İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Gerekli Mi ? Yazlık Lastikle Kış Geçer Mi?

Ferdi R Arslan

Recommended Posts

Cihan Yaşar

araba boyu 4 mt. yaklaşık, fren mesafesi 1 araba boyu uzasa, 30km/h ile giderken kaldırımdan aşağı fırlayan 7 yaşındaki çocuk ile arada kalan fren mesafesi..... teorik değil benim başıma geldi. kış lastiğimi 1 kasımda takarım, uzun yıllardır zararıını görmedim

Doğrudur.cevabınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Ve son olarak her hangi bir kazaya karıştıgınızda sigorta şirketleri başkasına Yada sizin hasarınızı ödemiyor..! İyi bir tekrardan düşünün..! Ayrıca mecburiyet varsa binmeyin derim..! :)

Mesut Bey, sigorta şirketlerinin böyle bir durumda hasar ödemesi yapmıyor mu? Yanlış anlaşılmasın bende kış lastiği kullanılması taraftarıyım ancak Izmir de cok ihtiyaç olduğunu da düşünmüyorum. Ancak hasar ödemesi kısmını merak ettim?

Yorum bağlantısı
Bahri Tepegöz

ben aracımı alalı 2 nci kış olacak yazlık lastik var üzerinde kış lastiğim yok ama geçirdiğim kış boyu sadece 6-7 kere bindim çok sert bir kış olmamasına rağmen kışlık lastik olmadan binmemek gerek 3 kuruş cebimde kalsın deyip kaza yapıp 30 kuruş vermeye gerek yok yada benim yaptığım gibi hava durumuna bakıp hava açıksa bineceksiniz :D emin olamadığınızda bırakın garajda dursun 10 lira ver taksiyle git işine başın rahat olsun 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Cam

Kışlık lastik takan arkadaşlardan küfür yemek istemiyorsanız geçirmeyin kışı yaz lastikleriyle. Onların çıkabileceği yerlerde siz kalırsınız onlarıda engellersiniz.

Sıfır yaz lastiği bile en berbat kış lastiğinden daha kötüdür karda, buzda, soğukta.

+1

200 metre bile olsa... 

Benim müşterim bana gelirken, bana 100 metre kala kaza yapmıştı... Kasko yapmak için evrak fakslamasını istedim. Faksla kim uğraşacak geliyorum ben dedi.. Gelemedi.. 

poliçeyi kestiniz ama yinede dimiiii. :D

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

En kötü ve ucuz kış lastiği bile kesinlikle yazlıklardan çok çok daha sağlıklı olacaktır. Eğer bütçe sizi zorlayacaksa sizin lastik ebadında 1-2 yıl kullanılmış lastik alın kesinlikle daha rahat edersiniz. Hem kafa hem de fiziksel olarak. Mesela Petlas'ı tercih edebilirsiniz. Ben hem eski insigniam da hem de sportage de kullandım kesinlikle işini iyi yapan bir lastik ve güvenebilirsiniz. Fiyat olarak da 120 TL civarında sıfırı. Belki daha yeni, az kullanılmışını 80- 100 civarına temin edebilirsiniz.

Kazasız günler diliyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Geçtiğimiz 2 kış kış lastiği kullanıyorum.

Vazgeçilmezim oldular.Marka ne olursa olsun ama kış lastiği olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben şunu anlamıyorum.Birçok kişi diyor ki kışlığa gerek yok ben zaten kar yağınca çıkmıyorum diyor..Sonra kar yağıyor bir bakıyorum etraf panayır yeri gibi..Lastiği olan olmayan çıkmış trafiğe. Aracı ne zaman kullanacağınızı kestiremezsiniz. Kullanacağınız zamanlar olur. Bunun içinde ne gerekiyorsa önceden hazır etmekte fayda var..Kışın kar olsa da olmasa da kışlık lastik lazım..

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Geçmez

+1

Ankara Öveçlerdeyim ev iş arası 5 km ve kar buz olunca araba pek kullanmam ama işte sorun şurda

Benim yazlıklar 195/50/15 ve çelik jant var ben buna kışlık lastik alsam sıkıntı yaşarmıyım acaba ince yanak geniş taban oluşundan falan filan

Fakat sac jantlarım 14 onları sprey ile siyaha boyayarak 175/65/14 lastik de alabilirim ama kararsızlık beni bu soruyu sormama yöneltti maalesef :-(

Ya 15inc çelik jant yada kara sac jant sorusu beni bitirdi :-))))

http://www.n11.com/good-year-ug8-kis-lastigi-17565r-14-82t-P15592218

http://www.n11.com/goodyear-17565-r14-82t-efficient-grip-compact-oto-lastik-P11415950

14"lastik fiyatları çokta abartılacak kadar değil.

