İçeriğe Yönlendir

Lcd Tv Tavsiyesi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Murat Dere

panasonic bulamassan zarururetten LG alınabilir

Zatüreeden de alınabilir. :crazy:

Yorum bağlantısı

Şuan hem 3d

Şuan hem 3d hem smart olarak bu Toshiba yada Sony X serisine muadili olarak ne önerirsin acaba?

Aslina bakarsaniz, hd kaynaktan yayin seyredilecekse cok fazla para dokmeye gerek yok gibi geliyor bana su anda. Onemli olan ekran boyutu ve 4 k yayginlasana kadar yaklasik 3-4 sene ana tv icin idare edecek ledler yeterli. Bahsettigim modelleri karsilayan seri led dizilimi bakimindan lg 960 ya da 970 serisi ama 10.000tl ona verilene kadar lg'nin 1700tl'ye sattigi plazmalar var. Dedigim gibi 3-4 sene icin alinir, filmden maksimum zevk alinir, ayda 10tl fazla elektrik parasi verilir. Artik burn sorunlari yok gibi. Evladiyelik bir plazma var ama panasonic vt serisi. Eskisi yenisi farketmez 60" uygun fiyatli alinirsa ( 4.000tl'ye kadar, utopik ama yoksa o da degmez )4k'ya ihtiyac birakmaz. Ben bu tv'deki 3b'yi inanilmaz buyorum. Sadece beyazlar biraz kirli ama siyah derinligi muthis.

Hd yayinlar yaginlastikca panellerin ust serilerindeki 2-3 kat fiyat farklari anlamsizlasti. Ust seri 46" yerine alt seri 55" daha mantikli gelmeye basladi. Sanirim yaslaniyorum:) Ancak arabada hala bos donanim ust seviye yerine dolu alt seriyi tercih ederim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Başar Mert

Biraz uzun bir alıntı oldu ama özür dilerim :)

LED TV’rin Artıları Nelerdir ( + ) 

1. LCD ve Plazma Tv’lere oranla %40'lara varan enerji tasarrufu sağlayabilirler. (Yeni Modeller)

2. LCD TV’lerden daha hafif ve incedirler.

3. Renkler LCD ye oranla biraz daha gelişmiştir. Gerçek insan teni rengine biraz daha yakın görüntü.

4. LCD TV’lere oranla daha uzun kullanım ömrü.

5. Yüksek ışıklı ortamlarda eski nesil Plazma Tv’lere oranla daha az yansıma yaparlar (Yeni nesil Plazma Tv’ler hariç).

6. 40¨ ve daha küçük ekranlar Plazmaya oranlar biraz daha performans gösterirler.

LED TV’lerin Eksileri Nelerdir ( – ) 

1. Görüntüyü hızlı oluşturamaması nedeniyle, hareketli görüntülerde hareket eden kısımda görüntü netliğinin bozulması. Örnek olarak; herkesin evinde Notebook vardır (bunların tamamı LCD veya LED ekrandır) içinde yazı olan bir sayfayı mause (fare) ile hafifçe sağa-sola sürüklediğinizde yazıların bulanıklaştığını ve inceldiğini, detayların kaybolduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Aynı test resim ve videolar içinde geçerlidir.

2. Gerçek kontras oranının Plazma TV’lere oranla çok daha düşük olması. Siyah ve beyaz arasındaki renk geçişleri iyi değildir. Siyah rengi hiçbir zaman tam siyah renk olarak gösteremez. Kontrastı düşük olduğundan görüntüdeki detayları göstermekte yetersiz kalırlar.

3. İzleme açıları dardır. En iyi izleme açısı için tam karşıdan bakmak gerekir. Yan açılardan bakıldığında renkler değişir, siyah kısımlar parlama yapar, yansıma yapar.

4. Yüksek ışıklı ortamlarda ekranın yansıma yapması (sadece filmli ekranlarda).

5. Renkler gerçek renklerinden farklıdır. Renkleri olduğundan daha canlı renkli ve parlak gösterir.

6. Fiyatının Plazma Tv’lere oranla daha yüksek olması.

7. Plazma Tv’lere oranla daha yüksek radyasyon yayarlar (Kaynak milliyet ).

8. Ekranda ölü piksel veya led lamba hasarının oluşma riski. Ekrana sert dokunma sonucu ölü piksel oluşabilir. Yüksek nem oranı veya ani voltaj dalgalanmalarında ekranda ölü piksellerin oluşmasına veya led lambalarının yanmasına neden olabilir.

