İçeriğe Yönlendir

Kalorifer Az Isıtıyor

Sedat Bilgen

Recommended Posts

Bahri Çar

merhaba hocam aynı sorun benim mondeo yu ilk aldığımda da vardı . araç lpg ye çok geç geçiyor soğukla ılık arası bir ısı üflemesi vardı . araca bir sürü arıza teşhisi koydular termostat devir daim vb. en son aracımı radyotörcüye götürüp kalorifer peteğini temizletim. motor un arka kısmında bulunan hortumlar dan ayırıp bir makineye bağladılar sıcak solüsyonlu basınçlı suya bağladılar ilk anda 1.5 bar . basıncında direnç gösterdi 10 dak sonra sıfır a kadar geriledi. araçtaki suyu tamamen boşaltıp su haznesinden su vererek borulardaki artık balçıklaşmaya yakın suyu tamamen attırdılar . sıfırdan antifiriz koyup sitemi kapatıp havasını aldılar. araç taki gaza geç geçme ve ısınma sorunu tamamen ortadan kalktı. termostat açtıktan sonra koloriferden gelen sıcak havadan yüzüm yanmaya başladı.  bunu eğer imkanınız varsa bi sorun soruşturun . ben bu yapılan olayla sorunumdan kurtuldum . bana antifiriz dahil 80 tl ye mal oldu. 2013 ekim ayında...

Yorum bağlantısı
Sedat Bilgen
(düzenlendi)

Nerede yaptirdiniz ankara da ise adresi verirmisiniz

tarihinde Sedat Bilgen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bahri Çar

ben İstanbul dayken yaptırmıştım hocam ama radyatörcülerin coğunda o makineden bildiğim kadarı ile var. her hangi bir radyatörcüye sorarsanız size yardımcı olacaktır sanırım.

Yorum bağlantısı
Hamdi Gökhan Atasoy
(düzenlendi)

Makine ile temizlemek le ilgili bilgisi olan var mı?

benim aracın kaloriferini bağlattım , bir pislik çıktı inanılmaz   resmen çamur , ondan sonra kalorifer canavar gibi oldu 2. km de içerisini fırın gibi yapıyor bu arada temizlikten sonra 4,5 lt antifiriz koydum usta çok bu adana şartlarında dedi ama , ben yaza kadar temizlesin sistemi dedim. nisan sonu , mayıs başında içerdeki soğutma suyunu boşaltıp yeniden antifiriz ve su koyacağım klima bakmını da yaptırdımmı yaza hazırız :) makina basit bir pompa iki ucunu kalorifer giriş çıkışına bağlıyor , temizleme sıvısını koyuyor basıyor düğmeye , bir iki cihazı aç kapa yapıyor tıpkı tıkanan boruyu açmak gibi , ondan sonra işlem tamam ya kalorifer radyotörü deliniyor , çürükse , yada açılıyor , işlem bu

tarihinde Hamdi Gökhan Atasoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mete Yaban

Hamdi bey bu işlem size ne kadara mal oldu. Antifriz hariç söylersek iyi olur.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Fatih Orbay Sönmez

Konuyu hortlatmak istiyorum arkadaslar bendede ısıtma problemi var. Kalorifer kapali 30 km yol yapiyorum actigimda ılıkla sicak arasi üflüyo 2 dakika sonra soguk üflüyo. Tesmostat saglam diye dusunuyorum ama yinede degistiricem. Sıcak soğuk yönlendirmede de sorun yok çalışıyor. Kalorifer radyotorunden supheleniyorum yanliz Antalya da harici makine ile radyator temizligi yapan bir yer varmi bilen birileri yardimci olursa cok sevinicem.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ferhat görükmez

merhaba aynı sorunla bende karşılaştım arkadaşlar eğer aracınızda lpg varsa ve lpg ye geçişide gecikiyorsa kesinlikle kalarüfer peteğiniz tıkalıdır çünkü mondeolarda su musluğu yada vanası yok ben sorunu peteği özel bir makina ile yıkatarak açtırmakla çözdürdüm ancak peteği bile değiştirmeye karar vermiştim ön göğüs sökülmeden olmuyor onun masrafıda sadece göğsü indirip peteği değiştirmeye petek hariç 450 tl istediler bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yıkattım ve sorun çözüldü ve ben 80 tl verdim şu an çuk memnunum

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Selim Kılınç

Beyler bende de aynı şey meydana geldi yaaavv.

İşten eve geldim aracı önce gözle kontrol ettim durum normal radyatör sıcak termostat tan radyatöre giden boru sıcak lpg beyninde ki iki hortumu elledim alttaki soğuk üstteki de kısmen ılıktı beyin arızası mı devri daim mi termostat mı petek mi anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Ali ALBAYRAK 07

kalorifer ve klima kontrol paneli yönlendirmeler emme manifoldundan gelen hava hortumunun emmesi ile çalışıyor söküp bakmak gerekiyor araya soğuk hava da alıyor olabir.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç
(düzenlendi)

Ali bey klima anahtarımın sol tarafa dönderemiyordum uzun zamandır geçen hafta söktüm ayarladım şu anda dönüyor klima çalışıyor sağ tarafada dönüyor.

