İçeriğe Yönlendir

Yalan Kötü Bir Şeydir

Kaan Fakılı

Recommended Posts

Kaan Fakılı

Beni az çok tanıyorsanız bir süre evvel 2001 Focus'umu satışa çıkardığımı bilirsiniz. Hatta hatırlatmak babında konuya bakabilirsiniz:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/242362-gumus-gri-arabam/page__fromsearch__1

Arabayı satışa çıkardım ve üzerine bir miktar para ayarlayarak yeni araç arayışlarına koyuldum. Yeni araç bulduğum için kendi arabamı da hızlı bir şekilde satmak için fiyatı biraz düşürdüm ve 18 bin TL'ye Adana'dan gelen bir arkadaşa verdim.

Çocuk Çukurova'da öğrenci olduğunu söyledi, kuzeni ile birlikte satış için geldiler. Kuzeni Adana'da Ford yedek parçaları sattığını söyledi falan derken biraz muhabbet ettik ve arabayı satıp onları yolcu ettim.

Bugün tevafuken sahibinden.com 'daki ilanlara baktım ve bizim aracı 20 bin TL'den satışta gördüm. :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sen-oto-dan-satilik-124862342/detay

Açıkça burada beni üzen şey adamın al-satçı veya galerici olması değil. Yani ben 18,500 istemiştim ama 18 bine verdim. Aradaki para çok mühim miktarlar değil. Beni esas üzen şey böylesine basit şeyler için insanların yalan söylemesi.

Ben insanlara güvenmeyi çok severim. Cidden güvenirim de, ama böyle basit yalanlarla inanın bu işlerden soğuyorum. Arabaya da, paraya da lanet okuyorum.

Biraz sinirlerim bozuldu kusura bakmayın lütfen. Sadece paylaşmak istedim.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilan bedava, bu rakamı verecek var mı diye olta sallamak da bedava, netteki rakamlar piyasa rakmı değildir diye sıksık dile getirilen kısmı bu, bence üzülmeyin, baktığınız ilnaların, rahatlıkla %50 si gerçek satıcı değil,

ama ya tutarsa?

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

ilan bedava, bu rakamı verecek var mı diye olta sallamak da bedava, netteki rakamlar piyasa rakmı değildir diye sıksık dile getirilen kısmı bu, bence üzülmeyin, baktığınız ilnaların, rahatlıkla %50 si gerçek satıcı değil,

ama ya tutarsa?

İlana bakarsanız "şen oto" diye bir mağazası ve 6 adet ilanı var.

Ya bu adam az çok benim istediğim parayı verdi. Yani diyorum ya, ben biraz daha beklesem 18.500 'e satardım ama beklemek istemediğim için 18 bine indim. Tutup da adam al satçı diye arabayı satmaktan vazgeçecek halim yoktu. Ben işin içindeki yalana kızıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Sıkıntı etmeyin hayırlısı ne ise o olsun...

Hocam, biz okulda öğrencilere dürüst olun, erdemli olun, ahlaklı olun, yalan söylemeyin, paraya tapmayın diye her gün o kadar öğüt veriyoruz ki. Böylelerini gördükçe içim cız ediyor.

Ya insan beş yüz, bin lira için karakterini satabilir mi?

Sahibi olduğumuzu düşündüğümüz hangi eşyanın gerçekten sahibiyiz ki? Veren Allah, alan Allah. Bugün var olup yarın olmayan, dün olmayıp bugün olan hangi şey için, neden dürüstlüğümüzden ödün veriyoruz ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bende aldımız arabaya ilan açtım. keyfi olarak satılık. aldığım rakamdan fazlasını da yazdım. ben bir sürü araba baktım alacakken temizine denk gelmek için. içime sinen buldum aldım. satıcı ile de alırken pazarlık etmedim. bi rakam yazmıştı. ben son ne istiyorsun diye sordum. yazdığı rakamın 750 lira felan altına kendisi indi tamam dedim. şimdi ben de mi yalancıyım. :)

siz kafanızdaki rakama sattıysanız ve işiniz görüldüyse sonrasında daha pahalıya ilan görmenizden rahatsız olmanız üzücü.