Ölü pikselsel sorunu yaşayanlarla ilgili kaynak: Google Araması

9. LED Tv’ler, görüntüdeki siyah ve beyaz sahnelerin değişimine bakmaksızın her durumda maksimum sabit güç tüketimi yaparlar.

10. 42¨ ve üzeri ekranlarda Plazma Tv’ler, LCD ve LED Tv’ye oranla daha iyi görüntü vermektedir.

Plazma Tv’lerin Artıları Nelerdir (+)

1. Sınırsız izleme açısı. Yan açılardan dahi mükemmel netlikte izleme imkanı.

2. LCD ve LED tv’lerde olmayan, gerçek kontras oranı. Sonsuz siyah renkler. Çok detaylı Görüntü. Kontras sadece siyah ve beyazla ilgili değildir. Tüm renklerin oluşumu için çok önemlidir. Örnek cisimleri vuran ışığın cisimlerde tonlar oluşturması gibi…

3. LCD ve LED tv’lerden daha fazla renk. Gerçeğiyle bire bir renkler. Gerçek insan teni rengi.

4. Hareketli sahnelerde anlık resim yenileme ve tepki süresiyle LED ve LCD Tv’lerden 1000+ kat daha hızlıdır.

5. Full HD seçeneği vardır. Full HD de TV’ye çok yakından baktığınızda (1 metreden az) bile mükemmel görüntü verir.

6. 120.000 saat kullanım ömrü. (Günde 10 saat izleneceğini var sayarsak ömrü 33 yıl olurdu)

7. (İncelik arayanlar içindir.) Yeni nesil Plazma Tv’ler yeni çıkan LED Tv’ler kadar ince ve hafiftir. Şu anda en ince Plazma tv 2.47cm ile Panasonic Vierra Z1 modelidir. Panasonic 2011 yılında 8.8mm. ile dünyanın en ince en az elektrik tüketimini yapan modeli piyasaya sunacaktır.

8. Elektrik tüketim ortalaması LED ve LCD Tv’ye oranla biraz daha azdır (yeni modellerde). Bir LCD veya LED Tv’nin Plazma Tv özelliklerinde olduğunu var sayarsak (600 Hz ve 1.500 cd/m2) çok daha fazla elektirik tüketirdi diyebilirdik. Yeni nesil Plazma Tv’ler, LED Tv’lerden daha az elektrik tüketirler. (Ayanı ölçüde ekran, 3D özelli vs. olmak koşuluyla)

Not: Plazma Tv’ler, elektrik tüketimleri değişkendir. Biraz açacak olursak görüntüdeki ışık yoğunluğuna bağlı olarak elektrik tüketimlerini otomatik olarak ayarlarlar. Ekranda beyaz oranı arttıkça elektrik tüketimi yükselir, siyah oranı arttıkça da elektrik tüketimi azalır.
10. Tepki süresi 0,001 (Led ve Lcd Tvlerden 1000-2000+ kat daha hızlı görüntü oluşturma). Bu nedenle hareketli görüntülerde asla bulanıklaşma olmaz. Bilgisayar oyunu meraklıları için en iyi seçim Plazma Tv’lerdir.

11. Parlaklık: 1.500 cd/m2. (Led ve Lcd Tv’lerde max. 500 cd/m2'dir. Hatta yeni nesil LED TV’lerde bu oran tasarruf için 400 cd/m2'ye düşürülmüştür) Üç kat daha fazla ışık gücü ve daha yüksek Hz (tarama hızı) olmasına rağmen, elektrik tüketimi yeni model LED TV’lerden %30 ila %80 daha fazladır.

12. LCD ve LED Tv’lere oranla daha az radyasyon yayarlar. (Kaynak milliyeti).

13. LCD ve LED Tv’lerdeki gibi ölü piksel oluşma riski hiç yoktur.

14. 42¨ ve üzeri ekranlarda Plazmalar LCD ve LED Tv’lere oranla daha iyi görüntü vermektedir.

15. Plazma Tv’ler görüntüdeki siyah ve beyaz sahnelerin değişimine göre elektrik tüketimi yaparlar. Beyazın çok olduğu sahnelerde maksimum, siyahın çok olduğu sahnelerde minumum elektrik tüketirler. 

