İçeriğe Yönlendir

Dikkat! Egzoz Emisyon Değerleri Kontrolleri Başladı.

Misafir

Recommended Posts

Arkadaşlar Çevre Bakanlığı egzos emisyon ölçümü denetimlerine başladı.Özellikle İstanbulda çok sıkı denetimler var.

Emisyon değerleri yüksek çıkan araçlara 1700 tl. Egzos muayenesi olmayan araçlara 842 tl. ceza yazılıyor.

Egzos muayenesi olmayan veya emisyon değelerinin yüksek olduğunu düşünenler varsa kontrol ettirsinler.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz
(düzenlendi)

geçenlerde şirket aracımı vw amarok vizeye götürdüm egzoz emisyonda geçmiş yapalım mı dediler evet dedim her neyse emisyon sırasına girdim yetkili kişi abi bunlar euro4 motor ölçüm yapmıyoruz direk onalıyoruz aracı stop edebilirsin dedi şaşırdım ne alaka bilgisi olan var mı ? benim ford fiestada euro4 motor ondada mı aynı işlemi yapıcaklar

?

tarihinde Ümit Mavigöz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Dün akşam haberlerde gösterdi,aracın birine 1700 tl.yazdılar.Adam isyan ediyordu

Gitsinler bu ölçümü yapan istasyonları denetlesinler bence

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Yaklaşık 8 aydır sallıyordum ben de. Tatile çıkacağım diye önceki gün yaptırdım yetkili serviste. Herhangi bir sorun çıkmadan geçti. Aracımda herhangi bir sorun yok ama yapılan denetimlerde yüksek değer çıkması benim suçum mu olacak şimdi. Çok baş ağrıtacak bence bu iş...

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Cok sevindim.

Ancak emisyon olcumleri yapan firmalari denetleniyor mu

Bunlarin kullandiklari cihaz kalibreli mi

Polisin kullandigi fihazin kaoibrasyonu ypailiyormu gibi aykiri sorular geliyor aklima.

Ama yine de biryerden baslamasi guzel olmus.

Darisi sanayii kuruluslarina

Yorum bağlantısı

Peki , atıyorum yüksek çıktı . O zaman ne yapacağız ? Nasıl düşecek bu değer ?

Muayene istasyonları bir ayar çekiyor ama napıyor bende bilemiyorum 

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu
(düzenlendi)

Bende muayene zamanı geldiğinde arkadaşlar sakın egsoz muayenesini tüvtürk te yaptırma ordan geçmek ölüm dediler. Egsoz muayenesi yapan başka bir yere yolladılar. Orada geçti benimki de. Ama gerçekten söyledikleri gibi belki tüvtürkte geçmeyecekti. Şimdi bu denetim sırasında tüvtürk ün referans aralığını mı alacaklar acaba. Birde ben muayenemi yaptırmışım geçerliliği de var  gerisini ben ne bileyim. çok ağır bir ceza olmuş. Allah kimsenin başına vermesin. Muayenesi olmayana yazsınlar ama muayenesi olupta ölçüme göre 1700 lira ceza yazmaları gerçekten insafsızlık. Yargıya düşer bu olay. Kimse muayenesi varken 1700 lira ceza yiyip te sineye çekmez gibi geliyor bana. 100 lira falan olsa uğraşmazlar belki ama 1700 iyi rakam. 

tarihinde Erdem Terzioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

o zaman yeni bir başlık altın araçların emisyon değerlerinin olması gerek aralıklar ve çözüm yollarında neler yapılarbilir diye bir yapılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Bu uygulamalar tüm illerde mi ? Kendileri ayak üstü ölçüm mü yapıyorlar?   Benim Cat'i iptal etmem lazım.. Egzoz muaynesi yaptırıp elime belge alıp öyle iptal ettirmeyi düşünüyordum...  Güncel belgem varken yine de ölçüm yaparlar mı acaba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Peki , atıyorum yüksek çıktı . O zaman ne yapacağız ? Nasıl düşecek bu değer ?

Katalitik sorunu yoksa yüksek çıkmaz. Yüksekse kat iptali vardır yada kat tıkalıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Muayene istasyonları bir ayar çekiyor ama napıyor bende bilemiyorum 

Ayar mayar yok ellerinde ki aleti egzosa çok yada az sokmaları bile işin rengini değiştiriyor.Mesela o alet içerdeykena raç çalıştırılsa farklı sonuç araç çalıştırıldıktan sonra sokulursa farklı sonuç çıkıyor. Muayene eden adam para almak için müşteri kaçmasın diye %95 onay verecek değeleri el yordamı ile bulduruyor. Ancak bundan sonra sıkıntı olacak bu iş..

