İçeriğe Yönlendir

Fiesta Değişim Aşamaları Start Aldı. :)

Alper Aksakal

Recommended Posts

Eskisini nasıl sökeceğiz, siyah silikon fena sağlammış, hadi söyleyin bakalım :)

abi güzelce ısıtıp daha sonra ince tel ile kesmek daha mantıklı camcilarin kullandığı varya iki ucuna tahta bağlayıp kesebilirsin diye düşünüyorum
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Köşeliya bu, arada bagajıda keser, sanırım ben bu işi boyacıya bırakacağım, birşeyler sıkıp sonra çelik telli misina ile kesiyorlarmış sanırım, netten araştırıyorum, aklınızda bulunsun fena sağlam bu, yenisini bu duruma uygun şekilde yapıştırırım artık.

Yorum bağlantısı
Alper TÜTÜNCÜ

abi bende spoiler istiyorum :) traşlanmış olarak yanlız pek el yeteneğim yok :) 5 kapı fiestam var 2005 model

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eveeet canım çıktı ama şuan iş bitti, dayanamadım kendim yaptım, arkadaşa söyledim bana misina bul, balıkçıdır kendisi, sana ince ağ ipi getireyim, hem sağlam hemde tırtırlıdır iyi keser dedi hadi dedim, hakikatende fena kesiyor, spoylerin bir ucundan daldım, yan yan ipi çeke çeke az ilerledikten sonra açılan uç kısma plastik bir çubuk sokarak esnettim, bu şekilde kestikçe çubuğu da iterekten sonunda spoyleri söktüm, yalnız şunu belirteyim, kesin bu iş esnasında boya çiziliyor, Allah tan spoyler altı olduğu için rötüşledim olay kapandı :)

Gelelim siyah silikon belasına; bu lanet şeyi sökmek için önce falçata bıçağını yan tutup kabasını kesin, sonra iyice incelene kadar az az pastırma keser gibi ince ince dilimleyin, boya seviyesine kadar inersiniz, bıçak sıfır olsun ki güzel kessin, jilet olmaz, çok esnek direk boyaya dalıyor elimide kesiyor meret.

Kaldımı size az miktarda silikon, asla çıkmaz demeyin, alın elinize biraz euro deiseeeel :)  kağıt havluya dökün ve 3-4 kat yapın, şimdi bastırarak silikonu silin, direk eriyor ve kağıt havluya geçiyor, iz bile kalmıyor, mazot ve bastırarak silme siyah silikonun canına okudu  :D üstüne  o bölgeyi güzelce yıkayın ve wax çekin sıfır olsun....

Şuan yeni spoylere hazır, akşama bu iş tamam inşallah :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

abi bende spoiler istiyorum :) traşlanmış olarak yanlız pek el yeteneğim yok :) 5 kapı fiestam var 2005 model

traşlama işini fiberciye yaptırabilirsiniz
Yorum bağlantısı
Alper TÜTÜNCÜ

bizim burda pek anlayan yokta :) netten spoiler alıcam ama sizinki gibi hoş bir görüntü nasıl vericez bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eh ülem boyacı, akşam ne yaptı acep diyip bakmaya gittim, baktımki renk tamam, abi boyadık süper oldu dedi, uzaktan bakmama rağmen bir değişik geldi gözüme, yakından baktımki boyayı fazla sıkmışlar, astıkları içinde boya spoylerin önüne doğru dalgalı bir akma yapmış, tam önde keskin kenarda, aha dedim bune, süper olmuştu hani dedim, kendileride yeni görmüşler abi düzeltiriz dediler.

Bende iyi güzel tekrar boyayın da aklınız başınıza gelsin diyerek homurdandım biraz, boyacı yeniden boyamaya gerek yok, 2000-3000 kumluk zıpara ve pasta çektikmi iş tamam olur dedi, iyide hadi kalın boyayı düzelttin, vernik tabakasınıda traşladın bitti gitti o ne olacak şimdi dedim, birşey olmazmış pastayla cillop olurmuşta....

Neyse Pazartesiye kaldı, o zaman hazır olacak hem daha iyi kurumuşta olacak, ben diyorum tekrar komple vernik lazım, o diyor lokal zımpara ve pasta cila olur biter.

Şimdi benim bildiğim akıntı boya zımpara ile düzelir, sonuçta kalın boya traşlanabilir, peki vernik ne olacak, boyacının dediği şekilde olurmu yoksa benmi haklıyım arkadaşlar ?

Konuyla ilgili bir yazı...

"Nedenleri :

Boyayı kalın bir tabaka halinde uygulamak.
Boyayı tam olarak dağıtmamak. 
Yüzeyde damlacık ve akıntı izleri bırakmak.
Ürünün uygun oranlarda inceltilmemesi.
Eski boyanın yüzeye iyice yapışmamış olması.
Katlar arası dinlendirme/kuruma sürelerine dikkat edilmemesi.
Dik yüzeylere bir defada gereğinden fazla boya uygulanması.

Çözümü : 
Akma torbalanma; kurumadan önce zamanında fark edilirse bu fazlalıklar fırça ile dağıtılabilir. Fark edilmezse, izler olduğu gibi bırakılmalı, boya birkaç gün içinde tam olarak kuruduktan sonra bu alanlar zımparalanıp tekrar boyanmalıdır.
Bu problemle hiç karşılaşmamak için ise ürün gereğinden fazla inceltilmemeli özellikle yüzeylere ince katlar halinde uygulanmalıdır."

Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Ali Bey,işlem bittikten sonra tekrar vernik atmayacak mı zaten.O halde sorun kalmaz galiba..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali Bey,işlem bittikten sonra tekrar vernik atmayacak mı zaten.O halde sorun kalmaz galiba..

Hatalı bölüm yarım santim eninde 10cm. boyunda tam spoylerin arkaya bakan keskin kenarında, geniş yüzeyde sorun yok, o kısmı 3000 lik sulu zımpara ile düzeltecekmiş, tabii boya iyice kuruduktan sonra, sonra pasta cila ile cillop olurmuş anlayamazmışım bile, şimdi netten boya firmalarına bakıyorum, bu tip hatalarda ne yapılırmış diye, bakın şunu yazmışlar, buna göre boyacı haklı sanırım.

Nasıl Onarılır

Boyanın tamamen kurumasından sonra akma bıçağı veya yaş zımpara ile sorun giderilmeye çalışılır. Zımpara ne kadar ince olursa, polish işlemi o kadar kolay olacaktır. Önce Pasta, sonra Polish işlemi tamamlanır.

boyacı doğru demiş.o kadar dert etmeye gerek yok.diğer çözümün yolu fabrikadan araca göre boyayıp istemek oluyor.  :D

Hah bende onu dedim, fabrikadan iste arada St ön tamponda iste, olmaz dedi uyanık  :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Onun için yazdım zaten Ali Bey,haliyle işlemde hata yok,boyacı haklı..

Galiba halledilebilir bir durummuş, zira mantıklı gelmeye başladı, matlaşan boyaya biz ne yaparız, aşındırıcı pasta üstüne polish çekerek canlandırma, dolayısı ile boyacı haklı (sadece düzeltme kısmında), şuradada işin dersi var.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/motorlu_araclar/moduller/boya_hatalarini_duzeltme1.pdf

Boyacının hatası ise en başta, boyayı dik yüzeylerde fazla sıkmak yada katlar arası yeterince beklememek hatalı  incelikte boya kullanmak vs. bu sebeblerden birisi yüzünden akma olmuş, 2. hatası ise boyama yaptın, biraz bekledikten sonra kontrol etmen lazım, akma varsa taze boyada hemen düzeltme yapabilirisin, kontrol etmemiş fırında bırakmış gitmiş, etse iş tamamdı.

Neyse, sonuçta telafisi mümkün bir hata, tekrar boyamaya gerek yokmuş, hem boya tam kurumamış, tek parça olunca fırını az kullandılar sanırım, Pazartesiye kadar tam kurur artık, renk vs. ise tam olmuş Allah tan :) Serviste koda göre 8 çeşit boyadan ayarladı bu rengi ve tutmadı tabiii, 2 saat karışım ayarı yaptılar, analiz makinası bile tam tutturamadı, bunu bildiğimden boyacıya sordum, nasıl kolay oldumu dedim, abi 2 saat uğraştılar tutturmak için dedi  :D

Neyse, geç olsun düzgün olsun, hayırlısı olsun demek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eveet, bugün gittim, baktımki bizi plan tutmamış, adam titizliğini gördüm içime sinmedi diyip komple zımpara yapmış, bugün tekrar boyanacak, kaldı bizim iş yarına, bir takamadık şunu gitti vallahi :)

Demekki neymiş, hayırlısı olsun demek boşa değilmiş  :D

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Eveet, bugün gittim, baktımki bizi plan tutmamış, adam titizliğini gördüm içime sinmedi diyip komple zımpara yapmış, bugün tekrar boyanacak, kaldı bizim iş yarına, bir takamadık şunu gitti vallahi :)

Demekki neymiş, hayırlısı olsun demek boşa değilmiş :D

Geç olsun ama güç olmasın. Sende o renk arabayı nereden buldun sayın abim :) sonra böyle uğraşırsin :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Renkten sorun yok canım, akıtmışlar boyayı :) neyse dur bakalım yarına ne olacak, inşallah bu sefere olur :)

Altına özel ayak yapmışlar, yatay boyayıp akmaya kesin çözüm bulmuşlar hemde  :D

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Renkten sorun yok canım, akıtmışlar boyayı :) neyse dur bakalım yarına ne olacak, inşallah bu sefere olur :)

Adamlar o rengi tutturabilmek için kim bilir ne mücadele verdiler akitmalari normal :)

Yarın güzel haberlerini bekliyoruz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Adamlar o rengi tutturabilmek için kim bilir ne mücadele verdiler akitmalari normal :)

Yarın güzel haberlerini bekliyoruz.

İnşallah,vallahi sinir oldum, böyle durumlarda beklemek helede aksilik çıktımı acaip sinir eder beni...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sabreden derviş muradına yarın erer İnşaallah.

Amiiin :)

Yorum bağlantısı

Amiiin :)

Über fiestaya über ustalar şart yapamiyolar yoksa :D

Yaylarimiz da tamamdır :)

Gönderilen ResimGönderilen Resim

Abi hayirli olsun iyi bi seçim olmuş :)

Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Über fiestaya über ustalar şart yapamiyolar yoksa :D

Abi hayirli olsun iyi bi seçim olmuş :)

Sağol kardeşim şimdi sıra da jant var :) duydum ki sen s jantlari satyomussun :))))
Yorum bağlantısı
Alper Aksakal

Kim demis :)

arabayı satmadin bari jantlari sat :) hem o kadar kullandigin yeter birazcikta ben kullansam fena mi olur. :)))
Yorum bağlantısı

arabayı satmadin bari jantlari sat :) hem o kadar kullandigin yeter birazcikta ben kullansam fena mi olur. :)))

Bu arabaya bu jantlarla vuruldum abi :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...