forumda da mesela ucuza alıp üstüne fark koyup satılan araçlar gördüm mesela. mal satıldıktan sonra alanın tasarrufu kendine kalmış olmaz mı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı
(düzenlendi)

bende aldımız arabaya ilan açtım. keyfi olarak satılık. aldığım rakamdan fazlasını da yazdım. ben bir sürü araba baktım alacakken temizine denk gelmek için. içime sinen buldum aldım. satıcı ile de alırken pazarlık etmedim. bi rakam yazmıştı. ben son ne istiyorsun diye sordum. yazdığı rakamın 750 lira felan altına kendisi indi tamam dedim. şimdi ben de mi yalancıyım. :)

siz kafanızdaki rakama sattıysanız ve işiniz görüldüyse sonrasında daha pahalıya ilan görmenizden rahatsız olmanız üzücü.

forumda da mesela ucuza alıp üstüne fark koyup satılan araçlar gördüm mesela. mal satıldıktan sonra alanın tasarrufu kendine kalmış olmaz mı :)

Mustafa Bey, dikkat ederseniz ben ilk mesajımda da üzüldüğüm noktanın adamın kâr etmesi, 20 bine satması olmadığını söylemiştim. Bu adam sadece bu arabayı satışa koysaydı belki bu kadar dert etmezdim. Adam "Şen Oto" yazmış ve 6 adet ilanı var. Bu sanırım adamın al-satçı ya da galeri olduğunu büyük oranda gösterir nitelikte bir şey.

Tekrar söylüyorum, beni üzen esas şey bana yalan söylemesi. Ben onu burada misafir ettim, elimden geldiğince yedirip içirdim, sohbet ettik vs. Meğersem tüm bu aşamalarda adam arabayı alıp gitmenin derdindeymiş.

Son cümlenize istinaden söyleyim, malı almadan evvel ne amaçla kullanacağından bahsedip, malı aldıktan sonra "çok farklı" şekilde tasarruf göstermesi hoş değil.

tarihinde Kaan Fakılı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

alan adamın ismi ilan sahibi ile aynı mı? belki aldıktan sonra pişman oldu galericiye verdi. çünkü 18 e ankaradan araba alıp 20 bine adanada ilan açıyorsa zaten esnaflıktan anlamıyordur. sizin sattığınız galeici olsa 15-16 verirdi o araca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

alan adamın ismi ilan sahibi ile aynı mı? belki aldıktan sonra pişman oldu galericiye verdi. çünkü 18 e ankaradan araba alıp 20 bine adanada ilan açıyorsa zaten esnaflıktan anlamıyordur. sizin sattığınız galeici olsa 15-16 verirdi o araca.

Satarken ben de öyle düşünmüştüm. Ki zaten al-satçı olması bile benim için sorun değil. Mesele dürüstlük.

Alıcı ismi ile ilandaki isim aynı.

Kuzenime alacağız diye geldi. Kuzeni hiçbir şeye karışmadı. Sadece kimliğini verdi ve imza attı. Diğer bütün parasal işleri bu ilan sahibi halletti. Kuzenidir, abisidir diye hiç şüphelenmedim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

kar amaçlı bir satış değildir bence sizinki. 100-150 lira adana ankara arası otobüs parası olsa 75 satış 100-150 lira en az geri dönüş yakıt parası 200 felan sigorta olsa aracı sizden alıp adanaya götürmeleri zaten 600-700 lira para tutar. ilanda pazarlık payı vardır en az 500-1000 lira :) 150-200 lira için 18 bin lira parayı ve 2 günlerini harcıyorlarsa onlar anca acemi galeridir. hatta mesaj atacam bakalım ne diyecekler en son kaç olur diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Valla bilemiyorum Mustafa Bey, kendileri bilirler ne deyim. Al-satçı olabilir galeri değil de.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bunlar bence acemi galericiler.Siz arabanızı değerinde satmışsınız.Hiç kafanıza takmayın.Olanları da unutun gitsin.Kişinin kendi vicdanıyla başbaşa kalması kadar kötü birşey yoktur.Böyle para kazananlar mutlaka zarar ederler.Ya bu dünyada,ya öbür tarafta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hiç üzülmeyin, zaten o da indirim yapmak zorunda kalır, ayrıca araba bu takmayacaksınız, hatta takasa verip geçeceksiniz, yerim zararını yani, araba her şekilde zaten zarar ve lükstür zaten.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bana da gariban bi ustamiz var ona aliveriyoruz demişlerdi Şahin.i satarken. Pastaneci birisi. 3 gün sonra çarşıda satılık ilanıyla pastane önünde gördüm. Çürük yerleri 200-300 liraya kapatmislardi. Çok koymuştu bana. Böyle olduğunu bilseydim 300-500 ucuza verir durumu kısıtlı birisine satardim demiştim.

