İçeriğe Yönlendir

Lpg Taktırmalı Mıyım?

kenan karga

Recommended Posts

Murat_Durmaz

aracıma son 1 ayda 1000 tl masraf yaptım tam kafama gore oldu  boyumda biraz kısa oldugu içinde  diger araclar konsol yuzunden kullanması zor geliyor ama fiesta tam benlik önümü rahatça görüyorum bu sebeplerle artık satmam uzun bir süre bu nedenle kışa doğru taktıracagım lpg yi

bende senin gibi çok düşünceli idim taktırıp taktırmama konusunda, yılda 8000-9000 km yapıyordum, taktırdıktan sonra 15000 km çıktım. (araç az yakınca kullanman artacaktır) tüketim konusunda kesinlikle memnun kalırsın, benim araç benzinde 0,40 kuruş yakıyordu. şimdi gazda şehir içi 0,25 kuruş yakıyor. (istanbul trafiğinde)--- uzun yol yaptım geçen hafta, km de 0,19 gibi rakamlar çıktı ortaya ,ortalama hız 130-180 arası,  tavsiye ederim. ben lovato taktırdım. 14 aylık gazlı aracı kullanan biri olarak şöyle bir tavsiyede bulanayım. bu araçlar gazı seviyor :) bastımmı gidiyor, 180 km hızda banamısın demedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

10 tl verdiğim yola 6 tl veriyorum. 50-60 bin km sonra lpg den bir sorun olsa 2.500 tl para tutan bir arıza çıkartsa yine de cebimde fazladan 8-10 bin tl para kalmış olacak. Kim neden taktırmaz anlamak gerçekten mümkün değil. Tabiri caizse, "lpg yerine benzinli de ısrar edenin ya parası çok ya aklı yok." Misal-örnek olarak söylüyorum :)

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Ben benzinde gezecek kadar zengin degilim.

genelde arabası benzinli olanlar, nedense tavsiye etmiyorlar lpg, yi (bence)..birde kullananlara sorun..

ben lpg de 40.000km kullandim , hic sorun yaşamadım.

Sadece bir kere filtre degistirdim, bikerede biparca için 40tl baskada masrafi olmadi..

satarkende rahat satarsiniz, zira ben yeni aracimi ararken ilanlarda direk lpg yi isaretliyordum öyle bakiyordum..yada lpg li aractan 2.000 tl ucuz olursa benzinliyi düşünürüm..

bence taktirin.

Yorum bağlantısı

10 tl verdiğim yola 6 tl veriyorum. 50-60 bin km sonra lpg den bir sorun olsa 2.500 tl para tutan bir arıza çıkartsa yine de cebimde fazladan 8-10 bin tl para kalmış olacak. Kim neden taktırmaz anlamak gerçekten mümkün değil. Tabiri caizse, "lpg yerine benzinli de ısrar edenin ya parası çok ya aklı yok." Misal-örnek olarak söylüyorum :)

Öncelikle aracım lpgli ve dediklerine katılıyorum. Ama....

Taktırmayanlar ya güvenlik sebebiyle ya da çekişten düşer kaygısıyla ve en önemlisi lpgci motorcuya motorcu lpgye suç atar sorun çözülmez korkusuyla taktırmıyor.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Öncelikle aracım lpgli ve dediklerine katılıyorum. Ama....

Taktırmayanlar ya güvenlik sebebiyle ya da çekişten düşer kaygısıyla ve en önemlisi lpgci motorcuya motorcu lpgye suç atar sorun çözülmez korkusuyla taktırmıyor.

katılıyorum. şimdi aracımda dalgalanma sorunu var. araçtanmı gazdanmı çözülemedi :) bende taktırmadan önce devir sıkıntısı yaşarmıyım diye düşünüyordum. hatta bu konuyla seninle uzun uzun konuşmuştuk. bir çok konuda beni aydınlatmıştın. ama şu kesinki gaz montajından sonra ilk araca binildiğinde hani sanki bir çekiş düşüklüğü hissediliyor. daha sonra bunu hissetmiyorsun, sanırım alışıyorsun. şimdi ben aracı bazı günler benzinde kullanıyorum. benzinli kullanımın gaz ile hiç bir farkı olmadığını anladım.

