İçeriğe Yönlendir

Ağır Hasarlı Araç Pert Durumu Vs.

Hilmi Eser
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

• Çözüm
Mehmet Ozyurek

O şekilde değil diye biliyorum. Araç perte çıktığında kasko değeri ödenir ;

Kasko değeri : 20.000 diyelim 

2 el piyasa değeri ortalama : 24.000 ise size 24.000 lira ödeme yaparlar. Yeni değer klozu bu şekilde olması lazım.

Aracın kasko değeri piyasa fiyatından yüksek ise kasko değerini öderler.

Yeni değer klozu bu değil... 

Senin bahsettiğin piyasa rayici

Yeni değer klozu: genellikle sıfır alınmış araçlara ilk yıl veya ikinci yılda da uygulanan, pert halinde, bayi anahtar teslim fiyatının ödendiği klozdur. 

Ayrıca

Aracın kasko değeri piyasa fiyatından yüksek ise kasko değerini öderler. demişsin; bu da hatalı Tahir'cim.. Şayet yeni değer klozu yoksa her halukarda piyasa rayici ödenir. 

Yorum bağlantısı
Hakan Uçan

Büyük geçmiş olsun.. En kısa zamanda işlemlerinizde çözülür umarım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Eşinize ve size büyük geçmiş olsun.ALLAH korumuş..

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkür ederim.Sigorta şirketi aracı perte çıkarmış.Bugün telefonda öğrendik.Aracı bir kısmı peşin bir kısmı kredi ile almıştık.Önümüzdeki süreçte ne gibi işlemler olacak acaba?Araç trafiğe çıkalı 4 ay olmuştu.Bu süreçte herhalde krediyi kapatıp kalanı bize geri ödeyecekler sanırım.Poliçede yeni değer klozu vardı.Bu klozda "

Kasko Sigortası Genel Şartları’nın B.3.3.1.2 hilafına aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren geçecek bir yıllık

süre zarfında meydana gelecek tam ziyan hasarlarında aracın hasar ödeme tarihindeki peşin anahtar teslim

bedeli tazmin edilir. Tazminatın bu şekilde yapılması, aracın içinde bulunulan yıla ait son model veya bir

sonraki yapım yılına ait bir araç ve poliçede belirtilen sigorta bedelinin poliçenin tanzimi sırasında piyasa

rayicine uygun olması koşuluna bağlıdır. Anahtar teslim deyimi aracın piyasada geçerli olan peşin değerini

(vergi, resim ve harçlar dahil), yarım yıl taşıt pulu bedelini, noter, plaka/ruhsat masrafları, Trafik Sigortası

primi vb. masrafları ifade eder."

Diye ifade etmişler bundan anladığım hasar ödeme tarihindeki peşin anahtar tesliminden bahsediyorlar.Bu durumda araç 2013 Nissan Micra CVT'ydi.ARaç bu sene biçim değiştirdi.Ayrıca donanıma eklemeler yapılmış.Bana yine de yani kasa fiyatı ödeyip donanım farkını tazminattan düşecekler mi?Nasıl bir yol izler acaba Allianz?Bu klozdan dolayı sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum ama güvenemiyorum da...eyse tekliflerini bekliyoruz ama düşük teklif veya herhangi bir dalavere karşısında hakkımı arayacağım sonuna kadar bu arada kafanızı ağrıttım sorularıma cevap verebilirsniz çok sevinirim...İyi akşamlar...

Yorum bağlantısı
Misafir

Size hasarın ödenebilmesi için pert aracın satılması lazım. Pert aracın satılabilmesi için ise araç üzerindeki rehnin kalkması gerekir. Banka rehnin kaldırılması için borcun kapatılmasını isteyecektir ama size ödenecek tazminatın bir kısmı satılacak araçtan geleceğinden sigorta şirketi aracı satmadan size ya da bankaya hasarın tamamını ödeyemez. Yapabileceği işlem, ödenecek tazminattan pert tutarını düşer ve bankaya bu tutarı göndermeyi önerir. Bankanız gelecek tutarla borcunuzu kapatırsa sorun çıkarmaz. Kapatamazsa sizden üstünü tamamlamanızı ister. Borç kapandıktan sonra rehin yazısı kalkar, ruhsat sigorta şirketine gider, satış gerçekleşir, geri kalan tutar hesabınıza yatırılır.

