İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Katalizör Arızası

Ömer Faruk Divarcı

Recommended Posts

Ömer Faruk Divarcı

Bence lpg kaynaklı olabilir...benzinde bir problem yokda lpg devreye girince yapıyorsa  lpg tesistını kaliteli montaj yada uygun tesisat felan olabilir..Deneme yanılma yöntemine geçmeden iyi bir ustaya ekzos emisyon ölçümü  yaptır derim katalizör tıkalı ise çıkar meydana..Çorumda var tavsiye edebileceğim yerler..

hocam lpg yi düğmeden kapatınca benzinde de yaktı lambayı 150 km sonra. ve lpg yi özençlerde taktırdım. hocam nerede yaptırayım egzoz emisyon ölçümünü çorumda?

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

hocam lpg yi düğmeden kapatınca benzinde de yaktı lambayı 150 km sonra. ve lpg yi özençlerde taktırdım. hocam nerede yaptırayım egzoz emisyon ölçümünü çorumda?

benzinde yakınca hangi arıza kodunu verdi araç?

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

benzinde yakınca hangi arıza kodunu verdi araç?

aynı kod hocam. p0420. katalitik sistem randımanı eşik değerinin altında imiş.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Söktürürün gitsin ne gereği var sanki ;)

onu da düşünüyorum da çift sensör olayı var arıza lambası yanar diolar. muayeneden geçemezsin diolar, alt devirler de performans kaybı olur diolar :)

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

onu da düşünüyorum da çift sensör olayı var arıza lambası yanar diolar. muayeneden geçemezsin diolar, alt devirler de performans kaybı olur diolar :)

Bazıları lamba yakmıyor diyor. Forumdan bir arkadasa danısmıstım, kendisi söktürüp içini boşaltmış ve sensörlerle hiç uğraşmamıs. lambada yanmamıs ve aracın performansı da baya artmıs . Bana böyle demişti. Tabi deneyimli arkadaslar lamba hakkında fikirlerini söyleyeceklerdir muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

:(

valla o ürünü ben de gördüm hocam. millet katalizörün tıkanması demek içerisindeki maddelerin dışa çıkması diyor. yani katalizörün temizlenmesi diye birşey yok diyorlar. gösterdiğim birisi gel muadil katalizör takalım diyor, diğeri katalizöre bakalım yüksek ihtimal sağlam onun için bilmem ne bilmem neyi değiştirelim diyor. bu arada sizde de p0420  hatası mı var?  ben bu sitedeki telefonu aramıştım aracın km sini sordular.. 85 bin deyince yapılabilir dediler. galiba yüksek km lere pek önermiyorlar. 

yoo bende p0302 hatası var zannedersem gauge menude oyle okudum gibi hatırlıyorum ama bakacam

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

yoo bende p0302 hatası var zannedersem gauge menude oyle okudum gibi hatırlıyorum ama bakacam

p0302 ateşleme hatası kodu galiba.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Bazıları lamba yakmıyor diyor. Forumdan bir arkadasa danısmıstım, kendisi söktürüp içini boşaltmış ve sensörlerle hiç uğraşmamıs. lambada yanmamıs ve aracın performansı da baya artmıs . Bana böyle demişti. Tabi deneyimli arkadaslar lamba hakkında fikirlerini söyleyeceklerdir muhtemelen.sen 

sen ne yaptın hocam? yanıyor mu hala lamban?

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

sen ne yaptın hocam? yanıyor mu hala lamban?

Evet hala yanıyor hocam. Van'a gidemedim daha, nisanın ilk haftası gidip once oksijen sensörünü değiştirmeyi düşünüyorum. Sonra duruma göre konvektörü boşaltacam.

