İçeriğe Yönlendir

Çift Renk Yüzünden Muayeneden Kaldım

Mehmet Emin Taşdelen

Recommended Posts

Sorun olacağını sanmam. Yanlara yada kaputa gri attırabilirsin. Birinci ikinci nasıl anlamadım ama problem olmaz.. BEim araçta yeşil-beyaz yazıyordu. Kaput ve bagaj çift çizgi beyaz, tavan komple beyazdı.

Eğer problem olursa,

JPT5ecy.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Sorun olacağını sanmam. Yanlara yada kaputa gri attırabilirsin. Birinci ikinci nasıl anlamadım ama problem olmaz.. BEim araçta yeşil-beyaz yazıyordu. Kaput ve bagaj çift çizgi beyaz, tavan komple beyazdı.

Eğer problem olursa,

JPT5ecy.jpg

Tişörtler de konuya uygun olmuş, fikir vermesi açısından gayet hoş da abileri böyle ufak işler için meşgul etmesek daha iyi olacak gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Bu TÜVTÜRK gerçekten tam bir baş belası arkadaş. Dün o kadar aradım derdimi anlattım, teknik personelimize sorup geri döneceğiz dediler. Şimdi aramış bir kadın, trafik tescilden aracınızda olmayan rengi sildirin kayıtlar düzelir diyor. Ruhsatın her iki kağıdı da değişecek diyorum, ben arabayı ruhsata uydurmak için ne kadarlık kısmını gri yapsam yeter diye soruyorum (aynı kadına, dün de kaç kişiye anlattım telefonda yani) tavanını kaplatabilirsiniz diyor. Ben masraf etmek istemiyorum en az ne kadar kaplama yeter diye soruyorum, muayene istasyonuna götürün söylerler diyor. Doğrudan istasyona telefon ile de ulaşılamıyor. Nasıl iş arkadaş ya. Vallahi billahi tekel olmasalar bu kadar artist olmazlardı ya, devletimiz sağ olsun. Kerem abi, yolla adamları  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bu TÜVTÜRK gerçekten tam bir baş belası arkadaş. Dün o kadar aradım derdimi anlattım, teknik personelimize sorup geri döneceğiz dediler. Şimdi aramış bir kadın, trafik tescilden aracınızda olmayan rengi sildirin kayıtlar düzelir diyor. Ruhsatın her iki kağıdı da değişecek diyorum, ben arabayı ruhsata uydurmak için ne kadarlık kısmını gri yapsam yeter diye soruyorum (aynı kadına, dün de kaç kişiye anlattım telefonda yani) tavanını kaplatabilirsiniz diyor. Ben masraf etmek istemiyorum en az ne kadar kaplama yeter diye soruyorum, muayene istasyonuna götürün söylerler diyor. Doğrudan istasyona telefon ile de ulaşılamıyor. Nasıl iş arkadaş ya. Vallahi billahi tekel olmasalar bu kadar artist olmazlardı ya, devletimiz sağ olsun. Kerem abi, yolla adamları  :D

Aslında milleti telefonla arayıp, kıllandırmayacaktın hiç. Kaput+ bagaja çift çizgi gri atıp gidecektin. Bence Tüv e mesafe uzak değilse 15-20 Tl ye çift çizgi yaptır ve git. Şansını dene. Hiç strese girme. Olmazsa zaten mecburen uğraşacaksın ruhsatla. Belirli bir renk yüzdesi yok.  ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Aslında milleti telefonla arayıp, kıllandırmayacaktın hiç. Kaput+ bagaja çift çizgi gri atıp gidecektin. Bence Tüv e mesafe uzak değilse 15-20 Tl ye çift çizgi yaptır ve git. Şansını dene. Hiç strese girme. Olmazsa zaten mecburen uğraşacaksın ruhsatla. Belirli bir renk yüzdesi yok.  ;)

30 km git, 30 km gel kılTÜRK. 10+10 da sanayi. Gerçi c.tesi günü haybeden 40 km gittik ama işe yaramadı mister skoda sevice.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mehmet Emin Taşdelen

Uzunca süren bir bekleyiş, defalarca telefon ile görüşme Yüce Auto'nun beni bir türlü takmaması ve en sonunda Skoda'ya http://www.skoda-auto.pl/ üzerinden bu durumu bildirmem üzerine, aynı gün Yüce Auto tarafından aranarak aracın renk bilgisini gösterir bir belgeyi bana hemen kargo ile göndereceklerini söylediler, iki gün sonra belge bendeydi. Aracın rengi; mavi (metalik).

Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube'den önce Ankara'ya, oradan gelen bilgi üzerine aracın İstanbul'dan nakil gelmesi sebebiyle daha sonra İstanbul'a polnet üzerinden sorulan ve alınan bilgi de aracın renginin mavi (metalik) olduğunu gösteriyordu. Bu hatanın neden kaynaklandığını sorduğum memurun cevabı da hayli ilginçti doğrusu. Emniyetin kullandığı yazılımda o gün itibariyle metalik renk olarak sadece gri varmış. Ruhsatı hazırlayan görevli memur da metalik ibaresini ruhsata ekleyebilmek için gri rengi seçmiş, ikinci renk olarak da maviyi seçince bizim ruhsatta bonus olarak gri renk arz-ı endam eylemeye başlamış. Yani hata tümüyle şubenin veya emniyetin.

Forumda yaptığım ufak bir araştırmayla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 30-03-2010 tarihinde tüm illerin emniyet müdürlüklerine gönderdiği şu belgeyi buldum. http://i.imgur.com/8jMtP.jpg Hemen bir dilekçe, ekine de bu  genelge ile Yüce Auto'dan gelen belgenin fotokopisini ekleyerek mesai bitmeden trafik şube'ye gittim. Tarih: 19 Eylül 2014. Dilekçemi verdim. Baktılar, ettiler. Tam yapacak oldular ki o birimin muhasebecisi başka yerden verilmiş hatalı belgeyi ücretsiz olarak değiştiremeyeceklerini, bu işlemi kabul etmeyeceğini söylemiş. Daha doğrusu maliyeye sormuşlar, oradan böyle bir cevap gelmiş. İyi dedik, (şaka şaka, çok sinirlendim ama elden bir şey gelmiyor) çıktım geldim. Günlerden Cuma, mesai bitmeye kalmış 1 saat kadar. Yapacak bir şey yoktu. Bimer'e ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne durumu ve isteğimi belirtir mesaj yazdım. Şimdilik sadece emniyet dönüş yaptı. Cevap aşağıda. Bu arada muayene tekrarı için 1 aylık sürem dolacağı için bu ayın 22'sinde gittim kaputa gri şerit çektirdim 30 TL karşılığı ve muayeneden geçtim. Az önce e-devletten aracımı bir kontrol edeyim dediğimde eskinden renk-1 ve renk-2 kısımlarında gri ve mavi olarak görülen renk bilgisinin mavi olarak değiştirildiğini gördüm. Emniyet kendi sisteminde hatayı düzeltmiş yani. Ama bu durumda bir dahaki muayenede şerit ile kurtarma ihtimali kalmadı, mecbur ruhsat değişecek. Ha iki yıl içinde bir şekilde Ankara'ya o dilekçeyi veririm nasıl olsa. Ama buradan o gün işimi halledebilseydim 30 TL para verip üstüne arabamı da maymuna çevirmemiş olurdum. Bakalım BİMER ne diyecek. Çok saçma sonuçta taşra teşkilatı olan bir yapı, her yerden yapılması gerekirdi diye düşünüyorum. Ayrıca plaka değişimi olmadığında mesela, ruhsatlar Ankara Gölbaşı'nda basılıyor. Adam Hakkari'de yaşıyorsa Ankara'ya mı gidecek. Neyse, araştırıyorum. Gerekirse başka birimlere de yazacağım. Böyle uğraşmadıktan sonra hak almak çok zor, en azından bizden sonrakiler için faydası olur.

