İçeriğe Yönlendir

Yeni veya İyi Lastikler Öne mi Arkaya mı Takılır?

İsmail Avcı

Recommended Posts

Korhan Şenörer

Konu ile benzer olduğu için buraya yazayım. Lastik rotasyonu kaç km.de bir hangi sıra yapılmalıdır. 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Benim de okuduklarıma göre iyi lastikler arkada olmalıymış. Araba arka taraftan kaymaya başlıyormuş çünkü.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Konu ile benzer olduğu için buraya yazayım. Lastik rotasyonu kaç km.de bir hangi sıra yapılmalıdır. 

Ortalama 40bin Km.

Yada 4 yıl. diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Ortalama 40bin Km.

Yada 4 yıl. diye biliyorum.

bir de 4 mm, yani 4 kuralı var, 4 sene 4(0) bin km, 4mm ama Korhan Bey sanki var olan lastikleri bir birleriyle değiştirmekten bahsediyor, "sağ-sola, ön-arkaya" gibi anladım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

bir de 4 mm, yani 4 kuralı var, 4 sene 4(0) bin km, 4mm ama Korhan Bey sanki var olan lastikleri bir birleriyle değiştirmekten bahsediyor, "sağ-sola, ön-arkaya" gibi anladım...

Evet. Kullanıma bağlı aşınmanın önüne geçmek amacıyla lastiklerin ön-arka sağ-sol şeklinde değiştirilmesini kastetmiştim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lastik radial  ise çapraz değişirid 80 model torosta mesela. zamne lastiğinni dönüşe alıştığı yön değişirse iöçerde tel kırar. yazlık kışlık söerken işaretlemeyip geri takarken karıştırmak gibi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Samancıoğlu

Aracın yönünü ön takım tayin ettiğine göre en çok yola tutunması gereken lastikler ön lastiklerdir bence. Direksiyonu kırdığım zaman önler kızak gibi kayarken arkaların tutunmasının pek işe yarayacağını sanmıyorum. O yüzden ben olsam öne takardım.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Aracın arkasını kontrol etmeyi az çok bikiyorsanız ve sakin kullanıyorsanız bence öne takabilirsiniz. arka kaymasın diye yokuşta kalabilirsiniz. ayrıcq önden çekişli arabalar genel virajda önce önden kayar. arka kaydığı zaman daha tehlikeli olabilir ancak arkaya da sonuçta bitik bir lastik değil 1 senelik lastik takacaksınız. zaten ön daha çabuk aşındığından 1 sene sonra hemen hemen eşitlemiş olursunuz lastik dişlerini.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Aracın yönünü ön takım tayin ettiğine göre en çok yola tutunması gereken lastikler ön lastiklerdir bence. Direksiyonu kırdığım zaman önler kızak gibi kayarken arkaların tutunmasının pek işe yarayacağını sanmıyorum. O yüzden ben olsam öne takardım.

Mantık farklı. Savrulma arka lastikte olduğu için arkaya takılıyor. Testlerde ön yeni arka eski olduğunda araç takla atıyor. Arka yeni olduğunda ise bu olmuyor. Mehmet Kaya hocam daha net bilgi verecektir.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Amman Osman, çok fazla 4 geçmiş cümlede. Hem de tam 4 tane. Alınan olmasın sonra. Caps gibi olmuş.  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Evet. Kullanıma bağlı aşınmanın önüne geçmek amacıyla lastiklerin ön-arka sağ-sol şeklinde değiştirilmesini kastetmiştim.

Yaz kış değişimi yaparken rotasyon uygulanabilir. 10.000'de bir ya da.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Oğuz Cansu

Kesinlikle yeniler arkaya. Gecenlerde lastikleri degistirdim arka tekerler neredeyse kabak olmuş önlerde hiç birşey yok. Araci virajlı bir yolda kullandığım için yol tutuşunu sağlayan lastikler arka lastiklermis çok net anladım. Ama aracın en önemli yeri tekerleri imkânlari zorlayıp dördünü aynı anda değiştirmek lazim. 300 lira için riske degmez

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kesinlikle yeniler arkaya. Gecenlerde lastikleri degistirdim arka tekerler neredeyse kabak olmuş önlerde hiç birşey yok. Araci virajlı bir yolda kullandığım için yol tutuşunu sağlayan lastikler arka lastiklermis çok net anladım. Ama aracın en önemli yeri tekerleri imkânlari zorlayıp dördünü aynı anda değiştirmek lazim. 300 lira için riske degmez

Aynen.

Lassa da çalışan bir arkadaş eğitime gitti testleri izledim diyor. İnanamadım sonuçlara dedi. Müşteriye anlayamıyorum ama diyor. Lassa 2 tane yeni lastik alanlardan rastgele arayıp soruyormuş bayi size bilgi verdi mi nereye takılması gerektiği Hakkında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuz Varhan

Usta şoförsen ben drift yaparım arkayı toplarım dersen bence yenileri öne takmakta fayda var çünkü ften mesafesi denen çok hayati bir ölçüt var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Daha önce hiç düşünmeden yanlış cevap vereceğim bir konu. Üzerinde hiç kafa yormamıştım. Bundan sonra doğru cevabı önce kendime sonra çevreme kabullendireceğim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkadasin arkaya takalim demesine rağmen "yeni lastik öne takılır" diyen lastikciye bile laf anlatmak zor...

7fadaeb50b995ad2c17d1342be67464f.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadasin arkaya takalim demesine rağmen "yeni lastik öne takılır" diyen lastikciye bile laf anlatmak zor...

7fadaeb50b995ad2c17d1342be67464f.jpg

Ben anlatamadım. En son bağırdım. Sanane kardeşim ben arkaya tak diyorum. Uzatma tak arkaya dedim.

Ondan sonra taktı arkaya.

Ya lastik patlarsa diyor. " kardeşim ömrü hayatımda kaç defa lastik gümleme ihtimalimi yüksek, aracın arkasını bırakma ihtimali mi yüksek " dedim. İstemeye istemeye homurdanarak arkaya taktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Hasar

Ben dördünüde yeniledim kurtuldum.

:D

Abi sen zaten 2 teker üstünde gidiyorsun  :)  

Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

Lastikler takım olarak  , yani 4 adet olarak değiştirilir. Kullanım süresince ön-arka değişimleri yapılarak , maksimum performans alınır. 

Önden kaymanın , arkadan kaymaya göre daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Videolarda spin atan araçları , bence sürücüleri yolda tutmak istememiş. 

Önden kayan bir araca müdahale etmek daha kolay olsa da , işler ters gittiğinde spin yerine takla atarsınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Gezer

Arkadaşlar 2004 ford focus üzerinde 195 60 15 lastik vardı bende altı yere deymesin diye 195 65 15 taktım herhangi bir zarar olurmu 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mehmet Gezer yazdı:

Arkadaşlar 2004 ford focus üzerinde 195 60 15 lastik vardı bende altı yere deymesin diye 195 65 15 taktım herhangi bir zarar olurmu 

Performans düştü, yol tutuş kötüleşti, salınım arttı, yakıt arttı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...