İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Katalizör Arızası

Ömer Faruk Divarcı

Recommended Posts

Gürsel Şen

Bugün benzinle trabzondan samsuna geldim isim yanmadi, hem de araba agzina kadar dolu. Hayirliai bakalım

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

benim arıza lambası söndürüldükten 150 km sonra kesin yanardı. filtreler ve yağı değiştirdim artık 200 km sonra yanıyor. bakalım debriyaj baskı balata bilyayı değiştirecem. herhalde artık 250 km sonra yanmaya başlar :D

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Ben bugun konvektörü temizlettim. Birisi ermiş dağılmıs idi diğeri ise fena değildi. İkisinide temizlettim. İlk marşlarda benzinde lamba yakmıyor ama lpg de iken 30 km sonra yine labma yaktı. p 0036 ve p0430 . Isıtıcı sensörü arızalı idi onu değiştirdim ama artık lpg iken bile p 0136 hatasını almıyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

temizletim derken nasıl ve hangi yöntemle? ikisi derken 1 adet var? başka bir parçadan mı bahsediyoruz?

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı
(düzenlendi)

bildiğim kadarı ile ti-vct araçların katalizörü birbirinin aynısı iki parçadan oluşuyor çağlar abi. ersin hocam dağıldığına göre boşaltmışsın değil mi? dağılan katalizör boşaltılır temizlenmez sanki. 

pr_04_3347_max.jpg?rev=1389358916

tarihinde Ömer Faruk Divarcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

temizletim derken nasıl ve hangi yöntemle? ikisi derken 1 adet var? başka bir parçadan mı bahsediyoruz?

Yanlıs yazmısım özür diliyorum. Boşalttırdım . Cağlar abi ömer hocamın  yuklediği resimdeki gibi benim aracta konvektör.

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Ya benim yanan isik kendiliğinden söndü bugün. Nasil bi İa anlamadım

iyi işte. inş bir daha yanmaz :)

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

Benim ısıkta bugun kendiliğinden söndü, tekrar yandı , tekrar söndü. Bakalım sürec nasıl devam edecek? :)

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

kat boşaltılırsa ışık sönmez, muayenede de sorun çıkartır

Benzinde yakmıyor lpg iken yanıyor ve suan kendiğlinden söndü.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Arkadaşlar merhaba, Adım Haluk, bende 2011 1.6 benzinli focus var, araç 65 bin de iken Lovato OBD2 taktırdım, şimdi ise 83 000 de, bana bu sistemin arıza lambası yakmayacağı söylendi fakat aradan 8 ay /  17 000 KM geçikten sonra arıza ışığı yolda sabit hızda giderken yanmaya başladı, 3 haftada 3 kez söndürttüm fakat her seferinde lamba daha erken yanmaya başladı, önce 500km sonra 250 km şimdi ise 150KM sonra yandı, aracın çekişinde bir sorun yok, her seferinde P0420 eşik değerin altında hatası veriyor, ne yapmam gerekir bilmiyorum, bu KM de bir araba kat arızası verir mi? LPG yi takan yere gittim önce ayar yaptı sonra ECU yu değiştirdi şimdi ise LPG nin elektrik tesisatını komple değiştirmeliyiz diyorlar, sizce ne yapmalıyım arkadaşlar?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar merhaba, Adım Haluk, bende 2011 1.6 benzinli focus var, araç 65 bin de iken Lovato OBD2 taktırdım, şimdi ise 83 000 de, bana bu sistemin arıza lambası yakmayacağı söylendi fakat aradan 8 ay /  17 000 KM geçikten sonra arıza ışığı yolda sabit hızda giderken yanmaya başladı, 3 haftada 3 kez söndürttüm fakat her seferinde lamba daha erken yanmaya başladı, önce 500km sonra 250 km şimdi ise 150KM sonra yandı, aracın çekişinde bir sorun yok, her seferinde P0420 eşik değerin altında hatası veriyor, ne yapmam gerekir bilmiyorum, bu KM de bir araba kat arızası verir mi? LPG yi takan yere gittim önce ayar yaptı sonra ECU yu değiştirdi şimdi ise LPG nin elektrik tesisatını komple değiştirmeliyiz diyorlar, sizce ne yapmalıyım arkadaşlar?

Ürün garantili. Ne diyorlarsa he deyin. Bana sorarsanız doğru kalibrasyon yapamıyorlar.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Tercüme yapacak birini bulabilirseniz şu videolar sıkıntıyı çözebilir..belki forumdan izleyip anladığını izah eden de çıkar.

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Abdurrahman bey videolar harika olmuş, videoda anattığına göre konvektör arızalandığında oksijen seviyesi düşeceği için sensörün arıza lambası yakacağını söylüyor. fakat bizim araçlarda ayrıca LPG takılı olduğundan bizimkilerin sorunu sanki daha farklı.