Klima anahtarının söküm sırasında arka kısmında hortumlar vardı mecburen onları da yerinden çıkartmıştım fıssss diye ses gelmişti. Anahtar tamirinden sonra tekrar yerlerine taktım kontrol ettim sol taraf olan iç havanın dönüşüm kademe 1 2 3 4 çalışıyor sağ taraf olan iç havanın dönüşüm kademe 1 2 3 4 de çalışıyor.

Acaba yukarıda da belirttiğim gibi hortumlardan olabilir mi ki söktüm taktım önemli bir detayı var mı ki? yada püf noktası?

tarihinde Selim Kılınç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali ALBAYRAK 07

sol 2-3-4 iç sirkülasyon    1 ve sağ 2-3-4 dış sirkülasyon olarak çalışmakta yani her iki tarafta çalışıyorsa  sorun yok gelelim ısı ayar düğmesine bu düğmenin hava hortumlarıyla yani küçük vakum hortumlarıyla bir ilgisi yok elektirik kontrollü çalışıyor  buda demektir ki ya düğmeye bağlı motorda bir sıkıntı var ya da kalerüfer peteğiniz tıkalı bir ihtimal de lpg den kaynaklı olarak su hortumlarının yanlış bağlanması olabilir motorla ilgili kısımın  olabileceğini pek sanmıyorum ama ihtimal de var yok değil ben olsam ilk önce lpg hortum bağlantılarını kontrol eder sonrada kalerüfer peteğini kontrol ederim

malum ülkeizde antifiriz kullanımına gerek duymadıkları için  su  içerde çamurlaşıp sıkıntı yaratıyor( kaalerüfer peteği tıkanması gibi 

ilk yapmanı gereken  motor suyunda ne var antifiriz mi su mu çamurmu buran sonrası söylediğim gibi sıradan kontrol ederek gitmeniz gerekmekte 

Saygılar kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Ali ALBAYRAK 07

termotadınızı test edin uzun 4-5 km inişleri seçin hararet çok düşüyorsa termostadınız arızalı yada kaçırıyordur. bunu bir test edin.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

sabah deniyeceğim inşallah termostattandır söküp takarım hatta sabah bir tane alırım takmaya çalışırım çok sağolun. Onuda dener bilgi veririm.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç
(düzenlendi)

Termostatımı yeniledim 82 lik aldım. Çıkartmış olduğum termostatın dış kısmında olması gereken küçücük sarı renkli tıpaya benzer birşey yoktu, sıcak su deneyi yaptım kaynar suyun içine attım termostat yavaş yavaş açtı. Ama yinede yenisini taktım. Resmini gönderiyorum.

102jx8z.jpg

25fkk7p.jpg

Muhtemelen kalorifer peteği tıkalı olabilir birdi el değmişken onu 40 50 tl ise yaptıracağım o zaman mal belli olacak.

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Evet termostatı değiştirdik fakat aşağıda ki resimdede göstermeye çalıştığım gibi halen el ile kontrol ettiğimde lpg regülatörünün üstteki hortum yanıyor SICAK, fakat altındaki muhtemelen kalorifer aksamına giden hortum SOĞUK yani dünde belirtmiştim kalorifer peteği diye fakat ikisi arasında kaldım sırayla kontrollere devam ediyorum önce lpg regülatörünün temizliğini ele alacağım.deneyeceğim.

Saygılar

wbpcw4.jpg

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Bugüne gelelim, daha önceden de dedim ya ısğnmıyor diye neyse lpg regülatörüne giden iki hortumu söktüm çok hafif su akıntısı oldu pardon antifiriz ustekini üfledik alttaraftan hava çok güzel geliyor yani burada da sıkıntımız yok diye düşünerekten oto elektrikçisine gittim ve kalorifer temizliği yapıldı bayağı sürdü 2-3 saat gibi. Teste çıktım öncekinden daha iyi sıcaklık vermeye başladı fakat araç fanı açtığında daha da arttı sıcaklık bizi yakmasada sıcaklğk bariz bir biçimde 15 km yol yaptım arttı demekki tıkanıklık petek aralarında halen bir sıkıntı varmış.

Herneyse 70Tl para aldılar peki şimdi neyi öğrenmiş olduk arkadaşlar buna bu parayı vereceğimize 50 yada 80Tl civarında değişiyor yeni petek alın taktırın daha rahat edin gerçeğiyle yüz yüzeyiz aklınızda olsun...

nn1yj6.jpg

dxi6bl.jpg

Ya da başka bir sorun var ben anlamadım ustam petekten dedi noktayı koydu.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz

Bugüne gelelim, daha önceden de dedim ya ısğnmıyor diye neyse lpg regülatörüne giden iki hortumu söktüm çok hafif su akıntısı oldu pardon antifiriz ustekini üfledik alttaraftan hava çok güzel geliyor yani burada da sıkıntımız yok diye düşünerekten oto elektrikçisine gittim ve kalorifer temizliği yapıldı bayağı sürdü 2-3 saat gibi. Teste çıktım öncekinden daha iyi sıcaklık vermeye başladı fakat araç fanı açtığında daha da arttı sıcaklık bizi yakmasada sıcaklğk bariz bir biçimde 15 km yol yaptım arttı demekki tıkanıklık petek aralarında halen bir sıkıntı varmış.