Ama o araba o pastanenin önünde belki 3 ay durdu. Satamadilar. Her gördüğümde iç çektim. Benim 5500e verdiğim arabanın kusurlarını gizleyip 6750 lira istiyorlardı. Satana kadar o kapattıkları cürükler tekrar patladı. Ondan sonra satabildiler. Bi arkadaşım aracılığıyla sordurdum pastaneye arabayı. Pastaneci; ya sorma arkadaş elimizde patladı araba Satana kadar gobegimiz çatladı, 5800e verdik dedi.

Yani bi alışveriş hakkıyla yapilmiyorsa sonu da pek hayırlı olmuyor. Siz vicdanen rahatsaniz gerisi fasa fiso. onlar düşünsün. Allah herşeyin hayirlisini versin.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı

Bana da gariban bi ustamiz var ona aliveriyoruz demişlerdi Şahin.i satarken. Pastaneci birisi. 3 gün sonra çarşıda satılık ilanıyla pastane önünde gördüm. Çürük yerleri 200-300 liraya kapatmislardi. Çok koymuştu bana. Böyle olduğunu bilseydim 300-500 ucuza verir durumu kısıtlı birisine satardim demiştim.

Ama o araba o pastanenin önünde belki 3 ay durdu. Satamadilar. Her gördüğümde iç çektim. Benim 5500e verdiğim arabanın kusurlarını gizleyip 6750 lira istiyorlardı. Satana kadar o kapattıkları cürükler tekrar patladı. Ondan sonra satabildiler. Bi arkadaşım aracılığıyla sordurdum pastaneye arabayı. Pastaneci; ya sorma arkadaş elimizde patladı araba Satana kadar gobegimiz çatladı, 5800e verdik dedi.

Yani bi alışveriş hakkıyla yapilmiyorsa sonu da pek hayırlı olmuyor. Siz vicdanen rahatsaniz gerisi fasa fiso. onlar düşünsün. Allah herşeyin hayirlisini versin.

Eyvallah hocam. İşte, iş dönüp dolaşıp dürüstlüğe geliyor. Mesele para olsa arabayı satmadan 1-2 hafta evvel o kadar masraf yapmazdım. Klima kompresörünü değiştirdim 700 TL'ye, buji kablolarını falan derken 1.000 TL masraf yaptı. İşin üç kâğıtçılığında olsaydım bu masrafı yapmadan satardım. Aracımın bir kuruş masrafı yoktu. Bu açıdan içim rahat.

Bu adam zaten 19-20 bine satıyorsa helal olsun "ticari zekasına" derim. İsterse 25 bine satsın ve milyarlar kazansın.O ahlâktan yoksun olduktan sonra...

Yorum bağlantısı

+1

+1

Dizel bir araç almak içimde uhde kaldı. Benzinli ve bu derece az yakan (lpg olmayışı + bir rahat) bi aracı satmak istemiyorum.Bu derece memnun olduğum bi aracı satılmasın diye yüksek yazmayı planlıyorum. Oldu ki satıldı. Bende mi yalancı oluyorum. Siz istediğinize sattıktan sonra geri dönüp bakmayın. Keyif sizin. İster zarar edin ister kar.

Yorum bağlantısı
Cihangir Elbasan

İnsan nelerle karşılaşıyor.Geçenlerde 3 aylık park halinde aracıma bir araç çarpmış,9.750TL servis masrafı ile kasko tarafından yapılmıştı.Aracım eskisi gibi yapıldığından ve keyifle hala bindiğimden satmak aklıma bile gelmedi.Bir galerici çıkageldi.51 bin tl ye aldığım 3 aylık aracıma kazalı olduğu için 30 bin teklif etmez mi.Ben de ''sana 55 bine olur'' dedim.O da "2013 ler o kadar, kazalı bu" deyince ben de ''o zaman sana 60 bin olsun dedim.Bozuldu gitti.