-----------------------bilgiedinme@egm.gov.tr'den gelen cevap-----------------------------

Sayın Mehmet Emin TAŞDELEN

19.09.2014 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Hatalı belgelerin ücretsiz olarak herhangi bir trafik tescil kuruluşunda değiştirilmesinin mümkün olup olmadığı hakkında Maliye Bakanlığına görüş sorulmuş olup, Maliye Bakanlığı tarafından belge hangi trafik tescil kuruluşu tarafından hatalı düzenlenmiş ise, ücretsiz olarak aynı trafik tescil kuruluşunun değiştirilebileceğini bildirmiştir. Bu nedenle, belgenin herhangi bir yerde ücretsiz değiştirilmesi mümkün değildir. İyi günler dileriz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen
(düzenlendi)

Uzunca süren bir bekleyiş, defalarca telefon ile görüşme Yüce Auto'nun beni bir türlü takmaması ve en sonunda Skoda'ya http://www.skoda-auto.pl/ üzerinden bu durumu bildirmem üzerine, 

Hatalı link vermişim. Özür dilerim. Skoda'ya yazdığım mesaj ile Yüce Auto'nun aynı gün cevap vermesi tesadüf eseri olmuş.

tarihinde Mehmet Emin Taşdelen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mehmet Emin Taşdelen

Uzunca bir aradan sonra, geçtiğimiz Pazartesi günü Ankara'ya gittim, emniyet müdürlüğüne. Daha önceden Kayseri Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'ne hitaben yazdığım dilekçenin benzerini, yine bahsi geçen genelge eki ile hazırlayıp evrak kayıttan girişimi yaptım. O memur ona, o memur diğerine, o da bir başkasına paslaşarak, her birinde sıra bekletilerek, ne istediğimi ve derdimin ne olduğunu bile tam olarak anlamaya çalışmadan, ezberledikleri prosedürün dışına çıkmamaya gayret ederek, yer yer hadlerini aşar tarzda hitaplarla sanki kasıtlı olarak işimi yapmamak için başlarından savarak veya neden yapılamayacağını anlatmak yerine tersleyerek elim boş geri gönderdiler. Çıkarken de yine her ihtimale karşı dilekçeme yazılı cevap istiyorum diyerek evrak kayıt gişesindeki gerçekten nazik hanım efendi memureye dilekçemi bırakarak ayrıldım. Teknik olarak talebimin haklı veya haksız olabileceği konusuna hiç değinmiyorum, ama yazdığım dilekçeyi bile okumadan ve aşağılar bir tarzda sanki benim amirimmişlercesine davranmaları hiç hoşuma gitmemişti doğrusu. Akşam eve gelince Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün 155ihbar hattına bir mesaj yazdım ve durumu anlattım. Bugün sağ olsunlar Özel Kalem Şube Müdürlüğü'nden Müdür bey namına görevli polis memuru aradı ve konu ile ilgilendiler. Sanırım iyi niyetlerinden ötürü olarak (aracın daha öncesi 34 plaka olması sebebiyle belki) şahsen başvuru yapmam durumunda ruhsat belgelerimin ücretsiz olarak değiştirileceğini belirtiler ve Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'nde görevli memurlar adına vatandaş olarak bana yapılan davranıştan dolayı özür dileyerek gerekli uyarıların yapılacağını belirttiler.

Ben Ankara'ya kendi aracımla gittim ve geldim. Doğrusu yaptığım masraf zaten benim ruhsatımı ücreti mukabilinde değiştirmeme yeterdi ama iş o değil. Belki bundan sonra başka bir vatandaşın böyle bir talebi olursa kanun ve yönetmelikler doğrultusunda hakkı ne ise ona daha kolay yoldan ulaşmasına vesile olur diye umut ediyorum.

Herkese umut dolu yarınlar dilerim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Emin Taşdelen

Bir önceki mesajda dilekçe ile başvurmuştum ya, işte gelen cevap. Görülsün ve ibret alınsın diye buraya ekliyorum. Hani derler ya hep "elbette içlerinde kötüler de vardır ama genelleme yapmamak lazım", bence şöyle olmalı "elbette içlerinde iyiler de vardır ama genelleme yapmamak lazım".

https://drive.google.com/file/d/0B5b4vJWG4tReY1NtMzRsaFZ5STQ/view?usp=sharing

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

bizim fiesta da ruhsatta bordo yazıyor.

bizden önceki sahibi tavanda güneş yanığı olmasından dolayı.

siyah folyo gibi bir şey kaplattırmış. 

