İçeriğe Yönlendir

Kasko Otopark Hasarlarını Karşılamaz Mı ?

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Merhaba,

Dün bir arkadaşım şirket otoparkında manevra yaparken, park halindeki başka bir araca sürttü. Kendi aracı kapı bölgesinden, diğer araç ise arka tamponun sol tarafından hasar aldı. Arkadaşım hatasını kabul edip işlemleri başlattı. Şirket otoparkı, karayolları dışında olduğu için Trafik Sigortası bu kazada karşı tarafın hasarını ödemiyor, kısaca olaya hiç karışmıyor.

Ancak gariptir ki, konuyu kaskoya (Axa) taşıdığında, kasko da otoparktaki hasarda sadece arkadaşımın kendi aracındaki hasarı ödeyeceğini, karşı tarafın hasarına ödeme yapmayacağını bildirdi. Yani bu duruma göre karşı tarafın hasarını cebinden ödemesi gerekecek.

Açıkçası ben bu duruma çok şaşırdım. Böyle zamanlar için kasko yaptırmıyor muyuz ?

Standart uygulama bu mudur ? Genişletilmiş kasko yaptırmış bile olsak, olur da bir AVM'de ya da herhangi bir otoparkta kaza sonucu başka bir araca çarptığımızda, karşı tarafın hasarını cebimizden mi vereceğiz ?

Yoksa bu Axa'nın kendine has bir uygulaması mıdır ?

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bunu bende duymuştum avm otoparkları hastane otoparkları v.s için falan. .  Ama ne derece doğru bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
(düzenlendi)

Adı üstünde otopark yani araçların park ettiği yer; yani araç park ederken de kaza yapabilir. Otopark kaza yapma olasılığı var. Sigorta bunun neden karşılamaz anlayamadım. Bahane olarak neyi gösterdiler acaba merak ettim.

tarihinde Serkan KARADAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Ben axayı sadece %20-25 civarları bir muafiyet (otoparklarda) yapıyor diye biliyordum ama komple ödemiyormuş demek :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aynısı başıma geldi. O zaman daha tutanak yoktu, araçları otopark dışına çektik. Aynı pozisyonda tutup polis çağırdık. Tabi polise bu kadar detay vermedik :fiuw:

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aynısı başıma geldi. O zaman daha tutanak yoktu, araçları otopark dışına çektik. Aynı pozisyonda tutup polis çağırdık. Tabi polise bu kadar detay vermedik :fiuw:

Aha da itiraf etti :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bu aklımıza geldi ancak trafik raporları bazen öyle ilginç sonuçlanıyor ki, park halindeki araca "sen neden yol üstüne park ettin" diye kusur çıkarırlar diye karşı tarafı zor durumda bırakmak istemedik.

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

sigortacılar da nerden kazıklayacağını şaşırdı artık, benim de zamanında focusumun bir kablosunu sokak kedisi koparmış ama herşey dahil dedikleri kaskoya kedi dahil değilmiş o yüzden karşılamadılar, artık kedi köpek hasarları için ayrı madde koymaya başladılar :)

Hasarlar mini onarımlarda yapılamayacak gibi mi ?

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Bu aklımıza geldi ancak trafik raporları bazen öyle ilginç sonuçlanıyor ki, park halindeki araca "sen neden yol üstüne park ettin" diye kusur çıkarırlar diye karşı tarafı zor durumda bırakmak istemedik.

benim eski patron park halindeki araca öyle bi hamle ile çarpmış ki. polis geldiğinde kazaya inanmamış ne biçim hamle bu sen araba kullanmayı bilmiyor musun demişti...

her kasko döneminde 3-4 hasarı oldugu düşünülürse haklıydı :p

bir sokakta başka bir araca yol vermek için geri manevra yaparken aynaya bakılmadan sürtülmüş!:)

gerçi sigorta şirketi bu saatten sonra naapsanız kabul etmeyebilir...malum 1 sefer olan oldu.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Saçmalık vallahi ilk defa duydum öyle birşey varsa bende sani nin yaptığını yapardım. İnsanı üç kağıda zorluyorlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

sigortacılar da nerden kazıklayacağını şaşırdı artık, benim de zamanında focusumun bir kablosunu sokak kedisi koparmış ama herşey dahil dedikleri kaskoya kedi dahil değilmiş o yüzden karşılamadılar, artık kedi köpek hasarları için ayrı madde koymaya başladılar :)

Hasarlar mini onarımlarda yapılamayacak gibi mi ?

Arkadaşımın arabası maalesef mini onarımlık değil, diğer araca da durduğu yerde çarptığı için araç sahibini yormak istemiyor.

benim eski patron park halindeki araca öyle bi hamle ile çarpmış ki. polis geldiğinde kazaya inanmamış ne biçim hamle bu sen araba kullanmayı bilmiyor musun demişti...

her kasko döneminde 3-4 hasarı oldugu düşünülürse haklıydı :p

bir sokakta başka bir araca yol vermek için geri manevra yaparken aynaya bakılmadan sürtülmüş! :)

gerçi sigorta şirketi bu saatten sonra naapsanız kabul etmeyebilir...malum 1 sefer olan oldu.

Bu hasarlar bir şekilde sonuçlar elbet ancak ben bu durumun kaskolarda genel olup olmadığından emin olmak istiyorum. Kaskomuz bizi otoparklarda korumuyorsa bunu bilip, çok daha dikkatli olmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

otoparkta çalınma yada çalınmaya teşebbüs sonucu hasardan bahsediyor kasko poliçesinde. %20 si sigortalı tarafından ödenmek kaydıyla kasko karşılar deniyor bahsettiğim durumlarda...