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

focus 2 115 hp aracıma 85.000 km de brc marka lpg taktırdım. lpg takıldıktan bi 500 km sonra araç arıza lambası yaktı. ustanın biri bu farklı yerlerden yakıt aldığında olur dedi. lambayı söndürdü. daha sonra bi 200 km sonra tekrar yandı. lpg sistemini bağlayan yere gittim. katalizör arızası vermiş. bizimle ilgisi yok dediler. lpg den sonra yanması tamamen tesadüf dediler. katalizör arızası neden verir? lpg ile ilgisi yok mudur? tşkler...

lpg ile ilgisi büyüktür. Arka çıkış sıcaklığı yükseldiğinden katalizör erir. tıkanır. içini boşalttırın.

fakir karışım iyice kızgın olur.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

lpg ile ilgisi büyüktür. Arka çıkış sıcaklığı yükseldiğinden katalizör erir. tıkanır. içini boşalttırın.

fakir karışım iyice kızgın olur.

benim aracım fakir karışım hatası veriyor bayadır.(Bunun sebebinide oksijen sensörü diye tahmin ediyorum). Yorumunuza göre tıkanma ihtimali baya yüksek.

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
özhan Özkan
(düzenlendi)

Benim araçda atiker var 2007 model 15000 oldu taktıralı 800 liraya daha bişeyi yok  :nazar:  Egzoz muayenesi yapan her yer bakar buna sadece değerlere bakıp sorun varmı  yokmu diye bakıcaklar.. özençlerde bakar...

tarihinde özhan Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

bu meretlerde bir de standartlar var galiba. euro-2, euro-3, euro-4 diye gidiyor. bizim yavrununki tabiki euro-4 :) yan sanayisi bin lira. ama bana sorun katalizörün kendisinde gibi gelmiyor. gidip egzoz emisyonun ölçtüreceğim. konvertörde bir şey varsa o değerlerden çıkıyormuş. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

bu meretlerde bir de standartlar var galiba. euro-2, euro-3, euro-4 diye gidiyor. bizim yavrununki tabiki euro-4 :) yan sanayisi bin lira. ama bana sorun katalizörün kendisinde gibi gelmiyor. gidip egzoz emisyonun ölçtüreceğim. konvertörde bir şey varsa o değerlerden çıkıyormuş. 

Sonuçlarını bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

arkadaşlar bugün egzoz emisyon ölçüm istasyonuna gittim. sen egzoz muayenesinden geçersin. bir sıkıntı görülmüyor dedi. sıkıntı katalizörde değil anlaşılan...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

arkadaşlar bugün egzoz emisyon ölçüm istasyonuna gittim. sen egzoz muayenesinden geçersin. bir sıkıntı görülmüyor dedi. sıkıntı katalizörde değil anlaşılan...

hımmm. sadece katolizer arıza kodu veriyordu demi araç?

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

hımmm. sadece katolizer arıza kodu veriyordu demi araç?

katalitik sistem randımanı eşik değerin altında diyordu.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

katalitik sistem randımanı eşik değerin altında diyordu.

servis ne demişti katolizerden için?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ömer Faruk Divarcı

bugün ford yetkili serviste bujileri ve kabloyu değiştirdim. eleman bujilerimi gösterdi. böyle bir şey olamaz. her yeri pas içinde. sanayide 3000 km önce değiştirmiştim. elemanlar bu bujiler asla 3000 km önce değişmemiş dediler. sanayideki adamın da günahını almak istemiyorum. bujiler ve kablo değişmeli dediler. inş p0420 yi bir daha almam. yarın bi 150-160 km yol yapacağım bakalım. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

yani servis p0420 arıza kodu için ateşleme sistemini mi değiştirmek gerektiğini söylediler?

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

yani servis p0420 arıza kodu için ateşleme sistemini mi değiştirmek gerektiğini söylediler?

hocam o kod için ilkin ateşleme sistemine bakıyorlarmış. benim bujiler ve buji kablosunu değiştirdi. bobin sağlam dedi. ama lamba yine yandı servisten 150 km sonra :( hakketen hayalet  arıza imiş bu p0420. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

hocam o kod için ilkin ateşleme sistemine bakıyorlarmış. benim bujiler ve buji kablosunu değiştirdi. bobin sağlam dedi. ama lamba yine yandı servisten 150 km sonra :( hakketen hayalet  arıza imiş bu p0420. 

benzinde de yanmıstı değil mi lamba? Valla bende benzinde de yanmıstı 23 nisanda gidecem oksijen sensörünü değiştirecem yine yanarsa konvektörü bosalttıracam( benim hata kodum oksijen sensörü  ve katalizatördü)bakalım ne olcak. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...