İçeriğe Yönlendir

Kasko Otopark Hasarlarını Karşılamaz Mı ?

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Mehmet Bey,

Konunun özünde, "kasko" otopark kazasında karşıdaki hasarı öder mi ? Ödemez mi ? Yoksa şirketten şirkete değişir mi ?

Hasarınız 25000 liranın üstünde ise bunu tartışalım.

Mehmet, sitede park halindeki aracın üzerine güneş enerjisi düşerse ne olur?

Kaskodan hasarını alırsın abi.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu aklımıza geldi ancak trafik raporları bazen öyle ilginç sonuçlanıyor ki, park halindeki araca "sen neden yol üstüne park ettin" diye kusur çıkarırlar diye karşı tarafı zor durumda bırakmak istemedik.

PArk halindeki araç yanlış yere park emişse bile, çarpan kimse o suçlu çıktığını bu forumdan öğrenmiştik.

Kasko hiç bir şekilde karşı tarafın hasarını karşılamaz ....

ancak, karşı taraf suçlu ise kasko senin arabayı yaptırır, karşı taarfın sigortasından tahsil eder.

3-4 ay önceeşim okulun otoparkında (bahçesinde-trafik alanı dışı) geri manevra yaparken, başka bir arabaya çarpmıştı,,, tutanak tutuldu, bugüne kadar  bir sıkıntı çıkmadı...

Burası yanlış, ben boş yere mi İMM bedelini 300.000 TL yaptım yani ?

Fırsat bulur bulmaz sigorta şirketlerine giydiriyorsunuz :)

Trafik sigortası sadece karayollarında geçerlidir. Poliçenizi elinize alın ve adında ne yazıyor bakın lütfen.

Kasko, trafik sigortası teninatlarını aşan limitlerde ihtiyari ödeme yapar.

Otoparklar, gemiler, tarlalar, karayolu değildir.

Emmi, feribotla geçerken feribot batarsa (Allah korusun) bizim kasko işlemiyecekse hiç feribot kullanmayayım :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

PArk halindeki araç yanlış yere park emişse bile, çarpan kimse o suçlu çıktığını bu forumdan öğrenmiştik.

Burası yanlış, ben boş yere mi İMM bedelini 300.000 TL yaptım yani ?

Emmi, feribotla geçerken feribot batarsa (Allah korusun) bizim kasko işlemiyecekse hiç feribot kullanmayayım :D

Duran araç arıza sebebiyle durmuş olabilir. Çarpmamak gerek.

Trafik sigortası araç başına maksimum 25000 lira öder. Senin, bunun üstüne 300 binin var.

Feribot işi bence sakat ama geminin sigortası vardır merak etme.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Hasarınız 25000 liranın üstünde ise bunu tartışalım.

Mehmet Bey,

Ortaya bir tartışma atmıyorum. Konunun uzmanısınız diye size sordum. Amaç burada sigorta şirketlerini karalamak değil, beklediğimiz hizmeti veren sigorta şirketini seçmek. Bugün sigorta şirketleri "emniyeti suistimal" konusunu bile teminat kapsamına alıyorken, otoparkta yapılmış bir kazanın ödenmemesi bana mantık dışı geliyor. Forumda sorduğum gibi, "otoparkın" neden bir sıkıntı olduğunu internette de araştırdım. Tutanak sistemi devreye girdikten sonra, sigorta şirketlerine gelen hasarların yüksek oranı otoparkta çarpma şeklinde olmuş. Bu durum da sigorta şirketlerini "tutanak" konusunun kötüye kullanıldığını düşünmeye itmiş. Konumuzda adı geçen Axa Sigorta, zaten genel olarak teklif verdiği müşterilerini özenle seçen bir firma. Daha önceden kazanız varsa ya teklif alamıyorsunuz ya da ödeyemeyeğiniz bir rakam sunarak kendisini tercih etmemenizi sağlıyor.

Dolaylı olarak Axa Sigorta, araçları sigortalarken gösterdiği seçiciliği, verdiği teminatlarında da göstermiş olabilir. Benim anlamak istediğim bu, Axa'ya ya da X,Y firmalara özel bir durum mudur ? Yoksa tüm firmalarda ortak bir durum mudur ?

Trafik sigortasının kaza başı teminatı 25bin TL, bunu biliyoruz. Bunu aşan hasarlarda da kasko, ihtiyari mali mesuliyet ile destek oluyor. Kaskonun amacı, araç sahibini kaza zamanlarında korumak değil mi ? Böyleyse, otopark kazalarında da mali mesuliyet kapsamında, gerekirse insiyatif kullanarak zarar verdiğimiz aracı ödeyebilir.