Yorum bağlantısı

Bu durumlar için sigorta yaptırırken çeşitli klozlar var. Otopark ta bu klozlar arasında var. Ben yaptırırken ful dedim bunu da ilave ettiler. (Benim aracımda evin açık otoparkında, bu sebeple sigortacı arkadaşım olduğundan yardımcı oldu sağolsun) Ama seçmek/ istemek gerekiyor. Poliçenizi kontrol edin. Bu kloz yoksa geçmiş olsun :(

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

yaklaşık 2 sene kadar önce benim aracıma alışveriş merkezi otoparkında gözümün önünde bi jip çarpmıştı. rapor tuttuk. sorunsuz trafik sigğrtasından yaptırmıştım.

Yorum bağlantısı
Ömer Tuncay

yaklaşık 2 sene kadar önce benim aracıma alışveriş merkezi otoparkında gözümün önünde bi jip çarpmıştı. rapor tuttuk. sorunsuz trafik sigğrtasından yaptırmıştım.

Trafik sigortası belki karşı tarafı karşılıyordur ama kaskoda böyle bir saçmalık var demekki.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kloz varsa bilemem de, Atatürk havalimanının pist kısmı değilse, hasarı karşılamayan sigorta duymadım hiç :s :S :s otopark içinde polis zabıt tutmazdı, şimdi tutanak var zaten?

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Kasko hiç bir şekilde karşı tarafın hasarını karşılamaz ....

ancak, karşı taraf suçlu ise kasko senin arabayı yaptırır, karşı taarfın sigortasından tahsil eder.

3-4 ay önceeşim okulun otoparkında (bahçesinde-trafik alanı dışı) geri manevra yaparken, başka bir arabaya çarpmıştı,,, tutanak tutuldu, bugüne kadar  bir sıkıntı çıkmadı...

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Yorumları okuyunca yine kavramların karıştığını anladım.

Kasko   : Kendi aracımızdaki hasarları ve trafik sigortasının limitleri aşıldığı taktirde karşı tarafın hasarını karşılar.

Trafik    : KArşı tarafın hasarını karşılar.

Aslında yönetmelikte kazanın trafiğe açık alanda olması kaydı var. Bu maddeye atıf yapıp, otoparkları trafik bölgesi kabul etmeyen bazı şirketler olduğunu biliyoruz. Bu nedenle trafik hasarları ödenemeyebiliyor.

İlk mesajda kasko poliçesinin axa'dan olduğunu anladık fakat, trafik sigortasına dair bir bilgi yok. Kaskonun aracı onaracağı belirtilmiş. Trafiğin diğer aracı onarması için karşı tarafın çarpan aracın trafik sigortasına başvurması ya da kendi kaskosundan dosya açtırması gerek. Kendi kaskosu aracın hasrını giderince rücu talebinde bulunur trafik sigortasına. O zaman böyle bir yanıt gelirse(otopark hasarlarını ödemiyoruz diye) yoruma açık hale gelir konu.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Cam

arkadaşlar, kasko hiçbir şekilde karşı tarafın hasarını karşılamaz demek de yanlıştır. trafik sigortası kaşıya verilen zararı, kasko ise kendi aracınızdaki zararı karşılar. bazı kasko poliçelerinde ek teminat vardır ve hasar trafik sigortasının ihtiyari mali mesuliyet sigortasını aşarsa o zaman kasko daki ek teminat devreye girer o kadar pahalı bir hasar var ise ve farkı karşı taraf ödemiyorsa da o zaman arta kalan kısım adli yollara başvurmak gerekir

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Evren Bey,

Kazaya karışan iki kişi de aynı firmadan olduğu ve araçlardaki hasarlar ağır olmadığı için aracına çarpılan arkadaş, çarpan arkadaşın kasko veya trafik sigortasında gelecek yıl en az zarara uğrayacağı şekilde bir çözüm bulmaya çalışıyorlar.

Bundan dolayı, çarpan kişi uzman görüşü almak üzere sigorta acentesini arayıp hangi yolu izlemeleri gerektiğini soruyor ve işlemleri başlatmasını istiyor. Acenteden aldığı bilgi, bölge trafik alanı dışında olduğu için trafik sigortasının bu konuya karışmayacağı, kaskosunun ise sadece çarpan aracı onaracağı, diğer araçtaki hasar için kasko tarafından bir ödeme yapılmayacağı yönünde oluyor. Kısaca cebinden karşılaması gerektiğini söylüyor.

Dolaylı olarak hepimiz şaşırdık, ilk aşamada çok mantıksız geldi. Süreç ilerleyince detayları tekrar paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fırsat bulur bulmaz sigorta şirketlerine giydiriyorsunuz :)

Trafik sigortası sadece karayollarında geçerlidir. Poliçenizi elinize alın ve adında ne yazıyor bakın lütfen.

Kasko, trafik sigortası teninatlarını aşan limitlerde ihtiyari ödeme yapar.

Otoparklar, gemiler, tarlalar, karayolu değildir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Fırsat bulur bulmaz sigorta şirketlerine giydiriyorsunuz :)

Trafik sigortası sadece karayollarında geçerlidir. Poliçenizi elinize alın ve adında ne yazıyor bakın lütfen.

Kasko, trafik sigortası teninatlarını aşan limitlerde ihtiyari ödeme yapar.

Otoparklar, gemiler, tarlalar, karayolu değildir.

Mehmet Bey,

Konunun özünde, "kasko" otopark kazasında karşıdaki hasarı öder mi ? Ödemez mi ? Yoksa şirketten şirkete değişir mi ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...