İçeriğe Yönlendir

Cam Filmi Yasak Mı? Artık Serbest

Murat Doğan
Çözüme git Sedat Oral tarafından,

Recommended Posts

Murat Doğan

Arkadaşlar internette kesin bir cevap bulamadım.Cam filmi cezası kalktı mı? Ya da artık yazmıyorlar mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Tezel

yasak değil, muayenede hafif kusur olarak geçiyor, eğer filim çektireceksen çektirebilirsin sıkıntı yok..

Yorum bağlantısı
Ersin Özkaya

yasak değil, muayenede hafif kusur olarak geçiyor, eğer filim çektireceksen çektirebilirsin sıkıntı yok..

Ben ceza yedim 70 tl. Nasıl oluyor bu iş?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)

bu konu formda daha öncede konuşulmuştu muayenede sıkıntı yok ama polisin ceza yazma yetkisi var orjinal çıkışlılar hariç ;)

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Tezel

Ben ceza yedim 70 tl. Nasıl oluyor bu iş?

geçmiş olsun öncelikle, cezayı nezaman yediniz? 

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz
(düzenlendi)

Arkadaş  ceza yedi bir hafta önce 

tarihinde Onur Oflaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Yasak devam ediyor arkadaşlar yanlız uygulaması keyfi polisin taktirine kalıyorsunuz o kadar... :)

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Arkadaşlar araç camlarında film ile karartma yasak cezası var ama polislerin insafına kalmışsınız kimi ceza yazıyor kimi filmi gözü önünde söktürüyor kimi görmezden geliyor, muayene içinse hafif kusur ile geçer ama bu yasak olmadığı anlamına gelmez lütfen yanlış bîlgilendirme yapmayın filmin fabrika çıkışı veya sonradan takılmasıda fark etmez. Tek çare maddî güç var ise bazı oto cam fîrmaları camları lazer ile karartıyor.

18.07.1997 tarihli Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin, 09.09.1997 revize tarihli 63. maddesi:

“Ayrıca, taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.” Trafik denetimlerinde tespit edildiği takdirde, Trafik Kanunun 30/1-b maddesine göre para cezası kesilebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Tezel

sanırım ben yanlış biliyorum, ama biyerden duymuştum filim artık yasak değil diye demekki yanlış bilgiymiş. 

Yorum bağlantısı
Oğuz Erdem

Muayeneden hafif kusurlu geçer. Ancak yasaktır. Dedikleri gibi polisin insafına kalmış bir şey.

Yorum bağlantısı
Alirıza Yaman

Bende çok araştırdım kesin birşey yok ruhsata film olduğu için işletilmiyor sadece fabrika çıkışlı camlara birşey demiyorlarmış onlarda da camın yanında yazan harflere bakıyorlarmış başka forumlarda okudum adam 150 lira ceza yemiş o sinirle filmleri söktürmeye gitmiş 50 lira söküm parası istemişler o sinirle gitmiş kendi sökmüş sonra bir yere gidip filmleri söktürdüğüne dair belge falan alacakmış (ne olduğunu tama hatırlamıyorum) kesin birşey yok tamamen polisin insafı...

Yorum bağlantısı
Murat Doğan

Şu konuya aslında tam bir açıklık getirseler çok iyi olur,polisin insafına bırakırsak işimiz var.Açık ve net bir şekilde yasak ya da değil diye yazsınlar değil mi?

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Arkadaşlar şöyle düşünelim

Kemer takmak zorunlu takmaz ve çevirmeye girersen ceza yazmak yada yazmamak polis elinde

Aynı şekilde filmde yasak çevirmede ceza yazmak yada yazmamak polisin insiyatifinde.

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Galiba tamamen arabanın görünümü ve polisin aracı kullanan kişiyi nasıl gördüğüne bağlı bu film işi. Ben babamın Caddy'sini yaklaşık 3 4 yıldır filmli olarak kullanıyorum (ön cam hariç bütün camlar filmli) herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Zaten polis çevirme işinde, aile olduğu zaman direkt geçiş sağlanıyor. Muayeneden de her yıl geçiyor. Polisin insafına kalmış bir şey galiba. 

