Zafer Ayvacı

Htc One (M8) Detaylı İnceleme, Kullanım Tecrübeleri Ve Diğer Bilgiler

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Bir anlık gazla M8'i aldım. Yaklaşık bir hafta kadar oldu. İlk cümlem: "Çok ama çok memnunum" olur. İnternette çok fazla tanıtım videoları ve yazıları var ancak ben de klavyemin yettiği kadarıyla size izlenimlerimi ve cihazı biraz anlatmaya çalışacağım. Forumda da konusu bulunsun.

 

hTC One (M8)

 

BOYUTLAR : (UXGXK) 146,36 x 70,6 x 9,35 mm

CPU HIZI : Qualcomm® Snapdragon™ 801, dört çekirdekli İşlemci

AĞIRLIK : 160g

EKRAN : 5,0 inç, Full HD 1080p

 

Öncelikle kutu içeriğinden bahsedeyim. Kutudan telefon, şarj cihazı, data kablosu, kulaklık ve nano sim yuvasını açmak için iğnesi çıkıyor. Fakat bu kutuda benim daha önceki hTC telefonlarında görmediğim bir şey daha var. Kaliteli ve kullanışlı bir silikon kılıf. M7'lerde var mıydı bilmiyorum. Kılıf telefonu çok güzel koruyor. Kılıfla ilgili bir ince detay da telefonun alt kısmında bulunan microUSB ve kulaklık girişlerini kapatan bölümlerinin olması. Kulaklık da kırmızı pabuçlu olması dışında gayet iyi. :tongue2:

 

qiEwGZS.jpg

 

rRfMZZI.jpg

 

PP5t7Ip.jpg

 

Tasarım: Cihaz, hTC'den beklenen ve her zaman bu beklentiye cevap verdiği gibi bence tam bir tasarım harikası. Tek kusuru, ön kısımda yer alan hTC logosu... M7 modeline kıyasla ekran üzerindeki kapasitif tuşlar yok. Bunun yerine son zamanların modasına uyularak butonlar ekranda sanal olarak yerleştirilmiş. Fakat bu yapılırken, M7'de kapasitif tuşların yer aldığı bölüm kaldırılmamış ve buraya hTC logusu yerleştirilmiş. Bu da telefonun gereksiz yere uzamasına neden olmuş. Çok rahatsız edici mi? Değil. Ancak insan düşünüp düşünüp, ne gereği vardı diye sormadan edemiyor. Bu nedenle M8, 5,2" ekran boyutuna sahip LG G2'den daha uzun. Sağlık olsun :) Kasa yapısı olarak yekpare bir gövdeye sahip. Yani arka kapağın açılması gibi bir durum söz konusu değil. Ancak komple alüminyum gövde, malzeme kalitesi, telefonu elinize aldığınızdaki o hissiyat gerçekten çok özel bir deneyim. Ön yüzde BoomSound ismi verilen teknoloji ile stereo hoparlörler mevcut. Cihaz gümüş gri, gunmetal denilen daha koyu gri ve gold denilen sarı renk seçenekleriyle geliyor. Telefon yine önceki One X 'ten farklı olarak nanoSIM kart kullanıyor. Ürün üzerinde 3 adet donanımsal tuş var, 1 tanesi üst kısımda bulunan açma/kapama düğmesi, diğer ikisi ise sağ tarafında bulunan ses aç/kapa düğmeleri. MicroUSB girişi ile şarj ve bilgisayar bağlantısı yapmak mümkün. Yine microUSB girişinden MHL adaptör ile HDMI kablo vasıtasıyla görüntü aktarımı yapmak ve OTG desteği sayesinde USB giriş kullanan klavye, fare, flash disk vb. ürünleri kullanabiliyor. 

 

htc-one-m8-review-28.jpg

 

Ekran: Cihaz, teknik detaylarında da yazdığı gibi 5" 'lik 1920x1080 piksel çözünürlükte Super LCD 3 teknolojisine sahip bir ekran kullanıyor. Daha önce kullandığım One X modelinde Super LCD 2 ekran vardı. Başlarda ısınma sıkıntısı çekmesem de kullanıma bağlı olarak ilerleyen zamanlarda telefonun ve ekranın ciddi şekilde ısındığını gözlemlemiştim. Şimdiye kadarki kullanım süresi boyunca M8 neredeyse hiç ısınmıyor. Renklerin canlılığı ve izleme açısının çok geniş olduğunu da özellikle vurgulamak gerek. Telefona 5-10 derecelik bir açıyla ve bile baksanız, hangi yönden baktığınız fark etmeksizin ekrandaki tüm nesneleri hem net olarak hem de hiç bir renk kaybı olmadan izleyebiliyorsunuz. Şu ana kadar ekranla ilgili olumsuz bir yorumum yok. Yalnız yine de bir Super AMOLED ekran gibi pil tasarrufu sağlamıyor. Android'in kendi pil istatistiklerine baktığımızda, pildeki en ciddi ani düşüşlerin telefonun ekranının açık olduğu sürelerde olduğunu görebiliyoruz. Yine daha önceki karşılaştırmalara göre, AMOLED'den daha doygun, keskin renkler avantajıyken, sanıyorum yine pil kullanımı bakımından dezavantajlı bir durumu var SuperLCD ekranların. 

