İçeriğe Yönlendir

Kaskodan Ön Camı Değiştirecem Nasıl Bir Yol Izlemeliyim?

Ahmet Ok

Recommended Posts

Ahmet Ok

Merhabalar aldığım araçta ön camda bir karışlık çatlak vardı taş gelmiş seyehat halinde her neyse ben aracımı halk sigortanın kaskosundan yaptırdım aracı alalı 3 ayı geçti ön camı değiştirmek istiyorum yılda 1 defa ücretsiz cam değiştirme hakkım olduğunu öğrendim kaskoyu da bozmadan değiştirebiliyormuşum. Ama kafama takılan şeyler var

1- Takılacak cam Acaba orjinal mi yoksa yan sanayi mi olacak?

2- Eğer yan sanayi takarlarsa ne gibi sorunlar yaşarım

bu konuda tecrübe ve bilgi sahibi olan araç sahiplerinden cevaplar bekliyorum şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı

Anlattığınız olayın aynısını bugün yaşadık :) Taş çatlağı ve çok miktardaki taş izinden dolayı orjinal camla değişim yapıldı bugün.Kaskomuzun anlaşmalı olduğu her yerle görüştük. Servis dahil (Tan oto). Hepsi orjinal getiririz dedi ve de getirdi. 10 gün sürdü gelmesi ve bugün montajı yapıldı.İzleyeceğiniz yol taktıracağınız firmanın kurumsal ya da yetkili servis olması tavsiyemdir. yapılan işin garantisini verceklerse taktırın. Biz Ankara da bu firmaya taktırdık

https://www.carglass.com.tr/Carglass-R-Subeleri.2514.0.html?&no_cache=1

2e30f937af956683726e05563f584a7d.jpg
49b58e6ca2ae2f3d6d5a8aaf0c9b276d.jpg

Camdaki su lekelerinin sebebi montaj sonrası yağmur sensörünün düzgün çalışıp çalışmamasından kalan izlerdir :) sıkıntı yok yani

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Bende 2 kez yaptırdım.

Bazıları yan sanayi kullanıyor, poliçenizi okuyunuz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ok

Ekstra birşey vermedik. Aynen dediğiniz gibi iskitlerde :good1: Kardeşim gidip yaptırdı. 15 dakka sürdü dedi :D

15dk çok iyi hocam teşekkürler bu hafta içi bir gidip görüşecem ;)

Bende 2 kez yaptırdım.

Bazıları yan sanayi kullanıyor, poliçenizi okuyunuz.

Teşekkürler hocam tekrar bakmakta fayda var ;)

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

Merhabalar aldığım araçta ön camda bir karışlık çatlak vardı taş gelmiş seyehat halinde her neyse ben aracımı halk sigortanın kaskosundan yaptırdım aracı alalı 3 ayı geçti ön camı değiştirmek istiyorum yılda 1 defa ücretsiz cam değiştirme hakkım olduğunu öğrendim kaskoyu da bozmadan değiştirebiliyormuşum. Ama kafama takılan şeyler var

bu konuda tecrübe ve bilgi sahibi olan araç sahiplerinden cevaplar bekliyorum şimdiden teşekkürler

Aracınızın ön camındaki çatlak büyüklüğüyle alakalı dikkat edin yoksa ücretsiz değişim yapmayabiliyorlar bazı firmalar. Eski aracımın camında 3 cm kadar bir çatlak vardı taş gelmesinden dolayı sigorta 5 cmden aşağı olan çatlaklarda değişmiyoruz demişti. Sigortacı tanıdıktı cama sopayla ufak bir hasar daha ekleyince cam değişti. Herhangi bir firmaya gitmenize gerek yok kaskonuza telefon edin gelip baktıktan sonra kapınızın önünde bile cam değişimini yapıyorlar zaten garanti vermek zorundalar ve orjinal parça takmak zorundalar.

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Benim camımda çatladı kasko klozunda orjinal olursa %20'sini benim ödemem gerektiğini yazıyordu. Orjinali 1200+ KDV olunca bende Doraglass taktırdım. Pişman oldum mu evet oldum. Akşamları karşıdan gelen aracın ışığını çok dağıtıyor ayrıca içerden sürekli yağlanıyor. Eski camım çatlak da olsa bundan iyiydi. O yüzden kaskonuzu kontrol edin ve kesinlikle orjinal taktırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

bunlara benzer sorunlar yaşamamak için kasko' dan da olsa değiştirmedim, gitiiği yere kadar gitsin dedim.

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Merhaba.

Geçen yıl Astra J aracımın ön camı sıçrayan taş yüzünden çatladı.

