İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Aracınızda Vay Be Diyeceğiniz Özellikleri Sıralayalım

Olgaç Öcek

Recommended Posts

Olgaç Öcek

Merhabalar ,

Henüz 2 hafta oldu alalı , 500 km yol yaptım. Her geçen gün yeni bir özelliğini keşfediyorum. Aracım 2013 tit. x paket + oto park.

Bu konuda ;   ilginizi çeken , keşfettiğiniz güzel özellikleri yazarsanız hem c-max kullanıcıları yararlanır hemde alacaklara ışık tutar.

Sıralayacak olursam ;

1- Aracı almadan önce , gereksiz , başarılı olmayacağını düşündüğüm bir özellik diyordum. Otomatik park sistemi. İnanılmaz güzel. Mükemmel çalışıyor bence.

2- ön cam ın buhu yapması sonrası basılan bir tuşla , hepsinin bir anda kaybolup gitmesi. Mükemmel.

3- Önlerde ve arkalarda sensörlerin olması mükemmel birşey. Her yanı ekrandan izlemek sensörler aracılığı ile süper.

4- Daha denk gelmedi ancak okuduğum bir özellik olan ; uzun farları açarak giderken , karşıdan araba geldiğini anlarsa sistem kısa farlara geçiş yapıyormuş. Güzel bir özellik.

5-  Cruze kontrol ve limitlendirme olayları süper.

6- Ön camın güneş ışınlarını kesmesi farkedilebilir bir özellik.

7- Arka koltukların birbirinden bağımsız olması çok çok güzel.

8- kitapçıkta ısrarla kör nokta sisteminden bahsetmiş ama aracım tekno paketli değil. Olsaydı bence o da süper olurdu.

Alkıma gelenler bunlar arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

4- Uzun far asistanı denilen sistem sadece tekno pkt. ek donanımına sahip araçlarda olmalı.  Aracınızda tekno paket olmadığı için karşıdan gelenlerin gözünü alırsınız :)  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

4. Özelliği ilk kez duydum vay beee dediğim tek özelliği kontağa ilk bastıgımızda ki merceklerin oynaması :p

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Ayrıca bir sey daha diyecegim. Selektör açtıgımız zaman halojen vuruyor ya ayrıca merceklerde yardım ediyor mu?

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Ayrıca bir sey daha diyecegim. Selektör açtıgımız zaman halojen vuruyor ya ayrıca merceklerde yardım ediyor mu?

Ediyor.  Merceklerin içerisindeki perde, halojen ampulün yanmasıyla bir hareket ediyor.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

evet ediyor ahmetcan.zaten bi-xenon bu anlama geliyor :)

4. Özelliği ilk kez duydum vay beee dediğim tek özelliği kontağa ilk bastıgımızda ki merceklerin oynaması :p

merceklerin oynaması aracın yüküne göre farların yol pozisyonunu almasından kaynaklanıyor.emin olmamakla bildiğim şey mercekli araçlarda far yükseklik ayarı olmamasının sebebi de bu yüzdendir.

Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

evet ediyor ahmetcan.zaten bi-xenon bu anlama geliyor :)

Benim bildiğim bi-xenon farklıymıs demek ki :p Aydın'dan dönerken Audi A6 baska bir otomobile selektör attı ama nasıl oldugunu anlamadım. Arka park lambalarının 5 saniyeliğine kısılır gibi oldu sonra birden patladı selektörü. Geceyi gündüze cevirdi. Gücü biriktirerek mi atıyor selektörü?

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

C-Max Inizde Vayy Beee Diyeceğiniz Özellikleri Sıralayalım

C-max olması yeter :)

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Klima-Fan-4 deyince 4.hızda kaloriferi çalıştırması

İsim söyleyerek birini aramak.

Radyoyu ve Harici aygıtları sesle kontrol etmek.

Bagajı uzaktan açmak ve hatta kapatabilmek.

Yağmurlu havada tavan perdesini açmak.

