İçeriğe Yönlendir

Korktuğum Başıma Geldi. Diş!

Bahadır Kılınç

Recommended Posts

Sani Gerşon

Siz hiç askerdeyken kanal tedavisi oldunuzmu?

Başkada birşey demiyorum  :D  

2 gün istiharat alacak diye çektirenler vardı bizde :D

Doğru söylüyorsun Sani. Yanlış anlaşılmış yazdığım. "Ard arda"'dan kastım senin dediğin şekilde zaten. Önce alttaki çekildi, iyileşti. Bir ay kadar sonra da üstteki. ;) Çekildiğinde doktor "yüzün şişer" diyince çok korkmuştum, okula gidemeyip derslerden(üniversite) geri kalacağım diye. Neredeyse tüm gün, elimde buz kalıbıyla gezince şişlik filan olmamıştı. :D

Alt çenem çekildiğinde çok fena şişmişti. Üst çene o kadar olmamıştı. Buz da koymuştum halbuki...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Siz hiç askerdeyken kanal tedavisi oldunuzmu?

Başkada birşey demiyorum  :D  

Olmadım ama olanlardan dinlemişliğim var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Akdoğan

Eşim diş hekimi küçükçekmecede.Eğer muayene olmak isteyen varsa yardımcı olurum.Bende diş teknisyeniyim sormak istediğiniz birşey olursa yardımcı olalım.

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
(düzenlendi)

Askerde çektirdiğim 20'lik dişimden sonra sivil hatatta narkozsuz da çekseler acımaz herhalde dişlerim . 5 sene öncede kanal tedavisi yapılırken dişime ,uykum gelmişti .O derece yani :) Askerde nasıl çekildiyse artık anlayın .

tarihinde Ali Gürsoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

2 gün istiharat alacak diye çektirenler vardı bizde :D

Yirmilik dişlerim ağzımda duruyor ve gayet güzel kullanıyorum...:nazar:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yirmilik dişlerim ağzımda duruyor ve gayet güzel kullanıyorum... :nazar:

Her insanda sorun çıkartacak diye bi şey yok zaten abi. Hiç dişi çıkmayanları da biliyorum, standart azı dişi olarak çenede yerini alanları da. Benim ikisi problemleydi, ikisi çekildi. Diğer ikisinde sıkıntı yok mesela.

Mesela şöyle iki dişi bulunan adam çektirmezse ayvayı yer :D

Sağda dişleri görebilirsiniz. Özellikle büyük boy ekledim.

Ne çektim ulen kendi 20'liklerimden :biggrin:

Impacted_wisdom_teeth.jpg

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Diş ağrısı ve tedavisi sıkıntı yahu. Dişçiden korkmam, randevuma sadığımdır. Ancak, çok uzun sürüyor ve de sıkılıyor belli bir süre insan. Bir de ben de kusma refleksi çok fazla. Kaplama için ölçü alınırken birkeç kere çıkarmanın eşiğinden döndüm. Midem kalkıyor elimde olmadan ağzımda ölçü kalıpları fazla durunca... :oghk: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Diş ağrısı ve tedavisi sıkıntı yahu. Dişçiden korkmam, randevuma sadığımdır. Ancak, çok uzun sürüyor ve de sıkılıyor belli bir süre insan. Bir de ben de kusma refleksi çok fazla. Kaplama için ölçü alınırken birkeç kere çıkarmanın eşiğinden döndüm. Midem kalkıyor elimde olmadan ağzımda ölçü kalıpları fazla durunca... :oghk:

Aynı dert bende de var hocam, pansuman pamuğunu hemşire kıza geri verdim...Dedim kanarsa kanasın ama o pamuğu ağzıma sokamazsın... :D

Yorum bağlantısı
Emrah Akdoğan

Aynı dert bende de var hocam, pansuman pamuğunu hemşire kıza geri verdim...Dedim kanarsa kanasın ama o pamuğu ağzıma sokamazsın... :D

neden yahu?
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Nedenini bilmiyorum ama ağrı eşiği yüksek gibi bir cümle geçmişti en son müdahalede...Hatta ikinci iğneyi yapsak mı diye konuşurlarken yandaki hekimle ben müsaade isteyim işlerim var deyip kaçmayı bile planlamıştım...

Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç

bugün yine gittim doktora Başkent hastanesine gittim eve yakın oradan da işe geçerim diye ama gitmez olaydım. Benim fikrimi soracak olursanız önünden dahi geçmeyin derim ben bu kadar kalitesiz hizmet ve kaktırmaca görmedim herhalde hastahanenin ödeme zamanı geldi bütün borcu benden çıkaracak. pişman oldum zaten gittiğime. Bir tane kanal işim var getirdi başıma öğrencisini ayak üstü quiz yapıyor sanki sinir oldum elli tane nane saydı dedim gelmez olaydım arkadaş bu nedir yav.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bugün yine gittim doktora Başkent hastanesine gittim eve yakın oradan da işe geçerim diye ama gitmez olaydım. Benim fikrimi soracak olursanız önünden dahi geçmeyin derim ben bu kadar kalitesiz hizmet ve kaktırmaca görmedim herhalde hastahanenin ödeme zamanı geldi bütün borcu benden çıkaracak. pişman oldum zaten gittiğime. Bir tane kanal işim var getirdi başıma öğrencisini ayak üstü quiz yapıyor sanki sinir oldum elli tane nane saydı dedim gelmez olaydım arkadaş bu nedir yav.

E öğrenci nereden öğrenecek? Ama bunları yapanlar normalde para almazlar. Ne diye fiyat çıakrdılar anlamadım.

Yorum bağlantısı
Tamer Geveci

Kanal yapılan dişi vücut 4-5 sene sonra atıyor zaten.

Geçen hafta gittim diş hekimim artık ben yapmıyorum entodontistler artık %100 garantili yapıyor onlara git dedi.

Ayrıca dişçiyi abartmayın zaten iğne yapıyorlar.

Sinirleri alınmış diş ölü diş demektir.

Vücutta bunu bir süre sonra atmak ister ve ağrı başlar.

Doğal olarak diş çekilir.

Zaten kanal tedavisi dişi 5 sene kullanmaya izin veriyor sonrasında ağrı olmasa bile diş kırılıyor.

Şimdi yeni yeni entodontistler çıkmış 300-400 lira arasına garantili yapıyorlarmış fakat onun hakkında bilgim yok.

Maalesef yanlış bilmiyorum keşke öyle olsa.

4 sene sonra kanal tedavisi görmüş dişim çekildi.

Babamım 5 sene sonra çekildi.

İş yerimden arkadaşımın 4 buçuk sene sonra.

Geçen hafta diş doktorumda aynısın söyledi ve entodontiste gönderdi tekrar tekrar yazıyorum.

Bir google araştırması yapın. 

Söyledikleriniz tamamen yanlış ve hiçbir dayanağı yok .

Doğruluğuna emin olmadığınız veya bilmediğiniz konularda lütfen yanlış fikirler üretmeyiniz.

Sonra biz uğraşıyoruz ''hocam ben internette gördüm kanal tedavisi 5yıl dayanmıyormuş sen çek bu dişi'' diyen hastalarla ..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Doğruluğuna emin olmadığınız veya bilmediğiniz konularda lütfen yanlış fikirler üretmeyiniz.

Sonra biz uğraşıyoruz ''hocam ben internette gördüm kanal tedavisi 5yıl dayanmıyormuş sen çek bu dişi'' diyen hastalarla ..

Dolgu ve kanal tedavisi ile ilgili kısacık bir bilgi rica etsek sizden....  :blush:

Yorum bağlantısı
Tamer Geveci

uy39s.png

Vücudumuzun her yerinde olduğu gibi ağzımızda da bakterilerin oluşturduğu bir flora vardır. Bu bakteriler bizim direkt olarak bizim diyetimizden faydalanırlar. Bu sebeple dişlerin yani ağzın temizlenmemesi durumunda bakterilerin hızla gelişip üreyebileceği bir ortam oluşur . Bakteriler özellikle karbonhidratları parçalayarak asit üretirler  ve dişin en dış tabakası olan mine dokusunu bu asitle parlaçalarlar . Sonuç olarak artık çürük başlamıştır ve müdahale edilmelidir .