Bu mezar soyguncuları yüzünden piyasa allak bullak.Kim kime denk getirirsem diye düşünüyor.

Önceki aracım fiestayı satana kadar ne adamlarla karşılaştım.Aracı servislere götürüp ekspertiz raporları mı almadık?Hep caydılar.

En son dürüst bir adam çıkıp Hocam sana güveniyorum dürüst birisin diyen birine 2 saat sonra aracı sattım.Araçtaki en ufak kusurları bile söyleyince adamın hoşuna gitmiş,gülmüştü.Çok hoşuma gitti.Güvenilmek ve karşındakine de güvenmek.Ne yazıkki 50 kişiyle görüştüysem bir tane karşılıksız güvenen birine denk geldim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Kimin ne olduğunu keşke alınlarına bakınca görebilseydik...o zaman dünya belki daha yaşanılası bir hal içinde olurdu....

Yorum bağlantısı
Caglayan Celiker

"Çocuk Çukurova'da öğrenci olduğunu söyledi, kuzeni ile birlikte satış için geldiler. Kuzeni Adana'da Ford yedek parçaları sattığını söyledi falan derken biraz muhabbet ettik ve arabayı satıp onları yolcu ettim."

Size söyledikleri yalan sözler, mesajınızın bu kısmındaki sözlerse, reaksiyonunuz abartı olmuş. Sizi hiç mi hiç tanımama rağmen hayatınızın herhangi bir gününde bundan daha profesyonelce hazırlanmış, sahibi tarafından iyice kanıksanmış onlarca yalana maruz kaldığınıza eminim.

Bence siz buradaki yalanı yakınen tecrübe ettiğiniz için güven bunalımını güçlü yaşamışsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Vaktiyle benim eski focus satlıktı. İlan detaylarında araç ile ilgili detayları (hasar, pert vs) yazılı ve 4-5 tane fotoğraf olmasına rağmen Isparta-Yalvaç'tan arayan bir "uyanık" detaylı fotoğraf gönderip gönderemeyeceğimi sordu, ben de olur dedim. E-posta adresi verdi biraz daha fotoğraf gönderdim, telefonda pazarlık yaptı, bir fiyatta anlaştık her ne ise hafta içi bir güne de sözleştik. Eleman yanında bir arkadaşı ile birlikte sözleştiğimiz günün bir gün öncesinde sabahın köründe aradı biz geldik diye, iyi dedim şu saatte şurada olun vs, Geldiler, ben de yanıma bir arkadaşımı alarak kampüs içerisinde bir yerde buluştuk. Bu arada eleman hem arabaya bakıyor hem de bana hikaye yazıyor. İşte mesleği bilmem ne imiş de, bilmem bu arabayı niye alıyormuş da. Neyse ki ben fotoğraf göndermem için bana verdiği e-posta adresini kullanarak ufak bir internet araştırması yapmıştım da "adamın" aslında ne mal olduğu hakkında fikrim vardı. Kendi çapında al-sat, oto kiralama tarzı işler yapan, 2 yıllık inşaat bölümü MYO mezunu, tekel büfesi işleten, kendince arada bir çapkınlıklar yapan birisi olduğunu biliyordum. O aklınca beni kafaya almaya çalıştıkça ben de hakkında bildiklerimi satır aralarında ifade ettim. Bocaladı ama buraya kadar gelmişken de boş dönmek istemedi her halde. O fiyata kullanıcıya verirdim ama böyle bir üçkağıtçıya asla. Adam telefonda konuştuğumuz fiyatın 500 altını teklif etti, ben de hayır dedim. Def oldu gittiler. 1-2 saat sonra aradı telefonda, artık nasıl içerisine işlediyse kendilerine yaptığım muamele, "bizim oraya yolun düşerse ara mutlaka, biz misafir ağırlamayı severiz, adamı yedirir, içiririz" diyerek güya bana laf sokacaktı ki adam olana ben de yediririm deyince kapattı gitti. Ardında büyük bir iç huzuru bıraktı...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Genelde yeni araç alan herkes belki ucuza almışımdır fazla veren bir Kâmil çıkar diye ilan açar. Normal bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Fakılı
(düzenlendi)

+1

Dizel bir araç almak içimde uhde kaldı. Benzinli ve bu derece az yakan (lpg olmayışı + bir rahat) bi aracı satmak istemiyorum.Bu derece memnun olduğum bi aracı satılmasın diye yüksek yazmayı planlıyorum. Oldu ki satıldı. Bende mi yalancı oluyorum. Siz istediğinize sattıktan sonra geri dönüp bakmayın. Keyif sizin. İster zarar edin ister kar.

