatmak daha kolay olur. Ben mesela benim puntoya aracta asist kit ve skydome donanimi vardir diyerek eklettim. Sanirim arac bedelini 2000tl arttirdim ama ek teminat yazdirmadim. Bir nevi yogurt yeme olayi diyelim:)

Sayhilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Yasin Akdemir

hasarda, otosan nın yaptırımı var mı yetkili servise. yani 444ford a hasar onarım ile iligili sorun bildirince alınacak aksiyon nedir?

eksperin onaylamadığı parçayı takınca faturayı öder mi sigorta?

Neden eksper in onaylamayacagini düşünüyorsun ?

Benim verdiğim parça kodunu kendi ekranına girdiği zaman parça kodunu sistemin onaylamasi yeterli.

Sizin dışarda taktirdiginiz ornegin sis farı numarasini girdiğiniz zaman bu parça kodu bu araca uymuyor şeklinde uyarı veriyor zaten.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta poliçesi yanlış kesilmiş ise. eksperin de o nispette ödememe hakkı var. düşünmüyorum uygulamanın doğru şekli bu. ancak bazı büyük sigorta firmaları ufak hataları sineye çeker, diğer çoğunluğu acentaya ceza keser. ufaklar ödemez müşteri sürünür.

zaten ufakları yetkilis servilser de anlaşmalı kapsamda dosyasını açmıyorlar bile.

Yorum bağlantısı
Misafir

sigorta poliçesi yanlış kesilmiş ise. eksperin de o nispette ödememe hakkı var. düşünmüyorum uygulamanın doğru şekli bu. ancak bazı büyük sigorta firmaları ufak hataları sineye çeker, diğer çoğunluğu acentaya ceza keser. ufaklar ödemez müşteri sürünür.

zaten ufakları yetkilis servilser de anlaşmalı kapsamda dosyasını açmıyorlar bile.

Arac mevcuttan dusuk donanimli girildiyse affetmez kimse. Orada kontrol sorumlulugu sigortaliya ait tabi ki. Cunki donanim duserse sigorta bedeli de duser, aslinda detaya girsek kismi hasarlarda eksik sigorta bile uygulariz. Skmdilik eksperler bu detaya girmiyor ama pert oldugunda bu sigortali arac ile hasarli arac uyusmazsa zaten hasar eksik tazmin edileceginden sirket eksik sigortayi uygular, fazlasini odemez.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arac mevcuttan dusuk donanimli girildiyse affetmez kimse. Orada kontrol sorumlulugu sigortaliya ait tabi ki. Cunki donanim duserse sigorta bedeli de duser, aslinda detaya girsek kismi hasarlarda eksik sigorta bile uygulariz. Skmdilik eksperler bu detaya girmiyor ama pert oldugunda bu sigortali arac ile hasarli arac uyusmazsa zaten hasar eksik tazmin edileceginden sirket eksik sigortayi uygular, fazlasini odemez.

Saygilarimla.

Eksik - Aşkın... 

Bunlar sigorta kavramı üstad... 

Servis kavramı değil.. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Eksik - Aşkın...

Bunlar sigorta kavramı üstad...

Servis kavramı değil.. :)

Ustad derin mevzulara girmisim anlasildi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...