İçeriğe Yönlendir

Ağır Hasarlı Araç Pert Durumu Vs.

Hilmi Eser
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

Hilmi Eser

Arkadaşlar iyi geceler öncelikle.Sizlere bir konuda danışmak istedim.Yardımcı olursanız sevinirim...Eşim 2013 Model Nissan Micra cvt aracıyla 2 ocak 2014 tarihinde Allah kimsenin başına vermesin 2 takla atarak bir kaza yaptı aracın ön tarafı çöktü ve ön-yan hava yastıkları patladı.Çok şükür emniyet kemeri takılı olduğu için kendisine bir şey olmadı.Araç allianz sigortadan kaskolu,genişletilmiş kasko poliçesi var.Yeni değer klozu var vs. vs. Kaza sonrası hastaneden sonra tutanak falan derken araç servise çekildi ortalam bir hafta on gün oluyor aracın ağır hasarlı olduğu ihale sürecinin başladığı ve nihai kararı sigortanın vereceği söylendi.Bugünkü konuşmamızda.Aracın resimlerini ataacağım buraya,durumu daha iyi okumak için...Sizlerden ricam bu süreçte sigorta ile sıkıntı yaşar mıyım?Ayrıca aracı gören herkes pert olmuş diyor sigorta bunun haricinde bir karar verir mi?Pert kararı çıkmazsa hasar raporuna itiraz edilebilir mi?Yeni değer klozu ile aracın peşin fiyatından kasıt 0 değeri midir?Bu konularda aydınlatabilir misiniz?Özellikle Mehmet Bey vardı yardımcı olan,eğer faal ise...Desteklerinizi bekliyorum.Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Takla atmış‚airbagler patlamiş araç perte çıkar hocam. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Büyük geçmiş olsun. Allah korumuş. Takla atmış, hava yastıkları açılmış. Her türlü pert olur gibi gözüküyor. Ama sigortadan alacağınız para da önemli tabi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Araç pert olmaya olmuş ama sigorta size ne kadar teklif edecek. Gelen rakam üzerinden pazarlık yapın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

geçmiş olsun, eşinize bir şey olmamış önemli olan bu, gerisi bir şekilde hallolur.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.Bu arabadan sağ çıktıya ona şükrediyorum.Velhasıl kendimize gelince mal telaşına düştük gayem hakkımı yedirtmemek...Konuyla ilgili henüz dönüş yapmadılar 2 güne bir sigortayı arıyorum...Verdikleri rakama göre netleşir sanırım ama şunu belirteyim poliçede yeni değer klozu var 1araç 1 yıl içerisinde tam zia hasar olursa hasar ödeme tarihindeki peşin anahtar teslimi bedeli tanzim edilir diyor.Kafama takılan şuan micra cvt kasa yeniledi biz araç istersek nasıl bir prosödür uygulanır teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.Bu arabadan sağ çıktıya ona şükrediyorum.Velhasıl kendimize gelince mal telaşına düştük gayem hakkımı yedirtmemek...Konuyla ilgili henüz dönüş yapmadılar 2 güne bir sigortayı arıyorum...Verdikleri rakama göre netleşir sanırım ama şunu belirteyim poliçede yeni değer klozu var 1araç 1 yıl içerisinde tam zia hasar olursa hasar ödeme tarihindeki peşin anahtar teslimi bedeli tanzim edilir diyor.Kafama takılan şuan micra cvt kasa yeniledi biz araç istersek nasıl bir prosödür uygulanır teşekkür ederim...

http://youtu.be/-Yo3KN9bF0s

Eğer beyaz eşya mantığı varsa şuanki muadil model ile değişim yaparlar.. (bendeki fırın bozulmuştu, 2 sene sonra garantiden sıfırı ile değişti, 2 yılda çok model değiştiğinden benim eski fırın ellerinde yoktu ve o günkü muadil özellikte yeni model fırın ile değişim oldu)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Geçmiş olsun.2. el piyasa fiyatında gelir teklifiniz.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Geçmiş olsun.2. el piyasa fiyatında gelir teklifiniz.

Neden acaba?Poliçedeki yeni değer klozu hiçbir anlam ifade etmiyor mu?

Araç bu halde arkadaşlar

http://youtu.be/-Yo3KN9bF0s

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

O şekilde değil diye biliyorum. Araç perte çıktığında kasko değeri ödenir ;

Kasko değeri : 20.000 diyelim 

2 el piyasa değeri ortalama : 24.000 ise size 24.000 lira ödeme yaparlar. Yeni değer klozu bu şekilde olması lazım.

Aracın kasko değeri piyasa fiyatından yüksek ise kasko değerini öderler.

Yorum bağlantısı
Misafir

O şekilde değil diye biliyorum. Araç perte çıktığında kasko değeri ödenir ;

Kasko değeri : 20.000 diyelim 

2 el piyasa değeri ortalama : 24.000 ise size 24.000 lira ödeme yaparlar. Yeni değer klozu bu şekilde olması lazım.

Aracın kasko değeri piyasa fiyatından yüksek ise kasko değerini öderler.

Yanlış.