Aşama aşama anlatmak gerekirse ;

Resim 1 : Dişlerin çürüğe yatkın bazı bölgeleri vardır . Mesela aynaya baktığınızda dişlerinizin üzerinde siyah çizgiler veya noktalar görürsünüz . Çürük bu bölgeden başladı ve dişin en sert tabakasını parçalayarak daha az dayanıklı dentin tabakasına ulaştı . Belli belirsiz sızlamalar vardır . Çözüm :dolgu.

Resim 2 :  Dentin tabakasına ulaşan bakterilerle dolu diş çürüğü daha zayıf olan bu tabakada daha hızlı ilerledi . Farkettiyseniz bu resimde içerden genişliyor .Ağrılar daha belirgin , daha şiddetli . Çözüm : dolgudur.

Resim 3:  Bakteriler Dişin canlı kısmını oluşturan , damar-sinir paketinin bulunduğu pulpa dokusuna ulaştı . Artık kişinin ağrıları çok şiddetli olmaya başladı .

Çözüm : kesinlikle kanal tedavisi ve başarı şansı yüksek .

Resim 4 :  Bakteriler bütün pulpa dokusunu sardı .Bazıları bu dönemi ağrı kesicilerle atlatabiliyorlar ama kafalarını duvarlara vura vura .Bu dönemi atlatabilirse uzun bir süre dişi ağrımayacak çünkü artık diş canlılığını yitirdi .Çözüm : acilen kanal tedavisi yapılmalı , başarı şansı orta .

Resim 5 : Artık bakteriler dişin dışına taştı . Ciddi bir enfeksiyon odağı oluştu .Ağrı , ateş , lenf bezlerinde şişlik ,yüzde şişme , kızarma ...vb Antibiyotik tedavisi ile birlikte apsenin drenajı acilen gereklidir. Hasta çok istekliyse dişin durumuna göre kanal tedavisi denenebilir ancak başarı şansı çok çok zayıf.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Demek ki neymiş, dişim ağrıyor veya dişim sızlıyor dediğimiz anda diş hekiminin kapısını çalmak gerekiyormuş..Emek vermişsiniz, teşekkür ederim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Geveci

Rica ederim .

Ne kadar gecikirseniz ; cebinizden o kadar çok para çıkar , o kadar çok vakit kaybedersiniz , o kadar çok eziyet çekersiniz .

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

37 yaşımdayım.Sıkıntı yaşadığımda gittiğim tek hekim diş hekimleridir. :)

Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Söylediklerim sizin gibi diş hekiminin söyledikleri.
Yorum bağlantısı
Bahadır Kılınç

uy39s.png

Vücudumuzun her yerinde olduğu gibi ağzımızda da bakterilerin oluşturduğu bir flora vardır. Bu bakteriler bizim direkt olarak bizim diyetimizden faydalanırlar. Bu sebeple dişlerin yani ağzın temizlenmemesi durumunda bakterilerin hızla gelişip üreyebileceği bir ortam oluşur . Bakteriler özellikle karbonhidratları parçalayarak asit üretirler  ve dişin en dış tabakası olan mine dokusunu bu asitle parlaçalarlar . Sonuç olarak artık çürük başlamıştır ve müdahale edilmelidir .

Aşama aşama anlatmak gerekirse ;

Resim 1 : Dişlerin çürüğe yatkın bazı bölgeleri vardır . Mesela aynaya baktığınızda dişlerinizin üzerinde siyah çizgiler veya noktalar görürsünüz . Çürük bu bölgeden başladı ve dişin en sert tabakasını parçalayarak daha az dayanıklı dentin tabakasına ulaştı . Belli belirsiz sızlamalar vardır . Çözüm :dolgu.

Resim 2 :  Dentin tabakasına ulaşan bakterilerle dolu diş çürüğü daha zayıf olan bu tabakada daha hızlı ilerledi . Farkettiyseniz bu resimde içerden genişliyor .Ağrılar daha belirgin , daha şiddetli . Çözüm : dolgudur.

Resim 3:  Bakteriler Dişin canlı kısmını oluşturan , damar-sinir paketinin bulunduğu pulpa dokusuna ulaştı . Artık kişinin ağrıları çok şiddetli olmaya başladı .