Yorum bağlantısı

Murat dalgalanmanın lpg ile alakası olduğunu Zannetmiyorum benzindede yapıyordur büyük ihtimal ama daha az yaparnsenin konundu herhalde yazdım oraya olası sebeplerini bi gözat oraya

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Ferhat Bulut

2000 flairime kasımda atiker sıralı taktırdım.Gayet memnunum.900 tl.Artık benzin ibresine gözüm hiçç gitmiyor.İmkan varsa ve binilecekse taktırın arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Hasan Sonuç

Herkese merhaba. Yazdıklarınız eminim ki benim gibi çelişkide kalan pek çok kişiye yardımcı oluyor olacaktır da. Bilmiyorum Kenan Bey taktırdı mı fakat ben de yaklaşık olarak aynı durumdayım. Aracımı alalı 5 ay oldu neredeyse ve 5000 km yaptım. Aracımdan son derece memnunum. Gerçekten özen gösterildiğinde sorunsuz bir araç olduğunu düşünüyorum ve zevkle kullanıyorum. Gel gelelim hepinizin malumudur ki bu araçlar benzinde 35 kuruşun altını çok nadir görüyor okuduğum kadarıyla. Kış şartlarında kış lastiği ile birlikte 35-40 kuruş arasında ödüyorum km ye. Aracımı 14.000'e satıp biraz daha borçlanıp lpgli bir araç mı alsam acaba diye düşünüyorum bir an, sonra hem borca girmek istemediğimden hem gül gibi arabadan olmak istemediğimden hem de temiz bir araç bulamama endişesinden vazgeçiyorum. Birkaç günlük yoğun düşüncenin ardından şu anda aracımı satmamak düşüncesi ağır basıyor. Lpg taktırıp taktırmama konusunda ise kafama takılanlar var. Bugün Kayseri'nin en iyi en sorunsuz lpg işini yaptıkları iddia edilen Olgun Lpg ye gittim bilgi aldım. Emmegaz simit depo için 1300 nakit 1400 taksitli, Landirenzo simit depo için 1800 nakit 1900 taksitli fiyat çıkardılar. Kafama takılanlar ise şunlar:

- Olgun lpg gerçekten en iyi yer mi montaj için ( Kayserili arkadaşlar)

- Simit depo diğer depodan daha mı tehlikelidir. Allah korusun fakat simit depo kullanımından kaynaklı bir kaza haberi var mıdır? Buna bağlı olarak simit depo mu yoksa bağaj deposu mu tercih edilmeli? 

- Marka olarak ben Lovato'yu bir de Atiker'i biliyorum. Bu markalar hakkında bilginiz var mı, bu fiyatlar normal mi, düşünceleriniz tavsiyeleriniz nelerdir?

- Performans kaybının olmayacağını en az %40 da yakıt tasarrufunun olacağını iddia ediyorlar. Aracımı tek başıma ya da iki kişi ile kullanırken araç uçuyor ama 4-5 kişi binildiğinde benzinli olmasına rağmen bir titreme hafif bir zorlanma hissediyorum araçta. (bu normal mi?) Lpg de durum ne olur acaba? Lpg ile 4-5 kişi bayır yukarı Erciyes'e çıkar mı bu araç?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
kenan karga

