İçeriğe Yönlendir

Forumun Tek Blazer Mavi Focus'u (Sanırım :) )

Ahmet İhsan Akşen

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Frenler bir süredir kötüydü, geven sene balata almıştım ama disk işi anca oldu.

Geçen kışlık takarken usta alt salıncak arka burçları gitmiş diyince onu da araştırdım ama sadece burç (fişek diyen de var) değişimi düzgün olmuyor dedikleri için komple alt salıncaklar değişti, ditaş marka.

fomoco ön disk, ferodo arka disk 3350

sağ sol alt salıncak 1200

fomoco ön arka balata 550 (1 sene önce)

işçilik 500

rot 150

Toplamda 5750 TL vermiş olduk. Tıkırtı gitti, frenler hala kötü, disk ve balatalarin alışmasını bekleyeceğim, düzelmezse yine sanayi yolu görünür...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Murat Sahın yazdı:

Frenleri çözebildiniz mi peki?

Çağlar Bayur yazdı:

vakum kaçağıdır westinhouse a vakum gitmez ise frenler vosvos gibi olur ayak ne basarsa o

Sorunu usta değil de benim internetten video izleyip bulmam... Yarın değiştireyim bari kendim, ustaya gerek yok gibi 🤬

Nedir bu parça, link isim yada kod verebilecek varmı?

IMG_20230118_193959.jpg

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

yönlü valf oluyor da adını tam bilmiyorum basınc tutuyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Cevap için teşekkürler. Çekvalf yada üç yollu çekvalf falan diye de geçiyor ama tek satılmıyor sanırım. Sert hortumlar üzerinde sayılıyor, yandan giren yumuşak zaten üstündeki takılıyor gibi.

https://www.otomert.com.tr/focus-westinghouse-hortumu-2005-2011-ithal-pmu6729?gclid=EAIaIQobChMIjrXdw9nR_AIVwwMGAB2pWwSwEAQYASABEgLmNPD_BwE

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

vakum kaçağıdır westinhouse a vakum gitmez ise frenler vosvos gibi olur ayak ne basarsa o

10 gündür vakum kaçağına ile sürdüğümü bu Sabah anladım. Dün boruyu kontrol ederken tamamen kırmışım sanırım çünkü bugün taş gibi olmuştu, vakum tamamen gitmiş.

Antalya'dan getirttik taktık sıkıntı kalmadı şükür. Balata alışması falan diye fren yaptım dün boşu boşuna z diske zarar vermemişimdir inşallah.

Birde frene basılı iken aracı stop edince pedal yükseliyordu artık basılı kalıyor, hava kaçtığı için yükseliyormuş sanırım stop edince. Vakum kaçağına şüphelenen bu şekilde deneyebilir.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun diske birşey olmaz zaten yarı güçte baısyordu eski hali yaklaşık yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sorunu usta değil de benim internetten video izleyip bulmam... Yarın değiştireyim bari kendim, ustaya gerek yok gibi 🤬

Nedir bu parça, link isim yada kod verebilecek varmı?

IMG_20230118_193959.jpg

Enteresan bir arıza imiş. Geçmiş olsun Ahmet. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

yazlıklar 5 sezonda 40 ay, 49 bin km kullanılmış, atmaya kıyamadım ama yaza kullanır mıyım bilmiyorum şimdilik...

Kullanılır mı bu lastikler? Yeni lastik alacağım ama 16" alasim yok, jant da alamadım kararsız kaldım. Kışlıklar var şuan 16" de.

17" Volvo jantı alacaktım 2021 lastikler ile birlikte 8800 TL ye kaçırdık.

Şuan kararsız kaldim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Lastikler ömrünü güzel doldurmuş. Geri dönüşüme güzel bir katkı olacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen

Otoparktan çıkardım inince farkettim, orada olma şansı yok, okul bahçesinde yada dışarıda olmuş muhtemelen.

IMG_20230603_151741.jpg

• Şaşkın 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

grçmiş olsun benimkininde arkaya yasalnıp geçip gitmiş beyaz bir şey muhtemlen servis minibüsü

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Size de geçmiş olsun.

Yakında baktım duvar gibi duruyor ama bilemedim, vursak hissederdik diye düşünüyorum 🤔

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önde oradan duvara yaslanana kadar lastik çarpar vs hissdilir sanırım, ön lastiğin arkadı duvara sürtse yine lastik yaslanır, başkası öpmüş gitmiş gibi

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi biri vurup geçmiş muhtemelen.

Tamponları boyatmak vardı aklımda, çamurluk da eklenecek artık mecbur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Lastikler ömrünü güzel doldurmuş. Geri dönüşüme güzel bir katkı olacaktır.

Öyle oldu, yeni yazlık aldık bayram öncesi. 16" devam.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Enteresan bir arıza imiş. Geçmiş olsun Ahmet. 

Başka enteresan bir arıza ile karşınızdayım :) soğutma suyu sıcaklığı anlık olarak artıp düzeliyordu. Yani 84 derece mesela ama anlık 95 e çıkıp iniyordu. Daha doğrusu yapıyormuş ben fark etmiyormuşum.

Geçenlerde Antalya'dan tırmanırken obd cihazı taktım nedir durumlar diye, araç anlık gaz kesti rampalara gelince, cihazdan sanırım dedim geçen yaz da olmuştu çünkü. Söktüm cihazı devam etti, stop edip çalışırdım yine devam ediyordu. Gaz kesip uyarı verince hararet ibresi de anlık çıkıp iniyordu.

Obd yi takıp motor suyu sıcaklığını grafik olarak takip edince anlık fırlama yaptığını fark ettim. Korkuteli nde sıkıntı yok ama Antalya'dan tırmanırken sıcak da olunca hava zaten yüksek olan sıcaklık 115 leri geçiyor ve araç anlık korumaya geçiyor.

Dün müşürün fişini çekip Kontak spreyi falan sıktım değişen bir şey olmadı. Bugün gittim sanayiye ustaya sıkıntıyı anlattım direk araç dizel mi diye sordu. Evet diyince hararet müşürü al gel hocam dedi. 180 TL ye Delphi sensör takıldı sıkıntı düzeldi şükür, daha 4 sene önce febi termostat takılmıştı ama sorun müşürmüş, tek seferde çözdük şükür.

IMG_20230711_224421.jpg

IMG_20230711_174833.jpg

IMG_20230711_155326.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Soruna denk gelmiş ustaya denk gelinmiş, geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

tek seferde çözdük şükür.

Vay be ne ustalar var :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Cihat yazdı:

Vay be ne ustalar var :)

Bende internetten alıp deneyecektim ama 160 parça 40 kargo 200 TL boşa gidecek diye cesaret edemedim, ihtimal de vermedim, alt tarafı 5K NTC niye bozulsun dedim :)

teşekkür ederim hepinize.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...