İçeriğe Yönlendir

Çift Renk Yüzünden Muayeneden Kaldım

Mehmet Emin Taşdelen

Recommended Posts

Mehmet Emin Taşdelen

Merhaba,

Aracımın ruhsatında renk olarak gri(metalik)-mavi yazıyor. Araç mavi, muayeneden kaldık. Öncekilerden nasıl geçmiş diyorum onu biz bilmeyiz diyorlar. Anlamadım gitti, bak çamurlu bunu say dedim dalga geçtiğimi sandı mister şef.

Arabanın cam çıtaları ve tamponlar ile kapılarda nikelajlı çıtalar var. Acaba gri diye onu mu yazmışlardır? Araba Ankara plaka, ben Kayseri'deyim trafiğe git, dilekçe yaz uğraş dur. Güya mesai gününde gidemiyorum diye cumartesi yaptıralım dedik muayeneyi.

Var mı bir çıkar yol bilen. Ha bu arada, araçta iki tane trafik seti olmasına rağmen kusur olarak Set içindekiler eksik yazmışlar. Nasıl iş bu bilmiyorum vallahi. Bir de artistik ki bizim öğrencilerden beter...

Yorum bağlantısı

trafik set içi tam da olsa eksik yazıyorlar çünkü bakmıyorlar,daha önceki muayene evrağı varsa amirine müdürüne bir başvursanız yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular
(düzenlendi)

Gri bir şerit çektir reklamcıdan muayeneden sonra sökersin  :D

Maksimum 50 tl 'ye çözüm. :good1:

tarihinde Volkan Doğrular tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı

+1

:bravo:

Geçmiş olsun. Kötü bir durum. Maalesef el mahkum. Süründürüyorlar böyle yerlerde adamı.   :(

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

o zaman reklamcıya gidip arabanın bir kısmını rasgele gri kaplatın muayeneden sonra cıakrtın :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

o zaman reklamcıya gidip arabanın bir kısmını rasgele gri kaplatın muayeneden sonra cıakrtın :)

Aklımdan çözüm bu zaten.
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

trafik set içi tam da olsa eksik yazıyorlar çünkü bakmıyorlar,daha önceki muayene evrağı varsa amirine müdürüne bir başvursanız yardımcı olacaklarını düşünüyorum.

Geçmiş olsun.

Amiri mi müdürü mü neydiyse onunla da görüştüm ama ARTİZ bu adamlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

En ucuz çözüm bu.... :)

Olması gereken ise... Bir boyacıdan boya faturası alıp, Ek1 ile muayeneye girip, rengi lacivert olarak tescil ettirip ruhsatları değiştirmektir.. 

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Herhalde yere göre değişiyor bu muayenedeki elemanlar. Bizim buradakiler gayet hoşgörülüydü.  Ben bir tüp ve arabanın sıfır alınmışken verilen ilk yardım kutusu ile gittim hepsini bagaja koydum. Bagajı açtı şöyle bir göz gezdirdi kapattı. Kutunun içi dolu mu boş mu tüpün tarihi geçmiş mi geçmemiş mi bakmadılar. Yine her zaman ki gibi far ayarı hafif kusurlu olarak geçtim. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdem
(düzenlendi)

Ruhsatta gri yazıyorsa tuvturk yetkililerinin gri renk araması doğru değil mi? Bence onlardan ziyade ruhsata yazanlar anılmalı burada.Ruhsata çok acayip şeyler yazıyor memurlar.Örneğin 2009 da satın aldığım aracın ruhsatına 2011 trafiğe çıkışlıdır yazmıştı memurun biri.

tarihinde Ufuk Erdem tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci
(düzenlendi)

Benim arcın rengi faturada kül kahve olarak geçiyor ,ruhsatta kahverengi,  yurt dışı renklerde ise Lunar Sky olarak geçiyor.Kime göstersem arabayı rengi gri diyor. Tarfik polisinin biri ruhsattaki yazanı beğenmedi tutturdu araba gri diye allahtan faturası yanımda idi baya tartışmak zorunda kalacaktım.Sonradan satıcı firmayı aradım yeni yönetmelik gereği yalnızca ana renk ruhsata yazılıyor dediler. İşallah bendede muayenede sorun çıkmaz 3 yıl sonra.

tarihinde Özcan Cepheci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Merhaba,

Aracımın ruhsatında renk olarak gri(metalik)-mavi yazıyor. Araç mavi, muayeneden kaldık. Öncekilerden nasıl geçmiş diyorum onu biz bilmeyiz diyorlar. Anlamadım gitti, bak çamurlu bunu say dedim dalga geçtiğimi sandı mister şef.