8. ayda da vizesi var. ihşallah insaflı bir yetkiliye denk geliriz de geçeriz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen
(düzenlendi)

Son tahlilde iş Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü'ne kadar uzadı. Müdür Bey, bizzat arayıp çok nazik bir şekilde personeli adına özür diledi, muhtemelen bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Kendilerini ziyaret etmem ve bir kahvelerini içmemi, bu arada ruhsat ile ilgili işlemleri de bizzat kendisinin takip edeceğini belirterek beni son derece utandırdı. İşin buralara geleceğini hiç tahmin etmiyordum, şaşırdım doğrusu. Az biraz da endişeliyim ama neyse, hayırlısı.

tarihinde Mehmet Emin Taşdelen tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Emin Taşdelen

Sonuç: Şube müdürü ve yardımcısı ile görüşme sonucunda sadece motorlu araç trafik belgesi değiştirildi. Ortada bir hata var ve bu hata ilk hatalı belgeyi kabul eden araç sahibine, müteselsilen de bana ait olmuş oldu. Çünkü belge için beyan ve kabul imza karşılığında yapılıyormuş. Bunca uğraş ve astarı yüzünü geçen masrafa rağmen maalesef teknik anlamda bir kazanım sağlanamadı. Yani parasını verip hiç uğraşma diyenler haklı çıktı. Özellikle değerli kağıt olarak kabul edilen bir belge alıyorsanız hiç üşenmeden 3-4 kez kontrol edin. Hata her halükarda vatandaşa kalıyor. Maddi yönünde değilim demiştim zaten, işleyişin problemine kızgınım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ünal Doğar
(düzenlendi)

İnsanlar neden kanunu kuralı uygulamak istemiyor, bir tüRlü anlamış değilim.Benim hb araba da ruhsatta sedan geçiyor.Ruhsatı alırken memura bak burası yanlış demiştim, bir şey olmaz demişti 2010 yılında, geçen yıl muayenede sıkıntı çıktı Allahtan hatalarını kabul edip sistemden düzelttiler, muayane istasyonu da bu seferlik geçiriyoruz ama düzeltin dedi.Hatalı işlem Malatya EM'de yapılmıştı Gittiğim Elbiistan EM'ü hata yapan saymanlığın konuyla ilgileneceğini belirtti.Bakalım yakında ruhsatın ücretsiz değişimi için Malatya Emniyet Müdürlüğünü ziyaret edeceğim.

tarihinde Ünal Doğar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Benim ruhsatta yazan rengi aynen yazıyorum.

GRİ (Demir)

KAHVERENGİ (Bej)

Büyük/küçük harf boyutuyla bu şekilde yazıyor.

2 kez muayene yaptırdım sıkıntı olmadı.

3. muayeneye korkarak gideceğim artık.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Benim ruhsatta yazan rengi aynen yazıyorum.

GRİ (Demir)

KAHVERENGİ (Bej)

Büyük/küçük harf boyutuyla bu şekilde yazıyor.

2 kez muayene yaptırdım sıkıntı olmadı.

3. muayeneye korkarak gideceğim artık.

Kesin takılacaksın. Bende de aynıydı. Artık ağır kusur olmuş bu. Büyük salaklık, o ayrı tabii. Tavsiyem; gitmeden önce "griye boyanmıştır" şeklinde boya faturası alıp rengini sadece "gri" olarak tüften tespit belgesi aldıktan sonra trafikte ruhsata işletmek. Ruhsat yapraklarının değişmesine gerek yok çünkü sistemden görüyorlar. Ama ben değiştirdim. İşte böyle... :)

Yorum bağlantısı

Murat Bey, muayene için bir yıldan biraz fazla sürem var. O zamana kadar birilerinin bu salaklığı düzelteceğini umuyorum.

Düzeltmezlerse ben düzeltirim artık. :) 

Verdiğiniz fikir de 10 numara. Son çare verecekleri bir aylık sürede dediğiniz işlemi yaparım.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Murat Bey, muayene için bir yıldan biraz fazla sürem var. O zamana kadar birilerinin bu salaklığı düzelteceğini umuyorum.

Düzeltmezlerse ben düzeltirim artık. :)

Verdiğiniz fikir de 10 numara. Son çare verecekleri bir aylık sürede dediğiniz işlemi yaparım.

