İçeriğe Yönlendir

Güneş Enerji Paneli Ile Ev Elektriği

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Sani Gerşon

Konuyla ilgili biz Konya IBC Solar'ın tesislerine teknik gezi yapmıştık. Gerçekten Almanlar bu konuda başarılı. Zaten IBC Solar da Alman asıllı bir firma. Türkiye'de en büyük dışa bağımlılık enerjidir. Doğalgazdır. Bunun önüne geçebilmek için bu tip alternatif enerjilere geçmek gerekiyor. Mevcut teknoloji ile büyük bir alan gerekiyor maksimum verimlilik için. Çatı uygunsa evin elektrik ihtiyacının %60-70'ini karşılayabilir. Eğer böyle bir sistem düşünüyorsanız size detaylı bilgi verebilecek bir iletişim adresi verebilirim.

Teknik Geziyle ilgili fotoğraflara bakmak isterseniz link aşağıdadır. (Konya fotoğrafları da dahil olduğu için kusura bakmayın.)

https://www.facebook...61161715&type=3

İstanbul'da mekan açmış oalbilirler mi? Bugün IBC solar diye bi mekanın önünden geçtim çünkü.

http://www.ibc-solar.com.tr/contact.html

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

2000 yılında başımdan geçen olay. Kafam şarj etmediki şemasını çıkarayım...80 li model, cccp üretimi bir akülü forklift onardım. Tamamen mekanik. Çift akülü. (2x20volt 300ah ) her rejerenatif frende yedek aküyü şarjda tutuyordu. Ne zamanki mevcut akü boşalır, kendiğiniden batarya konnektörleri yer değişip, dolu akü ile çalışıp frenlemeler ile diğer aküyü sarj ediyordu. En iyi sistem bile 10 saat dayanırken bu mendebur makina 4-5 gün şarj olmadan çalışıyordu. Bir yerlerde fizik hatası vardı ama nerde ? Neyse...

çok iyiymiş bendeki bluemotion olayı da aynı mantık değil mi abi?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ali Gök

abi bu güneş panelinin hesabı nasıl yapılıyor. bana 3 kw kadar güçte bir sistem lazım.

1.5 2 kw lık bir dalgıç su motoru çalıştıracak. güneş paneli-invertör- dalgıç pompa şeklinde bir kurulum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

abi bu güneş panelinin hesabı nasıl yapılıyor. bana 3 kw kadar güçte bir sistem lazım.

1.5 2 kw lık bir dalgıç su motoru çalıştıracak. güneş paneli-invertör- dalgıç pompa şeklinde bir kurulum 

Ali profosyonel destek al bi yerden.. Beni aşar bu.. Ama Servet yorum yapar mı bilemem.. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Ali profosyonel destek al bi yerden.. Beni aşar bu.. Ama Servet yorum yapar mı bilemem.. 

tmm dır abi . araştıryorum öğrenebilirsem burdan yazarım

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

En iyi halde m.kare'de 400 watt elde ediliyor. 250 watt kabaca.

15-20 m.kare panel lazım

2 kw motor 12 volt ile yaklaşık 250 amper çeker,

Kaç saat çalışacak ise batarya akımı hesaplanacak,

Tam sinüs inverter: 5 kw olacak,

Tahminen 10.000 doları bulur bu iş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bir hocamızın aile firması bu işi yapıyor artık. 2-3 KW sandık sistemler satıyorlar. aküsü paneli inverteri içinde. paket.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

bir hocamızın aile firması bu işi yapıyor artık. 2-3 KW sandık sistemler satıyorlar. aküsü paneli inverteri içinde. paket.

Rakamlar nedir hocam? Çatım müsait, sadece kombi ve evde ki 3 Adet led ampül (2 Adet 7 saat ve 1 Adet 17 saat) çalıştıracak iş görür bende..
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Panellerin büyük olmayınca şebekeye geri besleme yapmak saçmalık

Aydınlatmanı 12 volta çevir ve kullan. Standart evde aydınlatma 300 w/saat akşam vakitlerinde. Bunu karşıla ucuz yollu. Full enerji akü ile tv+receiveri kullan yeter.

neyin tasarrufunu yapacak öyle? tasarruf yok gizmoluk olur sadece.

akü ömürlü malzeme çöpe gidecek kısa sürede 1 senede. verimi %50. üretince bassa akşam keban kullansa olmaz mı?

Aküyü biliyormusunuz ki 1 yılda öldürdünüz ? Her gün 2 kere-şarj deşarj kapasitesine rağmen 5 yıl mekanik dayanımı var.

Göktürk hocam, insan hayatı ilerledikçe olgunlaşıyor. Fikirleri saygı ile dinlemek-tartışmak gerek. O zamanda kullandığım üslub için sizden özür diliyorum. Hakkınızı helal edin :flowers:

Aha burdaymış hocam :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

En iyi halde m.kare'de 400 watt elde ediliyor. 250 watt kabaca.

15-20 m.kare panel lazım

2 kw motor 12 volt ile yaklaşık 250 amper çeker,

Kaç saat çalışacak ise batarya akımı hesaplanacak,

Tam sinüs inverter: 5 kw olacak,

Tahminen 10.000 doları bulur bu iş.

Abi sistem aküsüz kurulabiliyormu ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor güçlü, işi bozan o

12 Volt ile o iş yapılabilir mi ?
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4 kat hafif batarya dedi.. elektrik hattı olmayan ev dedi.. ve hala hayatta mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Panelden en Iyi verim alabilmek i için güneş işığı takip edilir. Mevsimsel döngüyü yakalamak, maksimum verimli çalışması icin robotize sistem lazım.

Bir adet güneşi takip eden 100 watt panel, sabit 300 wattan daha randımanlı çalışır.

c7ac2c30066cc72d41fc59aed066b232.jpg

Bu çizelgeye göre panel açısını değiştiriyorum.

Yön değiştirmiyorum.

Şu an 36 amper jel aküm var. Salon mutfak çocuk odası koridor aydınlatmada kullanıyorum.

Koridor ve mutfakta da fotosel var.

Güzelliği, kesilmemesi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...