Ertesi gün kaskoya müracaat ettiğimde enteresan bir cevap aldım.

Orijinal cam taktırmak istersem cam bedelinin %20 sini ödeyeceğimi, anlaşmalı Olimpia cam servisinden taktırırsam bedel ödemeyeceğimi söylediler. İtirazım üzerine poliçedeki maddeyi gösterdiler.

Çoğumuz poliçeleri okumadan imzalıyoruz. Benim poliçemde de böyle bir madde vardı.

Yerli cam takacak olursam cama monteli yağmur sensörü sökülüp yeni cama aktarılacaktı.

Orijinal camda ise yağmur sensörü üzerinde takılıydı. Cam fiytı 890 TL olarak bildirdiler.

%20 yi ödeyip orijinal cam taktırdım. yapıştırıcının kuruması için araç ertesi sabaha kadar serviste kaldı.

Arkadaşların dediği gibi camı 15 dk içinde taktırıp hareket ettirmeyin. Aracın yolda gidişi sırasında oluşacak basınç değişikliklerinden dolayı yapışma noktasında kaçaklar oluşabilir, yapıştırıcı zayıflayabilir. Daha sonra bu noktalar hava sızıntısı ve ses kaynağı olur.

Trafikte  camı yapışık ve bantlanmış araçlara çokça rastlıyorum. :)

Siz ister yerli - ister orijinal cam takın ama yapıştırıcı kurumadan aracı kullanmayın.

Bu arada yeni aracım için yaptırdığım kasko poliçesinde cam orijinal diye madde var. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Olimpia Ford un OEM üreticisi değildir. Yerli otomotiv sektörüne üretim yapar.

Olimpia cam da son derece kalitelidir.Kullandıkları teknoloji Avrupalı üreticilerden farklı değil nasılsa.

Önemli olan camın üretiminden sonraki kalite kontrolü. Bu kontrolün diğer yerli üretimlerde de olduğu gibi kusursuz olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Aracınızın camında sensör yoksa taktırmanızda sakınca yok.

Önceki yazımda da belirttiğim gibi montaj işçiliğine ve bekleme süresine dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Siz aracı kasko yaptıktan sonra mı çatladı öncesinde çatlak mıydı?

Yorum bağlantısı
Ahmet Ok

bahsettiğiniz ve yan sanayi camlar dediğiniz markalar/firmalar, orijinal dediğiniz o logolu camları üreten firmalar/ markalardır.

seri üretim aşamasında talebe göre logolu ve logosuz olarak üretim yaparlar. talebe göre logoluları da, logosuzları da hem yetkili servislere hem de oto camcılarına gönderirler.

yani işin özü, cam aynı cam  :)  :)

ha derseniz ki madem cam aynı aynı cam, niye daha pahalı? e o da marka ve logo basım maliyeti be kardeşim.  :biggrin:

Valla baktım kaliteli duruyordu işçilerde tek farkı logosu noktasına kadar aynı dedi taktırdım ben de :)

Olimpia Ford un OEM üreticisi değildir. Yerli otomotiv sektörüne üretim yapar.

Olimpia cam da son derece kalitelidir.Kullandıkları teknoloji Avrupalı üreticilerden farklı değil nasılsa.

Önemli olan camın üretiminden sonraki kalite kontrolü. Bu kontrolün diğer yerli üretimlerde de olduğu gibi kusursuz olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Aracınızın camında sensör yoksa taktırmanızda sakınca yok.

Önceki yazımda da belirttiğim gibi montaj işçiliğine ve bekleme süresine dikkat edin.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim araştırdığım kadarıyla güvendim taktırdım yarım saatte silikon kemik gibi oluyor dedi usta biraz bekledim eve getirdim ben de arabayı sorun görünmüyor şuan on numara duruyor zaten sensör felan yoktu camda

Siz aracı kasko yaptıktan sonra mı çatladı öncesinde çatlak mıydı?

Aldığımda çatlaktı 4 ay kadar kullandım kaskom zaten yılda 1 defa ücretsiz değiştirme imkanı veriyormuş yararlanayım dedim ben de :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Aldığımda çatlaktı 4 ay kadar kullandım kaskom zaten yılda 1 defa ücretsiz değiştirme imkanı veriyormuş yararlanayım dedim ben de :)

Ben aldığımda aracımın ön camında  o kadar çok taş izi var ki 12 yıldız hiç değişmemiş, geceleri ışık vurunca kötü oluyor ama değişmedim.

