İçeriğe Yönlendir

Dsg Şanzıman

Mert Ender

Recommended Posts

Mert Ender

Günaydın,

Forumdaki VW/Audi kullanıcıları, DSG/S-tronic şanzıman ile ilgili genel bilgi almaya ihtiyacım var. İlk serilerde DSG, kullanıcılara sıkıntılar yaşatmış fakat 2009-2010 modeller sonrası durum daha iyi deniyor (Çin'deki geri çağırma olayını hariç tutar isek). Kullananlar olarak siz nasıl değerlendirirsiniz?

93.000'lere gelmiş TDCI Focus'umu 6 ay içinde satmayı planlıyorum ve aklımdan geçen araç Golf 7. Ama hiç VAG grubu araç kullanmadım, DSG'den de korkmadığımı söylersem yalan olur. Artık şehiriçi trafiğinde insan rahat etmek istiyor, o yüzden almışken otomatik almak ve uzun süre kullanmak istiyorum. Zaten tüm araçlarımı ortalama 6,5 yıl kullandım.

Bildiğim, çok hızlı vites değiştiren DSG'nin oldukça konforlu olduğu, kuru ve ıslak tiplerde 6 veya 7 ileri olduğu ancak kavrama, mekatronik arızaları verdiğinde değişiminin oldukça pahalı ve tam da sorunlarından giderilemediği yönünde. Bir de DSG'nin benzinli veya dizel motorda olmasının herhangi bir önemi bulunuyor mu? Mesela CVT, TDCI torkuna dayanmıyor ama benzinlilerde sorunsuz diye biliriz Ford'larda...

Görüşleriniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benzinli cvt fordda yok.

tüm marka çift kavrama otomatikler sıkıntılı. ben bir sonraki aracınıza kadar manuel öneririm.

focusu bence satmayın.

Yorum bağlantısı
Alper Burgaç

Günaydın,

Forumdaki VW/Audi kullanıcıları, DSG/S-tronic şanzıman ile ilgili genel bilgi almaya ihtiyacım var. İlk serilerde DSG, kullanıcılara sıkıntılar yaşatmış fakat 2009-2010 modeller sonrası durum daha iyi deniyor (Çin'deki geri çağırma olayını hariç tutar isek). Kullananlar olarak siz nasıl değerlendirirsiniz?

93.000'lere gelmiş TDCI Focus'umu 6 ay içinde satmayı planlıyorum ve aklımdan geçen araç Golf 7. Ama hiç VAG grubu araç kullanmadım, DSG'den de korkmadığımı söylersem yalan olur. Artık şehiriçi trafiğinde insan rahat etmek istiyor, o yüzden almışken otomatik almak ve uzun süre kullanmak istiyorum. Zaten tüm araçlarımı ortalama 6,5 yıl kullandım.

Bildiğim, çok hızlı vites değiştiren DSG'nin oldukça konforlu olduğu, kuru ve ıslak tiplerde 6 veya 7 ileri olduğu ancak kavrama, mekatronik arızaları verdiğinde değişiminin oldukça pahalı ve tam da sorunlarından giderilemediği yönünde. Bir de DSG'nin benzinli veya dizel motorda olmasının herhangi bir önemi bulunuyor mu? Mesela CVT, TDCI torkuna dayanmıyor ama benzinlilerde sorunsuz diye biliriz Ford'larda...

Görüşleriniz?

Focusum öncesinde manuel 122lik golf kullanıyordum. Şu an focusu satıp gidip 160lık dsg golf aldım. Yorumum Ford'dan VW'ye geçiş, konfor açısından çok çok farkediyor.

Olay DSG'ye gelince rahatlığının yanısıra hızlı bir şanzıman. Sorunlarına gelince, bence devede kulak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ender

benzinli cvt fordda yok.

tüm marka çift kavrama otomatikler sıkıntılı. ben bir sonraki aracınıza kadar manuel öneririm.

focusu bence satmayın.

Doğru, benzinliler 4 ileri normal otomatikti.

7 yıla yakın sorunsuz kullandım ama işte 100.000 psikolojik bariyerine geliyor ve son 1 ayda çok masraf çıkardı. Daha büyük arızalarla karşılaşmak istemiyorum.

Çift kavramanın tarihi en azından bir beş yıl vardır, bu süre zarfında tamir, onarım, bakım konusunda yeterli bilgi oluşmamıştır dersiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Doğru, benzinliler 4 ileri normal otomatikti.

7 yıla yakın sorunsuz kullandım ama işte 100.000 psikolojik bariyerine geliyor ve son 1 ayda çok masraf çıkardı. Daha büyük arızalarla karşılaşmak istemiyorum.

Çift kavramanın tarihi en azından bir beş yıl vardır, bu süre zarfında tamir, onarım, bakım konusunda yeterli bilgi oluşmamıştır dersiniz?

ne masraf çıkardı? benim araç 215 binde 2006 model. binin. vergisi de düşük ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Ender

Focusum öncesinde manuel 122lik golf kullanıyordum. Şu an focusu satıp gidip 160lık dsg golf aldım. Yorumum Ford'dan VW'ye geçiş, konfor açısından çok çok farkediyor.