En basit örnek olarak ablamı verebilirim. Aracını işe ve AVM'lere gitmek dışında pek kullanmaz. Risk aldığı ve risk yarattığı bölgeler belirli. Bu durumda kasko yenilerken, otoparkta yapılmış bir kazayı ödemeyen bir firmayı neden seçsin ? Hepimiz bilinçli tüketici olmaya çalışmıyor muyuz ? Aldığımız bir hizmetse, herkes kendine en iyi hizmeti veren şirketi seçmek ister.

Yukarıda yazdıklarımı dikkate aldığınızda, neden hasarımız 25bin üzerindeyse "bunu" tartışalım ?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Duran araç arıza sebebiyle durmuş olabilir. Çarpmamak gerek.

Trafik sigortası araç başına maksimum 25000 lira öder. Senin, bunun üstüne 300 binin var.

Feribot işi bence sakat ama geminin sigortası vardır merak etme.

2. soru sana değildi Mehmet abi, biz bilinçli olarak yaptırdık. Hikmet abiye cevaptı aslında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son sorunuzun cevabını konu başında siz vermişsiniz zaten.

Hasar 25 bini geçmedikçe kaskonun imm i devreye girmez.

Ayrıca trafik sigortası genel şartları yeni yazılmadı. Yani anlaşmalı tutanakla genel şartların alakası yok. Bu yasa yıllardır böyle.

Trafik sigortası genel şartlarına göre araç bir sürücü tarafından işletiliyor olmalı, olay kara yolunda gerçekkeşmelidir. Özel mülkler teminat dışıdır.

Aracınızın freni boşalsa bir başka araca çarpsa trafik sigortanız bunu ödemez.

Kaskodaki imm de bunun devamı niteliğindedir.

Bu hasarı ödemeyen trafik ve kasko şirketini hukuken suçlu bulamayız.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Son sorunuzun cevabını konu başında siz vermişsiniz zaten.

Hasar 25 bini geçmedikçe kaskonun imm i devreye girmez.

Ayrıca trafik sigortası genel şartları yeni yazılmadı. Yani anlaşmalı tutanakla genel şartların alakası yok. Bu yasa yıllardır böyle.

Trafik sigortası genel şartlarına göre araç bir sürücü tarafından işletiliyor olmalı, olay kara yolunda gerçekkeşmelidir. Özel mülkler teminat dışıdır.

Aracınızın freni boşalsa bir başka araca çarpsa trafik sigortanız bunu ödemez.

Kaskodaki imm de bunun devamı niteliğindedir.

Bu hasarı ödemeyen trafik ve kasko şirketini hukuken suçlu bulamayız.

Tamam, kabul ediyorum. Zaten trafik sigortasının neden ödeme yapmadığını hiç sorgulamadık. Ancak kaskoda, sadece trafik sigortasının devamı gibi davranmayan, daha esnek olabilen ve sigortalıyı böyle bir durumda daha fazla destekleyen bir firma varsa onu seçmek gerekiyor o zaman. Yani hedef ödemeyen firmayı suçlamak değil, ödeyen bir firma varsa ondan hizmet almak diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mustafa bey, ablanızın kendi aracında oluşan hasarları genel şartlar dahilinde kasko şirketi öder. Oto park içindeki kasarını da öder. Ancak avm nin oto parkında 3. Şahıslara verdiği zararları sigortalarınız karşılamaz.

Aksi örnek mümkündür ama iyi niyet kapsamındadır.

Tamam, kabul ediyorum. Zaten trafik sigortasının neden ödeme yapmadığını hiç sorgulamadık. Ancak kaskoda, sadece trafik sigortasının devamı gibi davranmayan, daha esnek olabilen ve sigortalıyı böyle bir durumda daha fazla destekleyen bir firma varsa onu seçmek gerekiyor o zaman. Yani hedef ödemeyen firmayı suçlamak değil, ödeyen bir firma varsa ondan hizmet almak diyebilirim.

Yok mustafa bey.

Ek olarak sadece manevi taminatları ödeyen şirketler var. trafik sigortası manevi tazminatları da ödemez.

Aslında genel şartları okuyu verseniz hiç soru işareti kalmayacak. Ben şu an telefondan yazmak zorunda olduğum için kısıtlı örnekliyorum.

Trafik sigortası zorunlu bir poliçedir. onun sınırlarına girmek hukuken de mümlün değil.

Trafik sigortası yoksa bile kasko bu poliçe dahilindeki sınırlara Hukuken giremez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Mustafa Bey,

Otoparkta oluşan hasarları ödeyen sigorta şirketleri var. Biz öderdik Yapı Kredi Sigorta olarak. Ancak Allianz ile birleşme aşamasındayız ve ürünlerimiz birleşince ne olacak bilmiyorum.

