İçeriğe Yönlendir

Plaka Değişimi İçin Bilgi

Bilal Düzenli

Recommended Posts

Bilal Düzenli

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce linkini paylaştığım kütahyadaki 2006 dizel focus için 27250 ye anlaştık. Nasipse salı günü kütahyaya gidip noter satışını yapacağız.

Siz değerli üstadlarıma, abilerime danışmak istediğim satış ve plaka değişimiyle bazı hususlar var.

Şöyle ki; araç şu an 43 plaka. Ben aracı istanbula getireceğim ve ikametim burada olduğundan burada kullanacağım.

Sorularım şunlar; (nette bayağı araştırdım fakat net bir sonuç çıkmadı doğrusu)

1- İl farklılığı nedeniyle plaka değişmi mecburi mi? Mecburiyse kaç gün için de yapılmalı

2- Noter satışında (ruhsat hazır değişecekken) ilave masraf olmadan plaka değişimi yapılabiliyor/istenebiliyor mu?

3- 43 plaka kalsa trafik ve kasko yönünden bir avantajım olur mu? Öğrendiğim kadarıyla 34 plakalarda tutar yüksekmiş (trafik yoğunluğu/terör vb. nedenlerle)

4- Böyle bir plaka değişiminde masraf tahmini ne kadar çıkar?

5- Plaka böyle kalsa sonradan değiştirmede çok masraf ve bürokrasi çıkıyor mu?

6- Plaka 43 kalsa herhangi bir işlem nedeniyle kütahyaya gitme mecburiyeti çıkarmı ilerde? Örn: muayene gibi

Yardımcı olsbilirseniz çok sevinirim. Forumda benzeri konular var fakat doğrudan bu sorunun cevabı olmadıkları için yeni konu açmayım dedim.

Yorum bağlantısı
Bilal Düzenli

Konuyu yanlış kategoride açtığımı farkettim. Dikkatsizlik için özür dilerim.

Moderatörlerimiz ilgili başlığa taşıyabilir mi?

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Noterde satış yapılırken plaka değişip değişmeyeceği belirtilir ve ona göre ücret ödenir,ikamet yeriniz önemli değildir,plaka değiştirmek zorunda değilsiniz.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp
(düzenlendi)

Noter satışında Adrese dayalı nufus kayıt sisteminde kaydınız nerede ise otomatik olarak o adresi evraka yazar.

Noterler nufus idaresi ile on-line sistem ile çalışıyor. Onların kendilerinin harici adres yazma imkanı yok.

Eğer adresiniz aracı aldığınız ilin plakasından farklı ilde ise plaka değişimi zorunlu. Belli sürede bağlı olduğunuz trafik şubeden siz almazssanız ruhsat size posta ile yollanacak. (Bildiğim kadarıyla)

tarihinde O?uzhan Alp tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yiğit

1- İl farklılığı nedeniyle plaka değişmi mecburi mi? Mecburiyse kaç gün için de yapılmalı:MECBURİ DE

Yorum bağlantısı
Bilal Düzenli
1- İl farklılığı nedeniyle plaka değişmi mecburi mi? Mecburiyse kaç gün için de yapılmalı:MECBURİ DE
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp
Oğuzhan bey noterler artık sizinde yazdığınız gibi online sistem ile çalışıyor,hatta nüfus kaydınız görünmezse herhangi bir işlem yapamazsınız fakat plaka değiştirmek zorunlu değil,değiştirmek istiyormusunuz yoksa istemiyormusunuz diye soruyorlar...

O zaman çok iyi olmuş uygulama. Vatandaşa da boş yere iş çıkmaz. En son bir arkadaşa noterde satış yapmıştık oradan aklımda kalmış. Yeni yasayla değişmiş iyi olmuş.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Arkadaşım 20 plakalı ruhsatı yeni üstüne aldı, İstanbul ikametli ama acaip ucuza da trafik sigortası yaptırdı .

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen

verilen ücretin: kaskoda kişiye göre; trafik sigortasında plakaya göre değiştiğini biliyorum!..

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
Arkadaşım 20 plakalı ruhsatı yeni üstüne aldı, İstanbul ikametli ama acaip ucuza da trafik sigortası yaptırdı .