Not: Plazma TV almaya karar verirseniz yeni teknoloji, 2010 yılı ve sonrasında üretilmiş modelleri almanızı tavsiye ederiz. Fiyatları Led Tv’lere oranla daha ucuzdur. Herhangi bir marka, en ucuz 2010 model ve üzeri Full HD Plazma Tv’ler bile, şu an ki en iyi LCD veya LED Tv’lerden bile daha iyidir.
Plazma TV’lerin Eksileri Nelerdir (-)
Yüksek ışıklı ortamlarda LED ve LCD Tv’ye oranla daha faha fazla parlama yapması. Ancak yeni teknoloji sayesinde. NeoPlazma ve benzeri özellikteki Tv’lerde ön kısımdaki cam panel kaldırılarak bu sorun tamamen giderilmiştir.
Eski model Plazma Tv’lerde Burn sorunu. Burn ekranda uzun süre hareketsiz, sabit duran bir rengin görüntü değişince bir süre ekranda gölge şeklinde görünmesidir. Ancak 2008 model ve üzeri Tv’lerde bu sorun ortadan kalkmıştır.
Eskiden LCD TV’yle arasında çözünürlük ve ağırlık farkı vardı. Ancak yeni teknojoliyle birlikte bu farklar tamamen Plazma Tv lehine dönmüştür.
- Bazı modeller LED Tv’lere oranla daha fazla elektrik tüketebilirler.
Not 1: 22″den daha büyük ekranlarda, ekran büyüdükçe görüntü kalitesi azalır. Nedeni Full HD görüntünün gerçek boyutu 22 inçlik ekran boyutlarında olmasıdır. Bu nedenle ekran büyüdükçe görüntü de tv tarafındandan büyütülür. Yani küçük bir resmi yakılaştırıp bakmaya benzer diyebiliriz. Aşağıdaki Tv izleme mesafelerine bakarak ekran boyutuna karar veriniz (Kaliteli bir görüntü almak için bu çok önemlidir).
Not 2: Bazı Tv markaları, mağazalada kendi Tvlerinin daha güzel görüntü göstermesi için özel görüntüler (DVD, BluRay) hazırlatmıştır, bunlara kanarak Tv almayın aksi halde evde izlerken hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

SONUÇ;

Burada en önemli olan, alacağınız ekranı ne amaçla kullanacağınızdır. Eğer sizin için büyük boyutlu ekran, görüntü kalitesi ve tepki süresi önemliyse (örneğin bir oyun konsolu için alınıyorsa) bu durumda yüksek çözünürlüğe sahip (HD Full) bir Plazma ekran tercihi sizin için daha uygun olacaktır. Eğer boyutu yüksek bir ekran almayı planlıyorsanız da Plazma ekranlar fiyat olarak da daha avantajlı bir seçim olacaktır. 

Plazma Panellerin günümüz koşullarında buluna TV yayınlarında LCD TV lere göre başarımı daha yüksektir.
Çünkü LCD TV lerin Aktif çözünürlüğü PlazmaTV ye göre Kısmen daha yüksek olduğundan ve günümüzde yapılan Uydu ve karasal yayınların henüz HD yayın standardına geçmesi zaman alacağından SD (Standart çözünürlük) Yayınların gösteriminde Plazma TV ler LCD TV lere göre daha başarıldırlar. Çünkü SD yayınlar düşük çözünürlükte olduğundan Plazma Paneller LCD TV ye göre Görüntüyü daha az bir alana yayması gerektiğinden görüntü kalitesini daha az kayıpla ekrana yansıtmaktadır.

http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/PANASONIC-TX-P42STW60-42-in%C3%A7-107-cm-Ekran-3D-SMART-Plazma-TV-Dahili-Uydu-Al%C4%B1c%C4%B1,103452,465019,832243.html?langId=-14

http://www.istanbulbilisim.com.tr/tx-p46gt50-panasonic-plazma-tv-fiyati,35084.html

Bu ayarda bir LED için nekadar para vermemiz lazım??? :)

http://www.teknosa.com/urunler/110012649/samsung-46f8000-fhd-smart-3d-dvb-s-led-lcd-tv-4-go olabilir denecek bir tercih!!

Yorum bağlantısı

7. (İncelik arayanlar içindir.) Yeni nesil Plazma Tv’ler yeni çıkan LED Tv’ler kadar ince ve hafiftir. Şu anda en ince Plazma tv 2.47cm ile Panasonic Vierra Z1 modelidir. Panasonic 2011 yılında 8.8mm. ile dünyanın en ince en az elektrik tüketimini yapan modeli piyasaya sunacaktır.

