İçeriğe Yönlendir

Ecodostu"mla İş Seyehati..

Safak Acar

Recommended Posts

Safak Acar

Selamın aleyküm ,

Arkadaşlar sizlerle iş seyhatimi gittiğim yeri gidiş yollarını aracın yakıt durumunu gözlemlediklerimi paylaşacağim.

Kamera arızası ve değişimi için istanbuldan corlu-lüleburgaz gittik . Yol boyunca güzel manzaralar vardı bazen yağmur bazen güneş ile yolculuk ettik .  İstanbul zeytinburnu"ndan 13.15 sıralarında yola cıkarak saat 14.30 sıralarında Trakya cam - Oto Cam fabrikasına vardık devamında güvenlik arkadaşlarla sohbet derken kamera arıza tespitine başlayıp kamera ayarlarını tammladık.

Akşam 7 -8 sıralarında tekrar kamera arıza tespiti yaptik gece görüş gece kameranın nasıl gösterdiğini kontrol edebilmek için,

ve 3 speed dom hareketli gece görüşlü kameranın kızıl ötesi gece görüş işiklarinin arızalı olduğunu tespit ettik.

Artık geç olmuştu dinlenme zamanıydı ve trakya cam fabrikasının konuk evinde (otel odası gibi)cif kişilik oda verdiler braderle dinlenmeye cekildik (yatakları hiç konuk yatağı gibi değildi..: :D 

Sabah 8 de kalkarak hemen işe koyulmakla 3 kamerayı 3 metrelik direklerden sökerek işimizi bitirdik Servis formumuzu doldurup imzalatarak geri dönüş yoluna ciktik. 

Saat 15.00 da yola cıktık biraz acelemiz vardı akşama biyere yetişmek için birde malüm cuma günü akşam trafiğine kalmamak için hızlı geldik tabi ne yaparsak yapalim yinede,

5 de zeytinburnu"na gelebildim Gişelerdeki trafikte bacaklarım ağrıdı o biçim dur kalk dur kalk ve gülerek istanbulda yaşanmıyacağini söyledik :D

Bu yolculuk seyehat sırasında resim fırsatımız olmadı 3 kameranın tamirinden sonra takmaya gittiğimizde resim cekerim fırsat bulabilirsem. 

Yolculuk boyunca Ecoboost un ne yaktığını kaç kmyle gitiğimizi kaç km gidiş dönüş bilgilerini paylaşim.

Hani 1.0L motor arabamı olur gibi gülüyolarya :D 1.6 benziliye göre cok seri + yakıtı az.

İstanbuldan lüleburgaz/büyükkarıştıran"a  160 km gidiş 160 km de dönüş 60 km de fabrika içinde kamera arıza tespiti yönetime gidip gelme için yaptık toplamda kmnin gösterdiği istanbulda sıfırlamiştim. 385 km yi 100 liraya gidip geldik. 

Giderken 3 şeritli otobanda biraz bastim ama en fazla 120-160 arası  Gelirken akşam trafiğine kalmamk için asırı derecede yüklendim (kimseyi ve kendimi tehlikeye sokmadan) Bi nevi aracıda denemiş oldum düz yolda 215km hıza kadar cikti 6 cı vites 4bin devirde  yokuş aşşağı giderken 5 bin devirde 230 u gördüm  ve bassam daha gidecekti biraktim bi an aklıma(ibrenin döneceği geldi :D )

Benim Görüşüm 1.0L focus Süper..  Düz yolda rahatlıkla 210 u görebilen bi araç.  Bir motor cekmez deyip gülenlerede kapak olsun diyorum tabiri caizsse .  100 liraya hem konforlu hem istediğin hızda (yolun durumuna bağlı) 380 km gitmek paha biçilemez. 

Son olarak  Bu aractan almayı düşünenlere tavsiye ediyorum yanlız tek sorunum şehir içi güneşli havalarda ani frende kayıyor. Dönüşte(Özelikle sağ şeritte gelirken arkam boştu 200km hızda) normal bastim anında 120 lere 90 na düştü hız. Sanırım şehir içinde cok ani yaptiğimdan kayiyor.. Veya Asfalt sıcaklığından kaynaklı.