Bu arada trafik sigortası genel şartlarında örneğin aracı kullananın üsul füru, eşi, çocuğu (yani amiyane tabirle sülalesi) ile karıştığı kazalar da kapsam dışıdır. Hatta bazen buradan yola çıkarak aynı şirkete ait araçların birbirleri ile yaptığı kazayı şaibeli bulup, reddeden ve mahkemede çözümlenmesini isteyen şirketler olabiliyor. Sizin olayda kaskoları olduğu için böyle düşünmezler ancak sigorta sözkonusu olunca maalesef bazı suistimaller de kaçınılmaz oluyor.

Üstad'ın konuya tepkisi sanırım sizin mesajınızdan sonra yapılan yorumlara. Çünki o yorumlarda sizin ne anlatmak istediğinizi sigorta ile uğraşan biri bile çözümlemeye uğraşırken direk yazıklar olsun sigorta şirketlerine mealinde cevaplar var k sizin sorunuzu cevaplamaktan çok yangına körükle giden.

Sizin olaya gelirsek;

İiki araçta kasko varsa hasar ödenmesinde sorun yok. Hsarsızlıl indirimlerinin bozulması ihtimali var rücÜ edilemezse.

Çarpanın kaskosu var. Çarpılanın yok. Çarpan kendi aracını kaskodan. Çarpılan ise çarpanın trafiğine başvurup alacak. İşte bu alma aşamasında çarpanın trafiği ben ödemem derse yapacak birşey yok.

Çarpanın kaskosu yok, çarpılanın kaskosu var. Çarpan hasarını hiçbir şekilde alamaz. Çarpılan hasarını kaskodan yaptırır. Kasko şirketi rücu için çarpanın trafiğine döner. Trafiği öderse ve bu ödeme %100 olursa hasarsızlık indirimini de korur. Alamazsa hasarsızlık indirimi bozulur, bir daha ki sene indirim alamaz.

Çarpanın ve çarpılanın kaskosu yok. İki taraf da birbirlerinin trafik sigortasına başvuracak. Sigorta şirketleri suç oranında ödeme yapacak ya da trafiğe kapaı alan olarak kabul edip ödemeyecek. Burada biz birşey diyemeyiz.

En açık şekliyle yazmaya çalıştım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evren üstad, benim bu güne kadar alkol dışında red olmuş hasarım yok. Allianz da öder ama yukarda da yazdım. İyi niyet kapsamındadır.

Ödemiyorum derse de bu davayı kazanmak zordur.

Kazada üçüncü şahıs yoksa trafik ödemez. Aynı kişinin yada şirketin iki aracının çarpışması trafik sigortası kapsamı dışındadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynısı başıma geldi. O zaman daha tutanak yoktu, araçları otopark dışına çektik. Aynı pozisyonda tutup polis çağırdık. Tabi polise bu kadar detay vermedik :fiuw:

Oto park içinde polisin gelmesi gereken bir durum olursa trafik polisi gelmez. Asayiş gelir. Bilgin olsun.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oto park içinde polisin gelmesi gereken bir durum olursa trafik polisi gelmez. Asayiş gelir. Bilgin olsun.

Sağol abi. Sorduk o anda bir abimize, geliriz ama rapor tutamayız demişti. Ancak adli olaylara bakıyorlardı galiba. Açıkçası tam hatırlamıyorum konuştuklarımızı.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Farklı bir konu açmayayım bu konuya istinaden bir soru da benden .

Aracım şirketimin önünde park halinde iken aracımı kimliği belirsiz ( fakat kamera görüntüsü var ) bir kişi tarafından motor kaputu çiziliyor.

Polis çağırıldı tutanak tutuldu ifade verildi vs vs. 

Kasko tarafından onarım yaptırırsam hasarsızlığım bozulur mu ? Veya hasarsızlığı bozdurmamak için ne yapmam lazım ?

( ön kaput boya görmemişti ama sanırım kaçınılmaz son boyatmak buna zaten çözüm yok )

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Aynısı başıma geldi. O zaman daha tutanak yoktu, araçları otopark dışına çektik. Aynı pozisyonda tutup polis çağırdık. Tabi polise bu kadar detay vermedik :fiuw:

:unsure2:

Bu iletiyi bu kadar arkadaş niye beğendi onu merak ediyorum. Köpeğe çarptı diye bir arkadaşa yüklenilirken sigorta havuzundan haksız yere para alan niye beğenilir anlamadım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:unsure2:

Bu iletiyi bu kadar arkadaş niye beğendi onu merak ediyorum. Köpeğe çarptı diye bir arkadaşa yüklenilirken sigorta havuzundan haksız yere para alan niye beğenilir anlamadım.

Mustafa bey,

Köpeğe sinirliyken çarpılırken bir cana kıymış oluyorsunuz. Aynı kefeye mi koyuyorsunuz?

