İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Ahmet Koca

Şimdilik böyle kullanıyorum işimden dolayı. Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
Selam arkadaşlar. Aracım henüz 1400 km de ve şehir içinde şuan 35-36 kuruş yakıyor. Aracımın 4-5 bin km ve sonrasında ki yakıt tüketimim şehir içi ne kadar olacaktır ? çok yakıyor valla şuan 100 km de 9.1 lt görünüyor yol bilgisayarında. keşke dizel alsaydım paraya az daha kıyıp...

Haftada 20 km yapıyorsanız 5000 km için 250 hafta yani yaklaşık 5 yıl gerek. Siz Benzinli almakla en doğrusunu yapmışsınız...

Fazladan vereceğiniz 7000 TL civarı parayı geri almanız olası değil...

Yorum bağlantısı
Ahmet Koca
20 km için araba bile alınmaz.

yeterli para ve zevk olduktan sonra alınır...işimden dolayı fazla binemesemde evimin önünde duruyor kız gibi...daha bekarım önüm açık..çok yol kat ederim zamanı gelince...zaten sürekli binecek olsaydım dizel alırdım..konumuz 20 km için araba alınır mı değil. Yakıt konusu..

Yorum bağlantısı
İbrahim Fındıklı

Ortalamanız düşecektir. Benim araç 8000 km. ye yaklaştı, ilk aldığımda 10.2 gösteriyordu sonradan 9' lara düştü şimdilerde normal kullanımda (2500-3000 devirlerle) 8.1 ile 8.3 lt. yakıyor, sakin kullanımda da (1800-2200 devir arasında) 7.2 ile 7.8 arası değişiyor...

Kısa mesafede ve motor soğukken kullandığınız için ortalama yüksek kalıyor bence...

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Selam arkadaşlar. Aracım henüz 1400 km de ve şehir içinde şuan 35-36 kuruş yakıyor. Aracımın 4-5 bin km ve sonrasında ki yakıt tüketimim şehir içi ne kadar olacaktır ? çok yakıyor valla şuan 100 km de 9.1 lt görünüyor yol bilgisayarında. keşke dizel alsaydım paraya az daha kıyıp...

Ahmet Bey öncelikle hayırlı olsun. Şu an için yakıt tüketiminiz gayet normal. Ne de olsa kış ayındayız ve Ankara oldukça soğuk bir ilimiz. Kilometreniz yılda 15000 i geçmedikçe bırakın dieseli LPG bile düşünmeyin derim. Uzun yolda çok sıkıştırmazsanız 5,5-6 lt seviyesine kadar düşer. Ama şehir içinde bundan daha düşük tüketim olacağını sanmıyorum. En fazla 1 lt daha düşer. Keyifli sürüşler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

yakıt değerleriniz normal

benim düldülün yakıt sarfiyatı 18" ST jant ve K&N açık hava filtresi ile 10.2- 10.5 arasında değişiyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Koca

Arkadaşlar ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. Yakıt tüketimi hakkındaki bilgim biraz daha arttı. kafamda biraz daha şekillenmiş oldu.Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan
Valla bilirsen anlatayım Ankara' yı Fuat hocam...Keçiören' den Ulus'a gidiyorum, oradan Bilkent' e, akşam yine Ulus üzerinden bazen doğrudan eve dönüyorum..Pek öyle şehirlerarası yol gibi değil yani...Dizel iyidir... ;):good1:
3 yıl yaşadım bilirim az çok :rolleyes:

Vitesin çoğu yerde 4 hatta 5 lenebildiği bir güzergah.Ben 3 leyemiyorum desem :)

Ahmet bey haftada 20 km güzergahım olsa 2500 cc lik bir canavara binerdim.

Fuat bey siz ona bakmayın :) Serkan ben senin o dediğin güzergahta gitsem 7 Lt yi geçmem, Bir gel bakalım bizim İlker, Oran semalarına , çık in bakalım ne olcak :) Ben okadar tepe tırmanmama rağmen otomatik viteste 10-10.5 Lt reyi tutturdum. Aşağı iniyorum ortalamam 8 Lt ye iniyor, dikkat et ama ortalama tüketimi sıfırlamadan aşağılarda dolaştığımda 10.5 lardan 8 e iniyor. yukarlara çıktığım anda 10 Lt ye çıkıyor. Bende senin gibi oralarda gezsem keşke, Benim ortalama Km hız 20 km yi geçmiyor .