Not: Plazma TV almaya karar verirseniz yeni teknoloji, 2010 yılı ve sonrasında üretilmiş modelleri almanızı tavsiye ederiz. Fiyatları Led Tv’lere oranla daha ucuzdur. Herhangi bir marka, en ucuz 2010 model ve üzeri Full HD Plazma Tv’ler bile, şu an ki en iyi LCD veya LED Tv’lerden bile daha iyidir.

http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/PANASONIC-TX-P42STW60-42-in%C3%A7-107-cm-Ekran-3D-SMART-Plazma-TV-Dahili-Uydu-Al%C4%B1c%C4%B1,103452,465019,832243.html?langId=-14

http://www.istanbulbilisim.com.tr/tx-p46gt50-panasonic-plazma-tv-fiyati,35084.html

Bu ayarda bir LED için nekadar para vermemiz lazım??? :)

http://www.teknosa.com/urunler/110012649/samsung-46f8000-fhd-smart-3d-dvb-s-led-lcd-tv-4-go olabilir denecek bir tercih!!

Yazı oldukça uzun, faydalı bilgilerde var fakat teknolojinin hızla geliştiğini düşünürsek; 2010 yılındaki veriler özellikle LED tv açısından gelşmeleri yansıtmayacaktır. Yazının tamamı değerlendirildiğinde, plazma Tv'nin daha ön planda olduğu anlaşılıyor ancak, 2013 yılı itibari ile ana üretici Panasonic, LG ve Samsung gibi her ürünü üreten markaların bile sadece 2 modeli mevcut plazmada. Plazma güzel olabilir ancak geleceğin teknoloji led veya türevi oled'ler gibi gözüküyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Başar Mert

Aynen senin gibi düşünüyorum evren abi bende :) ama işte OLED tvler yaygınlaşıp ucuzlayana kadar diye daha önceki mesajımda da belirtmiştim şimdilik bu plazmalar iyi görünüyor. Ama plazmanın kaliteli olduğu hissinden de kendimi alamıyorum :) Ülkemiz şartları her zaman olduğu gibi kaliteli olan ucuz olana yeniliyor... Bu yüzden de plazma üretimini bırakıp Led ve Oled tvlere odaklanmaya başladılar hepsi, ama panasonic haricinde de diğerlerinin plazmasına bakmaya gerek yok. 

Sonuç olarak UHD ler OLED ler bukadar pahalıyken şimdilik ucuz plazmalarla kaliteli görüntü seyredebiliriz. :) Sadece benim fikrim zevk ve renkler tartışılmaz tabiki.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Ee burda plazmanın eksileri yok. Ayrıca bazı bilgilerde de yanlışlıklar var. Evinde plazma olan biri yazmıştır bunu. :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Aynen senin gibi düşünüyorum evren abi bende :) ama işte OLED tvler yaygınlaşıp ucuzlayana kadar diye daha önceki mesajımda da belirtmiştim şimdilik bu plazmalar iyi görünüyor. Ama plazmanın kaliteli olduğu hissinden de kendimi alamıyorum :) Ülkemiz şartları her zaman olduğu gibi kaliteli olan ucuz olana yeniliyor... Bu yüzden de plazma üretimini bırakıp Led ve Oled tvlere odaklanmaya başladılar hepsi, ama panasonic haricinde de diğerlerinin plazmasına bakmaya gerek yok. 

Sonuç olarak UHD ler OLED ler bukadar pahalıyken şimdilik ucuz plazmalarla kaliteli görüntü seyredebiliriz. :) Sadece benim fikrim zevk ve renkler tartışılmaz tabiki.

Başar, birkaç noktada eksik var, izleme açısı led tv lerde artık süper, özellikle 3d de Lg ler aktifleri duman ettiği gibi, 3d film izleme esnasındaki taramada vs. aktifleri fena ezer, samsungu duman eder mesela :) yansıma açısı olarak plazmadan farkı anlayamazsın.

Led paneller hassastır evet, ama Lg de bu geçerli değildir, çünkü korumalıdır, plazma anında pert olur, şansı Lg nin dayanımı yanında sıfırdır.

Temizliği basittir ledin, plazma narindir.

