İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Katalizör Arızası

Ömer Faruk Divarcı

Recommended Posts

Ömer Faruk Divarcı

benzinde de yanmıstı değil mi lamba? Valla bende benzinde de yanmıstı 23 nisanda gidecem oksijen sensörünü değiştirecem yine yanarsa konvektörü bosalttıracam( benim hata kodum oksijen sensörü  ve katalizatördü)bakalım ne olcak. 

hocam benzinde de yandı ama ben lpg i sadece düğmeden kapatarak denedim. ama sigortasını falan devre dışı bırakarak denemek lazımmış. ama benim aracın çekişi hiç iyi değil. bilmiyorum ne yapacaksak valla hocam.

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

hım bende sadece düğmeden kapatarak denemiştim. yine de yanmıstı lamba. birde sigortasını sokup deneyeyim bari.

hocam benzinde de yandı ama ben lpg i sadece düğmeden kapatarak denedim. ama sigortasını falan devre dışı bırakarak denemek lazımmış. ama benim aracın çekişi hiç iyi değil. bilmiyorum ne yapacaksak valla hocam.

çekiş problemin varsa boşalttır ozaman hiç bekleme bence.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ömer Faruk Divarcı

Bugün egzoz emisyoncuda ölçüm yaptırdım. Sonuçlar;

CO     : 0,02     (00,00-00,50)

CO2   : 12,18   (10,00-16,00)

HC     : 18         (0000-0200)

O     :1,83       (00,00-05,00)

Lambda : 1,10   (0,97-1,03)   

2005 lpg li focus un emisyon değerleri...

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

çok aşırı yüksek bir değer mi oluyor acaba?

bu arada sadece rolantide baktı eleman. yani sadece rolantide mi bakılıyor bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Cihaz kalibrasyonları genelde düzgün olmuyor. O yüzden egzoz emisyon ölçü yapılan yerlerde ki değerleri çok dikkate almayın .

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

meselem katalizörümün arızalı olup olmadığını gerçekten anlamaktı. çünkü öyle bir hata kodu alıp duruyorum. anlayan da yok bizim buralarda. gidip ateşleme bobinini değiştireyim bari. çünkü belli devir aralıklarında titreme oluyor araçta bujiler ve buji kabloları yeni olmasına rağmen. 

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

ömer hocam aslında bu ölçüm içim referans değerlerini bilebilsek elm 327 ile sensör durumlarını ölçülebiliyor ama refrens degeri olmayınca hiçbirsey ifade etmiyor.Konvektör içinde actırıp bi gözle baktırmanın faydası vardır diye düşünüyorum.Tam anlamda belli olmasada eriyip erimediğini ya da dagılıp dagılmadıgını anlayıp ona göre işlem yapılabilir.

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

meselem katalizörümün arızalı olup olmadığını gerçekten anlamaktı. çünkü öyle bir hata kodu alıp duruyorum. anlayan da yok bizim buralarda. gidip ateşleme bobinini değiştireyim bari. çünkü belli devir aralıklarında titreme oluyor araçta bujiler ve buji kabloları yeni olmasına rağmen. 

yol gösterici olabilir..

http://www.thaimazda3.com/svmanual/esicont/en/srvc/html/B3E010201086W02.html

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Gürsel Şen

Bu Ariza kodu bendede oluyor p0420. Son duruyorum 150 km gidince yine yaniyor. Aracin cekisi iyi sıkıntı yok. Var mi çözümü bulan

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Son ikisi sensorler galiba. Biri gaz sizintisi gibi bi anlam cikiyo

Twc ne acaba

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

bugun gittim brc ustasına. adam taktı makineye önce bosh un programıyla arıza ya baktı. yine aynı P0420 katalizör randımanı eşik değeri altında (bank 1) çıktı. aynen dediği şu" bu arıza lpg ile ilgili sıkıntı yapma katalizör tıkalı değil. katalizörden sonraki sensör benzini görmediği için bana yakıt gelmiyo o yüzden lamba yanıyo. yalancı lamba yani dedi. sonra araca gaz verip bağırttırdı dediki katalizör tıkalı olsa sen buraya gelemzsin vede araç bu şekilde bağırmaz yığılır kalırdı için rahat olsun aracı bir kaç gün benzinde kullan çıkış sensörü temizlenir sonra gaza devam et . ama arada bi benziinle kullan aracı temizlenir dedi. bende uzun yola çıkacam dedim ya yanarsa nolcak dedim devam hiçbir sıkıntı olmaz dedi. sensörlerde arızaı var mı peki dedim yada var sa nasıl anlaşılır. ustada sensörlerde arıza olsa programdan çıkardı sensör arızası olarak.