Yapılacak en güzel şeyde şu olur ya bu bandrol veren merkezler sıkıt takibe alınacak yada sadece tuvturk istasyonlarından adam gibi bandrol verilecek..

geçenlerde şirket aracımı vw amarok vizeye götürdüm egzoz emisyonda geçmiş yapalım mı dediler evet dedim her neyse emisyon sırasına girdim yetkili kişi abi bunlar euro4 motor ölçüm yapmıyoruz direk onalıyoruz aracı stop edebilirsin dedi şaşırdım ne alaka bilgisi olan var mı ? benim ford fiestada euro4 motor ondada mı aynı işlemi yapıcaklar

?

Böyle birşey yok.. İşgüzarlıktan başka bir şey değil.

Yorum bağlantısı

Ayar mayar yok ellerinde ki aleti egzosa çok yada az sokmaları bile işin rengini değiştiriyor.Mesela o alet içerdeykena raç çalıştırılsa farklı sonuç araç çalıştırıldıktan sonra sokulursa farklı sonuç çıkıyor. Muayene eden adam para almak için müşteri kaçmasın diye %95 onay verecek değeleri el yordamı ile bulduruyor. Ancak bundan sonra sıkıntı olacak bu iş..

Yapılacak en güzel şeyde şu olur ya bu bandrol veren merkezler sıkıt takibe alınacak yada sadece tuvturk istasyonlarından adam gibi bandrol verilecek..

Bi tarihte lada samara aracıma yaptırmıştım,eline tornavida alıp bişeyler yapmıştı,rolantiyi düşürdü,yükseltti bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

abi bunu yapan tuvtürk iş güzarlik olcagını sanmıyorum raporda verdi adamlar bütün değerler sıfır ama geçerli :)

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın
(düzenlendi)

Katalitik sorunu yoksa yüksek çıkmaz. Yüksekse kat iptali vardır yada kat tıkalıdır.

Ayhan Bey 2 hafta önce muayeneye girdim.

Muayeneden önce egzoz ölçümünü yaptırdım sorun yok dediler.

Fakat muayeneden geçemedim. Katalitik sökülmüş yerine susturucu takmışlar dediler.

Hemen egzozcuya gittim gerçektende öyle yapmışlar.

Katalitik pahalı diye susturucu takmışlar.

Tam 400 lira verdim katalitike.

Bende kat yoktu ama yinede yüksek çıkmadı dışarıda.

tarihinde Fatih Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Peki Barış abi, elimizde güncel muayne belgesi varsa , çevirmede yinede kendileri ölçüm yapıyormudur?

Evet ölçümü kendileri yapıyorlarmış.Dün akşam tv de de gösterdi. Aracın birine güncel muayene raporu olduğu halde ölçüm sonucu yüksek çıktığı için ceza yazdılar 1700 tl.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Evet ölçümü kendileri yapıyorlarmış.Dün akşam tv de de gösterdi. Aracın birine güncel muayene raporu olduğu halde ölçüm sonucu yüksek çıktığı için ceza yazdılar 1700 tl.

büyük konuşmıyım ama bana 1700 tl ceza yazan adamı orda gömerim yere  :bambam:  fabrikalar harıl harıl çevreyi kirletsin kimse ceza yazmasın benim araç emisyonu yüksek diye 1700 tl ceza... :angry:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ayhan Bey 2 hafta önce muayeneye girdim.

Muayeneden önce egzoz ölçümünü yaptırdım sorun yok dediler.

Fakat muayeneden geçemedim. Katalitik sökülmüş yerine susturucu takmışlar dediler.

Hemen egzozcuya gittim gerçektende öyle yapmışlar.

Katalitik pahalı diye susturucu takmışlar.

Tam 400 lira verdim katalitike.

Bende kat yoktu ama yinede yüksek çıkmadı dışarıda.

İşte diyoruz ya yüksek çıksa da el yordamıyla düşük çıkmasını sağlıyor bandrol veren yerler.İşi kitabına uydurup parayı almaya bakıyorlar.Ben iddia ediyorum doğru düzgün bakılsın 100 araçtan 80 i bandrol alamaz..

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Ciptuning, box ve egr iptalli tüm araçlar yandı :D

egr iptali ve race chiple tüvde muane ve egsoz pulundan sorunsuz geçtmiştim.:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yüreğime su serptin kardeşim. Şu muayeneyi atlatayım da bu gidişle deve kesecem. Hayatımda ilk kez muayeneye gireceğim. Çok dert oldu içime :)

Sıkıntı yok, bu kadar korkuyorsan dışarıda yaptır egzoz ölçümünü.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

?

eee Benimki Euro 5 nasıl olacak :D muaf mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...