Bu, düzelmiş hali Turgay. :shok: Ben kaç kere geçtim vizeden Magnum Gri/Kahverengi (Bej) olarak. Ruhsatta yazan renk(ler) böyle idi. Geçen Cuma günü kaldım. Tek kusur buydu. Dediğim gibi yapıp tekrar girdim ve tabii o şekilde geçtim. Yeni uygulama bu şekildeymiş. Eskiden bakmıyorlarmış, hangi akla hizmetse artık bakmaya başlamışlar. Daha içeri girmeden görevli kaldığımı söyledi. Sonra içeri sokup kontrolleri yaptı. Muayene raporunda tek ağır kusur aracın renginin ruhsatta yazan renge uymaması olduğunu yazmışlar. :bambam:

Kusur olsun da bari hafif kusur olsun. Rengin farklı olmasının ağır kusuru ne? Ruhsatta sarı yazarken benim araç lacivert değil ki...

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Herkese merhaba. Aracımın muayene tarihine 2 gün kala aracımı bugün eksoz ve muayenesi için tüvtürk e götürdüm. Öncelikle aracımın ruhsatında renk olarak gümüş gri ve siyah yazıyor. Muayeneye gitmeden önce de forumda bu durumu araştırdım ve bu konuya denk gelince öncesinde baya bi sıkıntı çekecekmişim gibi geldi. Konuşulanları okuyunca, dedim ki papazı bulduk. Sonrasında emniyette trafikte bi arkadaşla konuştım ve durumu anlattım. Bana sorduğu ilk soru araç sunrooflu mu oldu bende evet dedim tamam o zaman ikinci rengin siyah yazılmasının sebebi o dur dedi. Bu laf üzerine içim biraz rahatladı. Benden önceki sahibinde de hep geçmiş muayenelerden kağıtları elimde çünkü. Sabah besmele ile çıktım karlı yollara öncesinde eksoz emisyonu ölçümü yapan başka bir yere aracımın eksoz pulunu aldım. Sonrasında randevusuz olarak Tüvtürk e gittim. Burada 2,5-3 saat bekledikten sonra sıra bana geldi. Önce klasik kaput kontrolü tüp var mı diye olmayında bagaj kontrolü (ilk yardım çantası, yangın tüpü v.s) sonrasında aracım içeriye alındı ve yaklaşık 15 dk. sonra diğer taraftan geldi ve sonrasında far ayarları düşük hafif kusurlu olarak(tüm araçlara yazılan kusur) kusursuzca muayeneden geçtim. Polis arkadaşımın dediği gibi ikinci renk sunroof için yazılmış kaportada farklı bir siyahlık oluşturduğu için. Böyle benim durumumda olan tüm forumdaşlarımın bilgilerine sunulur. Mondimde en küçük bir sorun dahi yok çük şükür :nazar: :nazar: :nazar: :nazar: :nazar:

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

Herkese merhabalar. Bugün itibariyle aracımın eksoz ve muayenesini yaptırdım. Aracım gümüş gri-siyah olarak 2 renk ruhsatlandırılmış. Bu durum hakkında daha öncesinde bir bilgiye sahip olmadığım için muayene öncesi tereddütlerim vardı ancak sorunsuzca muayeneden geçtim. Konu açıklaması linktedir.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/261470-%C3%A7ift-renk-y%C3%BCz%C3%BCnden-muayeneden-kald%C4%B1m/page-3

Yorum bağlantısı
Serhan Kaya

muayene ücreti 181,72 tl. eksoz 40 tl. toplam 221,72+yaktığınız yakıt+harcadığınız zaman=aracın 2 sene yollara devam:):)

Yorum bağlantısı

Herkese merhabalar. Bugün itibariyle aracımın eksoz ve muayenesini yaptırdım. Aracım gümüş gri-siyah olarak 2 renk ruhsatlandırılmış. Bu durum hakkında daha öncesinde bir bilgiye sahip olmadığım için muayene öncesi tereddütlerim vardı ancak sorunsuzca muayeneden geçtim. Konu açıklaması linktedir.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/261470-%C3%A7ift-renk-y%C3%BCz%C3%BCnden-muayeneden-kald%C4%B1m/page-3

Hayırlısı olsun Serhan Bey,

Konunuz birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...