Şu iki lastik arasındaki fark gözle bile çok net görülebiliyor ki bunun görmediğimiz lastik hamuru tartışılmaz.Bende senelerce yaz lastikleri ile kışı geçirenlerdenim ama İstanbul ile Ankara'nın kışı maalesef bir olmuyor.

Sonuçta Can güvenliğiniz Araç güzelliğinden önemsizse sıkıntı yok  ;)   3-4 ay varsın arabam sac jantlardan dolayı çirkin görünsün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Yazlık yeni lastiklerle kışı geçirmek mümkündür.

Tıpkı, yazlık kısa kol gömlekle şortla kışı evde sıcak odada geçirmek mümkün olduğu gibi...

Ancak sokağa çıkılacaksa, gömlek şort yetmez. Kazak, palto, bot lazım...

Dolayısıyla, ölçü 7 derece olmalı. Bulunulan yerde kış sıcaklığı 7 derecenin altında geçiyorsa (ki Ankara da kış "0" ın altında eksilerde geçer.) kesinlikle kışlık lastik ŞART...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

Hepinizin ilgi alaka ve cevapları için çok teşekkür ederim.

Artık kararım kesinleşmiştir kışlık lastik takma yönünde. Muhtemelen de Good Year UG8 olacak

Kimse o konuda bir cevap vermediği için 175/65/14 takıp sac jantları da boyayacağım. Titanyum janttan sonra kapak çok içime sinmeyecek :-)

195/50/15 ölçüsü ve jantı ile kışlık lastik almak 14 e göre çok cazip değil sanırım.

Herkese şimdiden iyi bayramlar dilerim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Hepinizin ilgi alaka ve cevapları için çok teşekkür ederim.

Artık kararım kesinleşmiştir kışlık lastik takma yönünde. Muhtemelen de Good Year UG8 olacak

Kimse o konuda bir cevap vermediği için 175/65/14 takıp sac jantları da boyayacağım. Titanyum janttan sonra kapak çok içime sinmeyecek :-)

195/50/15 ölçüsü ve jantı ile kışlık lastik almak 14 e göre çok cazip değil sanırım.

Herkese şimdiden iyi bayramlar dilerim...

lasrstikler kac tl?

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Hangi lastikler?

ug8

ug8

ayrıca cıkma mıchelın alpınler 

Yorum bağlantısı
Ferdi R Arslan

ug8

Henüz almadım ama tanığım var 130 gıbı bır rakama alacağım sanırım

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

Henüz almadım ama tanığım var 130 gıbı bır rakama alacağım sanırım

ankaradakı kullanılmıs mıchelın alpın fıyatı  neydiki?

ankaradakı kullanılmıs mıchelın alpın fıyatı  neydiki?

ben contı cpc 5  yazlıkları 4 adet 530 tl  ye aldım

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen
(düzenlendi)

2012 yılında tüm televizyon  kanallarının ,radyoların ve basının ne hikmetse" 100 "yılın kışı olacak diye haberler yapıp olağan (sıradan) özellikle Ankara için çok karsız  bir Kış yaşadığımızı tüm forum arkadaşlarıma belirtmek isterim !!! Her ne kadar art niyet aramak istemesemde Dünyada ki Kartel yapılanmalar büyük organizasyonlardır ve istedikleri zaman piyasaları yönlendirebildikleri bilinen bir gerçektir.Bu yüzden ekonomik durum ve ülke çıkarları için harcamalarımızı yaparken daha planlı olmalıyız ,bu tespitimi aracını az kullanan genellikle özel işler için kullanan haftada 2-3 gün hiç kullanmasamda olur diyen kullanıcılar için yaptım , şahsen 3 kış oldu yazlıklar beni idare etti hemen hemen her günde yollardaydım dikkatli olmak şartıyla elbette , bu arada Ankara'da geçen sene takılan kışlık lastiklerin bir yaz boyunca kullanıldığını görünce haklı olduğumu düşündüm yaz boyunca insanlar kışlık lastikleri çöpe atamazlardı tabi mecburen kullandılar ,milli servette yaz boyu boşu boşuna eridi, milyon dolarlar asvaltlarda heba oldu  gitti sonuçta herkes dilediğini yapmakta özgür ben yinede fazla tasarruf göz çıkarmaz diyenlerdenim herkese bol selamlar saygılar ..

tarihinde Hasan Hüseyin Şen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

spor ayakkabı ile buz pistinde yürümezdim. fizik kanunu, kayar....

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben bugüne kadar kıs lastiği hiç takmadım ve bir sorun yaşamadım şuana kadar ama karlı ve buzlu havalarda mecbur kalmadıkca uzun yola çıkmam ve rampa olan yollara girmemeye özen gösteririm.