Yorum bağlantısı
Guest Fatih Y?ld?z

valla bende 2005 ghia var şehir içi 8.5lt yakıyo ama uzun yolda 6 litre yakıyo

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Benim A/T ile şehir içi 10 lt/100km'dan fazla hiç yakmadım.

Genel olarak ortalamam 8,5 larda. Hem de BURASI İSTANBUL :nazar:

Yorum bağlantısı
Adem Cengiz
Hocam nasıl oluyor bu değerler, benim arabamda da sorun var galiba, nedir acaba?

Ankara şehir içi, korka korka gaza basarak (çok sakin kullanımda) 10,7 lt'nin altına hiç düşmedi 1,5 aydır. (her benzin alışımda sıfırladım yol bilgisayarını)

(2008 focus collection benzinli otomatik

48000 km'de. servis bakımlı, 45000 bakım yeni yapıldı.)

Bir yerlerine baktırmak mı lazım? Problem olsa servis görmezmiydi.

Belki günlük mesafeniz kısadır, ben günde 50 km yol yapıyorum.

İst-Denizli-İst ortalamam ise 6,2 l/100 km.

Yol Bilgisayarı verisi ile kendi hesaplamalarım tutuyor.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Dün (Pazar) Işık yandıktan sonra deponun dibine 75km kala 50 TL lik benzin aldım. Yol blgs'ı 224km mevzil biçti. 152km yaptıktan sonra gene 75km kaldı.

Yani 50TL'lik benzinle 152km yol yaptım. Ortalama yol blgssi 8,5 lt/100km gösteriyordu. Yani doğru.

Aracım artık herkesin bidiği gibi otomatik vites güzergah İst. (Kartal - G.O.P. - Forum İstanbul - G.O.P - Kartal) giderken pazar trafiği vardı E-5 te. Gelirken ise otobandan ortalama 70km/h ile döndüm.

Bana normal bir tüketim geliyor. Malum benzin 3,95 TL ama otomatik olmasa tercih etmezdim benzinli motoru.

Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

Benim aracım da 2011 focus collection a/t şu an itibari ile 1650 km oldu. ve 250 km.iken lpg taktırdım. ev ile işim arasında 20 km var. sabah akşam 40 km gidiyorum. ortalama hızım 40 - 45 km ve yol bilgisayarına göre sarfiyatım 10 lt./100 km. böyle olunca lpg sarfiyatımda 12 lt / 100 km oluyor.

yazılan rakamlara göre benim aracım çok yakıyor. araç yeni olduğu için rodajdandır diyordum.

şehirler arası daha az yakıyor ise evi daha uzağa taşımayı düşünüyorum. :flowers:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Gaza alıştıra alıştıra basın arkadaşlar. Tetik çeker gibi eze eze :flowers:

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Bir dakika arkadaşlar. Yanlış sonuç çıkartılıyor. Sanırım mesajım eksik olmuş.

Ben 950km bir depo ile gitmedim. Yaklaşık bir buçuk depo falan olması lazım. Ben onu ölçmedim. Ben sadece gittiğim kilometre, ödediğim benzin parasını e yol bilgilsayarının da verilerini hesaplayarak. /yol blgs biraz daha az gösteriyor) 950km yaptığım tüketimi yazdım. Ayrıca yaklaşık 250-300km si şehir içi (istanbul - Köprü ve İstanbul'un gaziosmanpaşa ilçesi)

En güzel noktaysa benim aracı sanıyorum dizel zannettiler "Hmm değerler normal" yazmışlar.

Valla bu değerlere bi depo ile ulaşan varsa elini öperim :D Matematik de imkansız olduğunu söylüyor.

Bu arada pazar akşamı ışık yandı 85 liralık benzin aldım Km sıfırladım. İzmit'ten Ist'e otobandan 100 130 arası gittim. İstanbulda mecburen köprü trafiği ordan Forum Ist. ordan Gaziosmanpaşa (IST ilçesi olan müthiş trafik), taksim, galatasaray, g.o.p , kartal. Tekrar ışık yandığında 290 km yol yaptmıştım. Yol bilgisayarı 7,5lt/100km yazıyordu.

