İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - Benzinli

Yavuz Serhat Karanaz

Recommended Posts

Emre Özcan
arkadaşlar ben yeni focus comfort 1.6 100 ps benzinli manuel araç aldım 3 gün oldu aracı ilk aldığım gün yol bilgisayarı 8.1-9.1 100km de gösteriyodu şuan 12.8-13.1 100km de olarak gösteriyor acaba bu daha düşermi yok sa böylemi kalır çünkü kataloğunda 8.7 şehir içi 5.5 şehir dışı olarak gösteriyor..birde yol bilgisayarı 305 gösteriyodu gideceğim yol fakat km 1 km gittiğim yerde 3 km düşüyo bunlar düzelirmi..

Merhaba İlhan bey. Ben de de aynı araçtan var. Ocakta teslim almıştım. şu anda 2400 km de. ilk aldığımda 9,3 değerini görmüştüm. Şu anda 6,6 da duruyor. Ancak çok sakin kullanıyorum. 2500 devirde vites değiştirip mümkün olduğunca yüksek vitesle kullanmaya çalışıyorum. Zaten Kütahya gibi 5 veya 6 adet trafik lambası olan sakin bir yerde yaşıyorum. Yol bilgisayarına çok güvenmeyin derim. Deponuzu tam doldurun ve km sayacını sıfırlayın. 100 - 200 km yol aldıktan sonra tekrar doldurarak (aynı benzinlik aynı pompadan) yakıt ölçümü yapmanızı tavsiye ederim. Ancak yine de katalog verilerinden yüksek değerler bulacaksınız. Bu canınızı sıkmasın. 6.7 - 7.0 gibi değerlere ulaşacaksınız. Güle güle kazasız ve belasız kullanın inşallah. Hoşçakalın.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Salih Karaağaç

merhaba ben ankarada kulanıyorum aracımı 20 km hızla girttiğimde oluyor 100 km hızla gittiğimde aracımı alalı 8 ay kadar oldu yakıtım 7,2-7,7 arasında değişiyor bi türlü düşmedi :s

Yorum bağlantısı
Ali Önal

arkadaşlar depomu doldurdum 68 kilometre gittim sonra benzin aldım 33 tl adı şehir içinde yaptım trafikde bayagı vardı bu normalmi çok mu yakıyor birde ayarlamam gereken birşeymi var bana yardımcı olurmusunuz

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...

Maşallah yazmayın arkadaşlar şöyle değerleri, ben 200TL Benzin ile 650 ancak görebiliyorum. 1 Depoda 800 görsem sevineceğim. Bir daha benzinli arabamı ASLA... :help:

Bir de focuslar çok yakıyor derler. :vava:

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Maşallah yazmayın arkadaşlar şöyle değerleri, ben 200TL Benzin ile 650 ancak görebiliyorum. 1 Depoda 800 görsem sevineceğim. Bir daha benzinli arabamı ASLA... :help:

Bir de focuslar çok yakıyor derler. ;)

Alırken çok söyledik ; biz yaptık sen yapma dedik dinletemedik :vava:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Adem Şentürk
Alırken çok söyledik ; biz yaptık sen yapma dedik dinletemedik :D

2009 N Paket Focusun yol bilgisayarı Şehir içinde ortalama tuketimi 10 lt. gösteriyordu . Haziran ayında 1300 km yol yaptım yol bilgisayarına bakarsak 8.8 km. gösteriyor. Kendi hesabımla ortalama 7 lt. yakıyorum ki doğrusu bu. Yol bilgisayarı 1000 km. lik ortalamayı veriyorsa bu neyin nesi anlayamadım. Ayrıca yılda 10 000 km yapıyorum dizel almaya gerek yok mantığı benzin bu kadar pahalanınca iflas etti. Yarıyarıya fark ediyor ne kadar yol yaparsan yap her zaman dizel alınmalı.

Yorum bağlantısı
Adem Şentürk
Öncelikle sizin baktığınız yakıt tüketimi ortalamadır , o yüzden o sürekli değişmez sadece ortalamayı gösterir..

Ancak bu ortalamayı sıfırlarsanız daha güncel bilgiler görebilirsiniz.. Mesela ben her benzin alışta sıfırlıyorum..

Ortalama hız içinde aynı şey geçerli , arada sırada sıfırlamanız gerekir güncel bilgileri görebilmek için..

Merhaba Ersen Bey

Şehir içinde 10 lt.yakıt tüketimim gozukuyor. Uzun yolda benzinli focusum km.sayacını sıfırladım 1300 km. yapmışım. Kendi hesaplamam 7 lt/100 km. Bu değerler sanırım 2009 focus 100 HP için normal ancak yol bilgisayarı son 1000 km. nin ortalamasını veriyorsa benim hesapladığım rakamı 7 lt. göstermesi gerekirdi. Oysayb 8.8 lt. gibi bir değer gösterdi.

Bu konuda cevap verecek arkadaşlar olursa memnun olacağım.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Merhaba Ersen Bey

Şehir içinde 10 lt.yakıt tüketimim gozukuyor. Uzun yolda benzinli focusum km.sayacını sıfırladım 1300 km. yapmışım. Kendi hesaplamam 7 lt/100 km. Bu değerler sanırım 2009 focus 100 HP için normal ancak yol bilgisayarı son 1000 km. nin ortalamasını veriyorsa benim hesapladığım rakamı 7 lt. göstermesi gerekirdi. Oysayb 8.8 lt. gibi bir değer gösterdi.

Biryerde hesap hatası var sanırım; yada yol bilgisayarında sorun var.. Benim kendi aracım 0.1 lt yanılmayla ( oda önemsiz) doğru gösteriyor..

:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Türkmen
Merhaba Ersen Bey

Benim aracımda da 0,4-0,5 lt gibi bir fark oluyor ama sizinki biraz fazla gibi

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Merhaba Ersen Bey

Adem bey , aracınızın yol bilgisayarının doğru ölçümleme yapıp yapmadığını basit bir test ile sınayabilirsiniz . Benzinlikte aracınızı full'leyin ( Tabancanın ilk tık'ına kadar ) , ondan sonra tüm yol bilgisayarı ve km sayacı verilerinizi sıfırlayın . Benzinlikten itibaren 50 km'lik mümkün olduğunca rampasız ve düz bir güzergah belirleyin kendinize ve bu güzergahı tekrar pompada tamamlamak üzere 90 km sabit hızla katedin . Tekrar pompaya geldiğinizde ( 100 km'yi tamamladıktan sonra ) ortalama tüketim değerinizi yol bilgisayarından kontrol edin , sonra aracınızı mümkünse aynı pompoda tekrar tabancadan ilk tıkı duyana dek full'letin . Kaç lt. yakıt aldığına bakın ve bilgisayardaki ortalama tüketim değeri ile kıyaslayın . En doğru yöntem budur . Saygılar... :)

Yorum bağlantısı
Murat Ayçiçek
Adem bey , aracınızın yol bilgisayarının doğru ölçümleme yapıp yapmadığını basit bir test ile sınayabilirsiniz . Benzinlikte aracınızı full'leyin ( Tabancanın ilk tık'ına kadar ) , ondan sonra tüm yol bilgisayarı ve km sayacı verilerinizi sıfırlayın . Benzinlikten itibaren 50 km'lik mümkün olduğunca rampasız ve düz bir güzergah belirleyin kendinize ve bu güzergahı tekrar pompada tamamlamak üzere 90 km sabit hızla katedin . Tekrar pompaya geldiğinizde ( 100 km'yi tamamladıktan sonra ) ortalama tüketim değerinizi yol bilgisayarından kontrol edin , sonra aracınızı mümkünse aynı pompoda tekrar tabancadan ilk tıkı duyana dek full'letin . Kaç lt. yakıt aldığına bakın ve bilgisayardaki ortalama tüketim değeri ile kıyaslayın . En doğru yöntem budur . Saygılar... :)

+1

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Sezgin Engüdar
(düzenlendi)

imzadaki otomatik focus sahibiyim yaz aylarında 11 -12 lt iken bu kış aylarında 14 lt buldu bu normalmidir diğer arkadaşlarda yakıtların paylaşabilirlermi sevinirim

tarihinde Sezgin Engüdar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar
(düzenlendi)

bendeki focus manuel benzinli çok trafiğe girmeden 10lt yakıyor..

komşumun yeni jetta 1.4 tsi manel benzinli sıkışık trafikde 14 litre yakıyor diye görmüşdüm yol bilgisayarından.

tampon tampona trafikde araba ne yapsın bence yakıtınız normal...

tarihinde İlker Kadılar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ben Mondeo 2.0 manuel ile 12.5 LT/100 km ortalamasındayım kış şartlarında.

Yorum bağlantısı
Sinan Sevimli

Ortalama hız 23 km/s görünüyor.LPG ortalaması 13 lt, benzin sarfiyatı 11,5 lt civarında geziniyor.genelde sakin kullanırım,işe git gel 14 km yol yapıyorum.Yaz mevsiminde lpg 12 ye falan düşüyor benzin 10,6-10,8 aralığında.

Yorum bağlantısı
Sezgin Engüdar

işin doğrusu yol bilgisayarını dolu depo ile tam ölçüp sağlamasını yapmadım yani yol bilgisayarını doğru gösteriyor farz ediyorum ama gerçekten kısa mesafelerde motor ısınmadan kullanıyorum çok sert kullandığımda söylenemez

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Yol bilgisayarı biraz düşük gösterir aslında :(

Havalar soğuyunca kısa mesafeli kullanımlarda yakıt tüketiminin bir miktar artış göstermesi normaldir..

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

BU soğuk havada, hep aynı yaksa idi, ilk 1km de, 20-35 lt/100km yakar motorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arkadaşta var ona sordum ş.i 7.5 dedi kısa mesafe

kısa mesafe şehiriçi otomatik benzinli : 7,5lt/100km, piyasa rakamı + 2500 TL ye talibim, ama önce test yaparım :seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

ben 8.6-9 arasında yakıyorum ama bostancı-havaalanı havaalanı-bostancı güzergahında 5.9 yaktığımda çoktur :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

benim yol bilgisayarı 11 lt civarında gösteriyor fakat full depo yapılan km yi forum sitesine girdiğim tüketim değerim 9,3 ortalama görünüyor. burada farklılıklar var benim kendi hesaplarımda 9,8 - 10,2 lt civarı çıkıyor anlık tüketim.

arkadaşta var ona sordum ş.i 7.5 dedi kısa mesafe

araç sizin araç gibi cvt mi yani dizelmi

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

yok arkadaşımın benzinli otomatik 2011

benimki 6.0

çok güzel değer eğer doğru ise

Yorum bağlantısı
Sezgin Engüdar

sizin araba lpg tak bana diyor ama siz anlıyormusunuz :)

ona söyledim senede 5-6 bin oda şehır içi kullanıyorum .2-3 km lik yollar için gaza sıra gelmez birde gaz takıp 2. sınıf vatandaş muamelesi görmek istemem diyorumda o da beni anlamıyor ;-)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...