Arabanın cam çıtaları ve tamponlar ile kapılarda nikelajlı çıtalar var. Acaba gri diye onu mu yazmışlardır? Araba Ankara plaka, ben Kayseri'deyim trafiğe git, dilekçe yaz uğraş dur. Güya mesai gününde gidemiyorum diye cumartesi yaptıralım dedik muayeneyi.

Var mı bir çıkar yol bilen. Ha bu arada, araçta iki tane trafik seti olmasına rağmen kusur olarak Set içindekiler eksik yazmışlar. Nasıl iş bu bilmiyorum vallahi. Bir de artistik ki bizim öğrencilerden beter...

Metalik mi boya? Yazan belki metalik mavi demek istemistir. Bu sekilde bir yazimsa aracin muayeneden gecmesi lazim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Halil Gürsoylar

aracın fotosunu paylasır msnz? bir de renk değişimi için ilk önce br reklamcıdan araç plakası da yazan bir fatura alıyorsunuz ve en son da ruhsat değişiyor. peki aradaki işlemler nelerdir?? teşekkürler

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Bunlar gene çok iyiymiş. Bizim bir arkadaş arabayı sıfır alır zamanı gelince ilk muayeneye gider araba o zaman 12 bin kilometrededir. Araç muayeneden çıkınca 120 bin kilometre ile çıkar arkadaş dikkat etmez. Aracı satacağı zaman durum karşısına çıkar ve bir sürü evrak işi ile uğraşır. Bu durum ve değerli forumdaşlarımın örnekleri bir kere daha göstermektedir ki denetim yapanların denetlenebilirliği sorgulanmalıdır. Bu sadece TUVTURK için değil tüm kamu adına denetim yapanlar için geçerli bir durumdur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

En ucuz çözüm bu.... :)

Olması gereken ise... Bir boyacıdan boya faturası alıp, Ek1 ile muayeneye girip, rengi lacivert olarak tescil ettirip ruhsatları değiştirmektir..

Daha ucuz bir yöntem düşünüyorum. Gri elektrik bantı ile kendim kaputun üzerine şerit çeksem ne olur?
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Ayni durum benim başıma da gelmişti 2 sene önceki muayenede. Sanirim bu ford'un bi uygulaması. Arabam siyah ama ruhsatta siyah (kahverengi-bej) diye geçiyordu. Haliyle kaldım muayeneden. Git uygunluk belgesi al dediler. Servise gittim almanyadan uygunluk belgesi geldi aynı orda da öyle yazıyor. Sonra muayeneye girdim tekrar duzelttiler ruhsat değişti falan filan... bana 250 lira gibi bur meblağa patlamışti... sonra biraz araştırdım neden böyle yazıyor diye, meğerse arabanin içi bej konsol da kahverengi olduğu için zekiler böyle yazmış ruhsata... geçmiş olsun yapacak pek bişey yok. Ruhsatiniz değişecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Ayni durum benim başıma da gelmişti 2 sene önceki muayenede. Sanirim bu ford'un bi uygulaması. Arabam siyah ama ruhsatta siyah (kahverengi-bej) diye geçiyordu. Haliyle kaldım muayeneden. Git uygunluk belgesi al dediler. Servise gittim almanyadan uygunluk belgesi geldi aynı orda da öyle yazıyor. Sonra muayeneye girdim tekrar duzelttiler ruhsat değişti falan filan... bana 250 lira gibi bur meblağa patlamışti... sonra biraz araştırdım neden böyle yazıyor diye, meğerse arabanin içi bej konsol da kahverengi olduğu için zekiler böyle yazmış ruhsata... geçmiş olsun yapacak pek bişey yok. Ruhsatiniz değişecek.

Ben o ruhsatı para verip de değiştirmem. Bedelsiz yapılacak bir şey mi diye bakacağım. Bugün servise gittim ama onlar da arabanın neresinin gri olduğunu gösteremediler. Yaptıkları tek şey o da 50 lira karşılığında aracın fabrikasyon olarak gri-mavi olarak renklendirilmiş olduğuna dair belge verebileceklerini söylemek oldu. Ha bir de oradaki ZEKİ BİR BEY mümkün değil olamaz diyerek 2005 yılında böyle bir araba satmadıklarını söyledi. Sanki sadece kendi sattıkları araçlar var piyasada.

Pazartesi emniyete gidip dilekçe vererek arabanın dosyasına baktıracağım, 06 plaka olmasından dolayı Ankara'ya sorulacak. Faturaya da gri-mavi yazmışlarsa yüce auto'yu arayıp bana arabanın gri yerini göstermelerini rica edeceğim.