Herkese merhaba. Yazdıklarınız eminim ki benim gibi çelişkide kalan pek çok kişiye yardımcı oluyor olacaktır da. Bilmiyorum Kenan Bey taktırdı mı fakat ben de yaklaşık olarak aynı durumdayım. Aracımı alalı 5 ay oldu neredeyse ve 5000 km yaptım. Aracımdan son derece memnunum. Gerçekten özen gösterildiğinde sorunsuz bir araç olduğunu düşünüyorum ve zevkle kullanıyorum. Gel gelelim hepinizin malumudur ki bu araçlar benzinde 35 kuruşun altını çok nadir görüyor okuduğum kadarıyla. Kış şartlarında kış lastiği ile birlikte 35-40 kuruş arasında ödüyorum km ye. Aracımı 14.000'e satıp biraz daha borçlanıp lpgli bir araç mı alsam acaba diye düşünüyorum bir an, sonra hem borca girmek istemediğimden hem gül gibi arabadan olmak istemediğimden hem de temiz bir araç bulamama endişesinden vazgeçiyorum. Birkaç günlük yoğun düşüncenin ardından şu anda aracımı satmamak düşüncesi ağır basıyor. Lpg taktırıp taktırmama konusunda ise kafama takılanlar var. Bugün Kayseri'nin en iyi en sorunsuz lpg işini yaptıkları iddia edilen Olgun Lpg ye gittim bilgi aldım. Emmegaz simit depo için 1300 nakit 1400 taksitli, Landirenzo simit depo için 1800 nakit 1900 taksitli fiyat çıkardılar. Kafama takılanlar ise şunlar:

- Simit depo diğer depodan daha mı tehlikelidir. Allah korusun fakat simit depo kullanımından kaynaklı bir kaza haberi var mıdır? Buna bağlı olarak simit depo mu yoksa bağaj deposu mu tercih edilmeli? 

- Marka olarak ben Lovato'yu bir de Atiker'i biliyorum. Bu markalar hakkında bilginiz var mı, bu fiyatlar normal mi, düşünceleriniz tavsiyeleriniz nelerdir?

- Performans kaybının olmayacağını en az %40 da yakıt tasarrufunun olacağını iddia ediyorlar. Aracımı tek başıma ya da iki kişi ile kullanırken araç uçuyor ama 4-5 kişi binildiğinde benzinli olmasına rağmen bir titreme hafif bir zorlanma hissediyorum araçta. (bu normal mi?) Lpg de durum ne olur acaba? Lpg ile 4-5 kişi bayır yukarı Erciyes'e çıkar mı bu araç?

merhaba hocam ben taktırmadım dahası taktıramadım atikerde yaklaşık 2000 tl istediler  otomatik olanına bende fiyatı duyunca vazgeçtim birde küçük bebeğimiz var bagaja birtek bebek arabasını koyabiliyorum lpg olursa onu da koyamayacağım dediğiniz gibi bende aracımdan çok memnunum bineceğim diye istediğim gibi de yaptırdım hiçbir masraftan kaçınmadım ama küçük geldiği için önümüzdeki yaz sedan bir araçla(2001 ve üstü polo clasic veya seat cordoba ile) değiştirmeyi düşünüyorum. birde simit depo demişsiniz bizim araçlarda stepne bagajda olmadığı için simidin olmayacağını düşünüyorum tank depo var gördüğüm lpg lilerde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

Allah bağışlasın Kenan Bey. Aile genişleyince bizim fareler yetmeyebilir tabii. Allah gönlünüze göre versin hayırlısıyla. 2000 TL gerçekten çok fazla bence de. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Size söylenen %40 yakıt tasarrufu km/litre bazında değil lpg/benzin bazında.Benzinde 2 tl olsa zaten %50 kar yapıyorsunuz :).Ben lpg ye karşıyım.Ayar tutmaz problem yaratır.İster 4 5 kişi binin ister 1 2 kişi ne lpg de durum değişir ne benzinde sonuçta aynı yakıt miktarını gönderecekler belki lpg yetmeye bilir ama benzin aracın standartında ayarlı birşey sürekli yeter.