Bu sene sadece önlere almayı düşünüyordum maddi durum el vermedi ama seneye alıcam bir aksilik çıkmazsa. Arkadar 225-40-18(yaz lastiği) önler 205-55-16 kar lastiği düşünüyorum.

Özellikle İstanbul ve Ankarada kar lastiği şart, nedeni kışın yapılan haberlerde çok net anlaşılıyor.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Hamama giren terler :) Ankara gibi bir yerde kışlık lastik şarttır.Kışlık için kar olmasına gerek yok ;)

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Arkadaşlar herkese selamlar şimdiden iyi bayramlar.

Aracım 2007 makyajlı kasa fiesta ve üzerinde daha 2bin km yapmış 195/50/15 michelin pilot excalto performans

lastikleri var.

Benim aklıma takılan acaba karlı ve donmuş zeminde kullanmadığım sürece bu lastikler ile Ankara'da kış geçirebilir miyim şehir içinde?

Herhangi bir sıkıntı yaratır mı acaba?

Yaz lastiklerinin hamuru 7°C'nin altındaki sıcaklıklarda sertleşir, bu yüzden lastiklerin kavrama ve çekiş özellikleri azalır. Örneğin, en önemlisi frenleme mesafesi artar. Yani kısacası, kış lastiklerine geçmek için illa kar olması gerekmemektedir. Özellikle Ankara'da mutlaka kış lastikleri takılmalıdır. Çünkü ani bir frenleme ile canınızı sıkabilecek durumlarla karşılaşabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Sürücünün aracına , lastiğine güvenerek kullanması çok önemli.

"Karlı havada yola çıkmam" demekle de olmuyor, çünkü aksilikler beklediğimiz şeylerden değil, beklemediğimiz şeylerden geliyor.

Şunun gibi :

Soğuk bir havada Kadıköy civarı çok iyi iken, Reşadiye içinde ıssız ara bir yolda kalakaldım ben. Yüksek bir yer olduğu için o yol karlı ve buzluymuş. Bunu fark ettiğimde çok geç kalmıştım. Kış lastiklerim olmasına rağmen "gerek olmaz" diye taktırmamıştım. 20 dk. mücadele edip neredeyse aracı kenarda bırakıp eve taksiyle falan dönmeyi düşünmeye başlamışken, şans eseri çıkabildim.

Kısacası, kış lastiği taktırmak hiç bir şey kaybettirmez, çok şey kazandırır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Kemal AYDIN

Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum ve inşallah başarılı paylaşımlarda bulunurum. Affınıza sığınarak sorumu soruyorum.

2010 Mondeo 2.o tdci otm aracım var şuan 73 bin km de ve muhtemelen 90 binde satacağım. Ankara Kızılcahamamda yaşıyorum, geçtiğimiz sene çok ağır bir kış geçirmedik ama bir önceki sene kar kıyamet idi. 235 45 r17 lastik ebatlarında kış lastiği fiyatları imperial gibi markaların 224 den başlarken michelin lerde 500-600 aralığında seyrediyor. Kış lastiği almazsam bir daha alıp taktıramam diye düşünüyorum ama fiyatlar da çok yüksek. Sizce ne yapmalıyım ?

a) Kış lastiği taktırmam ve karlı havalarda h.sonu dahil evde otururum

b) Kış lastiği alırım ama sadece ön lastikler için ve ucuz olanından

c) Lastik bir ihtiyaç michelin doğru seçim

d) sizin tecrübe ettiğiniz herhangi bir başka marka veya çıkma lastik alınması

Forumdaki siz değerli üyelerin tavsiyelerini bekler şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Her şey bütçe ile alakalı. Ancak alınacaksa 4 adet alınmalı. Alınmayacaksa evde oturulmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kış lastiği için yanlış bir önyargı var aklımızda, kar yağınca evde otururum nasılsa bana gerekmez diye. Kar(kış) lastikleri hava soğuyup +7 derece altına düştüğünde farklarını belli ederler, yola çıkarsınız ve gece ayazda hava 1 dereceye düştüğünde buzlanma başlar. YErde kar yoktur ama buzlanma vardır, kış lastiği bile tam randıman veremezken buzda, yaz lastiğiyle tümden rezillik yaşanır. 7 derece altında yazlık lastikler tutunma problemi yaşar, Ankara için ılıman iklimi olduğunu iddia edemiyorsak, kış lastiği alınmalıdır..

Allah göstermesin ama acil bir durumda araç gerekirse otoparktan çıkamayan aracı ne yapayım ben? YErli markalara bakabilirsiniz, petlasın kış lastikleri çok iyidir örneğin, "en kötü kış lastiği, en iyi yaz lastiğinden iyidir" der bir büyüğümüz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...