Aracın hasar bedeli konusunda Mutabakat için eksperiniz sizinle görüşecektir. Daha önce de belirtmiştim, aracınızı alabileceğiniz kadar tazminat ödenecektir. Eğer nissan yeni micrayı 5.000tl pahalıya satışa çıkardıysa size 5.000tl ekstra ödenemez. İster istemez pazarlık olacaktır. Büyük ihtimal sizin kasanın son liste fiyatı üzerinden hareket ederler.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Size hasarın ödenebilmesi için pert aracın satılması lazım. Pert aracın satılabilmesi için ise araç üzerindeki rehnin kalkması gerekir. Banka rehnin kaldırılması için borcun kapatılmasını isteyecektir ama size ödenecek tazminatın bir kısmı satılacak araçtan geleceğinden sigorta şirketi aracı satmadan size ya da bankaya hasarın tamamını ödeyemez. Yapabileceği işlem, ödenecek tazminattan pert tutarını düşer ve bankaya bu tutarı göndermeyi önerir. Bankanız gelecek tutarla borcunuzu kapatırsa sorun çıkarmaz. Kapatamazsa sizden üstünü tamamlamanızı ister. Borç kapandıktan sonra rehin yazısı kalkar, ruhsat sigorta şirketine gider, satış gerçekleşir, geri kalan tutar hesabınıza yatırılır.

Aracın hasar bedeli konusunda Mutabakat için eksperiniz sizinle görüşecektir. Daha önce de belirtmiştim, aracınızı alabileceğiniz kadar tazminat ödenecektir. Eğer nissan yeni micrayı 5.000tl pahalıya satışa çıkardıysa size 5.000tl ekstra ödenemez. İster istemez pazarlık olacaktır. Büyük ihtimal sizin kasanın son liste fiyatı üzerinden hareket ederler.

Saygılarımla.

Evren Bey öncelikle teşekkürler ilginize.Diyelim ki kredi ile almadım peşin aldım.O zaman yine mi pert ücreti düşecekti sigorta şirketi sigortalıdan?Sonuçta poliçedeki anlaşma metninde yeni değer klozu altında hasar ödeme tarihinde peşin anahtar teslim bedeli tanzim edilir diyor.Ha banka ha sigortalı perti satmak veya değerlendirmek sigorta şirketinin sorunu.Hem banka neden böyle bir şeyi kabul etsin ki (eksik ödeme?)Ben olsam kabul etmem ha arada müşteri kırma taktiği varsa kapatırım banka kredisini tek muhatap olurum buna gücüm var çok şükür.Dediğim gibi poliçedeki ifadeler açık ve net kredisiz almakla kredili almak arasında sizin dediğiniz gibi bir uygulama farklılığı olmamalı muhakkak mutabakata varılacaktır diye düşünüyorum ha yine varılmazsa hakkımı alcak kadar zamanım ve imkanım var tekrar değerli vaktinizi ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Hilmi Bey,

Peşin olarak aracı almanızın esprisi aracın sizin olmasıdır. Satış kararını siz verirsiniz. Ancak araç kredili olduğunda aracın üzerindeki rehin yüzünden sigorta şirketi aracı satamaz. Aracın perte çıkabilmesi için de satılabilir durumda olması gerekir. Bu sigorta uygulaması değil, hukuki bir işlem. Sizden rehin kaldırdı yazısı istenecek ve siz bankaya gittiğinizde bu işlem için, rehin kaldırmak için borcun kapatılması gerek denecek. Banka eksik ödeme ile rehin kaldırmayı kabul etmek istemez ancak son 5 taksidi kalan bir kişi için eksik ödeme bile yeterli olur. Bu açıdan sigorta şirketi kredi kullananın kaç taksit ödediğini bilemediğinden, muvaffakatnameyi kredi kullanan şubeden almak zorundadır. bu işlem sırasında banka kalan borcunuza göre cevap verecektir. Kredi borcu olan bir kişi için ise, belirteceği hesabına tazminatı yatırılması dahi talep edilebilir. D.M şerhi hacizden önce gelir, en güçlü sahipliktir. Sizin maddi gücünüz yeterli ise sorun yok.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

.