Yorum bağlantısı

öncelikle şunu belirteyim simit depoyu nereye montajlayacaklar bizim araçta yedek lastik altta yer alıyor ben taktırırken projeye olmaz dediler onun için bagaja mahkumuz. ben alır almaz lpg taktırdım. AKL marka çok da memnunum. 1.5 seneyi aştı. performans kaybı hissedilecek düzeyde değil yakıt 8-8.5 lt civarı şehir içi 100 km de lpg fiyatına göre 19 - 20 krş gibi km. karar sizin tabiki
Yorum bağlantısı

aynen bence de 1.5 senedir LPG li kullanıyorum LPG den yana sıkıntım yok. İnsanlar filtresini değiştirmiyor,bakımını yaptırmıyor ucuz işçiliğe kaçıyot sonra boyuna lpg ye suç atıyor. Montajı başarılı yapılmış, bakımları kesinlikle ihmal edilmemiş LPG sorun yaşatmaz bana göre. LPG ler ilk çıktığında -markasını bile bilmiyoruz- babam klasik sırasız olanlardan LPG taktırdı hiç olmamışsa 12 sene olmuştur bakımları hariç LPG yüzünden masrafolmadı Toyotasında .Aynı şekilde abim  de öyle 4 yıldır tık demedi kimsenin beğenmediği Atiker. Demem o ki en aşağı 10000 km de bakım yaptırmadan LPG ye çamur atanları ve ucuz işçilikle LPG taktıranları sigara içip nefesim kesiliyor diye şikayet edenlere benzetiyorum ben :)

İyi diyorsunuz da herkes büyük şehirlerde , sizin tabirinizle, işin ehillerinin bulunduğu yerlerde oturmuyor ki. de oturmuyor.

Yorum bağlantısı

Evet o konuda Haklısın ama en azından standart bakımları yapılmalı filtre Değişimi yazılım kontrolü gibi bunun için aman aman ustaya gerek yok ama montaj önemli o konuda bir şey diyemem

Yorum bağlantısı

Bir de araçtan araca çok fark ediyor. 5 yıl LPG  kullanan biri olarak yazıyorum bunları. Ford un LPG ye yüzü yok gibime geliyor. Çevremdeki LPG li Ford larda sıkıntısız araç yok gibi. Her sıkıntı da ya da her hangi bir aksaklıkta şehirden şehire koşturmanın ne manası , ne de insanların buna ayıracakları zaman olmayınca, ehildir veya değildir aracını ustanın eline teslim ediyorsun.Şansa kadere artık. Artvin den bu form aracılığı ile bana yazan bir arkadaşımız vardı. En yakın servis Ordu da diye buraya gelecekti. 6 saat yol. Herkesin başına gelecek diye bir şey yok ama geldimi de mide bulandırıp, aracından soğuyor insan. Firmalar bayii dağıtırken usta iyi mi kötü mü diye bakmıyorlar bile. Örnek; Prins i Ordu da takan ustayı iyi tanıyorum(Tabi Prins bayii liği hala aynı kişide ise). Benim arabaya OMVL takmıştı. Basit bir kalibrasyonu bile yapamadı.Araç gaz yemeden rolanti düşüyor sonra topluyordu. "Bu olmadı" dediğimde de, "Bobin" dedi "Buji ve kablolar" dedi, değiştik olmadı. Yapılan masrafı düşünün. Sonrasında ise  "Senin arabaya ancak bu kadar ayar olur" diyordu. 2 ay sonra Ankara ya gittiğimde, liseye giden bir LPG ci çırağı en iyi markalardan olduğuna inandığımız ve bayiilik dağıtırken titiz olacağını düşündüğüm Prins in eğil ustasının işini  2 dk da halledivermişti. Sırf bu işlerle bir daha uğraşmak riski yüzünden dizelci oldum. Yoksa ne güzel paşa paşa C-max ıma biniyordum. Güvenlik açısından problem olduğunu da sanmıyorum. Hatta bir çok aracın benzin tertibatından daha güvenli olduğunu sanıyorum. Renoların bir birinin içine geçme eski benzin borularını düşününce o Broadway e nasıl binmişim diye düşünürüm hep.Hatta burada Samçelik firması LPG tankı üretiyor. Benim araca özel simit tank yaptırıp taktırmıştım.

