İçeriğe Yönlendir

Hangi Silecek Suyu? (Liste İlk Mesajda)

Misafir

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban

Depodaki antifrizli sıvı kolay kolay donmaz,  donma fıskiyelerden başlar ve hortumlardan depoya doğru ilerler. Araç çalıştığında ise motorun sıcaklığından, önce hortumlardaki buz erir. Sonra fıskiyedekiler, en son da (donmuşsa) depo. Tabi bu erime için motorun iyice ısınması, yüksek süratte gidilmemesi ve mümkünse bir süre kapalı bir yerde park edilmiş olması gerekir. Hortumdaki ve fıskiyelerdeki malzeme donmanın eşiğindeyken su püskürtüldüğünde yeteri kadar şiddetli olmayacaktır. Önce cılız bir şekilde gelir, depodaki malzeme sağlam bir malzeme ise püskürtmeye devam edildiğinde yoluna çıkan buzları da eritir ve olması gereken şiddete ulaşır. Bu satın aldığımız malzemeler ne kadar uyduruk olsa da suyun buza dönüşmesi gibi donmuyor, macun gibi veya eriyip tekrar dondurulmuş dondurma gibi oluyor.

Antifrizli silecek suyu buzu veya buz kaplı camı yeteri kadar tatbik edilirse eritebilir, ancak hortumlar ve fıskiyeler (daha önce içinde bulunan su nedeniyle) tamamen donmuşsa, depoya koyacağınız hiç bir şey onların açılmasını sağlayamaz. Çünkü buz nedeniyle tıkalı bölümlere ulaşamaz. Tek çare ısıtmaktır. Muhtemelen sizin aracınızda da motor ısındıktan sonra hortumdaki buzları eritmiştir.

Peki  :)

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Yani araçların soğutma sistemine koyduğumuz pembe veya yeşil renkli soğutma sıvısından mı bahsediyorsunuz?

Evet. Antifriz olarak bahsediyorum. Zaten antifirizler etilen-glikol esaslı. Cam sularının içinde daha ucuz olması nedeni ile metil alkol bulunuyor. En azından benim dikkat ettiklerim öyleydi. Mobilin antrifizi tabloda ne yazıyorsa sonuç o çıkmıştı. Çıkmayan maddeleri yazmıyorum çünkü dediklerinin çıkmadığını söyleyince ücretsiz iade aldılar :) yerine mobil almıştım... Cam sularında normal suya biraz metil alkol ya da etil alkol konulabilir. Ben azıcık gliserin esaslı deterjan, biraz alkol ve su kouyorum :) ama su fıskiyesinin ucu kardan dolayı veya soğuktan dolayı donabiliyor...

Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Piyasada 5 LT 15 tl olan üründe, 5 LT 100 TL olan üründe var. Doğal olarak donma noktaları aynı olamaz.

Yorum bağlantısı

Bu ürün çok kullanışlı. Süper ...

Her daim bulunmalı silecek suyunda  :blush:

şununla beraber

Sileceklerle bulaşık süngerini kombin yapmaya çalışıyorum. Silerken bir iki ovalayıversin bari :fiuw:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu ürün çok kullanışlı. Süper ...

Her daim bulunmalı silecek suyunda  :blush:

şununla beraber

İkisi aynı işi yapıyor :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Petrol istasyonundan 5 lt lik bir bidonda aldım, tamamını (silecek suyu deposu boş idi) bununla doldurdum bir miktar arttı. -20 yi gören ortam sıcaklığında donmadı. Markası aklımda değil, akşam eklerim.

Yorum bağlantısı
Murat Günyüzlü

shell benziniklerde 4 lt  shell marka cam suyu satılıyor,ben yıllardır bunu kullanıyorum,fiyatı da 13 tl ye Ankara'da gimattaki shellden aldım,çok memnunum,tavsiye ederim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Abi donan ürün benim verdiğim mi yoksa ? Bimden almıştım 2 kutu bitirdim hiç donmadı fakat püskürtücüler donuyor güneş görene kadar işlemiyor bu sene komşumun tavsiyesi ile %50 oranda kolonya kullanıyorum hem çok iyi temizliyor hemde kokusu çok hoş kolonya yine bimden :)yanlız sabahları püskürtücü donuyor yine.