Diğer konularda haklısın, ama plazmanın ömrü ne yazıkki çok az kaldı, oled vs. gibilerin yanında dayanamazlar, tabii şimdilik şuanki led lere tercih edilecek fiyat avantajlı plazmalarda var, bu konuda haklısın, ama 2-3 sene için geçerli, UHD ve Oledler ucuzladığı an plazma tarih olur, o zamana dek ucuz ve dev plazmalar rahatlıkla alınabilir, alınanda uzun zaman kullanılır, abartı şeyler istemiyorsan 5-6 sene rahaaat rahat yetecektir zaten.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Bilgilendirmende birçok eksik var, öncelik ile plazma işini unut eski bir teknoloji, yani CCFL LCD'ler yani eski tip floresan ışıklılar zamnında büyük ekran için çıkmış bir teknoloji, ayroca LED LCD tvlerde siyah problemi yok artık, yani siyahlar tam siyah tamamen kapanıyor, CCFL LEDlerde yani ploresanlılarda siyahlar olmuyordu, plazmalarda ise biraz daha iyi oluyordu ancak onlarda ise beyaz ışık problemi vardı, iki çeşit LED LCD tV var ilk ilk çıkan EDGE LED teknolojisidir, yani; led ışığı akrilik bir levhaya yanlardan verilerek yüm yüzeyde ışıma sağlanarak yapılıyor bu tipler oldukça ince tasarımlar için ideal oluyor ancak merkeze yaklaştıkça bilhassa büyük ekranlarda ışığın homojenliği sıkıntı oluyor, ikinci tip LED tiviler DIRECT LED teknolojisidir, diğerine göre oldukça kalın ancak çok daha hafif olmaktadır zira bu tip TVlerde ışığı dağıtsın diye akrilik bir plaka kullanılmaz, ışık CELL dediğimiz likit kristal panoya direk arkadan yansıtılır ve oldukça homoşendir ayrıca daha az ışığa ihtiyaç duyulur ve akrilik pano açılı filmler gibi bir çok komponente gerk duymaz, görüntüsü olabilecek en iyi LED LCD tv görüntüsüdür,

LCD TV 3 çeşittir,

CCFL LCD; İlk üretilen tasarımdır ışık arkadan direk olarak CELL panele floresan ile yansılıtır, floresan tam kapanama siyahlar tam çıkmaz, tuu kaka. :)

EDGE LED LCD; ışıklar kenardan gelir homojen dağılamaz ince ve şık tasarımı vardır, pahalıdır.

D-LED LCD; Işık dire olarak CELL'e arkadan gelir son derece homojen dağılır siyahlar çok nettir, beyaz ayarı sonsuzdur, fiyat + performansı çok iyidir, elektirik sarfiyatı çok azdır.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Başar Mert

Eski teknoloji kaldığına hem fikirim abilerim sizinle :) Evren abinin ve Ali abinin dedediği gibi benim derdim şuan için bir kaç sene en azından şu UHD ve OLED ler ucuzlayana kadar Plazmaya devam yoksa tabiki onlar ucuzladıktan sonra eski bir teknolojiyle uğraşmaya gerek kalmaz :) Verdiğim bilgilerinde biraz eski ve eksik olduğunun farkındayım Plazmanın eksileride vardı ama orayı alıntı yapamamışım :) Plazma üretimine dvam edilseydi ama daha çok gelişeceği ve benimde yine plazmadan vazgeçmeyeceğim kesindi. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

UHD sadece tv değil bir yayın teknolojisidir, yani bizim gibi çanak çömlek ile yayın seyreden ülkeler için gerekli ve efektif değil, OLED lanse edileli neredeyse 5 yıl olacak ama bişeyler var ki daha piyasaya tam girmiyor, ben olsam almazdım.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Plazmanın 2 önemli kusuru var benim için. Elektrik sarfiyatı ve ekran yanması. Onun dışında en iyi görüntüler şuan halen plazmada bence. Evimde de plazma var. O fiyata satılan LCD'lerden güzel görüntüsü. Daha önce Pioneer Kuro vardı 50 inch. Ondan iyisini de görmedim henüz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ford'un yaptığı en iyi araba Fusion'dur, ben de var. :biggrin:

En iyisi sende evet, ama en überi de bende, Fiesta dır, hemide ST donanımlı  :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

En iyisi sende evet, ama en überi de bende, Fiesta dır, hemide ST donanımlı  :D

koltuk hariç tırt. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Başar Mert

tabi eskiden pioneer vardı ondan sonra panasonic hala çalışmalara devam ettiği için neoplazamalarda yansıma ve elektrik sarfıyatını bayağı bir azalttılar eskisi kadar değil.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...