İçeriğe Yönlendir

2014 Yılı Mtv Listesi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

1 Sayılı Liste

2014_mtv_1.jpg

2 Sayılı Liste

2014_mtv_2.jpg

4 Sayılı Liste

2014_mtv_4.jpg

Otomobil için Özel bir durum söz konusudur.

Aşağıdaki tebliğ uyarınca, Yukarıdaki listedeki yıllık vergi tutarı,  Şu linkte yayınlanan kasko değer listesindeki araç bedelinin % 5'inden fazla ise, Motorlu taşıtlar vergisi bir alt kademeden ödenir.  Örnek olarak, 1801-2000 cc silindir hacminde olan bir aracın alt kademesi 1601-1800 cc'dir. 

Yaş hesaplamasında dikkat edilecek husus ise, aracın trafiğe çıktığı yıl bir yaşında sayılmasıdır.. Örnek: 2012 model olan bir araç 2014 yılında 3 yaşında kabul edilir. Basit formülü ise içinde bulunulan yıl (-) model yılı (+) 1 'dir.   2014-2012+1=3 yaş. 

Bir başka husus da panelvan araçlardır. : Araçların ruhsatında panelvan şeklinde bir sınıf yoktur, ancak kapalı kasa olup, birden fazla sıralı oturma yeri bulunan kamyonetler, panelvan olarak vergi öder.  

İlgili Tebliğ :

"MTV Genel Tebliğleri 22 Nolu Tebliğ :
1.1 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5035 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi ile değiştirilen 5 inci maddesinin ( I ) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için 2004 yılında uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından cinsi, kodu, model, marka ve tipi esas alınarak yayınlanan ve yetkili sigorta acentelerine bildirilen, 2004 yılı Ocak ayı itibariyle uygulanacak olan 1/1/2004 tarihli ve 67 numaralı "Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi" nde yer alan kasko sigortası değerlerinin % 5 ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

159,00 TL

Neyse ki bu masraf az :)

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

15 lira artmış yanlış hatırlamıyorsam benimki. 360'tı, 375 olmuş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Abi daha internet vergi dairesi bile güncellenmemiş biz yayınlıyoruz .Gönderilen Resim:)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Bunun bilincindeyim abi teşekkür ederim. Bu sene 245tl az ödeyeceğim sevindirici haber.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu sene MTV indiriminden yararlanmayı umut ediyordum ancak büyük bir tesadüf eseri; 2004 Mondeo GhiaX OV araç değeri 21.600TL. Aracın yıllık vergisi 1.080TL. 21.600x%5=1.080TL

Yani araç değerinin %5'i aracın vergisi ile eşit olduğu için sınırda kalıyor ve bir alt dilime düşemiyor. Gördüğüm kadarı ile düz vites GhiaX'ler yararlanabilecek bu sene.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu sene MTV indiriminden yararlanmayı umut ediyordum ancak büyük bir tesadüf eseri; 2004 Mondeo GhiaX OV araç değeri 21.600TL. Aracın yıllık vergisi 1.080TL. 21.600x%5=1.080TL

Yani araç değerinin %5'i aracın vergisi ile eşit olduğu için sınırda kalıyor ve bir alt dilime düşemiyor. Gördüğüm kadarı ile düz vites GhiaX'ler yararlanabilecek bu sene.

Saygılarımla.

Evren Bey benim ruhsatta Ghia yazıyor GhiaX yazmıyor neye göre bakacağım ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren Bey benim ruhsatta Ghia yazıyor GhiaX yazmıyor neye göre bakacağım ?

Mehmet Bey,

Yılalrdır araç değer listesinde; Ghialar, GhiaX'lerden daha yüksek bedelde gözüküyorlar. Bu nedenle Ghia yazması avantaj değil. Ancak eğer ki, olması gerektiği gibi daha düşük olsaydı sorumluluk sizde ve sigorta acentenizde bu durumda. Bana gelseniz, ben aracın ruhsatına bakacağım. Orda Ghia yazdığı için ve sizden bir düzeltme olmazsa o aracın bedelini evrağa yazıp kaşeleyeceğim, siz de vergi dairesine gideceksiniz. Dairedeki memur da aracın değerini ghia olarak kontrol edecek ve onay verecek muhtemelen. Sonrasında vergi borcu çıkması çok zor, manuel olarak yapılan bir işlem ve zaten ruhsat bilgileri esas olduğundan doğruya ulaşmak mümkün gözükmüyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey,