Olay DSG'ye gelince rahatlığının yanısıra hızlı bir şanzıman. Sorunlarına gelince, bence devede kulak.

Konfor önemli. Focus'ta bir yol sesi var, tüm forum bilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yol kalite değerlendirmesi yapmamıza olanak veriyor yol şartları ı hissetmemizi sağlıyor;)

yeni araç canınız çekiyorsa bence sorun olmaz. 4 yıl garanti var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Ender

[quote name=Mehmet Göktürk' timestamp='1369121339'

post='1971505] ne masraf çıkardı? benim araç 215 binde 2006 model. binin. vergisi de düşük ;)

Maşallah diyebiliyorum sadece :)

Uzun süre kısa mesafe kullanmamdan ve yılda sadece 2000 km uzun yol yapıyor olmamdan kaynaklanan sorunlar. Kurumlanma, EGR, turbo solenoidi değişimleri, solenoid değişimleri arasında devirlenme, gaz yememe sorunları gelişti. Motor Sistem Arızası başlığı açmıştım sorunlar için, orada da bulabilirsiniz.

1 yılı doldurdum, 33bin km'yi devirdim. DSG'mde hiçbir sorun yok çok şükür :nazar: 2012 ve 2013 modellerde daha sorun yaşıyorum diyen çıkmadı. Kavrama zaten hiçbir firmada garantiye girmez, kullanıcı hatasıdır. VW'nin kavrama değişimini üstlenmesi bence bir artı. DSG övüldüğü kadar var olan güzel bir şanzuman. Alışkanlık yapar. Fakat, fordun 2.0 dizel motorlarda kullandığı powershift vukuatsız bir şanzuman. Eğer araç faturası lazım değilse, 2.0 TDCI powershift şanzumanlı ikinci el 2011-2012 makyajlı mondeo selective (titanium değil, özellikle selective) golften çok ama çok güzel bir seçenek olur.

Kavrama değişimi üstleniyor olması, müşteri memnuniyeti açısından olumlu. Ama belki de kullanımla ilgilidir, yani siz makul kullanmışsınızdır, gaza ölçülü basmışsınızdır, sorun yaşayanlar performans isteğiyle zorlamış olabilirler.

Önerdiğiniz Mondeo güzel gerçekten ama benim için çok büyük olur, kompakt sınıf dışında bir arayışım yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Kim ne derse desin dsgnin olduğu yerden arkama bakmadan kaçarım.

Firmanın kendisi kabul ediyor problem olduğunu iyi niyet garantisiden değişim yapılıyor. Ama bizim halk kabul etmiyor.

1-2 kişide problem yok diye dsg problemsiz diyemez kimse.

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Ne kadar süre kullandınız? Kaç sefer DSG araçta problem yaşadınız? Kaç sefer vw servisine gittiniz bu yüzden.

Problemi bilmek için illa ki araca sahip olup kullanmak mı gerekiyor?

Bu nasıl bir mantıktır?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçen pazar passat buluşmasına gittim, CC 2.0 dizel 170 hp test ettim. Açıkcası sadece ruhsatta 2.0 dizel yazsın diye 55.000 TL ekstra vermek bana mantıklı gelmedi. Hızlanma, ivmelenme, donanım, kullanım zevki, herşeyiyle aynı araca zaten sahibim. 70 lt 95 kurşunsuz ile 1000 km'yi geçiyorum, 200 liralık benzin ile 550-600 km gidebiliyorum. Sanırım dizel de böyle?

Edit; Şeytan diyor ki, dizel mondeoya geç, nasılsa eşdeğerler, üstüne artan parayı da işinde değerlendir...

Bunu şeytan diyor olamaz. Bu gayet melek. Hatta victoria'nın bile meleği olabilir :)

Dizel için 55binTL fark tabiki verilmez. Deliliktir. Ama yılda 33bin km yapıp hala benzinli ile devam etmek, ayrı bir olay...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu segment araçların dizelleri 2.0 motor olduğu için, aradaki fark çok ciddi oluyor Sani abi, kaç sene kullancağına, kaç kilometre yapacağına bağlı dizel alması.. Aynı durumu bizde yaşadık, 90 liraya 3.16i almak varken, 135 liraya 3.20d almak mantıklı değildi..

Vergilerimiz sağolsun :)

Yok ki Hakan Gürsoy vergileri savunsun hemen :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Geçen pazar passat buluşmasına gittim, CC 2.0 dizel 170 hp test ettim. Açıkcası sadece ruhsatta 2.0 dizel yazsın diye 55.000 TL ekstra vermek bana mantıklı gelmedi. Hızlanma, ivmelenme, donanım, kullanım zevki, herşeyiyle aynı araca zaten sahibim. 70 lt 95 kurşunsuz ile 1000 km'yi geçiyorum, 200 liralık benzin ile 550-600 km gidebiliyorum. Sanırım dizel de böyle?