Googleden aldığım resimle map üzerinden gittiğimiz fabrikanın resmide aşşağıda,

trakya_cam.jpg
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

25 kuruş yakmış benzinli bir araca göre gerçekten iyi değer. Ben dizel aracımla ağrı-erzurum / erzurum içi / erzurum-ağrı toplam  410 km yolu 97 tl'lik mazot ile gittim geldim ama tabi yol sizinki gibi güzel bir yol değildi :) Focus'un 1.0 motoru bence de dalga geçilecek bir motor değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar
(düzenlendi)

Aynen öyle şehir içi agresif kullanınca 0.320krş kadar yakıyor Aracın yakmasına büyük etkenlerden biride gaz pedalındaki tepkime bir anda hızlanıp gitmek isteyince anlik yakıt 30 lara kadar cıkıyor sakin kullanımda 8-9-10 civarında vites değişiminde yawaş hızlanınca az yakıyor(tabii buna istanbul trafiğinde uymak cok zor arkamızdaki sabırsızlar hemen sellektör kornaya başvuruyor :D)  en önemliside devirli kullanmak. (örnek olarak dün akşam dik bi rampada  1.vites 2 bin devirde cıkarken ufaktan gazdan ayağımı cektim bi an stop edicek sandım bunun Sebebide Gaz pedalındaki tokluk hissi yani  gaz pedali gaz veriyormuşun gibi hissettiriyor bu defada araç devirden düşüyor 1.0l motor %90 gibi bi rampada haliyle yetersiz kalıyor onun için yokuşlarda devir saatine bakarak konttrollü gitmekte fayda var .)

evet gercekten güzel değer heleki o hızla gitmeye göre cok cok normal. Ben inanıyorumki eğer gidiş geliş aracı 90 km hıza sabitleseydim 60-70 lira gibi anca yakardı ama o hızdada sanki gitmiyormuşsungibi geliyor yol bitmiyor :D dayanamıyorsun en normali 120 aşşası kurtarmıyo :D  Yola cıkmadan önce fullemiştim sonra dönüşte fulledim 104.lira doldurdu pompacı. Yinede yanılma olsun cok cok ta 110 olsun gayet güzel yakıt durumu. 

öyle böyle değil süpercan :D

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Önceden haberim olsaydi uğrardim, inşlh kameraları takmaya gittiğimizde fırsat bulup uğrarım ,bu arada iki defa geçtik ileriye doğru yemek için büyükkarıştıran a , bilirmisiniz bilmem iç tarafta tadım ızgara diye bir lokanta vardı iki defa yemek yemeye gidip geldik. Kısmetse sanırım bayramdan sonra geçeriz .  

Yorum bağlantısı
Misafir

Biliyorum, bizde haftasonları (cumartesileri) fabrikada iyi yemek olmadığında bazen köfteye gideriz Karıştıran a. Dağlı ya gidin. En iyisi o. Yada Muratlı ya doğru girin. 15 km sonra Sırtköy var. Etleri tadından yenmez  :biggrin:  gelince mutlaka haber verin. Sürekli 08:00-16:00 çalışıyorum, cumartesileri dahi. ÖM den yada telden ulaşabilirsiniz, acele olursa fabrikada güvenlikten adımı verin haber verirler bana.. Selamlar, sevgiler.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Eve gayet güzeldi köftesi :D inşlh görüşmek dileğiyle .

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

Benzinli motorlar arasında ecoboost 1.0'da olsun, 1.6 veya 2.0'da olsun kendi sınıflarında gerçekten övgüye layık motorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Selamın Aleyküm arkadaşlar , öncelikle kerem yanına uğruyamadığım için üzgünüm fırsat olmadı aksilikler cıktı ,