 

Pil: Günümüzde özellikle son zamanlardaki cihazlarda pil kapasitesinin yavaş yavaş artmaya başladığını görebiliyoruz. Bu konuda başı çeken model LG G2 idi. Sonrasında çıkan modellerde de 3000 mAH üzerinde kapasiteler görmeye başladık. Ancak hTC,  One M8 modelinde 3000 'lik psikolojik sınırı geçmemiş. 2600 mAH 'lik bir batarya kullanmış. Komple alüminyum gövde ve tasarımın elimizden aldığı şey ise çıkarılamayan arka kapak ve batarya. Ancak daha önce kullandığım One X te aynı özelliklerde olduğu için bu durumu ben yadırgamadım. Alıştım diyebilirim :) Benzer modellere göre daha düşük kapasitede olan pil yine de benim beklentimin çok çok üzerinde bir performans sergiliyor. Benim gibi telefonu sürekli ve aktif şekilde kullanan birisi için bile 1 günü çok rahatlıkla karşılıyor. Özellikle ilk 4 günlük kullanımda telefonu sadece 2 kez şarj ettim. Burada farkı oluşturan şey ise hTC 'nin arkasındaki yazılım optimizasyon ekibi. Android, hTC Sense ile birlikte en iyi performansı ve en iyi pil tasarrufunu sunmayı görev edinmiş gibi. Belki de bizim için negatif bir durum gibi görünen düşük pil kapasitesi, hTC markası için bir gurur kaynağı bile olabilir. Yani "diğerleri 3000+ mAH kapasitede pil ile işin kolayına kaçarken biz daha düşük kapasite pil ile çok daha iyi işler çıkarabiliyoruz" demek istiyorlardır. :) Pil ile ilgili bir diğer söylemek istediğim şey ise şarj aleti. Ürünün şarj aleti yine benim gördüğüm daha önceki hTC telefonlarından farklı şekilde 1,5 A çıkış gücüne sahip. İlk şarjımı test olarak kaydetmiştim. 3 saat 20 dakikada telefon 0'dan 100'e şarj oldu. İyi bir değer diye düşünüyorum. Telefonu bir kez 2 A çıkış gücüne sahip Samsung tablet şarjı ile şarj etmeyi denedim. Fakat bu deneme sırasında telefonun şarj olurken ısındığını fark edince, bu telefonda orijinal şarj aleti kullanmam gerektiğine kanaat ettim. Maceraya gerek yok di mi? :tongue2:

 

qZqzqbd.png jWne34d.png

 

Bugün (27/08/2014) tarihli pil durumu: %50 (Otomatik senkronizasyon, mobil+wi-fi açık) 

 

AMKew7o.png

 