Yorum bağlantısı
Serdar Erkiz

Günaydın.Polise bağlı ceza yazmamak. Dün gece (02:30 civarında) Manisa-İzmir istikametinde trafik çevirmesine takıldım. Rutin kontroller (alkol,ehliyet,ruhsat kontrolü) dışında cam filmine bir şey demediler.

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

yasak cezası 160 tl olması lazım ama memur beyin keyfine kalmış trafikte makas atmadıktan sonra sos ses müziğin sesini açık etrafı rahatsız etmedikten sonra birde ters ters konuşup polise gider yapmadıktan sonra birşey olmaz

Yorum bağlantısı

Geçen gün facebookta gördüm. Biri dilekce ve mahkeme kararının paylasmis. Ceza kesildikten sonra başvurmuş. Bilir kişi incelemis arabayi, görüşü engellemeyecek şekilde olduğundan ceza iptal olmuş. Karar tutanağıni da araçta tutacakmis. Artık kimse yazmaz adama :)

Yorum bağlantısı

Polis tutanaklara vs. bakmıyor.. Ben cezayı yazayım sen git istersen itiraz et beni ilgilendirmez diyor.. Avukat jipin de en açık tonda film varken ceza yemiş, o zamanlar filmi yasak kılan madde araçta şöförün görüşünü engelleyecek aksesuar olarak geçiyordu, bilirkişi araca binip görüşü engellemediğini söylemiş ve cezayı iptal etmiş.. Ancak en son okudğuma göre madde camlara renkli film yapıştırmak yasaktır diye değiştirilmiş.. Bu durumda filmden kurtarmanın tek yolu cilt hassaslık raporu olabilir :)

Kanun değişti mi bilmiyorum ama olay yeni olmuş 1 hafta öncesine dair mahkeme sonucu. Güneşe alerji raporu mantikli görünüyor. Annemde çok ileri derecede güneş alerjisi var. Golgede bile hava çok sicaksa kabarir cildi. Rapor alacak bakalım o şekilde çektirip raporu araçta tutucam. Ama tabi bahane degil bu cidden arabaya binince zorlaniyor. Devamli arkada ortada oturuyor güneşten kaçmak için film bir nebze rahatlatacak

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

Orta yaşlı teyzem, önce ceza yedi filmden sonraki hafta bağlandı.. Trafikte de makas atmaz, müzik dinlemez.. Araçta Bmw oysa, yani yazmak isteyen yazar.. Geçen range'e film söktürüyordu polis tekstilkent çıkışında..

Polis tutanaklara vs. bakmıyor.. Ben cezayı yazayım sen git istersen itiraz et beni ilgilendirmez diyor.. Avukat jipin de en açık tonda film varken ceza yemiş, o zamanlar filmi yasak kılan madde araçta şöförün görüşünü engelleyecek aksesuar olarak geçiyordu, bilirkişi araca binip görüşü engellemediğini söylemiş ve cezayı iptal etmiş.. Ancak en son okudğuma göre madde camlara renkli film yapıştırmak yasaktır diye değiştirilmiş.. Bu durumda filmden kurtarmanın tek yolu cilt hassaslık raporu olabilir :)

ben genel olarak söylemiştim eğer talimat geldiyse sadece cam filmi uygulaması yapılacaksa herkese yazılır bir defasında beşiktaş meydanda film uygulaması yapılmış 2 saat içerisinde yaklaşık 60 araca cam filmi cezası yazılmıştı eğer sen polise terslik yaparsan poliste  senin bir açığını bulmaya ceza yazmaya çalışacaktır bu açıkta ilk olarak cam filminden başlar

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Geçen gün facebookta gördüm. Biri dilekce ve mahkeme kararının paylasmis. Ceza kesildikten sonra başvurmuş. Bilir kişi incelemis arabayi, görüşü engellemeyecek şekilde olduğundan ceza iptal olmuş. Karar tutanağıni da araçta tutacakmis. Artık kimse yazmaz adama :)

Örneği var mı bu kararın? Yada numarası, mahkeme ismi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...