Diyelim ki araç sene sonu kampanyası vs ile 10 liraya alındı ve 0 araç klozu istendi. Sonra kampanya bitti dolar euro yükseldi ve araç 15 tl oldu sonra da araç pert oldu sigorta bize 15 tl mi ödeyecek yoksa bizle pazarlık mı edecek

Yorum bağlantısı
Misafir

Diyelim ki araç sene sonu kampanyası vs ile 10 liraya alındı ve 0 araç klozu istendi. Sonra kampanya bitti dolar euro yükseldi ve araç 15 tl oldu sonra da araç pert oldu sigorta bize 15 tl mi ödeyecek yoksa bizle pazarlık mı edecek

"0" klozunun anlamı açık. Normal şartlarda trafiğe çıkan her aracın değeri düşer ve bundan önceki dönemlerde, "0" araç pert olduğunda ödenecek tazminat o aracın piyasa rayiciydi. Daha sonra klozlar sigortalılar lehine geliştirilerek ve sigortanın mantığı doğrultusunda "kaybedileni yerine koyabilmek" ilkesi "0 araç değeri klozu" poliçeler girdi. Klozda;  hasara uğrayan aracın kaza tarihinde bayi anahtar teslim fiyatı baz alınır. BAzı sigorta şirketleri bu hükmün kötüye kullanılmaması için poliçe üzerindeki sigorta bedelini baz alabilir. Şu anda bu bedel yazmıyor ama hüküm poliçedeki değeri geçemez oalrak belirtilebilir. Burada ne gibi kötüye kullanma olabilir derseniz;

Aracın TSB değeri 100.000TL. Bayi de indirimli fiyat 90.000TL. Kaza anında araç yine 100.000TL. Poliçe üzerinde 90.000Tl bir bedel yazılarak ödenen primin karşılığında hasar anında 100.000TL alınabilir aksi uygulama olmazsa. Şu and bedel düşümü pek yapılamıyor ancak, bazı araçlar tsb listesinde birebir olmadığı için düşük değerli bir araç poliçede yeralabilir.

Ancak, araç kasa değiştirdiyse, makyajdan dolayı satıcı tarafından daha yüksek bir fiyatla satılıyorsa "0" km taahhütü yeni kasa için devreye giremez. Örneğin; Eski citroen c4 ile yeni citroen c4 arasındaki fiyat farkını ödemez. Firmanın model konumlandırmasını güçlendirmek için uyguladığı yüksek fiyat sigortalının yüksek bir bedeli almasına kaynak gösterilemez. Aksi taktirde akıllıca kasa değiştirecek aracı alıp, kasa değişimi sonuc perte çıkarıp kar elde etme isteği doğurabilir. (Olacak diye söylemiyorum ama zenginleşmek için bir yöntemdir ve İngiltere'de en çok sigorta yolsuzluğu kasko sigortalarında yapılıyor)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Evren abi affına sığınarak bu tarz  konular hakkında pek bilgim yok fakat eski üyelerimizden Mehmet Mert Erdoğan arabasının ilk senesinde kaza yapmış araba perte çıkmışdı kaza yaptığı tarihdeki liste fiyatında ödeme yaptılar ona aldığı fiyattan fazlaydı ödedikleri tutar yani   firmayı hatırlayamadım yanlız.

