İçeriğe Yönlendir

Kış Lastiği Takmayanlara 77 Lira Ceza

Onur Bulut

Recommended Posts

Akan Belen

Bence iyi olmuş.Bana kalırsa da bol bol ceza yazılacaktır.Yakında duyarız burdan.Bakayım abime de bir sorayım bununla ilgili bir bilgi gelmiş mi onlara  :D

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Dört mevsimlik lastik olmaz. Yağmurda iyi performans için üretilen lastik olur. :)

Yorum bağlantısı

Bu sabahtan itibaren,yoğunca telefon alıyoruz.

lastik varmı ne kadar vs...

Milletmiz neden ceza diyince takarlar anlamış değilim.

tak şu mereti işte,daha önce...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Şuan için Ankarada, Banka gibi sıra numarası verilip, lastik takılıyor. Özellikle Petlas Bayileri önünde 35-40 araba sıra bekliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bizim milletimiz genel olarak böyle ceza lafı çıkınca koştururuz.Ama iyi yine takılsın öyle yada böyle.Umarım kontrollerde sıkı şekilde yapılır ve olmayanlara ceza yazılır ki devamı gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kerem senin ya 4 adet kışlığa yada 4 adet mevsimliğe ihtiyacın var : :D  Çekerlere kar lastiği taktın, karda gidiyorsun frene basınca arka taraf ne olacak :D hopp spin atıcan .. Aman dikkat. Senin bölgede kar tutar.

Bende arkaya iki tane cıkma kar lastiği buldum hafta içi taktırcam , daha doğrusu amcam bulmuş.. Ön taraf içinse kar corabı alcam.. Ceza yersem şansıma .. En azından yolda kalmam.

Az çok hesaplamaya çalıştımda 4 mevsimlerin fiyatları ateş pahası. 4 adet 16" olanlar ortalama 300-350 TL gibi. 4 kış 4 te yazlık alırsan daha ucuza bile gelenler oluyor  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yolda kalmış yazlık lastiklerle duranlara polis yazacak cezayı..Sebepte yolu kapattıkları için olmalı.. :D

Yorum bağlantısı
Safak Acar
(düzenlendi)

Az çok hesaplamaya çalıştımda 4 mevsimlerin fiyatları ateş pahası. 4 adet 16" olanlar ortalama 300-350 TL gibi. 4 kış 4 te yazlık alırsan daha ucuza bile gelenler oluyor  :unsure2:

Kerem acaba dört adet kar corabımı alsam diye düşünüyorum..  yada dediğim gibi arkadalara cıkma iki adet kar lastiği önlere kar corabı..

Senin işinide görebilir kar corabı :D

Ben bu videodaki focus gibi olmak istemiyorum :D Ani bastıran karda yolda kalabilirm .. Ancak bu cok Ani basmış gaza patiye asılmış ben olsam o arabayı kaldırırdım ordan.

Önemli olan arabayı tork gücüne alabilmek .

http://youtu.be/QbN76psczHI

tarihinde Safak Acar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Kerem acaba dört adet kar corabımı alsam diye düşünüyorum..  yada dediğim gibi arkadalara cıkma iki adet kar lastiği önlere kar corabı..

Senin işinide görebilir kar corabı :D

....

Öncelikle uzun süre çorap ayakta kalacağı için koku yapabilir :p 

Şaka bir yana aslında aracı %75 eşim kullanıyor. Böyle bir durumda çorap yada zincir ihtiyacı doğduğundan takabilme güç ve kabiliyetine sahip olamayabilir. Bende hava muhalefetini önceden kestiremeden sabahın 6 sında işe gidersem vay hanımın haline. O sebeple çorap yada zincir gibi sök tak bir aparata ihtiyacım yok maalesef. Lastik olacak ta nasıl oalcak karar vermem lazım.. 

Yorum bağlantısı
Safak Acar
(düzenlendi)

Bende 4 tane alsam en az Bin tl tutuyor sıfır.. 

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Öncelikle uzun süre çorap ayakta kalacağı için koku yapabilir :p

Şaka bir yana aslında aracı %75 eşim kullanıyor. Böyle bir durumda çorap yada zincir ihtiyacı doğduğundan takabilme güç ve kabiliyetine sahip olamayabilir. Bende hava muhalefetini önceden kestiremeden sabahın 6 sında işe gidersem vay hanımın haline. O sebeple çorap yada zincir gibi sök tak bir aparata ihtiyacım yok maalesef. Lastik olacak ta nasıl oalcak karar vermem lazım.. 