Çözüm : kesinlikle kanal tedavisi ve başarı şansı yüksek .

Resim 4 :  Bakteriler bütün pulpa dokusunu sardı .Bazıları bu dönemi ağrı kesicilerle atlatabiliyorlar ama kafalarını duvarlara vura vura .Bu dönemi atlatabilirse uzun bir süre dişi ağrımayacak çünkü artık diş canlılığını yitirdi .Çözüm : acilen kanal tedavisi yapılmalı , başarı şansı orta .

Resim 5 : Artık bakteriler dişin dışına taştı . Ciddi bir enfeksiyon odağı oluştu .Ağrı , ateş , lenf bezlerinde şişlik ,yüzde şişme , kızarma ...vb Antibiyotik tedavisi ile birlikte apsenin drenajı acilen gereklidir. Hasta çok istekliyse dişin durumuna göre kanal tedavisi denenebilir ancak başarı şansı çok çok zayıf.

Öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün hastaneye gittim kanal yapmamız lazım dediler Aralık ayının 12 'sine gün verdi doktor. Sağ azı dişinde de çürük başlangıcı var dolgu gerekir, birde diş taşı varmış temizlenmesi gerektiğini söyledi bunlardan önceliği tabiki kanal tedavisine verecek. Şunu sormak istiyorum; dişte herhangi bir ağrı acı sızlama vb. şeyler yok çok şükür, 15 gün kadar bir süre var bu süre içinde herhangi olumsuz durum gerçekleşir mi? Yani dişin durumu kötüye gider mi ? İkinci olarak da bu işlemler de uyuşturulduğu söyleniyor benim tek sıkıntım burada aslında %100 uyuşturulma durumu ve neredeyse 0 his ortamında gerçekleştirebiliyor mu kanal ve dolgu tedavisi ? ve bu diş taşı temizleme işlemi nasıl bir işlem ondan da birazcık bahsedebilirmisiniz mahsuru yoksa  :biggrin:

Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Tamer Geveci

Öncelikle verdiğiniz aydınlatıcı bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün hastaneye gittim kanal yapmamız lazım dediler Aralık ayının 12 'sine gün verdi doktor. Sağ azı dişinde de çürük başlangıcı var dolgu gerekir, birde diş taşı varmış temizlenmesi gerektiğini söyledi bunlardan önceliği tabiki kanal tedavisine verecek. Şunu sormak istiyorum; dişte herhangi bir ağrı acı sızlama vb. şeyler yok çok şükür, 15 gün kadar bir süre var bu süre içinde herhangi olumsuz durum gerçekleşir mi? Yani dişin durumu kötüye gider mi ? İkinci olarak da bu işlemler de uyuşturulduğu söyleniyor benim tek sıkıntım burada aslında %100 uyuşturulma durumu ve neredeyse 0 his ortamında gerçekleştirebiliyor mu kanal ve dolgu tedavisi ? ve bu diş taşı temizleme işlemi nasıl bir işlem ondan da birazcık bahsedebilirmisiniz mahsuru yoksa  :biggrin:

Şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle geçmiş olsun .

Dişin durumunu ve radyografik görüntüsünü görmeden dişin durumu hakkında net bir bilgi veremem . Ancak yanınızda ağrı kesici hazır bulunsun . Resimlerde de belirttiğim gibi kanal tedavisi gerektiren dişler ciddi ağrılar yapabilir . Ağrı kesiciler yeterli gelmeyebilir .Basit bir tavsiye olarak dişlerinizi daha özenli fırçalamaya başlayın mevcut durumun ilerlemesini önlersiniz. 

Kanal tedavisi öncesinde lokal anestezi dediğimiz işlemle ilgili bölge uyuşturulur. Karnınız tok olsun , sistemik bir hast. (kalp hast., diabet ,tansiyon....vb) varsa yada düzenli kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa , allerji yada bulaşıcı hastalığınız varsa mutlaka meslektaşımı bilgilendiriniz . Ayrıca kanal tedavisinde bazı durumlarda yeterli anestezi sağlansa dahi sinirlerle direkt temas anlarında anlık şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz , normaldir . Hekiminize anlayış gösterin  , emin olun ki biz de koltukta kıvranmanızdan , canınızın yanmasından hiç zevk almıyoruz ama bu işlemleri bir şekilde yapmak zorundayız . Dolgu işlemi çok daha ağrısız geçer , kanal ted. e göre .