Bahtiyar cım bence de böyle olmalı ama sanki Evren beyin yazdigindan ben farklı anladım sigorta cebinize fazla para koymaz cümlesinden

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren abi affına sığınarak bu tarz  konular hakkında pek bilgim yok fakat eski üyelerimizden Mehmet Mert Erdoğan arabasının ilk senesinde kaza yapmış araba perte çıkmışdı kaza yaptığı tarihdeki liste fiyatında ödeme yaptılar ona aldığı fiyattan fazlaydı ödedikleri tutar yani   firmayı hatırlayamadım yanlız.

Bahtiyarcım Golf VI'nın fiyatı yükseldiyse sorun yok, ama o sırada Golf VII çıktıysa aracın "0" değeri Golf VII üzerinden ödenmez demek istiyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Peki arkadaşlar pert olarak ayrılan aracın mtv'si nasıl oacak?Diyelim ki araç mart ayında trafikten çekildi,bu durumda sadece Ocak ayının mtv'si ödenir herhalde değil mi?Pert satışından sonra aracı kim alırsa 2.dönem mtv taksitini o öder diye biliyorum ama yanılabilirim tabi teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

büyük geçmiş olsun, sizin aracı görünce benim c-max geldi aklıma. :D

knml.jpg

1dm4.jpg

Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

büyük geçmiş olsun, sizin aracı görünce benim c-max geldi aklıma. :D

Abi sana da geçmiş olsun.Zorlu bir kaza olmuş sıkıntısızdı umarım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Peki arkadaşlar pert olarak ayrılan aracın mtv'si nasıl oacak?Diyelim ki araç mart ayında trafikten çekildi,bu durumda sadece Ocak ayının mtv'si ödenir herhalde değil mi?Pert satışından sonra aracı kim alırsa 2.dönem mtv taksitini o öder diye biliyorum ama yanılabilirim tabi teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

2013 5. ayında kaza yaptım, Ocak ayında yıllık verginin tamamını yatırmıştım, Cuma günü 2. taksiti almak için müracaat ettim, Şubat ayında iade edeceklerini söylediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hilmi Eser

Yanılmıyorsunuz.

Abi merhaba affına istinaden bir sorum olacaktı...Sigorta ile mutabakatname imzaladık.Verdikleri piyasa rayicinden şovtaj bedelini düşerek tarafımıza bırakarak kalan tazminat  ödenecek.Mutakbakatnameye ek olarak ihale sürecinin bittiğini ve alıcı firmayı da eklemişler.En uygun fiyatı veren alıcıyı seçtiklerini belitmişler vs. Alıcı firma istediği evrakları maille belirtmiş.Rehin oladığına dair yazı,araç üzerindeki plakalar,yedek anahtar,bandrol ve diğer borcu olmadığına dair yazı ve ayrıca 20 kadar ismin yazılı olduğu vekaletnameyi noterden tasdikletip göndermemi istemişler.Vekaletnamede her türlü satış,trafikten çekme,parçaların satışı gibi ibareler yer alıyor.Öncelikle aracı zaten  kendimiz trafikten çekecem bu konuda onlara güvenemem zaten de bu plakalar çekmeli belge çıkarılırken trafik tarafından alınmıyor mu?Bunlar neden plaka istiyor?İkincisi vekalet sonrası araç satıldıktan sonra ücretin tarafıma ödenmemesi ya  da eksik ödeme gibi bir durum söz konusu olur mu?Ya da sonradan masraf çıkarma gibi bir durum?Mutabakatnamede belirtilen piyasa rayiç değerinde belirtilen şovtaj değerinde bir sıkıntı yaşamam değil mi?Bu konuda yardımcı olabilirsenzi sevinirim...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek

Bu hususu özelden konuşmuştuk... 

Kısaca, burada da cevaplayayım... Sigorta şirketi vekalet istiyorsa verin.. Bir sorunla karşılaşmazsınız.. 

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Eger trafikten siz cekecekseniz plakaları emniyet sizden isteyecek. Trafikten cekme işlemi esnasinda lazim olacak

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...