Fotoğraf/Kamera: Telefonun en dikkat çekici özelliği de, en eleştirilen kısmı da burada ortaya çıkıyor. Telefonun ön kamerası 5MP değerinde 720p video kaydı yapabilen ve çok geniş açılı bir kamera. Son günlerin modası selfie (özçekim) için özel olarak işlenmiş diyebiliriz. Arka kamera ise dananın kuyruğunun koptuğu kısım. hTC bir ilki gerçekleştirerek duo-camera ismiyle, çift lensli bir kamera teknolojisini bu telefonda kullanıyor. Kameraların biri normal şekilde çekim yaparken, diğer küçük lens ise derinlik ölçerek çektiğiniz fotoğraflar üzerinde, u-focus ismiyle tanıtılan, çekim sonrası fotoğrafta farklı noktaları odaklayarak diğer kısımların flu görünmesini sağlamak, DimensionPlus ismiyle fotoğrafı üç boyutlu bir görüntü şekliyle görüntülemek vb. değişiklikler yapmanıza olanak sağlıyor. Bu da telefondaki fotoğraf keyfini artıran bir özellik. Ayrıca hTC tarafından geliştirilen ZOE isimli uygulama ile de, çektiğiniz fotoğraflar ve videolar ile otomatik hızlı kısa videolar oluşturabiliyor, fotoğraflara hareketli efektler verebiliyorsunuz. Teknik kısma gelecek olursak, AnTuTu Benchmark programı telefonun arka kamerasını 4.1 MP olarak gösteriyor. Yani ön kamera 5 MP iken, arka kamera 4 MP. Çevremdeki insanların telefonu görünce ilk sorduğu "kamerası kaç" sorusuna hala tek kerede cevap veremiyorum :p Bu kamera hTC 'nin artık bilinen teknolojisi UltraPixel bir kamera. Kısaca özetlersek, bizim pikselimiz daha gelişmiş, diğer MP'lerdeki piksellerden değil gibi bir mesele. Neyse, detayı geçelim. Fotoğraf kalitesi beni çok memnun ediyor. Işıklı ortamlarda zaten sorunsuz fotoğraflar yakalarken, Ultrapixel'in esas farkı gece çekimlerinde ve karanlık loş ortamlardaki fotoğraflarda ortaya çıkıyor. Çok daha fazla ışık alabilen bu teknoloji sayesinde, karanlık ortamlarda daha net ve aydınlık fotoğraflar çekebiliyoruz. Ayrıca benim yine bir telefonda ilk kez gördüğüm bir durum burada var. Telefonun kamera arayüzü neredeyse DSLR fotoğraf makineleri gibi detaylı. ISO, enstantane, diyafram ve manuel odaklama ayarlarını ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Video yönünde ise HDR video, 1080p 60fps video, ağır çekim modunda video kaydı seçenekleri mevcut. Özellikle FHD 60FPS video gerçekten çok iyi. 

 

kqujOmO.png

 

Ses: Burayı isterseniz kısa geçelim :) BoomSound ve stereo hoparlörler gerçekten muhteşem. Muhtemelen tek rakibi hTC One M7. Hatta M7'nin daha iyi olduğunu Ali Cihangiroğlu bir yerde yazmıştı ama benim için yan yana test etmek henüz mümkün olmadı.

 

Performans: Telefon teknik özelliklerini her şeyiyle size veriyor. En ufak bir takılma, kilitlenme, donma, gecikme söz konusu değil. En kaba tabirle yağ gibi bir cihaz. Her ne kadar gerçek kullanımı yansıtmadığına inansam ve benim için bir anlam ifade etmese de adettendir diye aldığım gün AnTuTu ile yaptığım test sonuçlarını aşağıya ekliyorum. Telefon şu anda Android 4.4.3 ve Sense 6.0 ile çalışıyor. 

 

XRvf6Zr.png  2dec9qZ.png

 

eSbR9SH.png

 

 

Hafıza: Telefon 16 GB dahili bir hafızaya sahip ancak bir güzellik şu ki; microSD genişletme yuvası var. 128 GB'a kadar microSD kart takabiliyoruz. İlginçtir, telefon ayarlarını kontrol ettiğimde telefon hafızasında 16 GB'ın 12-13'ünün kullanılabilir olacağını düşünürken, 16'da 16 kullanılır gösteriyor. Belki sistem dosyaları için ayrı bir bellek var, belki de sistem dosyaları dahil olarak bu alanı yazıyor. Bilemedim. 
 

qELiAXw.png

 

Konunun ilerleyen mesajlarında yukarıda sözünü ettiğim hususlarla ilgili ekran görüntüleri, videolar ve fotoğraflar paylaşmayı düşünüyorum. 

Okuduğunuz için teşekkür eder, saygılar sunarım.

 • Beğen 11

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Servet Aydın

Okumadım ki, bildiğimiz htc kalitesi işte :)

 • Beğen 3

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Mustafa Şimşek

Çok uzun : ))

Mesajı paylaş


Mesajın linki
H.Cenk Bayrakçı

Okudum, epey emek çekerek yazmışsın. Güzel bir inceleme yazısı olmuş. Eline sağlık. Birkaç fotoğraf koy cihaza ait Zafer.

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Erdoğan Temur

Allah kaza bela vermesin. Güle güle kullanın. :nazar:

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Serkan Karadağ

Almayı düşündüğüm hepsini tek tek okudum. Bu bilgiler için çok teşekkür ederim. Herhalde bu telefondan alacağım.