Doktora tezimi yazdıktan sonra boşluğa düşmüştüm üç beş gün eğlence çıkar artık. [emoji12]

Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Ben o ruhsatı para verip de değiştirmem. Bedelsiz yapılacak bir şey mi diye bakacağım. Bugün servise gittim ama onlar da arabanın neresinin gri olduğunu gösteremediler. Yaptıkları tek şey o da 50 lira karşılığında aracın fabrikasyon olarak gri-mavi olarak renklendirilmiş olduğuna dair belge verebileceklerini söylemek oldu. Ha bir de oradaki ZEKİ BİR BEY mümkün değil olamaz diyerek 2005 yılında böyle bir araba satmadıklarını söyledi. Sanki sadece kendi sattıkları araçlar var piyasada.

Pazartesi emniyete gidip dilekçe vererek arabanın dosyasına baktıracağım, 06 plaka olmasından dolayı Ankara'ya sorulacak. Faturaya da gri-mavi yazmışlarsa yüce auto'yu arayıp bana arabanın gri yerini göstermelerini rica edeceğim.

Doktora tezimi yazdıktan sonra boşluğa düşmüştüm üç beş gün eğlence çıkar artık. [emoji12]

Keşke dediginiz gibi olsa ve cebinizden para çıkmadan bu işi halletseniz. Ama emin olin bu işler böyle yürümüyor. Gerek servisler gerekse tüvtürk mukemmel! isleyisleriyle bunu imkansız kılıyor. Zaten bu tüvtürk çalışanları iddia ediyorum prim usulü çalışıyorlar. Brn daha bu güne kadar far ayari düzgün geçen bir araba görmedim. Sıfır araba sokun fenni muayeneye illaki kusur buluyorlar. Ve bence o kusurlardan da prim aliyorlar, başka bir açıklaması olamaz çünkü. Sizin ruhsat değişecek hocam benden demesi :) konuyu takipteyim :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Keşke dediginiz gibi olsa ve cebinizden para çıkmadan bu işi halletseniz. Ama emin olin bu işler böyle yürümüyor. Gerek servisler gerekse tüvtürk mukemmel! isleyisleriyle bunu imkansız kılıyor. Zaten bu tüvtürk çalışanları iddia ediyorum prim usulü çalışıyorlar. Brn daha bu güne kadar far ayari düzgün geçen bir araba görmedim. Sıfır araba sokun fenni muayeneye illaki kusur buluyorlar. Ve bence o kusurlardan da prim aliyorlar, başka bir açıklaması olamaz çünkü. Sizin ruhsat değişecek hocam benden demesi :) konuyu takipteyim :)

En olmadı gri bir şerit çektirir giderim, ruhsata kalmadan hallolur. Kaputun ortasına "TÜVTÜRK, bak gri!" yazdırsam kızarlar mı acaba?
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kızamazlar çift renk olur :D

Geniş tamir bantlarından al... Genelde gri renklidir... muayeneye girerken yapıştır, çıkınca söküver... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Öğleden önce emniyete gittim, trafik tescil şubeye. Ankara'ya sordular, öğleden sonra tekrar gittim, cevap gelmiş; Aracın dosyası İstanbul'dan nakil gelmiş oraya. Bilgi doğru, evet araç çift renk ama dosyada da öyle mi öğrenmek için tekrar İstanbul'a sordular. Saat 16:15 itibariyle henüz cevap gelmemişti. Yarın, öbür gün gidip tekrar soracağım. Bu sıcaklarda işi bulduk vallahi, git emniyete,  gel emniyetten. Bu arada TÜVTÜRK'ü de aradım. Aracı ruhsata uyduracağım dedim, ne kadarlık bir kısmı gri olsa işinizi görür? Şerit çeksem tamam mı, yaptırır giderim bu olmamış derlerse benim şalterler atar yoksa. Kayıt oluşturdular, bana geri döneceklermiş. Bilgisi olan var mı bu konuda? Tüm parça veya belirli bir oranının farklı bir renk olması gerekli mi çift renk olması için acaba? Bir de birinci renk gri, ikinci renk mavi yazıyor kayıtlarda. Bu adamlar gıcıklık olsun diye hakim renk gri, şeritler mavi olacak demesinler sonra. Korkmuyor değilim bu işten. Resmen gavur eziyeti çekiyoruz, kıldan, TÜV'den şeyler işte...(Not: Deyimin aslının "kıldan, tüyden" olduğunu biliyorum.)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...