Edit; Şeytan diyor ki, dizel mondeoya geç, nasılsa eşdeğerler, üstüne artan parayı da işinde değerlendir...

sandero stepway ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

sandero stepway ;)

Hocam, Mercedes'e bakan adama Renault çakması öneriyorsunuz. Yakıştıramadım size :)

Bari 1.6dci Megane sportway falan olsa :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Bende bir kaç yıldır DSG ile ilgili şikayet ve süreci yakından takip eden bir kullanıcı idim. Öyle ki bir takım VW grubu forumlarında bu konuyla ilgili farklı arıza adetleri ve tekrarlama süreçleri ile ilgili anketler açarak amatör bir araştırma dahi yaptım. Hatta rakamsal açıdan sübjektif ve oldukça kısıtlı sayıda katılım olmasına rağmen bu anketlerde DSG kullanıcılarının %25 oranında arıza şikayetleri olduğu verisini edindim, yine de bir kaç yüz DSG kullanıcısından dönüş aldığımı söyleyebilirim. Tabi bu araştırmayı yaparken bir kullanıcısı değildim, ancak bu araştırmalarım sonucunda bir kaç ay önce ikinci el 2011 model Golf 1.4 TSI 160 PS DSG aracımı aldım. yaklaşık 4000 Km ye yaklaştım ve tercihimden gayet memnunum. Neticede DSG konusunda vardığım kanaat ise; biraz daha klasik otomatik mantığından farklı ve dikkatli kullanılması gereken bununla birlikte şikayetlerin abartıldığı ancak klasik otomatik kadar stabil ve yanlış kullanıma dirençli bir şanzıman olmadığı yönünde... Bana göre kesinlikle avantajları dikkatli ve bilinçli kullanmak mecburiyetine değer. Zira güçlü ve spor araçlarda bu şanzıman gerçekten çok verimli ve keyifli... Bu arada aracımı alırken araca yaptırdığım DOD101 ekspertizinde biraz da titiz bir alıcı olarak kavrama ünitesinin değişmesi gerektiği sonucuna vardık ve ben aracın devrini almadan aynı serviste ücretsiz kavrama ünitesini yeni nesil kavrama ile değiştirdiler bu değişimin aracı almamda hiçbir mahsuru olmadığı aksine benim için bir avantaj olduğu kanaatiyle değişim sonrası aracı satın aldım. Zaten tecrübeye teknisyen ile beraber çıkmayıp aracın davranışlarını titiz bir şekilde sorgulamasam belki değişim bile yapılmayacaktı ancak sorularım neticesinde ücretsiz değişimi kendileri önerince bundan memnun da oldum...

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben şu an kesinlikle dsg şanzımanlı bir araç almam. Şanzımanın sıkıntısı bir yana firmanın ülkemize bakış açısı da bunda etken. Çin'de 10 yıl olan garantiyi bize de versinler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Ben şu an kesinlikle dsg şanzımanlı bir araç almam. Şanzımanın sıkıntısı bir yana firmanın ülkemize bakış açısı da bunda etken. Çin'de 10 yıl olan garantiyi bize de versinler.

Mesele firmanın ülkemize bakış açısı ise sadece DSG değil; Audi, VW, Seat, Skoda grubundan hiçbir aracı almamanız lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Mesele firmanın ülkemize bakış açısı ise sadece DSG değil; Audi, VW, Seat, Skoda grubundan hiçbir aracı almamanız lazım :)

:good1:

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
(düzenlendi)

1.5 yıldır Dsg şanzımanlı Volkswagen Caddy kullanıyorum. Yaklaşık 30000 km yaptım, genellikle sakin kullanırım, zaman zaman limitlerini zorladığımda oldu ancak daha tık demedi çok şükür... :nazar: :nazar: :nazar:

Dsg candır... :good1:

tarihinde Fırat Şenol tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. yakinen arıza hikayesini dinlediğim 2 dsg li oldu, sıkıntı, serviste ve müşteride idi.

2. bakımlarda debriyaj kalibrasyonu (veya ismi her ne ise) yapılmıyor, ya müşteri bilmiyor ya da servis umursamıyor

3. manuel arabada kırmızıda, sol ayak debriyaj tepesinde vites 1. de bekelenir mi? beklenirse, dsg de de D de bekleyin.

4. tsi motor eşliğinde geldiği için, yazılım mıncıklatan da çok,

5. kullanmayı bilince, otomatik debriyaj olduğu da benimsenirse, f1 pilotundan da hızlı vites değiştirmenin keyfi yaşanmalı.

vesile ile 2.0 tdi CC de, dsg mi var? cvt mi?

audi de cvt var?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Devede nasıl kulak, garanti sonrası işkence ve masraflar yok sanırım, doğuştan hatalı ve hala gideremediler sadece arıza süresinin arasını biraz açtılar ve tamiride yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

En son durum nedir? eskiler bozuk, garantiden değişsede yine bozuk, şimdikiler %100 sağlammıdır?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...