İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Gerekli Mi ? Yazlık Lastikle Kış Geçer Mi?

Ferdi R Arslan

Recommended Posts

Ali Kemal AYDIN

Kış lastiği için yanlış bir önyargı var aklımızda, kar yağınca evde otururum nasılsa bana gerekmez diye. Kar(kış) lastikleri hava soğuyup +7 derece altına düştüğünde farklarını belli ederler, yola çıkarsınız ve gece ayazda hava 1 dereceye düştüğünde buzlanma başlar. YErde kar yoktur ama buzlanma vardır, kış lastiği bile tam randıman veremezken buzda, yaz lastiğiyle tümden rezillik yaşanır. 7 derece altında yazlık lastikler tutunma problemi yaşar, Ankara için ılıman iklimi olduğunu iddia edemiyorsak, kış lastiği alınmalıdır..

Allah göstermesin ama acil bir durumda araç gerekirse otoparktan çıkamayan aracı ne yapayım ben? YErli markalara bakabilirsiniz, petlasın kış lastikleri çok iyidir örneğin, "en kötü kış lastiği, en iyi yaz lastiğinden iyidir" der bir büyüğümüz. 

Cem bey Petlasda aradığım ebatlarda lastik bulamadım. Piyasada imperial ve marshal lastikleri var biraz daha uygun fiyatlı olarak, bazı forumlarda insanlar desen önemli demişler ama desende ne aramamız gerekli ? petlas haricide öneriniz var mıdır?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kış(kar) lastiğinde desenin çok önemi yoktur, hankook , nexen vs gibi uzakdoğu üretimlere bakabilirsiniz, yeterki kış lastiği olsun. MAliyet problemi varsa çıkma bakabilirsiniz,çıkma alacaksanız üretim tarihlerine dikkat edin, 2011 yada 2012 olsun en azından..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Cem bey Petlasda aradığım ebatlarda lastik bulamadım. Piyasada imperial ve marshal lastikleri var biraz daha uygun fiyatlı olarak, bazı forumlarda insanlar desen önemli demişler ama desende ne aramamız gerekli ? petlas haricide öneriniz var mıdır?

Burada peynir ekmek gibi satıyor Marshall ve kullanıcılar memnun olduklarını söylüyor, deseni de özellikle karlı yolda kullanmak için oldukça iyi. Mesela burada kar yok şuan, hava gündüz 8-10, gece -10 dolaylarında yaz lastikleri gece bariz yola tutunmuyor.

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

16''lık saç jant alıp 205 50 16 michelın, goodyear gibi lastikleri tercih edebilirsiniz. Bu ölçüde 195-220 arası değişiyor sanırım fiyatlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

16''lık saç jant alıp 205 50 16 michelın, goodyear gibi lastikleri tercih edebilirsiniz. Bu ölçüde 195-220 arası değişiyor sanırım fiyatlar.

15 alınsa daha da ucuza çıkar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

a) Kış lastiği taktırmam ve karlı havalarda h.sonu dahil evde otururum

b) Kış lastiği alırım ama sadece ön lastikler için ve ucuz olanından

c) Lastik bir ihtiyaç michelin doğru seçim

d) sizin tecrübe ettiğiniz herhangi bir başka marka veya çıkma lastik alınması

Forumdaki siz değerli üyelerin tavsiyelerini bekler şimdiden teşekkür ederim.

Bende sizin gibi B şıkkını düşünüyordum ama,,

hadi araç önden cekiyor yolda bırakmaz  diye düşünüyoruz,, önümüzde duran arabayı görünce frene basınca ne olucak? araba direk yanlıcak.. mecburen öndeki araca vuracaksınız, sadece bir örneği daha farklı olaylar olabilir.

Bence arkadaşların dediği gibi 15 sac jant uygunsa araca  uygun ebatlarda kış lastği bakılabilir. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

dün önümde bir araç ani fren yaptı, önler kar tipi arkalar normaldi, düz giden araba durduğunda çapraz bir hal almıştı, hızı en fazla 20 km, yerlerde kuruydu, varın gerisini siz düşünün. ya hep ya hiç.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum ve inşallah başarılı paylaşımlarda bulunurum. Affınıza sığınarak sorumu soruyorum.