şimdilik aklıma gelenler.... :)

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Kısmetse arabayı yarın teslim alıyorum. Bende görecem nasıl bir dünyaymış?  :)

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Klima-Fan-4 deyince 4.hızda kaloriferi çalıştırması

İsim söyleyerek birini aramak.

Radyoyu ve Harici aygıtları sesle kontrol etmek.

Bagajı uzaktan açmak ve hatta kapatabilmek.

Yağmurlu havada tavan perdesini açmak.

şimdilik aklıma gelenler.... :)

Teşekkürler arkadaşlar ,

Fikret beye katılıyorum. Yazdığı özellikler kısaca sesle kontrol özelliği ilk başta gereksiz gibi gözüksede çok faydalı.

Peki cep telefonunuza gelen mesajı Dinle diyerek robot bayana okutmak nasıl bir duygu hiç tattınız mı? :D  :D  :D

Acayip komik okuyor. Uzunca bir metin bulup ona okutunca yerlere yattık bazı kelimeleri ilginç okuyor. Buda çok güzel bir özellik

Fan kontrolü için sesli kontrolde ne yapmamız lazım onu bulamadım. Mesela tuşa bastıktan sonra Klima diyorum. Algılamıyor. Fan diyorum algılamıyor.

Bagaj kapağının otomatik açılıp , kapanması da gerçekten muazzam bir özellik. Gören birdaha bakıyor onu dikkat ettim :biggrin:  :bravo:

uzun farların kendinden normal fanlara dönmesinin sadece tekno pakette olmasına üzüldüm. :(

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Kısmetse arabayı yarın teslim alıyorum. Bende görecem nasıl bir dünyaymış?  :)

Vergiyi ödememek için ocaktan sonra aldınız değil mi?

Ben dayanamadım bekleyemem dedim 24 Aralıkta aldım :biggrin:  :D

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sync sistemine sahip c max lerde klima sesle kontrol edilemez oldu. Ancak, çok daha faydalı birkaç ekstra özellikte eklendi.

Yorum bağlantısı
Murat Kuzey

Vergiyi ödememek için ocaktan sonra aldınız değil mi?

Ben dayanamadım bekleyemem dedim 24 Aralıkta aldım :biggrin:  :D

Aynen öyle Olgaç Bey,  :biggrin:

Ama bugünü nasıl iple çektiğimi bi ben bilirim.. Ama değdi doğrusu.. Ocak ayı vergisinden yırttım.    :fiuw: 

Sync sistemine sahip c max lerde klima sesle kontrol edilemez oldu. Ancak, çok daha faydalı birkaç ekstra özellikte eklendi.

Ne gibi özellikler eklendi mesela Necat Bey? Arabayı teslim almadım henüz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Merhabalar ,

Henüz 2 hafta oldu alalı , 500 km yol yaptım. Her geçen gün yeni bir özelliğini keşfediyorum. Aracım 2013 tit. x paket + oto park.

2- ön cam ın buhu yapması sonrası basılan bir tuşla , hepsinin bir anda kaybolup gitmesi. Mükemmel.

Bu özelliğe sahip araçların sevmediğim bir özelliği var;

Evet, bu tuşa basınca içeride fırtınalar kopuyor, klima da devreye girerek aracın ön-arka-yan camları birkaç saniye içerisinde tamamiyle buğudan arındırıyor. Güzel bir özellik.

Ancak camlar temizlenip bu düğme kapatılınca tüm camlar hızla yeniden buhar yapıyor.

Sürekli bu özellik kullanılınca içeride gürültü oluyor. Honda Jazz arabamda bu özellik açıkken üfleme hızı düşürülebiliyor. Focusumda müdahale edemiyorum.

Bu özelliği kullanıp, buhardan arınınca, düğmelerden, ön cama ayarlıyorum klimasız şekilde, fan hızını biraz düşürüyorum, yok yine, klima önce açılıp sonra kapatıldığı için kalan nemli hava birkaç saniye içerisinde ön camı buhar içinde bırakıyor.

Birkaç dakika aralıkla bu özelliği bir açıp bir kapamak ta sıkıntılı. Bu işin bir ayarı olmalı, azar azar çalışıp buharı temizlemeli.