arkadaşlar birde ben bu gauge testini yaptım bugun, motor arıza lambasını söndürmeden önce. forumda baktım da DTC 00 none yazıyosa hata yoktur yada DTC nın yanında kod yazıyosa o hatayı bulup çözümüne bakmak gerekir dyorlar genelde. şimid ben bu testi yaparken dikkat ettim DTC 00 none yazıyordu ki motor arıza lambası yandığı halde. şimdi araçta arıza yok anlamına mı geliyor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

bugun gittim brc ustasına. adam taktı makineye önce bosh un programıyla arıza ya baktı. yine aynı P0420 katalizör randımanı eşik değeri altında (bank 1) çıktı. aynen dediği şu" bu arıza lpg ile ilgili sıkıntı yapma katalizör tıkalı değil. katalizörden sonraki sensör benzini görmediği için bana yakıt gelmiyo o yüzden lamba yanıyo. yalancı lamba yani dedi. sonra araca gaz verip bağırttırdı dediki katalizör tıkalı olsa sen buraya gelemzsin vede araç bu şekilde bağırmaz yığılır kalırdı için rahat olsun aracı bir kaç gün benzinde kullan çıkış sensörü temizlenir sonra gaza devam et . ama arada bi benziinle kullan aracı temizlenir dedi. bende uzun yola çıkacam dedim ya yanarsa nolcak dedim devam hiçbir sıkıntı olmaz dedi. sensörlerde arızaı var mı peki dedim yada var sa nasıl anlaşılır. ustada sensörlerde arıza olsa programdan çıkardı sensör arızası olarak.

arkadaşlar birde ben bu gauge testini yaptım bugun, motor arıza lambasını söndürmeden önce. forumda baktım da DTC 00 none yazıyosa hata yoktur yada DTC nın yanında kod yazıyosa o hatayı bulup çözümüne bakmak gerekir dyorlar genelde. şimid ben bu testi yaparken dikkat ettim DTC 00 none yazıyordu ki motor arıza lambası yandığı halde. şimdi araçta arıza yok anlamına mı geliyor.

Gauge menude yazmayıp cihazla okunabilen onlarca kod olabilir,oraya takılmayın..Yukarıda verdiğim linkte gevşek sensörler yada egsoz kaçağı diyor zaten, arıza dememiş..Birde ne olduğunu anlayamadığımız ''TWC bozulma veya arıza'' uyarısı var..netten özellikle yabancı forumlardan araştırmaya devam edin,gugul tarzanca da olsa türkçeye çeviriyor nasılsa..

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı
(düzenlendi)

• TWC -  Üç yollu katalitik konvertör (Three vay Catalytic Converter)

tarihinde Ömer Faruk Divarcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Katalizör arizasi yani. Katalizör sikintili olsa aracin gemisini düşürmez mi

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Katalizör arizasi yani. Katalizör sikintili olsa aracin gemisini düşürmez mi

Aracın model ve km si nedir

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Sürekli sıkışık trafikte ve kısa mesafe kullanılmadıysa bu km de kat. konv. dolmaz ..Bakımlarda fazla yağ konulursa  erken dolabilir .Çekiş kaybı özellikle yokuşlarda ve   ilk çalıştırmada tuhaf bir koku  varsa şüphelenmek lazım

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Çekiş kaybi yok hocam . ilk calistirmada koku da gelmiyor dikkat ettim özellikle koku varmi yokmu diye.

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Isık uç kere yandı bende sondurttum hepsinde . ilk yanmadan beri nerdeyse 500 km oldu ama çekişte hic sıkıntı yok . trabzonlular bilir dun Sümela manastieina bile ciktim

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Isık uç kere yandı bende sondurttum hepsinde . ilk yanmadan beri nerdeyse 500 km oldu ama çekişte hic sıkıntı yok . trabzonlular bilir dun Sümela manastieina bile ciktim

Sümela testi iyi olmuş  :good1: fena eğim vardır orada

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Yani araba oraya cikti hemde dört kişi ile ki zaten focus agir araç bide 100 beygir versiyonu. Katalizoru tikali aracin oraya cikmasi imkansiz yolda nefes alamayip bogulmasi lazimdi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...