2010 Mondeo 2.o tdci otm aracım var şuan 73 bin km de ve muhtemelen 90 binde satacağım. Ankara Kızılcahamamda yaşıyorum, geçtiğimiz sene çok ağır bir kış geçirmedik ama bir önceki sene kar kıyamet idi. 235 45 r17 lastik ebatlarında kış lastiği fiyatları imperial gibi markaların 224 den başlarken michelin lerde 500-600 aralığında seyrediyor. Kış lastiği almazsam bir daha alıp taktıramam diye düşünüyorum ama fiyatlar da çok yüksek. Sizce ne yapmalıyım ?

a) Kış lastiği taktırmam ve karlı havalarda h.sonu dahil evde otururum  -> Ya çıkmanız gerekirse ? Kışın hiç mi araç kullanmıyorsunuz ?

b) Kış lastiği alırım ama sadece ön lastikler için ve ucuz olanından -> Hiç taktırmayın evde oturun daha iyi. :)

c) Lastik bir ihtiyaç michelin doğru seçim  -> Evet ihtiyaç. Başka bir çok doğru seçim var, Michelin'e güveniyorsanız onu alın.

d) sizin tecrübe ettiğiniz herhangi bir başka marka veya çıkma lastik alınması -> Çıkma lastik alınmaz, hiç taktırmayın evde oturun daha iyi. :)

+ Seneye satacaksanız, almayın ve bu şekilde idare edin. Kullanacaksanız 16" saç jant falan alın diycektim ama işler öyle değil. Neden 90 binde bunu satacağım diye düşünüyorsunuz onu da merak ediyorum. Sorun mu var ?

Yorum bağlantısı
Ali Kemal AYDIN

Bugün araca hem kışlık bakım yaptırdım hem de kış lastiği aldım. Arkadaşların önerdiği yöntem jantı 16 ya düşürmede aynı maliyete denk geliyordu.Bakım yaptırdığım yer olan Şaşmaz Sevil Otodan Sedat beyin tavsiyesi ile aynı mevkideki Bilal otodan  220 50 r17 petlas aldım. Tanesi 212,5 a geldi 4 üne 850 tl aldılar ve asya carda 10 taksita yaptılar.

Serviste yağ değişimi , polen,hava,yağ ve mazot filtreleri değişti, antifirz eklendi ön ve arka balatalar değişti, 590 tl world carda 5 taksit çektiler.

Selçuk bey 90 binden sonra aracın değeri çok düşer diye satmayı düşünüyordum ama şuanda masraf edince satmaktan vazgeçtim bineceğim inşallah, satsamda daha düşük km de gene mondeo alırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Arkadaşlar  bu kış lastigi  uygulaması bu  sene  ticari araç dışındaki araçlarada mı  zorunlu acaba ?

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

emniyet kemeri zorunlu olmasa takılmayacak mı?

Çağlar  Bey ,mutlaka ki  fakat  bizim şirket araçları için  öğrenmem  gerekiyor  geçen yıl ki kanunda  sadece  ticari araçları kapsarken  bu sene  kanun  genişletildi diye birşey atıldı ortaya  bu gerçekten doğrumu değilmi  onu öğrenmeye  çalışıyorum kaldıkı belki  senin benim için kendi güvenliğini düşünenler  değil ama  ulan  bunu takmazsak  cezası  var  şeklinde  düşünen zihniyetler için zorunlu olması  cezalı olması  her zaman iyidir.

Tşklr

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Değil,Hala aynı.

Ticarilerde zorunlu tutuluyor,ama Denetleyen varmı, ona bakmak lazım önce...

evet kesinlikle acaba ticarilerin % kaçı bu kurala uyuyor yada ne kadar denetleniyor bu durum çok önemli ? 

Yorum bağlantısı
Hasan Hüseyin Şen

Forumda ki arkadaşlarımdan ricam kışlık lastik alırken nelere dikkat etmeliyiz ? Bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkürler ...

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Çağlar  Bey ,mutlaka ki  fakat  bizim şirket araçları için  öğrenmem  gerekiyor  geçen yıl ki kanunda  sadece  ticari araçları kapsarken  bu sene  kanun  genişletildi diye birşey atıldı ortaya  bu gerçekten doğrumu değilmi  onu öğrenmeye  çalışıyorum kaldıkı belki  senin benim için kendi güvenliğini düşünenler  değil ama  ulan  bunu takmazsak  cezası  var  şeklinde  düşünen zihniyetler için zorunlu olması  cezalı olması  her zaman iyidir.

Tşklr

Kış lastiklerinin takılması ticari araçlar için zorunlu. Birçok valilik bir aydan beri farklı medya kuruluşları aracılığıyla ticari araç sahiplarını bu konuda uyarıyor. Erzurum'da ilk denetlemeler yapılmış bile okuduğuma göre. Bu arada, kış ekipmanlarıyla ilgili yürürlülükte olan mevzuatlara dair makalemizde sorularınızın cevaplarını zannediyorum ki bulabilirsiniz : http://www.rezulteo-lastik.com.tr/yonetmelik/turkiye-deki-kis-lastigi-mevzuatina-dair-hatirlatma-25084

Yorum bağlantısı
Berk Yalçın (REZULTEO)

Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum ve inşallah başarılı paylaşımlarda bulunurum. Affınıza sığınarak sorumu soruyorum.

