İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Takmayanlara 77 Lira Ceza

Onur Bulut

Recommended Posts

Uygulamayı yerel yönetimlere bırakmıştı geçen sene bakanlık. Dolayısıyla Adana içi denetimlerde lastik kontrolü yapmamıştı trafik. Bu sene ne olur bilemem. Ama şunu biliyorum; Adana içi her zaman muaf olacaksa dahi, bir sonraki lastik alımımda kışlık lastik alacağım. Yaz-kış aynı lastiği kullanacağım. Yollarımızdaki asfaltın da çok bi kalitesi yok zaten. En azından yazın dahi; sağlam basacam bu hayatta.! :)

Adanada kışlık lastik?  yazın, çok tehlikelidir Altında sabun varmış gibi kayarsın bi yaz yağmurunda abi...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi o zaman sadece zincir alıp yaz lastiği ile kış'ı geçirmek ne kadar sağlıklı ? Maddi yönden daha masrafsız gibi 4 lastik alınacağına zincir alınır. Zinciri sök tak uğraşmamak içinmi bu kış lastikleri?. :unsure2:

Burası için hiç mantıklı değil orasını bilmem.. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Zincir takarsan devam ettirir.. Takmadıysan yazabilir.. 

Uygulamada böyle olur bencede.

Yorum bağlantısı
Bayram Ünsal

Merhaba benim araba Çin'den geldiği için kar lastiği istemiyorlar:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Haydaaaa.! Yani illa diyorsunuz ki, alt dört tane daha teker, dağ gibi yığ balkona.. Ben balkonda terlik koyacak yer bulamıyorum, dört teker daha gelecek; anam anam..! :D Yok mu bunun yazda yağmurda kaymayan modeli yav.? Ne kadarsa ücreti verelim yani... :biggrin:

Abi 4 mevsimi polis amcalar kışlık kabul ederler mi ki?

4 mevsim, yurt dışında, bu gibi cezalar yüzünden var, kar da da yolda bırakmaz, üstünde m+s işareti de var, yani kış lastiği yerine de geçiyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Mehmet bey benim araba hakkındaki düşünceni sorabilirmiyim

ne anlar O arabadan, traktör kullanır anca :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Benim iki tane kışlık duruyor hala. Geçen sene 1 ay taktım sadece. Bu sene de hiç takasım yok. Zaten burada yağan kar da tutmuyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

karsız buzsuz zeminde, tepede güneş varken , kimsenin çıkıp ta ceza kesmesi için bir yazı yazıldığını sanmam

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Yaz lastiği ile emniyet şeridinden gidip ceza yemeyenler olacaktır :D 

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bence daha ağır cezalar getirilmeli. 

İstanbul'da kar 3 gün duruyor ne gereği var diyip, Boluda üstüme çıkan sürücü görmek istemiyorum..

Yaz lastiği ile emniyet şeridinden gidip ceza yemeyenler olacaktır :D

Konu ile ne alakası var ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Konu ile ne alakası var ?

Bu kurala uymayip cezalandiralamayacak olanlar olucak. Uygulanamayan kurallar gibi.

Alakasi bu.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bu kurala uymayip cezalandiralamayacak olanlar olucak. Uygulanamayan kurallar gibi.

Alakasi bu.

Emniyet Kemeri kullanmayıp, ceza yemeyende vardır elbet. Trafikteki tüm araçlara nasıl kontrol yapılabileceğini sanıyorsun ?Bu şekilde düşünüp, taktırmayalım ozaman..

Bu kurallar bizim için, taktırmayana tepkiyi biz gösterelim... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Yolun gerektirdiği şart olayına göre; yazlık lastikleyim fakat bagajımda zincir varsa ne olacak? Bu durumda yazılmaması lazım zincir takarak "yolun gerektirdiği şarta" uyum sağlayabilirim. Yanlış mıyım?

O zaman kışlık lastikler de bagajda dursun,soran polise gösterelim...

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kış lastiği nin kanunen zorunlu olmasına gerek yok.  Bilinçli her sürücü ailesini ve aracını düşünen herkes taktirir kış lastiğini. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

4 mevsim, yurt dışında, bu gibi cezalar yüzünden var, kar da da yolda bırakmaz, üstünde m+s işareti de var, yani kış lastiği yerine de geçiyor

Benim lastiklerin durumu kötüye yakın. En iyi ihtimalle önümüzdeki yaz sonu değişim ister. Acaba bu 4 mevsimlerden mi alsam şimdi 4 adet yoksa 2 adet çekerlere kar lastiği alıp (BİR FAYDASI OLUR MU?) yaza doğru 4 adette normal birşeyler mi alsam? Görüşleriniz nedir?