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Akan Belen

Okudum hepsini ben.Sorunsuz cihaz olduğu belli :) Valla pil iyi gidiyorsa tamamdir.Benim en büyük sıkıntım bu cidden

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Mert Yeldan

Ne gerek var kardeşim niye zahmet edip bana telefon aldın :D

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun kardeş, M7 den ses kalitesi olarak tokadı yer ama olsun  :p  zaten sadece orada tokatlar M7  :D

Kameraya gelince, sen iso, enstantane diyafram odaklama vs. daha yenimi görüyorsun, m7 sağolsun :)

 

Bu alette sevmediğim tek şey gereksiz logo boşluğu, yahu sanal tuşu ekrana attın o logo yeri ne kardeşim, ayrıca ne sanalı, m7 de tuşlar altta ve yine dokunmatik, yukarı aldında ne oldu  :angry: boş yere ekranı işgal et, neyseki bizde yok, ohh :)

 

Bakalım M9 nasıl olacak, onu bekliyorum, m7 hanıma doğru uçacak yakında  :biggrin:

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Akan Belen

Yahu foto çekerken ayardami yapıyorsunuz siz :p

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bas çek yahu, yapmıyorum vallahi, zaten telefonla ayar yapıp çekilecek kalitede foto çekilmez, feriştahı gelsede hikaye, çek bak face e at sil gitsin, bu oyuncaklarda ne iso su ne odağı, neyse, koymuşlar işte oynuyoruz  :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Zafer Ayvacı

Bas çek yahu, yapmıyorum vallahi, zaten telefonla ayar yapıp çekilecek kalitede foto çekilmez, feriştahı gelsede hikaye, çek bak face e at sil gitsin, bu oyuncaklarda ne iso su ne odağı, neyse, koymuşlar işte oynuyoruz :p

Abi iso dan ziyade perdenin açık kalma süresi. 4 sn.e kadar açık kalabiliyor. Örnek aşağıdaki fotoğraf flassiz ve tam manuel modda çekildi.

b5ed38af7a89a318b43c0ad2a3ccac72.jpg

 • Beğen 3

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Guest Mert Boran

Çok mükemmel telefon ya. Uzun pozlama iyiymiş. :p

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Zafer Ayvacı

Geçenlerde arkadaşa aldik.Güzel hoş ama ya ekran küçük yada kasa çok büyük.Estetik olarak benim gözümü tirmaladi.

Uzun Yasin Bey. İnsana ilk bakışta soğuk gelen kısmı bu bence.

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Ali Cihangiroğlu

Güzel alet canım, tek kusuru tasarimdaki o sanal tuş yüzünden uzamış olması, m9 da durumu duzelteceklermis sanırım :)

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Tahir İlter

Lem Zafer koca telefon incelemesinde sadece kılıfla,kulaklığın mı fotoğraflarını çektin :p:D 

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Zafer Ayvacı

Lem Zafer koca telefon incelemesinde sadece kılıfla,kulaklığın mı fotoğraflarını çektin :p:D

 

Başka bişi yok ki :p Bi de telefon var işte. O da internetteki resimlerle aynı.

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Mustafa Şimşek

telefonun kendisini çekecek güzel bir cihaz yoktu sanırım : ))

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Zafer Ayvacı

telefonun kendisini çekecek güzel bir cihaz yoktu sanırım : ))

 

Fujifilm fotoğraf makinam var da, klasına yakışmaz diye çekmedim :p Bunu nikonla, canonla falan çekmek lazım :p Hatta d100 200 300 falan şart :crazy:

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Ayhan Asil

Zafer; emeğine sağlık kardeş, bu ne uzun bir yazı olmuş. Emek vermişsin... Okuyana da yazık be ya....

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Zafer Ayvacı

İşimiz yazmak abi. Biliyorsun :)

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Cihat Küçükay

Süper bir inceleme olmuş. Elinize sağlık. Bana güzel bir rehber oldu bu yazı  :bravo:  :good1:

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Zafer Ayvacı

Süper bir inceleme olmuş. Elinize sağlık. Bana güzel bir rehber oldu bu yazı  :bravo:  :good1:

 

Ben teşekkür ederim :good1:

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Ahmet İhsan Akşen

Geçenlerde arkadaşa aldik.Güzel hoş ama ya ekran küçük yada kasa çok büyük.Estetik olarak benim gözümü tirmaladi.

750 liralık 5" ekranlı ve dokunmatık tuşları olan g700 142mm iken m8 146mm olunca uzun olur tabi :) hep bu öne dönük hoparlörlerden.

Mesajı paylaş


Mesajın linki
Yılmaz Ertek

tekrardan hayırlı olsun, :nazar:

 

bende fotolar açılmadı. şirketteyim diye sanırım...

 • Beğen 1

Mesajı paylaş


Mesajın linki

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.