İçeriğe Yönlendir

Korktuğum Başıma Geldi. Diş!

Bahadır Kılınç

Recommended Posts

Bahadır Kılınç

Günaydın. Son bir kaç haftadır sol en dip azı dişimde sıkıntılar başladı minik minik kırılmalar falan oluyordu bugün kurumun dişçisinin yanına indim kötü haberi verdi ama şaşırdı da. Çünkü neredeyse 1-1.5 senelik bir çürüme varmış oyulmuş dişim ağrın sızın hiç olmadı mı dedi yok dedim ne bir şey yerken nede içerken hiç ağrı hissetmedim geceleride hiç olmadı doktorada tesadüfen indim ama korka korka tabi. Ben en kötü dolgu yapılır falan diye hazırlıyordum kendimi kadın kanal tedavisi dedi kötü oldum  :shok:

Belki bir çoğunuzun başına gelmiştir hatta sıradan bir şey haline geliş olabilir ama insanı korkutuyor hayatımda hiç gitmemişim nasıl bir yer neler  yapılıyor hiç bilmiyorum belkide bundan bu korku. Ankaradayım bana bu konuda yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaşlarım varsa, doktor hastane uzman tavsiyeleri vs. gibi seve seve alabilirim şimdiden teşekkürler :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Tek sıkıntı doktorun size çok yakın iş yapması, ben bir hanımla birde dişçimle bukadar yakın duruyorum  :D  Gerisi hava civa..

Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç

hocam sakıncası yoksa yapılan aşamalardan biraz bahseder misiniz? neler yapılıyor sonrasında nasıl bir yol izlemem gerekir nelere dikkat etmeliyim, birde ilk başlangıçta iğneden sonra hiç bir şey hissedilmiyormu gerçekten :unsure2:

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kanal tedavisi dişi öldürüp fiziki olarak orada bırakmaktır diye biliyorum...En son diş ise yirmilik diye adlandırılan diş olabilir...Günümzde gereksiz olduğu düşünüldüğünden doğrudan çekiliyor, eğer yirmilik diş ise zaten faydadan çok zararı var diyorlar...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Akan Belen

20 lik diş denilenlere zaten tedavi edici birşey yapılmıyor.Sıkıntı çıkarmaya başladığında genelde çekiliyor.Diş problemi çok fazla yaşadım ve yaşıyorum.Ortaokuldan itibaren dişlerim sıkıntılı.Dönem dönem sürekli diş yaptıyorum.Bir çok kaplama ve dolgum var.Kendi dişlerinizi kaybetmemek çok önemli.Bende bu yüzden çabalıyorum resmen.Sadece 2 dişimi kaybettim o kadar sorunlu olmasına rağmen.

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Tek sıkıntı doktorun size çok yakın iş yapması, ben bir hanımla birde dişçimle bukadar yakın duruyorum  :D  Gerisi hava civa..

Ben şanslıyım:) Benim hanım dişçi:)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kanal tedavisiyle kurtulacaksa bence hiç düşünmeden yaptırın. Diş çektirmekten iyi. Doktorunuz iyiyse hiç sıkıntı yaşamadan yaptırırsınız.

Ben bir defa yaptırdım. Normalde en az 2 seasta yapılıyor diye biliyorum. Ben yola çıkacağım için tek seansta yaptırdım. 2 saat sürdü. Onda bile ben diş çektirmekten iyi diyorsam siz düşünün :)

Yorum bağlantısı

Ben şanslıyım:) Benim hanım dişçi:)

Hocam, bana da yardımcı olabilir mi acaba? Hangi hastanede, benimde dişlerde biraz problem var da?

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Kanal yapılan dişi vücut 4-5 sene sonra atıyor zaten.

Geçen hafta gittim diş hekimim artık ben yapmıyorum entodontistler artık %100 garantili yapıyor onlara git dedi.

Ayrıca dişçiyi abartmayın zaten iğne yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kanal yapılan dişi vücut 4-5 sene sonra atıyor zaten.

Bu ne demek?

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Bu ne demek?

Sinirleri alınmış diş ölü diş demektir.

Vücutta bunu bir süre sonra atmak ister ve ağrı başlar.

Doğal olarak diş çekilir.

Zaten kanal tedavisi dişi 5 sene kullanmaya izin veriyor sonrasında ağrı olmasa bile diş kırılıyor.

Şimdi yeni yeni entodontistler çıkmış 300-400 lira arasına garantili yapıyorlarmış fakat onun hakkında bilgim yok.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Zaten kanal tedavisi dişi 5 sene kullanmaya izin veriyor sonrasında ağrı olmasa bile diş kırılıyor.

