İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Gerekli Mi ? Yazlık Lastikle Kış Geçer Mi?

Ferdi R Arslan

Recommended Posts

Ferdi R Arslan

Arkadaşlar herkese selamlar şimdiden iyi bayramlar.

Aracım 2007 makyajlı kasa fiesta ve üzerinde daha 2bin km yapmış 195/50/15 michelin pilot excalto performans

lastikleri var.

Benim aklıma takılan acaba karlı ve donmuş zeminde kullanmadığım sürece bu lastikler ile Ankara'da kış geçirebilir miyim şehir içinde?

Herhangi bir sıkıntı yaratır mı acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Ben 2 kış geçirdim , 3.Kışa hazırlanıyorum :) 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Kışlık lastik takan arkadaşlardan küfür yemek istemiyorsanız geçirmeyin kışı yaz lastikleriyle. Onların çıkabileceği yerlerde siz kalırsınız onlarıda engellersiniz.

Sıfır yaz lastiği bile en berbat kış lastiğinden daha kötüdür karda, buzda, soğukta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Ankara gibi yoğun trafiği olan bir ilde eğer mümkünü varsa kış lastiği takılmalı. Emniyet açısından çok önemli.

Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Ama bunun hastalığı var sağlığı var. Acil bir durum illaki olabilir. Öyle bir durumda keşke dememek için en azından 2 tane de olsa alın derim. Veya çıkmaya da bakabilirsiniz. Ama mutlaka almak lazım. Benimkilerde yazlık henüz kışlıkları almadım bayramda yola çıkacağım aklımda hep lastiklerde. Kar lastiği almazsanız bi yerde kaldığınızda zincir alıp takarsınız oda bir çözüm olur. Ama biraz işkenceli bir çözüm.

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

Ankara Öveçlerdeyim ev iş arası 5 km ve kar buz olunca araba pek kullanmam ama işte sorun şurda

Benim yazlıklar 195/50/15 ve çelik jant var ben buna kışlık lastik alsam sıkıntı yaşarmıyım acaba ince yanak geniş taban oluşundan falan filan

Fakat sac jantlarım 14 onları sprey ile siyaha boyayarak 175/65/14 lastik de alabilirim ama kararsızlık beni bu soruyu sormama yöneltti maalesef :-(

Ya 15inc çelik jant yada kara sac jant sorusu beni bitirdi :-))))

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Yeni yaz lastiği ile gayet rahat bu kışı geçirebilirsiniz. Ancak çok daha dikkatli ve yumuşak tarzda araç kullanmanız gerekir. Kış lastiği almanız tabiki daha en güzeli , ama kötü hava ve yol koşullarında aracınızı çıkartmayacağınızı zaten belirtmişsiniz. Bir sıkıntı olmaz. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Yeni yaz lastikleriyle kışı geçirirseniz belki bir şekilde kaymaz kaydırmaz yaza ulaşırsınız ama lastiklerinizin ömründen uzun bir bölümünü yitirirsiniz. Yaz lastikleri kışın fazlaca sertleşir kılcal çatlaklar oluşur.

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Aracım 2007 makyajlı kasa fiesta ve üzerinde daha 2bin km yapmış 195/50/15 michelin pilot excalto performans

lastikleri var.

Benim aklıma takılan acaba karlı ve donmuş zeminde kullanmadığım sürece bu lastikler ile Ankara'da kış geçirebilir miyim şehir içinde?

bende 4adet  contı premium contact 5 yazlık lastik aldım. lastıkcım kıslık lastikleri takmana gerek  yok demısti.

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt
(düzenlendi)

lastikleri var.

Kendi aracımda bütün güvenlik sistemleri var.Say say bitmez şekli :p .Şİrkette ise bir çok araba var iş için bu arabaları alıyorum, palio 1.3 dizel  ve benzeri arabalar bunlarda ise hiç bir güvenlik sistemi yok :D . Kendi arabamda da diğer arabalarda da ciddi bir kaza tehlikesi yaşamadım. Palio yu kendi arabama göre çok daha temkinli kullandığım ise kesin. Şİmdi benim arabadaki söz gelimi 7 hava yastığı boşuna mı koyulmuş oluyor. Diyelim benlik hiç bir durum yok 60 -70 le gidiyorum karşıdan bir araba çıktı. Frene oturduk kaçma çalıştık falan olmadı vurduk( tabi hangi arabayla daha iyi durulur , kaçılır?) sonucu merak eden varmı :biggrin: . Yani demek istediğim uzattım ama; kışın dikkatlice giderken biraz da kar olduğunu varsayarsak aniden önünüze gelen bir araca, Allah göstermesin yayaya vurmama konusunda acaba yeni yaz lastiği kışlık kadar başarılı olacak mı yada , bu basit bir örnek Ankara , kış, kaza falan yazınca onlarca video var özellikle maddi hasar ağırlıklı. Bunları Ankara'da ikamet etmeseydiniz belki de yazmazdım ama kışın iş gereği gittiğim oluyor kiraladığım arabaları mutlaka kış lastiğiyle alıyorum ve rahat ediyorum :good1: .

bende 4adet  contı premium contact 5 yazlık lastik aldım. lastıkcım kıslık lastikleri takmana gerek  yok demısti.