Bendeki donuyordu, senin getirdiğini de denedim o da donuyor. Yani donmadan kastım buzdolabındaki donma testinde donuyor. Araçta da, hava çok soğuk olursa donuyor. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Donmaması için içinde alkol olması gerekmiyor mu? Ben aldıktan sonra kokluyorum alkol kokusu varsa tamam donmaz bu diyorum. Burada -17 gördük, bagajda yarım bidon duruyor daha donmadı. Mükremin abi markasını soruyorum diyeceksin ama hatırlamıyorum  :(

Yorum bağlantısı

Abi genelde su değil, fiskiye donar.

Mesela ben buzluga değil direk ölçer aleti ile bakarak alıyorum servise.

30 koli gelir, içinden 4 şişe alır, olceriz. Eğer denildiği gibi-40 yazısını görürsek onaylar ve alırız.

Markaya çok takılma, düzgün cam suyu salladiginda kopurmeyendir.

Yorum bağlantısı

Abi genelde su değil, fiskiye donar.

Mesela ben buzluga değil direk ölçer aleti ile bakarak alıyorum servise.

30 koli gelir, içinden 4 şişe alır, olceriz. Eğer denildiği gibi-40 yazısını görürsek onaylar ve alırız.

Hımm demek öyle

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

shell den benzin alırken tesadüf görüp almıştım. bir işe yaradımı bilmiyorum. :unsure2:

(not : kullanım yeri istanbul)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu güzel bir bilgi :good1:

Yorum bağlantısı

Benim antifriz hala donuyor. Silecek suyu deposuna 1lt kolonya dökeyim mi? Zararı olur mu?

Kolonya yanıcıdır arkadaşlar, tam camlarınızı silerken yandaki da..ma izmaritini camınıza atarsa kısa süreli panik hali olabilir..  :i-ih: Kaliteli bir cam suyu alın derim..

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Geçenlerde aracım için silecek aldım hepsiburadadan,yanında bir tane purgator marka silecek suyu tableti yollamışlar.Aldım silecek suyu haznesine attım,benim ön cama yağmur kaydırıcı uygulamıştım tabi yağlanma oldu bir türlü çıkartamadım.Sabah fıskiyeleri çalıştırdım şimdi tertemiz oldu :) sonra ürünü inceledim Alaman malıymış camda ne varsa temizliyormuş.Tabi kış şartlarında donma olayını bilmiyorum.Ama tavsiye ederim.6 lı tableti 15 lira 1 tablet 4 lt suya atılıyor al sana cam suyu. :biggrin: Mesaj uygunsuz bulunursa silinebilir.

Yorum bağlantısı
Turgut Ünal

bende -30 derece AUTOKIT cam suyu aldım araba -4 dereceyi gösteriyordu donmuş.Sanırım boyalı su alıyoruz.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Bim den aldığım 5tl lik 5litre antifiriz -4 dereceyi gördü donmadı sorun yok :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Petrol istasyonundan 5 lt lik bir bidonda aldım, tamamını (silecek suyu deposu boş idi) bununla doldurdum bir miktar arttı. -20 yi gören ortam sıcaklığında donmadı. Markası aklımda değil, akşam eklerim.

Kalwax -40 derece

Sapasağlam....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
KaanDemirAKARI

Su eklerseniz donar tabi (orjinal aldığınızı var sayıyorum) ben aldığımı denemek için buzluğa koydum 1 gün durdu hiç bişi olmadı ne kadar konsantre yaparsanız donma oranı yükselir

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Peki su deposundaki sonmuş su için ne yapabiliriz? Yada bir zararı var mıdır? :blush:

Yorum bağlantısı
Recep Güney

bende de aynı dert var 1 haftadır cam suyum donmuş vaziyette depoya sıcak su döksek çare olur mu? yoksa iş mi çıkartırım başıma:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...