Sıfır alınan araçlara ilk kasko poliçesi yapılırken yeni değer klozu verilir ve herhangi bir pert durumunda, aracın hasar anındaki sıfır değeri ne ise o sigortalıya ödenir. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Arkadaşlar peki değeri istenmez yerine araç istenirse nasıl bir uygulama olur?Araç sıfırı ile yenilenir mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun. Araç pert. Eşinizin iyi olması çok sevindirici.

Yanlış.

Sıfır alınan araçlara ilk kasko poliçesi yapılırken yeni değer klozu verilir ve herhangi bir pert durumunda, aracın hasar anındaki sıfır değeri ne ise o sigortalıya ödenir. Geçmiş olsun.

Bu dediğiniz sanıyorum sadece ilk sene için geçerli.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Sıfır değer klozu, poliçenin düzenlendiği tarih ile aracın trafiğe çıkış tarih arasında poliçede yazan gün sayısını aşan bir durum yoksa geçerlidir. 0 km anahtar teslim değeri sizin aracınızın piyasada satılan sıfır rakamı baz (poliçede klozlarda aksi bir durum belirtilmemişse, mesela bizde poliçede yazan değeri aşamaz denirdi ancak şimdi poliçede bedel yazmıyor) alınarak ödenir. Kasa, model değiştirmesi sigorta açısından önemli değildir. Değişen kasa sizin araçla aynı fiyata satılıyorsa zaten sorun olmaz siz de alırsınız. Sigorta sizi zenginleştirmez, eski aracınıza ödediğinizden daha fazlasını ödeyip, sizin cebinizde artı meblağ bırakmaz. Bu genel kuraldır.

Aracınızın perte çıkmayacağını neden düşündünüz bilmiyorum ancak, eksper pert kararını verse bile öncelikle ön rapor gönderir şirkete ve şirket pert prosedürünü uygula demeden size nihai sonuç bildirmez. Bu ön raporda aracın kabaca tamir rakamı ve satılırsa pertçilerin ödeyecekleri rakamlar mukayese edilip, görüş sunar. Buna göre sigorta şirketi kararını verecek. Geçmiş olsun.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Çok büyük geçmiş olsun.Cana gelen mala gelsin derlerya, Allahtan öyle olmuş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Sıfır değer klozu, poliçenin düzenlendiği tarih ile aracın trafiğe çıkış tarih arasında poliçede yazan gün sayısını aşan bir durum yoksa geçerlidir. 0 km anahtar teslim değeri sizin aracınızın piyasada satılan sıfır rakamı baz (poliçede klozlarda aksi bir durum belirtilmemişse, mesela bizde poliçede yazan değeri aşamaz denirdi ancak şimdi poliçede bedel yazmıyor) alınarak ödenir. Kasa, model değiştirmesi sigorta açısından önemli değildir. Değişen kasa sizin araçla aynı fiyata satılıyorsa zaten sorun olmaz siz de alırsınız. Sigorta sizi zenginleştirmez, eski aracınıza ödediğinizden daha fazlasını ödeyip, sizin cebinizde artı meblağ bırakmaz. Bu genel kuraldır. Aracınızın perte çıkmayacağını neden düşündünüz bilmiyorum ancak, eksper pert kararını verse bile öncelikle ön rapor gönderir şirkete ve şirket pert prosedürünü uygula demeden size nihai sonuç bildirmez. Bu ön raporda aracın kabaca tamir rakamı ve satılırsa pertçilerin ödeyecekleri rakamlar mukayese edilip, görüş sunar. Buna göre sigorta şirketi kararını verecek. Geçmiş olsun. Saygılarımla.

Öncelikle teşekkürler...Araç 2013 Eylül'de alındı yani 4 aylık bir geçmişi var.Poliçede yeni değer klozu mevcut ve aksi bir şart yok.Sigorta şirketi ile yapılan son görüşmede ihale sürecinden bahsedildi ve bekliyoruz...Araç yeni kasa değiştirse de fiyat üç aşağı beş yukarı aynı sayılır varsa da arada 1500 2000 ₺ oynuyor.Gelelim pert olamyacağı düşüncesine bu süreçte  o kadar kafa karıştırıcı diyaloglar yaşanıyor ki haliyle ilk defa başımıza geldiği için olabilir...Daha çok beklermiyiz bilmiyorum umarım bir sorun çıkmaz...

Çok büyük geçmiş olsun.Cana gelen mala gelsin derlerya, Allahtan öyle olmuş..

Sağol hocam.Allah kimsye vermesin.Zor bir durum...

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun. Araç pert. Eşinizin iyi olması çok sevindirici.

Bu dediğiniz sanıyorum sadece ilk sene için geçerli.

Doğrudur sadece ilk sene için geçerli.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Büyük geçmiş olsun.Allah korumuş.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Taner Erbay

abi çok geçmiş olsun çok üzüldüm. Allah sevdiklerinizi size sizi onlara bağışlasın. arabalar alınır satılır.. hallolur yani.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

abi çok geçmiş olsun çok üzüldüm. Allah sevdiklerinizi size sizi onlara bağışlasın. arabalar alınır satılır.. hallolur yani.

Kardeşim sağol.Yaradan, kimseye sevidklerinin acısını yaşatmasın...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...