Diş taşı temizleme işleminde de dişlerin üzerinde kalsiyum içerikli kalıntılar birikir her insanda . Özellikle iyi fırçalanamayan bölgelerde . KAvitron denilen titreşimli bir cihazla bu kalıntılar temizlenir . İşlem ağrısızdır ama bazı bölgelerde işlem sırasında sızlama olabilir . İşlemden sonra da 1 hafta hafif sızlamalar olabilir , normaldir.

Detaylı bilgileri hekiminizden almanız en uygunudur .

Sizden ricam kesinlikle hekiminize buradan öğrendiğiniz bilgileri anlatmayınız , emin olun ki bana sorduğunuz soruları kendisine sorduğunuzda sizi bilgilendirecektir .

Terkrar geçmiş olsun , yardıma ihtiyacınız olduğunda tekrar bilgi verebilirim.

Ancak muayene etmeden vereceğim tüm bilgiler tahmin üzerine olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Merhaba;

Çok mu fazla diş muhabbeti yaptık beyin dişe uyarı mı gönder di ne olduysa 2 gündür yaşadıklarımı anlatayım :biggrin:

İlk mesajda yazmıştım geçen hafta diş doktorum dolguda kayıp olduğu için tekrar cam dolgu yapmıştı.

Ağrın olursa kanal tedavisi yaptır yada gel çekeyim köprü yaparız demişti.

Hiçbirşey yoktu fakat 2 gün önce size mesaj yazdıktan sonra sabaha karşı ağrı ile uyandım.

Dün iş yerimde zor durdum su bile içemiyordum tuzlu gargara yapıp durdum hiç fayda etmedi.

Saat 16:00 oldu kendi dişçimi aradım yarın hastaneye git artık ben yapmıyorum kanal tedavisi sözünü yineledi.

İzmir Alsancakta özel bir diş kliniği görüyordum. Orayı aradım buyrun gelin dediler. Özelliklede sordum endodontist var mı diye? Var dediler.

Bayan diş doktoru önce film çekip bakalım dedi. Film ücreti 65 lira kanal tedavisi 350 lira. Tamam dedim paradan geçtim ağrım çok fazla. Filmden sonra doktor dediki tamam kanal tedavisi yapabiliriz ama endodontist cumartesi gelecek Ege Üniversitesinden.

Haydi bakalıımmmmm gelde sinirlenme. Biraz bağırdım çektim gittim. Hemen Apranax attım.

Neyse bugün için Karşıyaka Diş Hastanesine randevu aldım. Sabah gittim hemen doktor baktı film çektiler 1 dkda film çekip sonuç veriyorlar. Başka bir doktora gönderdi o da dolgun çok derin ama biz yinede deneyelim dedi.Endodontist doktoruna git randevu al dedi. Dedim kimbilir ne zamana verecekler ağrımda var Allah düşmanıma vermesin nasıl bir ağrıdır. Endodontist 20 Aralığa gün verecekti ki saat 9:00 hastası gelmemiş gel hemen seni alayım ağrın var dedi.

Doktor Bey tek kelimeyle muhteşemdi önce cep telefonundan klasik müzik açtı. :biggrin:

Sohbet ettik ve burada yazınları söyledim. Dişçimin söylediklerini söyledim. Direk cevabı "öyle şey mi olur düzgün yapılırsa birşey olmaz" dedi. Anladım ki benim dişçi düzgün yapamadığı için artık bu tedaviyi yapmıyor. Bana söylenen tamamen yanlışmış.

İşlem 45 dk sürdü sadece 5dk acı duydum. İşlemden sonra kontrol filmide çektiler çok güzel dedi.

Doktor Beyin eline sağlık buradan selamlarımı iletiyorum.

Devlet hastanesi benden 5 yıldız aldı. Sadece tarih konusu sıkıntı. Dün çok hiç şansım yoktu ama bugün Allah yardımcım oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...