2010 Mondeo 2.o tdci otm aracım var şuan 73 bin km de ve muhtemelen 90 binde satacağım. Ankara Kızılcahamamda yaşıyorum, geçtiğimiz sene çok ağır bir kış geçirmedik ama bir önceki sene kar kıyamet idi. 235 45 r17 lastik ebatlarında kış lastiği fiyatları imperial gibi markaların 224 den başlarken michelin lerde 500-600 aralığında seyrediyor. Kış lastiği almazsam bir daha alıp taktıramam diye düşünüyorum ama fiyatlar da çok yüksek. Sizce ne yapmalıyım ?

a) Kış lastiği taktırmam ve karlı havalarda h.sonu dahil evde otururum

b) Kış lastiği alırım ama sadece ön lastikler için ve ucuz olanından

c) Lastik bir ihtiyaç michelin doğru seçim

d) sizin tecrübe ettiğiniz herhangi bir başka marka veya çıkma lastik alınması

Ankara'nın kışları soğuk ve sert geçer. Kesinlikle kış lastiği takmanızı öneririm. Normal lastiklerin, nam-ı diğer yaz lastiklerinin, hamuru 7°C üstü sıcaklıklara uygundur. Hava sıcaklığı bunun altına düştüğü zaman bu lastik, normal zamanlardaki performansını gösteremez. Özellikle yol tutuş ve frenleme performansında önemli gerilemeler meydana gelir. Bu yüzden, kar olsun olmasın, kışların ağır olduğu yerlerde kış lastikleri takılması kişinin hem kendi güvenliği, hem de yoldaki diğer kişilerin güvenliği açısından önemlidir.

Ve mutlaka 4 kış lastiği takılmalıdır, öteki türlü ön ve arka lastikler arasında büyük kavrama performansı farkı oluşur. Tam da bugün bu konuyla ilgili bir makale yayımladık. Video'yu da izlemeyi unutmayın. Cevabınız orada http://www.rezulteo-lastik.com.tr/kis-lastigi/neden-dort-adet-kis-lastigi-kullanilmali-biliyor-musunuz-iste-yaniti-25300

Lastik alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar da burada : http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/246894-lastik-al%C4%B1rken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar

İkinci el lastik almayı düşünüysanız, öncelikle sahibinin neden lastiği satmak istediğini öğrenerek başlayabilirsiniz. Ve yine forumda daha önce tartışılan bir konu olduğu için buyurun sizinle linkini paylaşayım http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/248384-ikinci-el-lastik-karl%C4%B1-m%C4%B1-riskli-mi/

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Övgü Gürşen

kış lastiğinin sadece kar yağışıyla alakalı olduğunu zannedenlerin olmasına şaşırmıyorum ama bu halttan anlarmış gibi iddia edenler olmasını kör cahillik olarak adlandırıyorum.

+7 derece altı sıcaklıktaki bir havada yolda gidiyorsan, yaz lastiğinin kralını da kullansan, iyice de ısıtsan, o lastiğin fren mesafesi daha fazladır. an gelir 10cm önce dursan hayatın kurtulur!

kış lastikleri arasında bile marka/modele göre %30'lara varan fren mesafe farklılıkları varken sen yaz lastiğinle, kazaya ve belki ölüme daha kaç kere makas atacaksın?

illa ceza mı kesilmeli, arkadan birine patlayıp bir dünya masrafa mı girmelisin ya da en kötüsü bir sevdiğini mi kaybetmelisin kafana dank etmesi için? :rtfm:

lütfen artık şu konunun ciddiyetine varın!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Konunuz birleştirilmiştir. Bende arama yapmadan konu açmamanızı rica ediyorum ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mert Üçkaleler

Herkese selamlar,

Yaz tatillerinde aracımla bir çok yere gitmişliğim vardır fakat içimde bir uhde olarak aracımla haftasonu için kartepeye gitmek istiyorum bu aylarda. Aracım hiç kar görmemiş desem yeridir :) Buradaki asıl sorum aracımı sadece haftasonları kullanıyorum ve kış lastiğine ihtiyaç duymuyorum. ( 7 derece Altın'da mutlaka kış lastiği kullanmalısın diyenleri duyar gibiyim) :) biliyorum fakat gerçekten haftasonu İstanbul içi gittiğim yerler belli olduğu için ihtiyaç duymadım.

Bu mevsimde Kartepe ye yazlık lastiklerime çıkabilirmiyim? Hiç gitmediğim için bir fikrim yok? Yollar nasıl olur kar yağsa bile sonrasında yolları temizliyorlar mı? Veya Kartepe zirveye çıktığımda bir sorun yaşarmıyım?

Yorumları için şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Bu mevsimde kış lastiksiz trafiğe hayatta çıkmam.

Not:Erzurum'da olduğum için değil.İstanbul'da olsam yine de çıkmam.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Kar veya buzlanma varsa kartepe yolunda sıkıntı olabilir. 

3 gündüz kar ve buzda araba kullanan biri olarak kesinlikle kış lastiği olmadan yola çıkmazdım. Kendi aracımda kış lastiği yok(bu hafta sonu taktırıcam) 4 gündür aracımı kullanmıyorum kar ve buz nedeniyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Soru yanlış. Hangisi kış lastiğini almalıyım olacaktı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...