3 kameranın bakımı ve tamiri ardından cuma günü öğlen sıralarında yola ciktik ve kameraları taktık yanlız biraz aksilikler cikti acikta bırakılan vida garip hayret ettim kurum tarzında dişleri pislik dolmuştu belkide  cam fabrikasının camlardan gelen tozdu yanımızda wd40 olması işimizi kolaylaştirdi . Kameraların gece görüşünü test etmek için mecburen akşam olmasını beklemek zorundaydık biz öyle işimiz bitince 2-3 saat napıcaz derken montaj baya oyaladı akşam 7.30 gibi işimiz bitti 8.30 da yola cıktık. Bu arada Acelemiz olmadığı için aracı hız sabitlemede kullandım gayet az yaktı . yola cıkmadan önce ibre kırmızının altında idi yolda petrol ofisinden 100 tl lik benzin aldim bu arada pederin baro kartıyla litresi 4.650Tl ye geldi  ortalama 100km-125km hz ile sabitliyerek geldim aracın bilgisayarı 100 kmde 5.5 gösterdi en düşük ve yine eco şampiyon oldum :D fabrikaya vardığımda ileri eco sürücüydüm fabrikada kameraları taktıkdan sonra eco şampiyon oldum .d  akşam dönerken sağdan sağdan 90 km ye sabitliyerek geldim belli bi süre sonra iki şeritli yolda mecburen basmak durumunda kaldım genel olarak 80 tl gibi bi rakam yakti 330km de , 80-100 arası sabit hızda araba hiç bişi yakmıyor.. ve biraz cekebildiğim resimler, 

Fabrika girişinden bir kaç kare, 

20131011_141450.jpg

20131011_141458.jpg

20131011_181155.jpg

sabit hızla giderken cektiğim resim anlık yakıtı güneş yansımasından göremiyorum ama 3. lü bişiydi 

20131011_133751.jpg

fabrikaya vardiğimizda 125 sabit hızla 100 km ortalama yakıt 5.5lt 

20131011_141331.jpg

Bakırköy sahil yolunda yakıt aldığımda sıfıramıştım kmyi 144 km fabrika kapısında bu arada yakıt bakirköyde yarım dı .d 

20131011_141421.jpg

Fabrikaya vardığımızda kalan yakıt 235 km gösteriyodu  yola cıkarken 100 tl aldığımda 385kmydi

20131011_141433.jpg

Artık iş zamanı :D

20131011_142929.jpg

direğin vidalarını söküp devirdik. 

20131011_143937.jpg

iş ortağı wd4o .d 

20131011_143950.jpg

kameranın bağlantısını yapmadan önce elektirik kontrolü 

20131011_143955.jpg

ve kamera montajı
20131011_142947.jpg

20131011_142954.jpg

we kameranın gökyüzü ile buluşma anı 

20131011_145406.jpg

bagajda bekliyen 2 kamera ile devam ediyoruz.. 

20131011_143753.jpg

kameranın tekini cekmemişim .. 

20131011_151213.jpg

ve artık işimiz bitmek üzereydi tam sevinirken elektirik problemi cıktı onu halletmek biraz uzun sürdü ve bagaj biraz boşaldı.. 

20131011_152544.jpg

fabrikada gezerken eco şampiyonu oldum :D

20131011_172843.jpg
fabrikada gezerken ortalamayı biraz yükseltmişim  

20131011_173032.jpg

ve gün sonu ewe az kalmişti.. benzin ışığımız yandı yine .. .d 

20131011_212822.jpg

Yakında bidaha gelicem bayramdan sonra kerem cayını içicem bu sefer :D 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

O "kurum pislik" kesin bizim fabrikadan gelmiştir, döküm tozu havalandım mı ne araba, ne civata nede başka birşey kalıyor üzerine konmadığı. Bir müddet yıkamazsan/ temizlemezsen özellikle araçların üzeri pas tutuyor. Fabrika araçlarımızın hepsi hafif kahverengimtrak  :D  Hoşgeldin diyelim. Güzel iş çıkartmışsınız. Ellerinize sağlık. Yine bekleriz...

Yorum bağlantısı
Misafir

Sorma Çağlar Abi. Fabrikaya arabayla gelemiyorum korkuma. 1 gün yıkamayın, gece araç çiğ yesin. ertesi gün pas oluyor boya üzerine yapışıyor. Tek çaresi pasta oluyor sonra. Ne boya kalıyor, ne cam, ne silecek, nede plastik aksam. Tuz ruhu temizliyor sadece onlarıda  :D

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Vidaları dışarda bıraktığıma pişman oldum o nasıl bişey öyle :D açtiğimizda elle dönen vida takarken anahtarla bile zor döndü wd40 bile fazla işe yaramadı bu arada fabrikaya girmeden önce araba cam gibiydi temizdi parlıyodu akşam üstü fabrikadan döneceğimiz zaman dikkatimi cekti elimizin değdiği yerler böyle beyaz beyaz toz gibiydi arabanın heryeri beyazlaşmişti cam tozu sanırım :D  

Yorum bağlantısı
Misafir

O görünen upuzun bacalar varya, filtre miltre hikaye. Cam fırınlarının bacaları. Toz onlardan fışkırıyor..