Herneyse 70Tl para aldılar peki şimdi neyi öğrenmiş olduk arkadaşlar buna bu parayı vereceğimize 50 yada 80Tl civarında değişiyor yeni petek alın taktırın daha rahat edin gerçeğiyle yüz yüzeyiz aklınızda olsun...

Ya da başka bir sorun var ben anlamadım ustam petekten dedi noktayı koydu.

Kalorifer petegini aldıktan sonra, değiştirmek için ne adar işçilik ücreti alıyorlar?

Petek değişiminin toplam maliyeti nedir?

Torpido komple söküleceği için zamanla yıpranmış ve çok kırılgan olan parçaların durumunu göz önünde bulundurdunuzmu?

Ustanız torpido söküldükten sonra herşeyin düzgün çalışacağına ve ileride gevşeme, sallantı olmayacağına, torpidodan ses gelmeyeceğine dair garanti veriliyormu?

Bütün bunları göze almadan petek değişim işine girmek dogru olmaz... Temizlik yaptırımak, duruma göre daha mantıklı bir secenek olabilir..

Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Cem Yılmaz hocam yaptırdım ve bugün itibariyle alışıyor insan sıcaklık gayet güzel. Aklıma gelmişken içi temizlendi diyelim petek dış kısmı zamanla toz kir kaplamış olma ihtimali de yüksek yanılmıyorsam birde buna çözüm bulmak. Gerek acaba nasıl halledebiliriz.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz

Cem Yılmaz hocam yaptırdım ve bugün itibariyle alışıyor insan sıcaklık gayet güzel. Aklıma gelmişken içi temizlendi diyelim petek dış kısmı zamanla toz kir kaplamış olma ihtimali de yüksek yanılmıyorsam birde buna çözüm bulmak. Gerek acaba nasıl halledebiliriz.

Radyatorun dış kısmından sürekli üfleme oldugundan, kolay kolay petek araları tıkanacak kadar toz birikmez... Dediğiniz gibi olsaydı, sürekli yağmura, toza, çamura maruz kalan dış radyatorleri her yıl değiştirmemiz gerekirdi..  Ayrıca kalorifer radyatorune gelen hava kanalının başında filtre bulunuyor.

Kalorıfer radyatorü kapaklı sistem ile kapalı bir kutu içerisinde, kullanılmadıgı zamanlarda, kutu kapağı kapalı oldugundan içeride bahsettiğiniz gibi toz birikmesi olmaz, olsada çok azdır.. Açık oldugu zamanlarda da içerisinden surekli hava geçtiğinden biriken tozlar, dışarı atılır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

İşte kafama göre hocam buldum Cem hocam zihnine bileğine sağlık bu yönden hiç düşünmedim çok sağolun.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Eğitime devam birlikten kuvvet doğuyormuş.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

İşte kafama göre hocam buldum Cem hocam zihnine bileğine sağlık bu yönden hiç düşünmedim çok sağolun.

Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Eğitime devam birlikten kuvvet doğuyormuş.

Sorun çözüldüyse, sizin durumunuz için olan en doğru çözümü bulmuşsunuz..

Forumu, yalnızca çözüm bulmak için değil, çözüm arayanlara yardımcı olmak ve tecrübelerimizi paylaşmak için de kullanıyor olmak güzeldir..

Aklınıza takılan bir durum olursa, yardımcı olabilmek için konu hakkında tecrübe sahibi olan arkadaşlarda cevap yazacaklardır..

Sizin fotograflı paylaşımlarınız da, ileride çözüm arayan arkadaşlara yol gösterici olacaktır..

tarihinde Cem Yilmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç
(düzenlendi)

Bilgilerimi yaptıklarımı burada her zaman paylaşmaya üyelere yardımcı olmaya özen gösteriyorum özellikle fotolu olarak elbette imkan doğrultusunda ayrıca bizimde mutlaka bir eksik yanımız vardır fikir görüş ve önerilerede açığım Herkese selamlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selim Kılınç

Evveeet,

Herşey güzel yine bir eksiklik farkettim. Isıtma soğutma anahtarını cam ve sağ sol camlara yönlendirdim. Fakat ısı ön cama boylu boyunca geliyor geliyor da sağ ve sol dikiz aynalarına hava gelmiyor elimle kapıları açık tek tek denedim tık yok üfleme yok nasıl halledeceğim arkadaşlar fikir ve önerilere ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Selim Karanca

geliyorda bariz bir biçimde belli olmaz. kapıyı acınca kapı döşemesinde aynanın altına doğru bir delik var, kapıyı kapatınca gögüslükteki deliğe denk geliyor hava akısı ordan sağlanıyor. öncelikle kapıyı açın fanıda acın göğüslüğün yanındaki delikten hava gelip gelmediğini kontrol edin geliyorsa kapıdaki hava kanalını söküp temizlersiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...