Ben bu işi çözdüm galiba :tap2:

yani 85TL ye 290km mi yapmış oldunuz. 7,3lt / 100km Benzinli bir araç için güzel bir değer. km de 0,29TL yapar. Ben bu değerde araç kullanabilsem benzinli arabadan hiç aşağıya inmem. Dizel araba ile 7,2lt/100km ile geziniyorum.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
yani 85TL ye 290km mi yapmış oldunuz. 7,3lt / 100km Benzinli bir araç için güzel bir değer. km de 0,29TL yapar. Ben bu değerde araç kullanabilsem benzinli arabadan hiç aşağıya inmem. Dizel araba ile 7,2lt/100km ile geziniyorum.

Bi de beni otobanda görün en fazla 6,5 bilemedin 7

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Canım Türkiyemde benzinin litresi 5TL olunca o zaman da görürsünüz 5lt/100km nasıl yaktırılıyor otomatik focusa. Hükümetimiz bizi düşünür. Benzin ucuz olsa hangimiz böyle ekonomik kullancağız sonra Dünyaya zarar vereceğiz.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Değerler çok düşük değil ama uygun değerler,

Mesela ben otobanda 5.8lt gidiş geliş yollarda 6.2lt yakıyorum..

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Bi de beni otobanda görün en fazla 6,5 bilemedin 7

süper bir rakam olur. Geçen sene mondeo ile 2000km şehirler arası yol yaptım 7lt/100km altına hiç düşemedim.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Değerler çok düşük değil ama uygun değerler,

Mesela ben otobanda 5.8lt gidiş geliş yollarda 6.2lt yakıyorum..

Oğuz Bey otomatik focus'un bu değerleri görebileceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada
Oğuz Bey otomatik focus'un bu değerleri görebileceğini sanmıyorum.

Ben de sanmadığım için Focus almadım :)

Yorum bağlantısı
Çağdaş Şahin
(düzenlendi)

Dün samsundan depoyu doldurmum ankaraya geldiğimde depoyu tekrar doldurdum km de 0,252 tl yakmış araba 2009 focus trent AT ortalama hızım 100-110 km arası ortalamada 6,3 gösteriyordu

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ceyhun Kapucu
(düzenlendi)

Focus 1.6 otomatik var bende. Şehir dışında gayet ekonomik sayılır. Afyondan, Muğlaya 6.1 lt/100 km ortalama ile geldim. Belirli durumlarda otomatikten manuele almam işe yarıyor sanırım yada psikolojikte olabilir :D Özellikle rampa aşağı iniyorsanız ve hızınız >=60 km/h ise 3. vitese düşerseniz ve gazdanda ayağınızı çektiğinizde anlık yakıt tüketimi 0'a düşüyor yol bilgisayarında. Böylece hem kontrollü bir şekilde aşırı hızlanmadan hemde tüketmeden gidiyorsunuz. Hızınız >= 80 km/h ise 4. vitestede 0 litreye düşüyor tabi bu gaza basmama durumunda. Bu alt sınırlar içinde geçerli yani belirttiğim sınırlar 80, 60, 40 şeklinde gidiyor her aralıkta kullanacağınız vites 4, 3, 2 şeklinde olursa yakıt tüketimi 0 oluyor. Bu kurala uyunca 6.1 lt ortalama ile geldim yolu. Belki dikkat etmesem biraz daha fazla olabilirdi bilemiyorum. Yolculuk sonunda, daha en başta sıfırladığım ortalama hız sayacı 89 km/h idi. Yani öyle çok yavaşta gitmedim ortalamanın 89 olması üst hızlarada çıktığımı gösteriyor zaten katettiğim 360 küsur km içerisinde.

Fakat araç şehir içinde benim kullandığım güzergah yani iş-ev arası 3-4 km olduğundan ve rampa in çık şeklinde olduğundan 11,5 lt/100km ortalama ile kullanıyorum. Ortalama hız ise 26-27 km/h. Yolun yarısını biraz geçtiğimde anca ısınmış oluyor. Bu yüzden en kısa zamanda LPG'ye geçeceğim. Yolum biraz daha uzun ve düz olsa eminim çokda tüketmez bu araç.

tarihinde Ceyhun Kapucu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...