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Aynen bide taktığımız kameralar arka tarafta boş arazinin oradaydı yani tam bacaların alt tarafında..  Biz bide nefes alıyoruz öyle bi ortamda vallahi her işte var bi dolap .

Yorum bağlantısı
Misafir

Sen yılda ayda bir geldiğinde soluyorsun havayı, biz haftanın 6 günü, ömür boyu soluyacağız  ;)

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Sende haklısın bunun bi çözüm yolu olmalı dicem şikayet vs ama üst yetkililer bağlıyodur işi tahminimce.. :(

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Safak Acar
(düzenlendi)

Şu anda Çerkezköy deyim, İstanbul/zeytinburnundan sabah 7.30 da yola cıkarak 9 gibi  vardık. Bu sabah hava muthişti tabii erken saatler sebebiyle felaket şekilde yoğun sis vardı, ağır usur yol aldık  aracı 92km hıza sabitleyerek kullandım arada sollamalarda 125 anca yaptım 120km yi ortalama 5.1lt/100km  olarak derğerlendirdi bilgisayar,yakıt ibresi milim kıpırdadı :D  hesaplayınca km de aşağı yukarı 0.26krş yaktı, bu meret uzun yolda kokluyorda niye şehir içinde yakıyor yahu :D Tabii 92km hızla gitmekte ayrı bir işkence :D az yaksın diye yawaş gittim :D :D  Sabah laptobu yanıma almıştım laptobdan girdim. 3-4 gibi dönücez.. resim cekebilirsem akşama paylaşirim.  

yawaş,dönücez=yavaş,döneceğiz ! İmla kurallarına uyunuz.!
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hazır gelmişsin buraya kadar, uğra Çorlu ya dönüşte bir çayımızı kahvemizi iç. Açsan yemeğimizi ye.. Resimde çekersin  :)

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Kerem tek olsam geliceğim yanımda birader aman vermiyor.. Adam şimdi bile soruyor napiyosun pcde diye :D elinde işi var alarm paneline bakıyor birde benle uğraşiyor :D

Trakya cama gelince yayan bile olsa kacıp geleceğim yanına :D trakya camdan sizin fabrika kaç kmdir  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Safak Acar

O köfte olayını hatırlatma ya :D iki kişi köfte yedik doyduk 25 tl verdik :D bugun öğlen burda kıytırık bi yerde et döner porsiyon söyledik 20tl ne yediğimden bişi anladım ne de tadı güzeldi.. Köfteyi değişmem hiç bişeye :D Aldıkları parayı haketseler bişi değil.. Tadım ızgara aldığı parayı hak ediyor..

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Safak Acar

Aksam acil ariza sebebiyle trakya cam fabrikasindan cagirdilar ,yollarda kar yol trakya tertemiz :D

Ve yarim saat once Buyukkaristranda yedigimiz kofte :D

Gönderilen Resim

Kerem yarin firsat olursa gorusurz , yogun bi gun bizi bekliyo kesin bisi diyemiyorum.. :D

Suanda trakya cam in misafir lojmanindayiz.

Yorum bağlantısı

Aksam acil ariza sebebiyle trakya cam fabrikasindan cagirdilar ,yollarda kar yol trakya tertemiz

Ve yarim saat once Buyukkaristranda yedigimiz kofte

...

Kerem yarin firsat olursa gorusurz , yogun bi gun bizi bekliyo kesin bisi diyemiyorum..

Suanda trakya cam in misafir lojmanindayiz.

Oşgeldin beyavv..  :D Afiyet olsun. Uyarsa öülen yemeğe gideriz.. 12 den önce haber verebilirsen öğleden sonra izin alabilirim.. Tel i ÖM attım.. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Tamam ayarliyabilirsem ararim sekzden beri ayaktayim rack kabin kurulcak guvenlige bakalim inslh aksama biter :D sagolasin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...