Bütçeniz nedir bu iş için ayırabileceğiniz ? Çıkma da olsa 4 tane kar lastiği alın takın derim.

Bende 4 tane alsam en az Bin tl tutuyor sıfır.. 

Bin liraya araba satıyorlar , ne yaptın :p Ölçü nedir senin , pahalı ise kara jant bulursun ucuzundan.

Yorum bağlantısı

Bütçeniz nedir bu iş için ayırabileceğiniz ? Çıkma da olsa 4 tane kar lastiği alın takın derim.

..

600-700 ü geçsin istemem.. Çıkmayada çok güvenemem tanıdık olmadıktan sonra..  Benimkiler 16" ama tam ölçüyü bilmiyorum. Akşama bakmam lazım..

Yorum bağlantısı
Safak Acar
(düzenlendi)

Bin liraya araba satıyorlar , ne yaptın :p Ölçü nedir senin , pahalı ise kara jant bulursun ucuzundan.

215/55/16.. , demirjant +l astik oda 600tl ye denk gelir , İstanbulda kar yağmıyo zaten :D Sahil bölgesindeyim ani durumlar için çorap almayı düşünüyorum :D 

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

600-700 ü geçsin istemem.. Çıkmayada çok güvenemem tanıdık olmadıktan sonra..  Benimkiler 16" ama tam ölçüyü bilmiyorum. Akşama bakmam lazım..

Petlas'lar var 160-180 arasında bulunur. Şirketimizin anlaşmalı lastikçisi var , çok fiyat indirimi yapıyor mu bilmiyorum ama , 205-55-16 ölçüsü için sorabilirim isterseniz.

Yanlız buradaki lastikçiden alsak , lastiğin gelmesi , sökmesi takması... Getirtirim derseniz sorayım.

215/55/16.. , demirjant +l astik oda 600tl ye denk gelir , İstanbulda kar yağmıyo zaten :D Sahil bölgesindeyim ani durumlar için çorap almayı düşünüyorum :D 

Peki. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Petlas'lar var 160-180 arasında bulunur. Şirketimizin anlaşmalı lastikçisi var , çok fiyat indirimi yapıyor mu bilmiyorum ama , 205-55-16 ölçüsü için sorabilirim isterseniz.

Yanlız buradaki lastikçiden alsak , lastiğin gelmesi , sökmesi takması... Getirtirim derseniz sorayım.

Peki. :D

Mümkünse bende 4 adet 215/55/16 petlas sökme takma bütün işlemler dahil = toplam ücret fiyatı alabilirmiyim. Aklımızda bulunsun . 

Almasakta fiyat sorma hakkımız varmı  :blush:  :biggrin:

205/55/16 Petlas Snowmaster w651, suan 150TL ;)

Göksel bu 10 birim virajlarda felan fark yaratırmı? + bu fiyat nerde , sıkıntı yaratırmı bu ebatta takılsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Hicbir sıkıntı yaratmaz. Aksine kış lastiğinde daha iyi berim alırsın. Sürtünme katsayın düşecek. Ne kadar taban dar olursa okadar iyidir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Mümkünse bende 4 adet 215/55/16 petlas sökme takma bütün işlemler dahil = toplam ücret fiyatı alabilirmiyim. Aklımızda bulunsun . 

Almasakta fiyat sorma hakkımız varmı  :blush:  :biggrin:

Göksel bu 10 birim virajlarda felan fark yaratırmı? + bu fiyat nerde , sıkıntı yaratırmı bu ebatta takılsa.

Hiç benden fiyat isteme , bu fiyat mükemmel bu lastik için.

Kerem Bey , sizin aracınız içinde bu lastik ideal , fiyatı da gayet makul.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Safak Acar

Hicbir sıkıntı yaratmaz. Aksine kış lastiğinde daha iyi berim alırsın. Sürtünme katsayın düşecek. Ne kadar taban dar olursa okadar iyidir..

Birde yağmurlu havalarda ani kalkışta patinaja asılınca amortisör ler küt küt vuruyo, mevcut lastikleri değiştirip 205 yaptığım anda o vuruntunun kesilirmi..

Gecen sütlücedeki buluşmada Faruk abi 205 tabanlı lastikde o vuruntunun kesileceğini  söylemişti.