Ben mümkün mertebe sırf sonrasındaki zahmetinden dolayı bu fonksiyona hiç bulaşmıyorum.

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Evet, bu tuşa basınca içeride fırtınalar kopuyor, klima da devreye girerek aracın ön-arka-yan camları birkaç saniye içerisinde tamamiyle buğudan arındırıyor. Güzel bir özellik.

Ancak camlar temizlenip bu düğme kapatılınca tüm camlar hızla yeniden buhar yapıyor.

Sürekli bu özellik kullanılınca içeride gürültü oluyor. Honda Jazz arabamda bu özellik açıkken üfleme hızı düşürülebiliyor. Focusumda müdahale edemiyorum.

Bu özelliği kullanıp, buhardan arınınca, düğmelerden, ön cama ayarlıyorum klimasız şekilde, fan hızını biraz düşürüyorum, yok yine, klima önce açılıp sonra kapatıldığı için kalan nemli hava birkaç saniye içerisinde ön camı buhar içinde bırakıyor.

Birkaç dakika aralıkla bu özelliği bir açıp bir kapamak ta sıkıntılı. Bu işin bir ayarı olmalı, azar azar çalışıp buharı temizlemeli.

Ben mümkün mertebe sırf sonrasındaki zahmetinden dolayı bu fonksiyona hiç bulaşmıyorum.

Geçenlerde ön cam ve dikiz aynalarım nasıl olduysa buhu yapmıştı. Havalandırmayı ön camlara verip normal üfleme gücünde bu tuşa bastım... Hooopppp tüm buhu gitti anında. Ama o tuşa birdaha basmadım. Yani kapatmadım. Sonra bir baktım ki kendinden kapanmış. Kapandıktan sonra birdaha buhu yapmadı. Araç içinde bahsettiğiniz gibi bir seste yoktu. İlginç.

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Ne gibi özellikler eklendi mesela Necat Bey? Arabayı teslim almadım henüz.

Müzik dosyalarını sesli komutla yönetme eklendi, bildiğim kadarıyla sync öncesinde bu özellik yok. Ayrıca kaza anında 112'yi arayıp koordinat bildirme gibi özellikleri var.

...

Sabahları ön camın dış kısmında bu şekilde buğulanmalar olabilir, araç ısınana kadar tekrar tekrar oluşabilir. Silecek çalıştırınca gider. Ama esasında x-paketli c-maxlerin böyle sorunları olmaz, çünkü ön cam ısıtma özelliği var.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Geçenlerde ön cam ve dikiz aynalarım nasıl olduysa buhu yapmıştı. Havalandırmayı ön camlara verip normal üfleme gücünde bu tuşa bastım... Hooopppp tüm buhu gitti anında. Ama o tuşa birdaha basmadım. Yani kapatmadım. Sonra bir baktım ki kendinden kapanmış. Kapandıktan sonra birdaha buhu yapmadı. Araç içinde bahsettiğiniz gibi bir seste yoktu. İlginç.

Olgaç Bey'in bahsettiği tuş ön cam rezistansı tuşu, Belirli bir süre sonra kendiliğinden kapandığı doğru.Özgür bey fanla ilgili bir tuştan bahsediyor sanırım.... Rezistans ses yapmaz çünkü...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmetcan Yiğit

Ayrıca eski c maxlerde olan tek kademeli arka sileceği vardı. Şimdi ise çift kademeli. Onada vay be demiştim :D

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Grand C-Max'te ortada ki kolutuğun o kadar küçük oldğunu görünce var be dedim sadece. Neden o kadar dar anlamadım.

Yorum bağlantısı
Misafir

Sabahları ön camın dış kısmında bu şekilde buğulanmalar olabilir, araç ısınana kadar tekrar tekrar oluşabilir. Silecek çalıştırınca gider. Ama esasında x-paketli c-maxlerin böyle sorunları olmaz, çünkü ön cam ısıtma özelliği var.

Yok benim dediğim içeriden buğulanma. Çiğ yağmış gibi değil. Araç dışı kuru olduğu durumdan bahsediyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...