Yorum bağlantısı

Cezaların, kanun-kurala uymaktan daha az olmasına karşıyım. Devletimiz bu konuda daha otoriter olmalı.

Ben duyarlı bir vatandaşım, 500-800 tl ye kış lastiği alıp kullanıyorum. Bir başka adam kış lastiği kullanmıyor, bana, eşime veya çocuğuma çarpıp öldürüyor, arabama maddi hasar veriyor, veya trafiği uzun süre kitliyor. Cezası ne kadar 77 lira.

Yahu bir şeyi yapmamanın cezası, yapmaktan daha pahalı olmalı. Kış lastiği kullanmamanın cezası 1.400-2.000 tl falan olmalı ki kış lastiği alalım. 

Olmaz ama tut ki kış lastiği olmadığı için ayakandım. Veririm 77 liramı giderim. Arabayı da gerçekten bağlıyorlar mı, araç bağlandıktan sonra yeniden trafiğe dönebilir miyim bilmiyorum ama bu konuda ihtimal görmüyorum.

Aynı hataya devletimiz çocuk koltuğunda da düştü. Çocuk koltuğu 300-500 tl. Takmamak 77 tl. Komik üzücü ve devletimizi tüm vatandaşların gözünde küçültücü.

Ogs veya Hgs yi düşünün. Legal geçiş 2 tl ise, kaçak geçiş 11 katı! 22 tl!!! Napıyoruz "aman kaçak geçiş cezası yemeyeyim" diye hepimiz ogs veya hgs aldık. Otoriteyi ensemizde hissettik, dut yemiş bülbüle dönüp kurala uyduk. Legal geçiş 2 tl, kaçak geçiş 1,80 tl olsaydı ne olurdu? Kimse Ogs-Hgs almazdı. Kış lastiği ve çocuk koltuğu gibi göstermelik, komik ve "hadi oradan" dedirtici bir ceza taktiğinden devletim vaz geçmeli. Otoriteyi hissettirip, herkesi dut yemiş bülbül yapıp alayımıza kış lastiği taktırmalı. Medeniyet bu şekilde olur. Yoksa kış lastiğim de yok, çocuk koltuğumda. Kar yağdı mı  ilk rampada kayıp hepinizin yolunu tıkayacağım.... 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karabulut

küllükte kum yok diye ceza yazılmasına müsait bir uygulama var :) kar lastiği de neymiş

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Benim lastiklerin durumu kötüye yakın. En iyi ihtimalle önümüzdeki yaz sonu değişim ister. Acaba bu 4 mevsimlerden mi alsam şimdi 4 adet yoksa 2 adet çekerlere kar lastiği alıp (BİR FAYDASI OLUR MU?) yaza doğru 4 adette normal birşeyler mi alsam? Görüşleriniz nedir?

Kerem senin ya 4 adet kışlığa yada 4 adet mevsimliğe ihtiyacın var : :D  Çekerlere kar lastiği taktın, karda gidiyorsun frene basınca arka taraf ne olacak :D hopp spin atıcan .. Aman dikkat. Senin bölgede kar tutar.

Bende arkaya iki tane cıkma kar lastiği buldum hafta içi taktırcam , daha doğrusu amcam bulmuş.. Ön taraf içinse kar corabı alcam.. Ceza yersem şansıma .. En azından yolda kalmam.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

ben bodrumdayım sahıl kesımlerınde ne kar var nede kış lastıgı takacak hava..bende kış lastıgı bıle var ama lastıgı takacak hava olmadı daha gece 9 dereceye anca dustu onumuzdekı gunler anca 5 derece olur sanırım oda 3-5 gun surer maxımum ;)

Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

gerçek 4 mevsim al, tam senlik, goodyear vector5 gibi, gerçek....

Çağlar Abi tam lastik alma arefesindeyim. Bizim buralarda da çok fazla kar olmaz. Ama senin önerdiğin lastik aklıma yatıyor. Goodyear Vector haricinde başka Mud ve Snow özellikli dört mevsim lastik önerin olur mu?  Bir de araştırırken Vector 5 değil de Vector olarak buldum. Önerdiğin lastik bu, değil mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...