:unsure2:

Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi
(düzenlendi)

Kar lastiği hayati bir ihtiyaç; fakat Mersin gibi sıcaklığın çok nadir 7 derecenin altına indiği yerlerde zorunlu hale gelmesi, şehir dışına çıkmayanlar için elzem  değil diye düşünüyorum. 

tarihinde Serhat Çerçi tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

205/55/16 Petlas Snowmaster w651, suan 150TL ;)

Buradan bir bakim ama. 150 den fazlaysa 150 ye nerden alırım ve ölçüler benim Trakyalıya uyarmı?

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Resmi Gazetede 8 Kasım 2012'de yayınlanan ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTI VE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDA YÖNETMELİK 6.Maddesi 1.fıkrası j bendinde yazılı olan ve halen yürürlükte olan kural şu şekilde: Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 aralık ile 1 nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.

Aslında burada ticari amaçla diye bir ibare olmadığından ve bizim özel araçlarımızın da taşıdığı sonuçta yolcu olacağından buradan tüm araçlar için geçerlidir sonucunu çıkartmak da olası.

Yönetmelik ilk uygulamaya konulduğunda Emniyet Genel Müdürlüğü açıklamasına dayandırılan, uygulamanın ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğu, bir sonraki yıl, yani bu sene tüm araçlar için geçerli olacağı haberi medyada yer almıştı.Ayırca kontrollerin şehirler arası yollarda yapılacağı da yazılan ama resmi beyana dayanmayan başka bir husus idi. 

Sonuçta yönetmelik bence yoruma açık ve özel aracı ile kış lastiği takmadığı için ceza yazılan birisi ortaya çıkana kadar geçerliliği sadece ticari olarak kabul etmek doğru olur.

Yeni genelgeden bu noktaya geldiğimiz anlaşılıyor. 

SSS:

1. Güneydeki sıcak illerde de kış lastiği zorunlu mu?

Yerine ve yoluna bağlı, ben Antalya merkezde yaşıyorum, kar görmeyiz hemen hiç, ısı da nadiren 8-10 derece altına iner, ama Korkuteli, Bucak, Altınyaka gibi ilçelere git kar buz sıradan bir durum olabilir. Yani yol şartlarının gerekliliğine bakmak doğru.

2. Karda arabayı çıkarmam, yine de kış lastiği gerekli mi?

Kesinlikle evet, eğer dış ortam ısısı 7 derece altında kalıyorsa ve yağmur çamurlu bir kış geçiyorsa hem soğukta yapışan hamuru hem de iri diş yapısı ile kış lastiği size daha güvenli sürüş sağlar.

3. İten/çeken tekerleklere takmak yeterli mi?

Kesinlikle hayır, dört tekerleğe de takılmazsa arabanın sürüş dengesi fena halde bozulur.

4. Kış lastiği gereksiz masraf ve külfettir!

Bence değil, öncelikle yazlıkları kışın kullanmadığınız için ömrü uzuyor, ikincisi pek çok lastikçi artık bedava veya cüzi bir rakama depolama hizmeti sunuyor.

Kış lastiğini kesinlikle öneririm, çok geç kaldık bu memlekette kullanmaya, yıllardır, yaşanan küçük büyük dramlar olmayabilirdi.

Tabii bu arada lastik sektörünün ticari kaygılarla ortalığı karıştırdığını da unutmamak lazım.

Bununla beraber kış ikliminin hüküm sürdüğü her yerde ticari-özel ayırım yapmadan kış lastiği kullanmanın doğru olacağını da....!

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/11/20121108-7.htm

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Buradan bir bakim ama. 150 den fazlaysa 150 ye nerden alırım ve ölçüler benim Trakyalıya uyarmı?

Benim İstanbul, Alibeyköy be İkitelli Petlas bayiinden aldığım fiyat bu. Değişeceğini sanmıyorum ama bazı işgüzar bayiler kışın en yogun olduğu zamanı fırsat bilip, kafalarına göre rakam belirliyorlar..

Cuk diye olur hemde sıkıntısız

Yorum bağlantısı
Metehan Özçelik

13+1 Transit Minibüsümüzün kış lastiklerini değiştireceğiz. Lastikçi 4 kış lastiği takılması gerekiyor yoksa cezası var demiş. 2 tekere kış lastiği takmak zorunlu diye biliyorum ki geçen senede öyleydi. Nedir durum 4 lastiğe kış lastiği takmak zorunlu mu yoksa 2 arka lastiğe taksak yeterli oluyor mu?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...