Siz ya eksik okumuşsunuz ya da yanlış anlamışsınız.

"Çocuk Çukurova'da öğrenci olduğunu söyledi, kuzeni ile birlikte satış için geldiler. Kuzeni Adana'da Ford yedek parçaları sattığını söyledi falan derken biraz muhabbet ettik ve arabayı satıp onları yolcu ettim."

Size söyledikleri yalan sözler, mesajınızın bu kısmındaki sözlerse, reaksiyonunuz abartı olmuş. Sizi hiç mi hiç tanımama rağmen hayatınızın herhangi bir gününde bundan daha profesyonelce hazırlanmış, sahibi tarafından iyice kanıksanmış onlarca yalana maruz kaldığınıza eminim.

Bence siz buradaki yalanı yakınen tecrübe ettiğiniz için güven bunalımını güçlü yaşamışsınız.

Bu anlattığım kısmı yüzeysel. Tabii daha farklı yalanlarla da karşılaştım. Ama daha büyük, kompleks yalan da, bu basit yalan da benim için "yalan" kategorisinde. Sürekli dediğim gibi mesele zaten üç kuruş para için insanların yalan söylemesinde. Benim hazmedemediğim bu. Yoksa alan almış satan satmış. Ben arabayı sattıktan sonra yeni arabamı aldım bile. Sadece "modern insan"ın para karşısındaki çıkmazına değinmek istedim.

Vaktiyle benim eski focus satlıktı. İlan detaylarında araç ile ilgili detayları (hasar, pert vs) yazılı ve 4-5 tane fotoğraf olmasına rağmen Isparta-Yalvaç'tan arayan bir "uyanık" detaylı fotoğraf gönderip gönderemeyeceğimi sordu, ben de olur dedim. E-posta adresi verdi biraz daha fotoğraf gönderdim, telefonda pazarlık yaptı, bir fiyatta anlaştık her ne ise hafta içi bir güne de sözleştik. Eleman yanında bir arkadaşı ile birlikte sözleştiğimiz günün bir gün öncesinde sabahın köründe aradı biz geldik diye, iyi dedim şu saatte şurada olun vs, Geldiler, ben de yanıma bir arkadaşımı alarak kampüs içerisinde bir yerde buluştuk. Bu arada eleman hem arabaya bakıyor hem de bana hikaye yazıyor. İşte mesleği bilmem ne imiş de, bilmem bu arabayı niye alıyormuş da. Neyse ki ben fotoğraf göndermem için bana verdiği e-posta adresini kullanarak ufak bir internet araştırması yapmıştım da "adamın" aslında ne mal olduğu hakkında fikrim vardı. Kendi çapında al-sat, oto kiralama tarzı işler yapan, 2 yıllık inşaat bölümü MYO mezunu, tekel büfesi işleten, kendince arada bir çapkınlıklar yapan birisi olduğunu biliyordum. O aklınca beni kafaya almaya çalıştıkça ben de hakkında bildiklerimi satır aralarında ifade ettim. Bocaladı ama buraya kadar gelmişken de boş dönmek istemedi her halde. O fiyata kullanıcıya verirdim ama böyle bir üçkağıtçıya asla. Adam telefonda konuştuğumuz fiyatın 500 altını teklif etti, ben de hayır dedim. Def oldu gittiler. 1-2 saat sonra aradı telefonda, artık nasıl içerisine işlediyse kendilerine yaptığım muamele, "bizim oraya yolun düşerse ara mutlaka, biz misafir ağırlamayı severiz, adamı yedirir, içiririz" diyerek güya bana laf sokacaktı ki adam olana ben de yediririm deyince kapattı gitti. Ardında büyük bir iç huzuru bıraktı...

+1

tarihinde Kaan Fakılı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...