Şimdi yeni yeni entodontistler çıkmış 300-400 lira arasına garantili yapıyorlarmış fakat onun hakkında bilgim yok.

İlk defa duydum böyle birşey.Belki 10 yıllık kanal tedavisi görmüş dişim var hiçböyle bir durumla karşılaşmadım.Diş hekimi varsa aramızda cevaplasın bu durumu net olarak

http://www.uzmantv.com/kanal-tedavisi-uygulanan-disin-omru-ne-kadardir

Yorum bağlantısı
Hakan Yavaş

Hocam, bana da yardımcı olabilir mi acaba? Hangi hastanede, benimde dişlerde biraz problem var da?

Eş durumundan getiremedik daha:(  Akçakoca devlet hastanesinde..

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bana çok yakınmış.Hakan buralara gelirsen çayımı içmeye beklerim 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İlk defa duydum böyle birşey.Belki 10 yıllık kanal tedavisi görmüş dişim var hiçböyle bir durumla karşılaşmadım.Diş hekimi varsa aramızda cevaplasın bu durumu net olarak

http://www.uzmantv.com/kanal-tedavisi-uygulanan-disin-omru-ne-kadardir

Kanal tedavisi gören diş 4-5 seneden ölmez. Sadece siniri alındığı için hissizleşir. Benim 97'de yapılan 15 senelik kanal tedavili dişim var ve halen sapasağlam. Ben de bir süre sonra ölür düşer diye tahmin ediyordum o güne kadar ama dişçimden öğnedim, dişi tutan asıl unsurun çene kemiği ve diş eti olduğunu. Sinirin alınmasından çok, diş eti çekilmesinden korkmak lazım.

Fatih bey,

Diğer arkadaşlarımız da yazmış. Maalesef yanlış biliyorsunuz. 12 senelik kanal tedavili dişim var. Daş gibi daş :)

Muhammed abim yazmış, diş eti hastalıkları asıl dişleri döken.

Dişlerimden çok çekiyorum da, hepsini öğrendim :)

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Fatih bey,

Diğer arkadaşlarımız da yazmış. Maalesef yanlış biliyorsunuz. 12 senelik kanal tedavili dişim var. Daş gibi daş :)

Muhammed abim yazmış, diş eti hastalıkları asıl dişleri döken.

Dişlerimden çok çekiyorum da, hepsini öğrendim :)

Maalesef yanlış bilmiyorum keşke öyle olsa.

4 sene sonra kanal tedavisi görmüş dişim çekildi.

Babamım 5 sene sonra çekildi.

İş yerimden arkadaşımın 4 buçuk sene sonra.

Geçen hafta diş doktorumda aynısın söyledi ve entodontiste gönderdi tekrar tekrar yazıyorum.

Bir google araştırması yapın. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kanal tedaviniz düzgün yapılmamıştır, çekilmek zorunda kalınılmıştır.

Diş doktorlarının 20'likler hariç en son isteğidir diş çekimi.

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Sani'nin de dediği gibi maalesef düzgün tedavi edilmemiş vakaalar sizinkiler Fatih Bey. Çünkü sizin başınızdan geçen olayı geçen yıl yaşadım ben de.

Yaklaşık 5 yıl önce haftasonu tatiline denk gelmesi nedeniyle mecburi olarak gittiğim bir dişçi tarafından öğütücü dişlerimden birine kanal tedavisi yapıldı. Son iki yıldır o dişte problem yaşıyordum ki, geçen yıl röntgen sonucunda gerçek ortaya çıktı. Kanal tedavisinin doğru yapılmaması sonucunda diş kökünde apse oluşmuş ve çene kemiğine zarar vermişti. Önüme iki seçenek koydu ortodontist. Ya antibiyotik ile iltihap kurutulacak, diş çekilip temizlenecekti. Yahut kök hücre tedavisi ardından, apikal rezeksiyon ameliyatı olacaktım. İlkinin 100 lira diğerinin ise 2000 liralık bir tedavi olması sebebiyle ve de ikinci seçeneğin dişçiden öte çene cerrahı tarafından yapılmasından dolayı çoğu dişçi bu seçeneği sunmuyor bile hastalara. Ben ana dişimi kaybetmemek adına ikincisini seçtim ve ameliyat oldum. Şu an için Allah'a şükür hiçbir problemim yok. :)

Muhammed Bey ayınısını yaşadık ve dişler çekildi.

Dişçimizin söylediklerini aynen yazdım buraya.

Googledan araştırdım bu durumda karşılaşan birçok kişi var.

Demekki her dişçi bu işi düzgün yapamıyor.

Zaten dişçim artık ben yapmıyorum dedi.

Ortodontiste gitmek en iyisi.

Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç

Geçmiş olsun Bahadır..  :unsure2:

teşekkürler murat Allah kimseye çektirmesin zor yav insanın kafasına takılıyor. Arabanın bi parçası değişse kafana takıyorsun düşünsene  :D

Bu yaşa kadar dişçi yüzü görmemek :shok:

Hata mı ettim bilmiyorum ama bir kere olsun dişlerimin sızladığını hatırlamam maşallah :nazar:  ama işte demek ki dış görünüşüne ve sağlamlığına aldanmamak lazımmış Allahtan tek dişim üst yirmilikler zaten çıkmamış sıkıntı yok altlar çıkmış hiç farkına varmamıştım zaten bu dişte üst yirmilikten bi önce film de görünüyo kanal dedi doktor iyi bir dişçi tavsiye etti bakalım bir kaç yere daha gidip muayene olmak istiyorum bilgi edinme amaçlı ankara da  varsa işinin ehli tavsiye edebileceğiniz birileri sevinirim hatta çevre illerden de olabilir  ;)

olmadı akçakocaya kadar giderim yani Hakan bey müsait olunursa tabi  :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhammed Bey ayınısını yaşadık ve dişler çekildi.

Dişçimizin söylediklerini aynen yazdım buraya.

Googledan araştırdım bu durumda karşılaşan birçok kişi var.

Demekki her dişçi bu işi düzgün yapamıyor.

Zaten dişçim artık ben yapmıyorum dedi.

Ortodontiste gitmek en iyisi.

Zaten kanal tedavisi standart bir dişçi tarafından yapılmamalı. Ayrı bir bölüme giriyor. Tıpkı genel cerrahi ile kalp cerrahisi vs gibi bir durum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla benim çürük dişlere falan hiç kanal tedavisi öneren olmadı..Dolgu yapıp gönderdiler.. Kanal tedavisi biraz uzun sürüyor bildiğim kadarıyla ve her zaman uygulanamıyor. Dişinde bu tedaviye cevap verecek durumda olması gerekiyor.

Benim şuan da iki sıkıntım var.. Birisi dolgu yapılan dişim kırıldı..Dolgu hala duruyor ama..enteresan bir durum oluştu. İkincisi de daha önce çekilen 20 lik alt sağ azı dişimin olduğu yere üst sağ 20 lik azı dişi uzadı..Bildiğiniz boyu uzadı şimdi diş etime temas ediyor. Bir dişçiye sordum karşısında diş olmayan dişler uzarmış...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Valla benim çürük dişlere falan hiç kanal tedavisi öneren olmadı..Dolgu yapıp gönderdiler.. Kanal tedavisi biraz uzun sürüyor bildiğim kadarıyla ve her zaman uygulanamıyor. Dişinde bu tedaviye cevap verecek durumda olması gerekiyor.

Benim şuan da iki sıkıntım var.. Birisi dolgu yapılan dişim kırıldı..Dolgu hala duruyor ama..enteresan bir durum oluştu. İkincisi de daha önce çekilen 20 lik alt sağ azı dişimin olduğu yere üst sağ 20 lik azı dişi uzadı..Bildiğiniz boyu uzadı şimdi diş etime temas ediyor. Bir dişçiye sordum karşısında diş olmayan dişler uzarmış...

1- Kaliteli bir dolgu yapılmamış.

2- Doğrudur. Zaten genelde çekilen dişin üstü de bir süre sonra çekilme durumuna gelir. Çok rahatsız ediyorsa çektireceksik diğer 20'liği de maalesef.

Aynı konuda bir başka dişçi hatası daha yani Ayhan. Normalde o üstteki yirmiliği de çekmeleri gerekirdi. :) Yıl 2000, benim sol alt yirmilik çürümüş. Röntgene bakan dişçim, çekecek olan cerrahın adresini tarif ediyor ve ekliyor, "Eğer derse ki üsttekini de çekeceğim, sakın itiraz etme haaa" Tabi ben dumur bir şekilde itiraz ediyorum, "Yav Mustafa Abi, niye sağlamı da çekecek ki?" diye, "Vampire dönersin sonra, karışmam.!" diyor Mustafa Abi. :D Hasılı, hem alt hem üst yirmilik dişim çekilmişti o tarihte art arda... :)

Bu da hatadır abi. Biliyorsundur mutlaka, her diş çekimi aslında ameliyat sınıfındadır ve cerrah tarafından yapılır. Aynı anda yapmak, 2 kat enfeksiyon riskidir. Beklenmeliydi. İyileştikten sonra diğeri çekilebilirdi.

Deli gibi şişmiştir :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Siz hiç askerdeyken kanal tedavisi oldunuzmu?

Başkada birşey demiyorum  :D  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...