Bursa'da kış lastiğine gerek yok diyen lastikçi, konfeksiyon işine girerse Uludağ eteklerinde kısa kollu tişört satar kışın bence başarılıda olur :biggrin:

Ekleme; Fiestam varken continin kış lastiğini almaya özenmiştim, gördüğüm şey fiesta lastik ebatında en zor bulunan marka conti idi lastikçim bana yaz lastiklerini satıp aynı şeyleri söylemişti, ... sizin yazınızı okuyunca bu aklıma geldi yanlış anlarsınız,tanıdığınızdır diye önce yazmadım fakat tesadüf de bayağı gülümsetti, esnaflar sonuçta yani :yes:

tarihinde Uğraş Özyurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Kendi aracımda bütün güvenlik sistemleri var.Say say bitmez şekli :p .Şİrkette ise bir çok araba var iş için bu arabaları alıyorum, palio 1.3 dizel  ve benzeri arabalar bunlarda ise hiç bir güvenlik sistemi yok :D . Kendi arabamda da diğer arabalarda da ciddi bir kaza tehlikesi yaşamadım. Palio yu kendi arabama göre çok daha temkinli kullandığım ise kesin. Şİmdi benim arabadaki söz gelimi 7 hava yastığı boşuna mı koyulmuş oluyor. Diyelim benlik hiç bir durum yok 60 -70 le gidiyorum karşıdan bir araba çıktı. Frene oturduk kaçma çalıştık falan olmadı vurduk( tabi hangi arabayla daha iyi durulur , kaçılır?) sonucu merak eden varmı :biggrin: . Yani demek istediğim uzattım ama; kışın dikkatlice giderken biraz da kar olduğunu varsayarsak aniden önünüze gelen bir araca, Allah göstermesin yayaya vurmama konusunda acaba yeni yaz lastiği kışlık kadar başarılı olacak mı yada , bu basit bir örnek Ankara , kış, kaza falan yazınca onlarca video var özellikle maddi hasar ağırlıklı. Bunları Ankara'da ikamet etmeseydiniz belki de yazmazdım ama kışın iş gereği gittiğim oluyor kiraladığım arabaları mutlaka kış lastiğiyle alıyorum ve rahat ediyorum :good1: .

Bursa'da kış lastiğine gerek yok diyen lastikçi, konfeksiyon işine girerse Uludağ eteklerinde kısa kollu tişört satar kışın bence başarılıda olur :biggrin:

Ekleme; Fiestam varken continin kış lastiğini almaya özenmiştim, gördüğüm şey fiesta lastik ebatında en zor bulunan marka conti idi lastikçim bana yaz lastiklerini satıp aynı şeyleri söylemişti, ... sizin yazınızı okuyunca bu aklıma geldi yanlış anlarsınız,tanıdığınızdır diye önce yazmadım fakat tesadüf de bayağı gülümsetti, esnaflar sonuçta yani :yes:

lastikcınin demek ıstedıgı kis lastigım marangoni marka  bitmısti.ona kıyasla cpc 5 yazlık lastikleri ıdare eder demek istedi hehalde

Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

lastikcınin demek ıstedıgı kis lastigım marangoni marka  bitmısti.ona kıyasla cpc 5 yazlık lastikleri ıdare eder demek istedi hehalde

Ok, Bitik kış lastiğine göre daha iyi olması mantıklı tabi ki :yes:

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Ankara Öveçlerdeyim ev iş arası 5 km ve kar buz olunca araba pek kullanmam ama işte sorun şurda

Benim yazlıklar 195/50/15 ve çelik jant var ben buna kışlık lastik alsam sıkıntı yaşarmıyım acaba ince yanak geniş taban oluşundan falan filan

Fakat sac jantlarım 14 onları sprey ile siyaha boyayarak 175/65/14 lastik de alabilirim ama kararsızlık beni bu soruyu sormama yöneltti maalesef :-(

Ya 15inc çelik jant yada kara sac jant sorusu beni bitirdi :-))))

janta kapak alınsa ıyı olmaz mı?

lastikleri var.

ben Bursa'da kışı  yeni aldıgım için yazlık lastiklerimle geçirmeyi düşünüyorum.cpc 5

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Bende cevizlideredeyim, bence alın öveçlere çıkan tüm yollar yokuş ve yüksekde batıkent veya eryaman olsa idare edebilirdi  14 jantlara  goodyear veya mıchelin takın  sırf karda değil kış koşullarında (yağmur, soğuk, don) farkı hissedeceksiniz

seçenekler arasında continental cpc 5 olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

Özellikle karlı havalarda kullanmayacaksanız,almayın kışlık....

Ama  birşey olmaz ben çıkarım derseniz,Başka araçlara ve canlara zarar verebilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çamurluk ucu boyalı diye ilana bakılmayan bir piyasadayız, kış lastiğinin bu mantıkta kapış kapış gitmesi lazım ki çamurluğun ucuna zeval gelemsin?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Çok da güzel geçiyor. Hangi şartta kullanacağınızı bilirseniz, karda, donda, buzda riske girmezseniz (ki denemeyin bile) geçiyor. Sonuçta bütün kış buzlu ve karlı geçmiyor. Ama tabiki kafaya takacağınıza, jantınıza takmanız daha iyi olur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

6 derece altında yaz lastiği kauçuğu ile ben yola çıkmazdım

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

6 derece altında yaz lastiği kauçuğu ile ben yola çıkmazdım

bu mesafe 20km olsa bile mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

200 metre bile olsa... 

Benim müşterim bana gelirken, bana 100 metre kala kaza yapmıştı... Kasko yapmak için evrak fakslamasını istedim. Faksla kim uğraşacak geliyorum ben dedi.. Gelemedi.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba boyu 4 mt. yaklaşık, fren mesafesi 1 araba boyu uzasa, 30km/h ile giderken kaldırımdan aşağı fırlayan 7 yaşındaki çocuk ile arada kalan fren mesafesi..... teorik değil benim başıma geldi. kış lastiğimi 1 kasımda takarım, uzun yıllardır zararıını görmedim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...