Yılalrdır araç değer listesinde; Ghialar, GhiaX'lerden daha yüksek bedelde gözüküyorlar. Bu nedenle Ghia yazması avantaj değil. Ancak eğer ki, olması gerektiği gibi daha düşük olsaydı sorumluluk sizde ve sigorta acentenizde bu durumda. Bana gelseniz, ben aracın ruhsatına bakacağım. Orda Ghia yazdığı için ve sizden bir düzeltme olmazsa o aracın bedelini evrağa yazıp kaşeleyeceğim, siz de vergi dairesine gideceksiniz. Dairedeki memur da aracın değerini ghia olarak kontrol edecek ve onay verecek muhtemelen. Sonrasında vergi borcu çıkması çok zor, manuel olarak yapılan bir işlem ve zaten ruhsat bilgileri esas olduğundan doğruya ulaşmak mümkün gözükmüyor.

Saygılarımla.

Bunu nasıl düzelttiririm. Forddan belge alıp Trafiğe gidip ruhsat değiştirmekle mi veya satarken o belgeyi götürüp alan kişiye aracı GhiaX olarak kaydettirerek mi?

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Bu resmen soygun 0 araba alıyorsun (ağırlıklı olarak 1600cc) o kadar ötv-kdv felan filan derken bide üstüne 3 yıl sonunda düz hesap 2500 tl vergi ver !! el insaf el insaf..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bunu nasıl düzelttiririm. Forddan belge alıp Trafiğe gidip ruhsat değiştirmekle mi veya satarken o belgeyi götürüp alan kişiye aracı GhiaX olarak kaydettirerek mi?

Aracın model tespiti nasıl yapılıyor çok bilgim yok ancak büyük ihtimalle belgeye ilaveten muayene istasyonlarından tespit de istenir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aracın model tespiti nasıl yapılıyor çok bilgim yok ancak büyük ihtimalle belgeye ilaveten muayene istasyonlarından tespit de istenir.

Saygılarımla.

SErviste aracın şase numarasını girdiğinde aracın tüm bilgileri çıkıyor. Onun çıktısını alıp onaylatıp. Ondan sonra ne olacak bilmiyorm :)

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Nereden bakabiliyoruz kasko değerlerine, bir yer buldum (gib.gov) benim araç için 48593tl gösteriyor doğrumu :huh:

Yorum bağlantısı
Misafir

Nereden bakabiliyoruz kasko değerlerine, bir yer buldum (gib.gov) benim araç için 48593tl gösteriyor doğrumu :huh:

Tsb.org.tr adresinden gorebilirsiniz.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Saygilarimla.

Teşekkür ederim Evren bey 31800tl miş bizim değer.
Yorum bağlantısı
Misafir

Saygilarimla.

Abi ben Ocak 2014 listesine bakıp seçimleri girince altta değer gözükmüyor. MTV ile ilgili olan kasko değer listesinden bakmaya çalışıyorum. 2013 listesi gözüküyor ama 2014 ocak seçtiğimde değer yok. 

Yorum bağlantısı
Volkan özyurt
(düzenlendi)

aynen benim araçta da fiyat çıkmıyor. biraz beklemek gerek galiba...

edit: şimdi fiyat çıktı: 39.300TL  %5i : 1.965TL yıllık vergisi:644TL  yani bakmasam da olurmuş :)

tarihinde Volkan özyurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Mevcut devam eden poliçedeki kasko değerini mi baz alıyoruz yoksa tsb deki güncel kasko değerini mi ?

Çünkü poliçemde 22.400 görünen değer aynı kriterlerde tsb de 24.400 görünüyor ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

15 lira artmış yanlış hatırlamıyorsam benimki. 360'tı, 375 olmuş..

Aynen böyle.. buna şükür :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

tsb.org.tr'den kasko değeri görebilen var mı?

Yorum bağlantısı
Yunus Hakkı Seyhan

187 lira benim aracında sevindim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Eski araba kullanmanin tek güzel yanı.

102 tl

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...