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Benim Ariza lambasi yine yandi ama dikkat ediyorum şehir içi düşük devirde kullanırken yaniyor ne olabilir acaba

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Bugün şaşmaz damla lovato ya tekrar gittim, ama öncesinde eksozcuya bir ığrayayım dedim, birinci eksozcu daha meramımı anlatamadan kat dağılmış değişecek 750 ye takarız dedi, bende 2011 model arabanın kat dağıldığını nasıl anladın bir denebfalan dedim gerek yok abi değişecek deyince kızdın kalsın dedim, başka bi eksozcuya gittim, sağolsun çocuk işgilendi eksoza elini tıkadı hiç bişey yok abi senin kat daha yeni gibi dedi ısrarla sakın elletme dedi. Sonra lpg ciye gidip konuştuk, tekrar ayar yaptılar bi daha deniyecez eğer ışık yanarsa bu sefer benzin ile deneyeceğim,

Arkadaşlar bu sanayi esnaflarını çoğu para harcatmak için yalan söylüyo, herkese inanmayın bir kaç yere sormakta fayda var, ben arabamın ne hego sensörü nede kat da sorun olduğunu düşünmüyorum, ayrıca bu sensöre 250 tl istiyolar.

Yorum bağlantısı
Haluk Çakmakcı

Dün tesisatı değiştirelim dediler elletmedim, baya ayar yaptılar yaklaşık 50km sonra bu sabah tekrar yandı,  eskiden 500km sonra yanardı, artık her ayar yapılışında arıza ışığı yanma aralığı iyice daralıyor, iyice psikopata bağladım, oksijen sensöründen şüpheleniyorum ama hiçbir şey den de tam olarak emin değilim, birkaç gün benzinde kullanıp öyle deneyeceğim bakalım durum değişecek mi, arkadaşlar birde arıza lambası kendisi söner mi, yoksa önce söndürüp öylemi deneme yapmalıyım acaba? yada akü başını söküp taksam sönermi ? daha önceleri hep en ucuz gazları kullandım milangaz, jetpet falan acaba onlardan mı oldu?

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Divarcı

Dün tesisatı değiştirelim dediler elletmedim, baya ayar yaptılar yaklaşık 50km sonra bu sabah tekrar yandı,  eskiden 500km sonra yanardı, artık her ayar yapılışında arıza ışığı yanma aralığı iyice daralıyor, iyice psikopata bağladım, oksijen sensöründen şüpheleniyorum ama hiçbir şey den de tam olarak emin değilim, birkaç gün benzinde kullanıp öyle deneyeceğim bakalım durum değişecek mi, arkadaşlar birde arıza lambası kendisi söner mi, yoksa önce söndürüp öylemi deneme yapmalıyım acaba? yada akü başını söküp taksam sönermi ? daha önceleri hep en ucuz gazları kullandım milangaz, jetpet falan acaba onlardan mı oldu?

benimde her 150 de yanıyordu. filtreler ve yağı değiştirince 200 de bir yanmaya başladı :)

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya
(düzenlendi)

Sensöleriinin arızalı olup olmadıgını anlamak için lambayı söndürüp aracı benzinde kullanıp denemelisin ve muhtemelen yanmayacaktır.Arıza lambası kendi kendine sönebiliyor ama kendin söndürmek istiyorsan internette elm-327 diye bir cihaz var 40 tl civarı. onu alıp kendinde söndürebilirsin.

tarihinde ersin özkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Arkadaşlar su an samsundayim. Ve samsunda fordun ana bayiisine ve iki tane özel servise sordum p0420 hata verdigini hatada katalizor randimani esik degeri altinda . anlattım durumuda hepsinin ortak lafi aynen su: o hataui veriri hic sikinti yapma. Fordlarda ve opellerde bu lamba yaniyormus ama önemli değilmiş. Ki ben nerdeyse lamba yanali 2500 km oldu hicbir farklilkk görmedim. Basinca banamisin demiyo araç. Sadece kabullenecez lambayi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar su an samsundayim. Ve samsunda fordun ana bayiisine ve iki tane özel servise sordum p0420 hata verdigini hatada katalizor randimani esik degeri altinda . anlattım durumuda hepsinin ortak lafi aynen su: o hataui veriri hic sikinti yapma. Fordlarda ve opellerde bu lamba yaniyormus ama önemli değilmiş. Ki ben nerdeyse lamba yanali 2500 km oldu hicbir farklilkk görmedim. Basinca banamisin demiyo araç. Sadece kabullenecez lambayi

İmkansız! 444Ford'a bu söylenenleri bildirin. Servis resmen başından savmış sizi...

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Fordun kendi servisi savmistir inanirim ama tanisigim iki usta var ikisinde aynisi söyledi. Hatta birinin aracinda lovato var halen yaniyo diyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...