Üstüne üstlük, bizimki kazaydı. Lokasyonunun önemi var mı? Kaza her yerde olabilir. Önemli olan "canlı" hiç bir şeyin zarar görmemesi. Parayla eşyalar düzeltilir.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Mustafa bey,

Köpeğe sinirliyken çarpılırken bir cana kıymış oluyorsunuz. Aynı kefeye mi koyuyorsunuz?

Üstüne üstlük, bizimki kazaydı. Lokasyonunun önemi var mı? Kaza her yerde olabilir. Önemli olan "canlı" hiç bir şeyin zarar görmemesi. Parayla eşyalar düzeltilir.

Olaya hak açısından bakarsak bir köpeğe çarpandan sadece çarpan sorumludur. Sigorta şirketleri primleri kazalara oranla belirlemektedir. Siz sigortanın ödeme yapmayacağı yerde olan kazayı dışarıda yapmış gibi göstererek o sigortadan sigortalı olan herkesin daha fazla ödeme yapmasına sebep olmuş oluyorsunuz. Bir de o arkadaşın yaptığını nasıl doğru olduğunu düşünmüyorsanız ben de sizin yaptığınızı doğru olarak kabul etmiyorum . Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Olaya hak açısından bakarsak bir köpeğe çarpandan sadece çarpan sorumludur. Sigorta şirketleri primleri kazalara oranla belirlemektedir. Siz sigortanın ödeme yapmayacağı yerde olan kazayı dışarıda yapmış gibi göstererek o sigortadan sigortalı olan herkesin daha fazla ödeme yapmasına sebep olmuş oluyorsunuz. Bir de o arkadaşın yaptığını nasıl doğru olduğunu düşünmüyorsanız ben de sizin yaptığınızı doğru olarak kabul etmiyorum . Saygılarımla.

Hak açısından baktığımı nereden çıkardınız? Olaya canlı ve cansız şeylere verilen değerlerle bakıyorum. Saygılar benden.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Farklı bir konu açmayayım bu konuya istinaden bir soru da benden .

Aracım şirketimin önünde park halinde iken aracımı kimliği belirsiz ( fakat kamera görüntüsü var ) bir kişi tarafından motor kaputu çiziliyor.

Polis çağırıldı tutanak tutuldu ifade verildi vs vs. 

Kasko tarafından onarım yaptırırsam hasarsızlığım bozulur mu ? Veya hasarsızlığı bozdurmamak için ne yapmam lazım ?

( ön kaput boya görmemişti ama sanırım kaçınılmaz son boyatmak buna zaten çözüm yok )

Böyle bir olay hiç başıma gelmedi.. 

Yani böyle bir durumda rücu yapılabilir mi bilmiyorum... Rücu yapılamaz ise, hasarsızlığın bozulur.. 

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Yani böyle bir durumda rücu yapılabilir mi bilmiyorum... Rücu yapılamaz ise, hasarsızlığın bozulur.. 

Rucu için sanırım adamın yakalanması gerekiyormuş ve kamera kayıtları pek bir anlam taşımıyormuş. Bir tane şahit olması 10 kameranın olmasından daha faydalı imiş.

( Karakoldaki polislerin verdiği bilgi neticesinde olay bu ) Kamera bariz bir şekilde yüzünü gösterse bile bu şekilde imiş sistem . Kısaca kaskoyu bozduracağız sanırım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Rucu için sanırım adamın yakalanması gerekiyormuş ve kamera kayıtları pek bir anlam taşımıyormuş. Bir tane şahit olması 10 kameranın olmasından daha faydalı imiş.

( Karakoldaki polislerin verdiği bilgi neticesinde olay bu ) Kamera bariz bir şekilde yüzünü gösterse bile bu şekilde imiş sistem . Kısaca kaskoyu bozduracağız sanırım.

Abimin başına geldi. Tünelde bi araç abime çarptı kaçtı. Avukatı aracılığı ile görüntüleri aldıktan sonra trafik mahkemesine dava açtı ve kazandı davayı. Kaskodan yaptırdı, karşı tarafa rücu edildi.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Hak açısından baktığımı nereden çıkardınız? Olaya canlı ve cansız şeylere verilen değerlerle bakıyorum. Saygılar benden.

Senin yuzunden daha fazla prim yatiriyorum. :D

via Note2

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Hatta bu durum ispatlanırsa, sigorta şirketi aleyhinde dolandırıcılık dahi kabul edilebilir. Dikkat edilmeli.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Senin yuzunden daha fazla prim yatiriyorum. :D

via Note2

Hatta bu durum ispatlanırsa, sigorta şirketi aleyhinde dolandırıcılık dahi kabul edilebilir. Dikkat edilmeli.

10 sene evvel oldu, zaman aşımı kaç seneydi :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...