Yine de sizin adınıza sorun yaşamadığınız için sevindim.

Yorum bağlantısı
Fuat GÜVEN

Aracınıza bence biran önce lpg taktırın. Sonuç olarak yakıt parasını siz veriyorsunuz. kısa sürede kendini amorti eder. Size şu yönde tavsiye cermek isterim. Lpg markasına takılmayın fazla. Orta yollu bir marka taktırın. Önemli olan lpg de markadan çok takan ustanın işçiliği. Benim aracımda 2500 tllik lpg sistemi var ve geçen ek bir enjektöre 200tl verdim. Abim 1250 tlye taktırdı ve onun aracının enjektör seti 250 tl.Çalışmasında veya gidişinde kimizin aracında da sıkıntı yok

demek istediğim lpg de markadan çok usta önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
kenan karga

Allah bağışlasın Kenan Bey. Aile genişleyince bizim fareler yetmeyebilir tabii. Allah gönlünüze göre versin hayırlısıyla. 2000 TL gerçekten çok fazla bence de. 

amin teşekkür ederim hasan bey

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sonuç

öncelikle şunu belirteyim simit depoyu nereye montajlayacaklar bizim araçta yedek lastik altta yer alıyor ben taktırırken projeye olmaz dediler onun için bagaja mahkumuz. ben alır almaz lpg taktırdım. AKL marka çok da memnunum. 1.5 seneyi aştı. performans kaybı hissedilecek düzeyde değil yakıt 8-8.5 lt civarı şehir içi 100 km de lpg fiyatına göre 19 - 20 krş gibi km. karar sizin tabiki

Tavsiye ve bilgiler için herkese teşekkür ederim. Beyazıt Bey, bugün başka bir yerden AKL için taksitli ya da peşin 1100 tl bir rakam aldım. Ne düşünüyorsunuz?

Yorum bağlantısı

ben nisan 2013 te taksitli 1000 tl gibi bir rakama almıştım nakit yanlış hatırlamıyorsam 900 liraydı o zaman

Yorum bağlantısı
kenan karga

bu akşam bizim araçların piyasasına bakmak için araç satılan bir internet sitesine girdim adam fiestasının benzinde 20 kuruş yaktığından bahsetmiş ve lpg ye gerek yok demiş ya arkadaş teknik detaylarda zaten aracın şehir içi 9.4 lt şehirdışı 6.2 lt ortalama ise 7.4 lt yazıyor ki benim aracımda bu rakamlara yakın yakıyor bu arkadaşların şöförlüğüne hayranım ben hiç bu kadar tasarruf ettiremiyorum araca  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ferhat Bulut

Bizim araçlara simit depo takilamaz.ancak silindir depo takılabilir. Yakıtta çok fark eder. 180 tlye 300 km gitmek nerde, 50 tlye 300 km gitmek nerde.fark bu kadar açık. LPG taktirmayanlara duyurulur[emoji6]

Yorum bağlantısı
Gürkan Başbağcı

Ben bu zamana kadar taktırmayı düşünmüyordum, fakat çevremdekiler neden taktırmadın deyince düşünmeye başladım.

Tek nokta enjeksiyonlu ve motor ufak olduğundan sıkıntı olur diye düşünüyordum.

Taktırılmalı sanırım. Fiyat aralığı ne kadar oluyor ki?

Yorum bağlantısı
emin burak yeğ

35-40 krş nasıl yakıyorsunuz ? yada nasıl kullanıyorsunuz ? benimde 2001 fiestam var 1.25.genelde sakin 2500-3000 devir bandında kullanırım,çok yüksek devirlere düzgün yol olmadıkça pek çıkmam.2 yıldır kullanıyorum ve bakımı hiç aksamaz.bunun dışında ben daha 26 krş yaktığını görmedim aracımın..her ay mutlaka aynı pompadan alır ve ölçerim..25 krş yakıyorum şu an ve şehir içi - karma kullanımda..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...