Bu konuyu araştırdım Çağlar abi,bazı şirketler kişinin ikametine göre bazıları plakaya göre yapıyormuş,henüz bir standartı yokmuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

İkinci adresi yazlık diye yahut kayınvalide akraba diye beyan üzerine hiçbir şey göstermeden nufus memurluğuna gidip yazabilirsiniz. Daha sonra bu adresi gösterirsiniz noterde bilgisayardan görünür. halen sistemin yapısal açığı var bu şekilde.

tarihinde Mehmet G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şu anda, Trafik poliçesi plakaya göre, kasko ikamete göre yapılıyor..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Orhan Taştekin

merhabalar.

aracımı izmirden aldım ve 35 plakalıydı. sigortasınıdaizmirden yaptırdım. oradaki sigortacı ben plakayı 48 yaparım diye 48 g diye sigorta yaptı. ancak ben bodruma gelip ruhsatı değiştirdim kendi adıma aldım ama plakayı değiştirmedim. 35 olarak kaldı. şimdi ise sigorta yapamıyorum. çünkü önceden araç 48 plakalı tescil edilmiş ama plakası 35 bu nedenle sigorta olmuyor. plakayı 48 yapmam lazım. bu münkün mü? yani trafik tescile gidip bu araç benim ama plaasının 48 olmasını istiyorum diyebilirmiyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Poliçenizin günü geçti mi. ?

Geçmedi ise poliçenizi yapmış olan acenteniz plaka zeyili yapıp 35 plaka olarak düzeltmeli..

Poliçenin günü geçti ise iş biraz karışık.. Yine eski acenteniz düzeltmeli..

Plaka değiştirebiliyor olmanız lazım.. Emin değilim.. Ama daha önce forumda konuşulmuştu diye hatırlıyorum..

Plaka değişmiyorsa,

Bodrumdan Bir arkadaşınıza satın, plaka değişecek şekilde satış yapılsın, Araca 48 plaka takılsın.. Sonra siz sabit plaka şeklinde geri alın.. Bu işlem size aşağı yukarı 200-250 liraya malolur...

Eğer eski sigortacınız, doğruyu yapıp, 35 plakaya, geçmişten çevirip düzeltmeye falan kalkarsa bundan daha fazlasını geçmiş yıl poliçesi için harcarsınız..

İzmir ile Muğla'nın trafik poliçeleri arasında iki kattan fazla fark vardır.. Bir ara en ucuz il Muğla idi..

Yorum bağlantısı
Orhan Taştekin

sigortanın günü geçti. açıkçası korkumda bundan kaynaklanıyor. şu an araca sigortasız biniyorum. eski sigortacı izmirde görüşmem imkansız olur sanırım. aracı ya birisine satıcam yada eşimin üzerine geçirip bu şekilde kullanmaya devam edicem...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
DİREN YILDIZ

Hayırlı ramazanlar .

aracımın plakasını değiştirmek istiyorum arkadaşlar ne yapmam gerekir aracım istanbul plakalı başka  bir istanbul plakası almak istiyorum bu mümkünmüdür mümkünse ne yapmam gerekir? saygılar..

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aracı başkasının üstüne satmadan plaka değişimi olmuyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Volkan özyurt

bana da sadece alım-satımda  değişim yapılabileceği söylenmişti.

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Ruhsat sahibi değişmeden değiştirmiyorlar.. Kendi üzerinizdeye babanızın üzerine geçitip halledebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Mahmut Kızıl

İkametgahı başka şehirde olan birine satıp sonra ondan tekrar satın alırsanız istediğiniz plakayı alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

önce başkasının üstüne yapmalısınız devir esnasında plaka değişicekmi diye soruyolar evet derseniz yaklaşık 150-200 tl arası bi maliyet çıkıyo noter masrafı hariç 100 tl notere veriliyor devir ettiğiniz kişiye istediğiniz plakayı aldırdıktan sonra kendi üzerinize almanız için bir 100 tl daha vermeniz gerekiyor noter masrafı olarak bildiğim kadarıyla böyle oluyor...

Yorum bağlantısı
Onur Yeşil

Ruhsat sahibi değişmeden değiştirmiyorlar.. Kendi üzerinizdeye babanızın üzerine geçitip halledebilirsiniz..

Baba ile ikamet adresi aynı ise yine değişmiyor plaka,farklı bir yerde ikamet eden birinin üzerine devretmelisiniz aracı,anca öyle...

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Baba ile ikamet adresi aynı ise yine değişmiyor plaka,farklı bir yerde ikamet eden birinin üzerine devretmelisiniz aracı,anca öyle...

Burda değiştiren arkadaşım var.. Kendi üzerineyken kaskosu, sigortası yüksek çıkınca annesinin üzerine devretti. Devredirken de sevdiği bir plakayı aldı..

Plaka yine Muğla/Yatağan'a kayıtlıydı.. Geçen sene yaptırmıştı.. :yes:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

İkamet adresi değişirse yani başka bir ile gidilirse 1 ay içinde değiştirilebiliyor.Bir arkadaş bu şekilde değiştirdi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...