Çünkü kasko şirketi, ben sana yılda bir kez cam değişme hakkı veriyorum demiyor, 1 defaya mahsus ön camın kasti olmayan bir sebep ile çatlarsa veya kırılırsa hasarsızlığını bozmadan yenilerim diyor.

Bu durumda siz kasko şirketini kasti olmasada yanıltmış ve haksız yere kullanmış oluyorsunuz.

Tabi bu benim naçizane fikrim, sektörün içinden biri cevap yazarsa daha net aydınlanmış oluruz.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim kasko varken değiştirmedim hakkımı kullanmadım yani, kasko yeniledim bu sefer değiştirmek için başka yerden catlamasini mi bekleyelim yani :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Benim kasko varken değiştirmedim hakkımı kullanmadım yani, kasko yeniledim bu sefer değiştirmek için başka yerden catlamasini mi bekleyelim yani :)

Kasko şirketiniz aynı mı? Bence aynı ise sıkıntı yok.

Ben bekliyorum, çok rahatsız olursam kendim değişeceğim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Halk sigortada anlaşmalı camcıya gitmek zorundasınız... 

Anlaşmalı camcıda ne varsa onu takar, Bu da % 99 yan sanayidir... 

Yan sanayi camdan dolayı sorun yaşayan hiç kimseye rastlamadım bu güne kadar... Bence fark etmeyeceksiniz... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kaskonuz yılda bir defa cam değiştirme imkanı vermiyor.

Kaskonuz, aracınız kaskolu iken camınız kırılırsa, hasarsızlık indirimi bozulmadan camı değiştirmenize imkan tanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ok

Değiştirdik bakalım sorun yaşamayız inşallah yorum ve öneriler için teşekkürler ;)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

ben kasko yaptırdım ama 3 aralıkta diğeri bitince başlayacak, şimdi eski kasko geçerliymiş. peki şimdi bir sıkıntı olsa Allah korusun, hasarsızlık falan giderse yenisi başlamadan fiyatlandırma nasıl olacak anlamadım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ben kasko yaptırdım ama 3 aralıkta diğeri bitince başlayacak, şimdi eski kasko geçerliymiş. peki şimdi bir sıkıntı olsa Allah korusun, hasarsızlık falan giderse yenisi başlamadan fiyatlandırma nasıl olacak anlamadım :)

Yenisi başlamadan önce hasar olursa, yeni kaskonuza zeyil yapılıp, hasarsızlık indiriminiz düşürülür... Tabi gerekirse.. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu konuda bir durumun dikkatini çekmeye çalıştım ama kimse oralı olmadı.

- Kasko poliçem bana bir sefere mahsus anahtar kaybından yeni anahtar veriyor 1.000 TL ye kadar, benim yedek anahtarım yok ve poliçeden yaptırmıyorum ;) (750 TL tutuyor Ocak ayında yaptıracağım cebimden)

- Kasko poliçem ön camı bir sefere mahsus kırılırsa değişim hakkı veriyor, ben aracı aldığımda ön cam yılların etkisiyle yıldızlar geçidine dönmüş (kırık çatlak yok) değişmiyorum, küçük bir taşın gelip çatlatmasını bekliyorum ;)

- Sol ön farım (1.800 TL) ve altındaki sis farlarım  (1.000 TL) yılların etkisi ile sararmış ve kirlenmiş, sağ ön far (1.800 TL) değişmiş zamanında. Gidip duvara çarpsam ön tamponu (500 TL), sisleri ve farları çatlatacak kadar hasar yapsam; kasko bozuldu diye çıkacak masrafın en az iki katı kadar masrafı var, kasko poliçesinde orjinal parça da var yani her halükarda karlıyım, ama yapmam. 2 ayda bir cilalayıp sararan görüntüsünü parlaklaştırıyorum.

Dolayısıyla; aracı almadan önce olan hasarları mini Onarımdan, kırık camı kaskodan vs gibi durumlar bana yanlış gibi geliyor, seçim sizin tabiki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dolayısıyla; aracı almadan önce olan hasarları mini Onarımdan, kırık camı kaskodan vs gibi durumlar bana yanlış gibi geliyor, seçim sizin tabiki.

Tüm bunlar... 

Araç kaskolu iken oluşan hasarlar için geçerlidir... 

Yazdığınız beyanda tarih vardır.. bu tarih hasar tarihidir... Hasar tarihine geçmiş tarih yazarsanız sigorta ödemez... 

Yeni tarih yazarsanız da yalan olur... 

Sonuç, 

Furkan sen camı kaskodan alırsan, seneye tüm c320 lerin, Tüm eskişehirlilerin fiyatı artacak. Bu ne demektir sen yorumla.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...